| anonim_4396 a întrebat:

Intr-o tara majoritar crestina gen Rromania, cand vine un crestin si zice "suntem persecutati la fel cum scrie in biblie" sau altele asemanatoare, mie-mi vine in minte imaginea unui elev din clasa a 12-a care zice "ma bat copiii din a 2-a".

Gresesc in comparatie?

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu asta ni se intampla in fiecare zi? Suntem facut in tot felul de catre voi.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Saracii de voi laughing

Dupa cum am zis, cand va plangeti de asa ceva e ca si cum un elev din a 12-a (sa nu zic de facultate ca devine prea penibil pentru voi) se simte persecutat de cei din a 2-a (sa nu zic gradinita ca deveniti si mai penibili). Ce am zis acum nu e o insulta.

Ca un test sa vezi cat de persecutat este un crestin in tara asta, poarta pentru o saptamana un tricou pe care sa scrie ATEU peste tot pe unde mergi. Ce zici, imi accepti "provocarea"?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Va,vai vai!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Accepti "provocarea"? E un mod simplu de a afla cat de persecutati sunteti voi de catre atei.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa recunosti ironia ateilor si tendinta lor de a se simti superiori credinciosilor!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Esti sigura? Eu spun ca e chiar invers. Voi sunteti cei care va considerati superiori. Voi sunteti cei care o ardeti mandri cu "eu nu pierd nimic, eu ajung in rai, voi ajungeti in iad, voi pierdeti totul, o sa regretati in ultima zi" si altele tampenii de genul. Voi sunteti cei care va considerati miezul din fanta in tot universul.

Ti-am zis, accepta-mi provocarea si o sa vezi cu adevarat cine pe cine persecuta si cine se crede superior.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am fost jignita in toata viata mea cum au facut-o multi aici pe site.

| shadovv a răspuns:

Gresit: Elevul din clasa a 12-a zice: "Ma bat copiii din a 2-a dar nu are nimic. Nu e vina lor ca nu stiu. Poate cand vor creste vor realiza ce fac. Pana atunci am sa intorc si obrazul celalalt." Acesta este adevaratul crestin si daca judecam asa vei realiza cat de putini sunt. Tara majoritara crestina?! Crestina doar in nume...

| Filip23 a răspuns:

Tu ce etnie esti? Un roman nu scrie Rromania.

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns:

In aceasta situatie ar trebui sa-i trimiti la studiul Istoriei, ca sa invete ca acei "Crestini" care au fost persecutati, torturati, si ucisi au fost "crestini" de religie mozaica si anume din secta mozaica a Nazariteanului, ceea ce este cu totul altceva decat crestinii de azi, care sunt de fapt urmasii celei mai mari biserici criminale din istoria omenirii, care a ucis in 1700 de ani sute de milioane de crestini si pagani, fara sa fie prigoniti de Stata sau de Lege pentru crimele comise.

Răspuns utilizator avertizat