| Zazen a întrebat:

Cum va explicati această contradicție in biblie?
Exodul 20: 14
Să nu preacurveşti.
Apoi in Osea 1: 2
Intaia data cand a vorbit Domnul catre Osea, Domnul a zis lui Osea: Du-te si ia-ți o nevastă curvă...

13 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Se pare ca Osea era "privilegiat". El era scutit de astfel de reguli. laughing

| fllu07 a răspuns:

O explicatie la pasajul din osea este faptul ca Dumnezeu i-a cerut lui osea sa-si ia o sotie usoara, care va avea copii din relatii extraconjugale, si care va fi iertata de osea in nenumarate randuri, ca sa simbolizeze relatia dintre natiunea israel dedicata lui Dumnezeu (exodul 19:5, 6) care comitea idolatrie si imoralitate spirituala in cele mai josnice moduri, dar care se intoarcea la Dumnezeu, mereu, implorand iertare. asta ii ideea. nu=i vorba de vreo contradictie.

Răspuns utilizator avertizat
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Dacă ai hotărât pentru tine că asta constituie o contradicţie atunci nimeni nu te va convinge de contrariu, oricum... iată cum sunt redate aceste versete în "Traducerea lumii noi":
Exodul 20:14 - Să nu comiţi adulter.
Osea 1:2 - „Du-te şi ia-ţi o soţie care va comite fornicaţie şi copii din fornicaţie"

Dacă vrei să te convingi într-adevăr că e vorba de o contradicţie ar fi bine să analizezi mai temeinic întreaga carte a lui Osea şi să vezi ce a stat la baza acestui îndemn.

Cele bune!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contradictia cea mai mare este cand un ateu citeste din Biblie si are pretentia sa si inteleaga.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

happy

Răspuns utilizator avertizat
| BogdanVasc a răspuns (pentru anonim_4396):

Contradictia cea mai mare este cand un crestin citeste din Biblie si crede.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdanVasc):

Daca Biblia ar fi avut poze ar fi crezut si ateii.

| Mikhtarian a răspuns:

Întâia dată când a vorbit Domnul către Osea, Domnul a zis lui Osea: „Du-te şi ia-ţi o nevastă curvă şi copii din curvie; căci ţara a săvârşit o mare curvie, părăsind pe Domnul!"

De ce nu pui prietene totul ca ideea sa fie completa? Pentru ca ai fost nesimtit, nici sa-ti mai scriu nu vreau.
Hai pa.

Răspuns utilizator avertizat
| BlitzkriegJack a răspuns:

Eu cred ca imi schimb numele in Osea.