| Meme10Memu a întrebat:

Interdictia trebuie sa fie ceva real, viabil. Altfel e o interdictie falsa in lipsa obiectului sau lucrului interzis. Ingerilor li s-a interzis sa se amestece cu oamenii. Posibilitatea lor de procreare cu oamenii e reala. La fel era si pomul cunostintei binelui si raului pentru Adam. Acel pom exista si era viabil. Dumnezeu nu umbla cu minciuni. Cand spune ca interdictia e reala atunci e reala?

Răspuns Câştigător
| original376328 a răspuns:

Ce bine ai vorbit, excluzand părțile cu roboți si astea, chiar e logic. Cum te-ai putea bucura cand cineva te iubeste pentru că nu are încotro?

5 răspunsuri:
| Bluestar15 a răspuns:

Interdictia lui Dumnezeu nu e una absoluta (caci a lasat libertatea omului sa aleaga intre bine si rau), dar este o recomandare prin care Dumnezeu ii arata omului ca iesind din ascultarea de El, consecinta se numeste moarte (ceea ce s-a si intamplat: Adam a mancat din pomul cunostintei binelui si raului si moartea sufleteasca a intrat in om, iar moartea fizica e o consecinta a acesteia).

| Meme10Memu explică (pentru Bluestar15):

Dumnezeu a pus interdictii pentru ca e mai satisfacut cand stie ca omul sau ingerul trebuie sa renunte la ceva pentru Dumnezeu. Nu de dragul de a testa ci pentru a avea o confirmare in plus ca omul e trup si suflet si total dedicat Lui Dumnezeu. De aceea Dumnezeu a inzestrat pe om si ingeri cu libertate de alegere. Dumnezeu nu e satisfacut sa stie ca e iubit de niste roboti programati sa asculte de El. Dumnezeu nu poate fi ucis de creaturile sale si de aceea si-a permis sa creeze asa ceva. Omul nu-si poate permite pentru ca e carne si oase si poate fi ucis de un robot lasat de capul lui sa decida singur sau sa aiba libertate de alegere.

| Meme10Memu explică (pentru Bluestar15):

Dumnezeu a proiectat fiintele sa fie fericite doar daca asculta de El. De aceea Dumnezeu a proiectat moartea pentru ca omul sa moara daca nu asculta si devine nefericit prin neascultare. Dumnezeu a proiectat moartea din iubire pentru omul neascultator si pacatos. Moartea a doua va ramane vesnic. Doar moartea simpla adamica va disparea pentru ca Dumnezeu nu are chef la nesfarsit sa tina minte niste morti pe care va trebui sa-i invieze. Bogatul necredincios crede gresit ca e fericit. Daca Adam ar fi mancat din pomul vietii, dupa ce a pacatuit, ar fi trait nefericit si in chinuri vesnic. De aceea invatatura despre iad si chinul vesnic e nebiblica.

| Bluestar15 a răspuns (pentru Meme10Memu):

O parte din ce zici e corect, dar cu asta gresesti "Dumnezeu a pus interdictii pentru ca e mai satisfacut cand stie ca omul sau ingerul trebuie sa renunte la ceva pentru Dumnezeu.". Gresesti fiindca interdictiile nu sunt puse sa se simta Dumnezeu bine ca e ascultat de noi, ci ele sunt puse pentru noi sa nu ne ducem in prapastie (caci departarea de El ne aduce intuneric).Cu alte cuvinte, scopul interdictiilor nu e pentru El, ci pentru noi happy Toate cele bune!

| Meme10Memu explică (pentru Bluestar15):

Adam nu avea nevoie de vreo interdictie si nici ingerii. La ce le trebuie ingerilor c*oaie daca n-au voie sa le foloseasca? La ce-i trebuia lui Adam un pom interzis daca nu avea voie sa manance din el?

| original376328 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ce bine ai vorbit, excluzand părțile cu roboți si astea, chiar e logic. Cum te-ai putea bucura cand cineva te iubeste pentru că nu are încotro?