| navarre a întrebat:

Indogmatii si religiosii nu au incredere in stiinta? Evreii salbateci acum 2000 de anul (care spuneau ca faceau dreptate divina cu piatra)spuneau ca pamantul este plat! ISAIA 40:22dupa cum se vede si in biblie, Dumnezeul evreilor" care avea diferite denumiri si diferite comportamente, era un Dumnezeu crud si nemilos. exemple:LEVITICUL 25:24, MALEAHI 2:3, OSEA 1:2, EXODUL 31:NUMERI 31:1714, 15, MATEI18:8,9,MATEI18:8,ISAIA 13:15, IOSUA 6:21 etc. sunt zeci de exemple. de ce popii si pastorii si toti cei din sleahta popeasca profitoare a naivitatii umane nu arata si aceste adevaruri? sunt scrise in biblie nu in alta parte? va spun eu, deoarece li se pierde credibilitatea si pozitia in societate!

5 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Si care este intrebarea? Este doar o teorie, care nu ar trebui prezentata pe un site de intrebari, unde lumea asteapta un raspuns la adevarate probleme.
Ceea ce faci tu aici este sa pornesti o cearta, nu de alta, dar unii nu sunt atat de inteligenti incat sa poata folosii cuvinte "omenesti" pentru a critica ce ai zis tu, sau pentru a contrazice, ci recurg la jigniri, si asa, se transforma intr-un haos...
Puteai sa te opresti cu textul "de ce copii si pastorii si toti cei din sleahta popeasca profitoare a naivitatii umane nu arata... sunt scrise in Biblie nu in alta parte?", nu era necesar sa-ti raspunzi tu singur la intrebarea tawinking
Si totusi, daca poti sa-mi explici, care este motivul, pentru care cei care nu cred in Dumnezeu, pentru ca asta reiese pentru mine din textul tau, va bateti atata capul cu cei care cred, adica dc vreti sa ne faceti sa nu credem, dc sa nu va vedeti de treburile voastre si pe noi sa ne lasati in "prostia noastra"?
Da asa-i omu, cauta numai cearta...

Răspuns utilizator avertizat
| sabin89 a răspuns:

In treacat fie spus, termenul "indogmat" nu exista in dictionar, dar cred ca am inteles ce ai vrut sa spui. Ai vrut sa spui "indoctrinatii". Si, ca sa raspund la intrebare, se pare ca nu prea cred in stiinta. Unii se indoiesc chiar ca omul a fost pe Luna. Totusi, acum nu cred ca se mai indoieste nimeni ca Pamantul este rotund. N-am idee ce cred ei despre "String Theory", de exemplu. Poate ne spune careva din ei.

Răspuns utilizator avertizat
| Anecherry a răspuns:

Si spun despre noi ateii ca suntem niste igoranti.