| chuckmanson a întrebat:

Întrebare atât pentru credincioși cât și pentru necredincioși. Ce părere aveți despre originile păgâne ale paștelui? Se crede că anumite elemente ale paștelui au fost împrumutate de la un festival dedicat zeiței Inanna, zeița babiloniană a sexului, iubirii, frumuseții și fertilității și de la Eostre, zeița germanică a primăverii. De aici provin iepurașul de paște și ouăle de paște. Biserica a introdus aceste elemente păgâne pentru a îi face pe păgâni să le fie mai confortabil să se convertească la creștinism.
Ce părere aveți?

5 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pastele face parte din isoria poporului evreu asa ca mai citeste si lasa satanismul de pe net ca nu te prinde.

| RAY a răspuns:

Ca crestinismul a asimilitat si chesti pagane pentru ca acei pagani sa se converteasca mai rapid la crestinism, prima oara sau dus cu sabia peste ei,da acesti asa zis iubitori se duceau si ardeau sate cu tot ce era pe acolo, dar iubitori de oameni au incercat si sa le converteasca prin acest mod, crestinismul nu a fost si nu va fi in vechi religia iubiri, crestini se omoara intre ei, ucid pe alti pentru petrol, aur iar dusmani lor vor arde pe vechi in iadul vesnic

| RAY a răspuns:

Danut ce satanism omule, paganismul este mai vechi ca crestinismu, iudaismul

| J0B0MAT a răspuns:

Se crede, dar nu se ştie.Toată lumea crede ceva sau altceva.

| Octavian199 a răspuns:

E o sarbatoare iudaica, au sarbatorit scaparea de sub jugul egiptean.