| SaveTheNature a întrebat:

Intrebare Capcana. Am primit aceste versete din Biblie, de la un presupus ateu, si chira m-a blocat.Biblia nu indeamna la rau dar totusi, ce rol au aceste cuvinte?:
(Matei 10:34, 35, 36, 37) Sa nu va-nchipuiti ca am venit sa aduc pacea pe pamant: Am venit nu ca sa aduc pacea, ci sabia. (35) Ptr. ca am venit sa aduc dihonia intre om si tatal lui, intre fata si mama ei si intre nora si soacra. (36) Si dusmanii omului se vor gasi printre ai sai, din propria lui casa. (37) Cel ce-si iubeste mama sau tatal sau, atunci nu este demn de mine: si cel ce-si iubeste fiu sau fiica mai mult decat pe mine, atunci acela nu e demn de mine!

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Ia să vedem
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/matei/10/
Matei 10
1. Apoi Isus a chemat pe cei doisprezece ucenici ai Sai si le-a dat putere sa scoata afara duhurile necurate si sa tamaduiasca orice fel de boala si orice fel de neputinta.
2. Iata numele celor doisprezece apostoli: Cel dintai, Simon, zis Petru, si Andrei, fratele lui; Iacov, fiul lui Zebedei, si Ioan, fratele lui;
3. Filip si Bartolomeu; Toma si Matei, vamesul; Iacov, fiul lui Alfeu, si Levi, zis si Tadeu;
4. Simon, Canaanitul, si Iuda Iscarioteanul, cel care a vandut pe Isus.
5. Acestia sunt cei doisprezece pe care i-a trimis Isus, dupa ce le-a dat invataturile urmatoare: "Sa nu mergeti pe calea paganilor si sa nu intrati in vreo cetate a samaritenilor;
6. ci sa mergeti mai degraba la oile pierdute ale casei lui Israel.
7. Si pe drum, propovaduiti si ziceti: "Imparatia cerurilor este aproape!"
8. Vindecati pe bolnavi, inviati pe morti, curatati pe leprosi, scoateti afara dracii. Fara plata ati primit, fara plata sa dati.
9. Sa nu luati nici aur, nici argint, nici arama in braiele voastre,
10. nici traista pentru drum, nici doua haine, nici incaltaminte, nici toiag, caci vrednic este lucratorul de hrana lui.
11. In orice cetate sau sat veti intra, sa cercetati cine este acolo vrednic si sa ramaneti la el pana veti pleca.
12. La intrarea voastra in casa, urati-i de bine;
13. si, daca este casa aceea vrednica, pacea voastra sa vina peste ea; dar, daca nu este vrednica, pacea voastra sa se intoarca la voi.
14. Daca nu va va primi cineva, nici nu va asculta cuvintele voastre, sa iesiti din casa sau din cetatea aceea si sa scuturati praful de pe picioarele voastre."
15. Adevarat va spun ca, in ziua judecatii, va fi mai usor pentru tinutul Sodomei si Gomorei, decat pentru cetatea aceea.
16. Iata, Eu va trimit ca pe niste oi in mijlocul lupilor. Fiti, dar, intelepti ca serpii si fara rautate ca porumbeii.
17. Paziti-va de oameni; caci va vor da in judecata soboarelor si va vor bate in sinagogile lor.
18. Din pricina Mea, veti fi dusi inaintea dregatorilor si inaintea imparatilor, ca sa slujiti ca marturie inaintea lor si inaintea Neamurilor.
19. Dar, cand va vor da in mana lor, sa nu va ingrijorati, gandindu-va cum sau ce veti spune; caci ce veti avea de spus va va fi dat chiar in ceasul acela;
20. fiindca nu voi veti vorbi, ci Duhul Tatalui vostru va vorbi in voi.
21. Fratele va da la moarte pe fratele sau, si tatal pe copilul lui; copiii se vor scula impotriva parintilor lor si-i vor omori.
22. Veti fi urati de toti, din pricina Numelui Meu; dar cine va rabda pana la sfarsit va fi mantuit.
23. Cand va vor prigoni intr-o cetate, sa fugiti intr-alta. Adevarat va spun ca nu veti ispravi de strabatut cetatile lui Israel pana va veni Fiul omului.
24. Ucenicul nu este mai presus de invatatorul sau, nici robul mai presus de domnul sau.
25. Ajunge ucenicului sa fie ca invatatorul lui, si robului sa fie ca domnul lui. Daca pe Stapanul casei L-au numit Beelzebul, cu cat mai mult vor numi asa pe cei din casa Lui?
26. Asa ca, sa nu va temeti de ei. Caci nu este nimic ascuns care nu va fi descoperit si nimic tainuit care nu va fi cunoscut.
27. Ce va spun Eu la intuneric voi sa spuneti la lumina; si ce auziti soptindu-se la ureche sa propovaduiti de pe acoperisul caselor.
28. Nu va temeti de cei ce ucid trupul, dar care nu pot ucide sufletul; ci temeti-va mai degraba de Cel ce poate sa piarda si sufletul si trupul in gheena.
29. Nu se vand oare doua vrabii la un ban? Totusi, niciuna din ele nu cade pe pamant fara voia Tatalui vostru.
30. Cat despre voi, pana si perii din cap, toti va sunt numarati.
31. Deci sa nu va temeti; voi sunteti mai de pret decat multe vrabii.
32. De aceea, pe oricine Ma va marturisi inaintea oamenilor il voi marturisi si Eu inaintea Tatalui Meu care este in ceruri;
33. dar de oricine se va lepada de Mine inaintea oamenilor, Ma voi lepada si Eu inaintea Tatalui Meu care este in ceruri.
34. Sa nu credeti ca am venit s-aduc pacea pe pamant; n-am venit sa aduc pacea, ci sabia.
35. Caci am venit sa despart pe fiu de tatal sau, pe fiica de mama sa si pe nora de soacra sa.
36. Si omul va avea de vrajmasi chiar pe cei din casa lui.
37. Cine iubeste pe tata ori pe mama mai mult decat pe Mine nu este vrednic de Mine; si cine iubeste pe fiu ori pe fiica mai mult decat pe Mine nu este vrednic de Mine.
38. Cine nu-si ia crucea lui si nu vine dupa Mine nu este vrednic de Mine.
39. Cine isi va pastra viata o va pierde; si cine isi va pierde viata pentru Mine o va castiga.
40. Cine va primeste pe voi Ma primeste pe Mine; si cine Ma primeste pe Mine primeste pe Cel ce M-a trimis pe Mine.
41. Cine primeste un proroc, in numele unui proroc, va primi rasplata unui proroc; si cine primeste pe un om neprihanit, in numele unui om neprihanit, va primi rasplata unui om neprihanit.
42. Si oricine va da de baut numai un pahar de apa rece unuia din acesti micuti, in numele unui ucenic, adevarat va spun ca nu-si va pierde rasplata."

| soimos a răspuns (pentru MMihai):

Matei 10 1. Apoi Isus a chemat pe cei doisprezece ucenici ai Sai si le-a dat putere sa scoata afara duhurile necurate si sa tamaduiasca orice fel de boala si orice fel de neputinta.
ma bucur ca ai aratat prin acest verset ca Isus se ocupa de exorcism!
dar exact asa cum procedeaza si sarlatanii de popotioci care fie constient fie inconstient excrocheaza pe cei care doar CRED si nu STIU Biblia, ca altfel ar STII si ar INTELEGE exact aceste vorbe a lui Isus care explica care este finalitatea actului de exorcism:

Luca 11

24. Când duhul cel necurat iese din om, umblă prin locuri fără apă, căutând odihnă, şi, negăsind, zice: Mă voi întoarce la casa mea, de unde am ieşit.
25. Şi, venind, o află măturată şi împodobită.
26. Atunci merge şi ia cu el alte şapte duhuri mai rele decât el şi, intrând, locuieşte acolo; şi se fac cele de pe urmă ale omului aceluia mai rele decât cele dintâi.
Adica dupa ce esti exorcizat, Diavolul se reintoarce in tine cel exorizat, dar nu singur ci cu o armaata de draci!
Asa ca intelegeti ca "Credinta" fara Stiinta, este lucrul Dracului!

48 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Trebuie sa vezi contextul din care au fost luate. Nu poti sa iei doar un verset.Prin aceste versete noi trebuie sa intelegem ca trebuie ca El sa fie prioritatea numarul unu in inima noastra, in viata noastra. De la El avem copiii, sotul sau sotia, parintii. Tot ce avem este darul Lui pentru noi.

| FucktheSystem a răspuns:

Să ghicesc, au rolul de a îndemna la rău?
Și ăstea sunt versete pașnice, să ne amintim de ălea când Dumnezeu dădea boli sau omora oameni?

| SaveTheNature explică (pentru FucktheSystem):

Ce as vrea sa vad o poza cu tine.Ai facebook?

| FucktheSystem a răspuns (pentru SaveTheNature):

Da, am, dar mai simplu te duci pe profilul meu și dai click pe linkul de la blog, acolo este proiectul meu 365, fac câte o poză (sau mai multe) în fiecare zi urmate desigur de comentarii.
Delectează-te, nu am de ec să mă ascund în spatele unui avatar.

| monstrulet a răspuns (pentru FucktheSystem):

Ce blog epic rolling on the floor

| 220V a răspuns (pentru FucktheSystem):

Esti din pitesti?

| FucktheSystem a răspuns (pentru 220V):

Da, aici m-am născut și aici am crezut ( din păcate).
De ce?

| FucktheSystem a răspuns (pentru monstrulet):

Merci.

| 220V a răspuns (pentru FucktheSystem):

Am vazut pe blog-ul tau, eu sunt din valcea

| FucktheSystem a răspuns (pentru 220V):

Aaaa, am crezut că ești tot din Pitești.

| 220V a răspuns (pentru FucktheSystem):

Oricum sunt aproape judetele unul de altul

| eueueueofda a răspuns (pentru FucktheSystem):

Tu vii si te contrazici aici cu toata lumea facand pe desteapta? Nu vezi ce fata de aurolaca ai. te uiti la cartoful ala de parca ai vedea 1 kg de aur. Daca toti rockerii si ateii de pe site arata ca tine. imi dau demisia laughing Numai pusti pe site-ul asta credeam si eu ca sunt oameni mari, cu scaun la cap. rolling on the floor

| 220V a răspuns (pentru eueueueofda):

Tu nu vei arata niciodata ca ea si nu vei avea niciodata personalitatea si caracterul ei, nu inteleg ce legatura are cum arata si ceea ce gandeste, asta-i dovada ca esti cocalar prost, urasc oameni ca tine, sa te mai duci sa mai faci cativa ani la sapa, ca acolo o sa mori, taran tampit ce esti

| eueueueofda a răspuns (pentru 220V):

Doamne fereste si pazeste sa ajung asa! Aici singurul taran si cocalar esti tu. Se pare ca nu prea socializezi cu oamenii, noroc cu TPU asta. mai cunosti si tu lumea laughing

| 220V a răspuns (pentru eueueueofda):

Bai nu suport oameni ca tine, se dau mari filosofi si intelectuali si sunteti vai de voi, ha, fac pe tine, is pe site-ul asta doar sa le mai deschid mintea intunecatilor ca tine

| eueueueofda a răspuns (pentru 220V):

In primul rand nu stiu de ce te-ai bagat tu ca nu era vorba despre tine,iar in al doilea rand ce minte sa deschizi tu cand nu stii nici macar sa scrii? Deci tu pe langa faptul ca esti ignorant, cocalar, taran mai esti si analfabet rolling on the floor hai du-te canta la alta masa. "doar sa le mai deschid mintea intunecatilor ca tine " rolling on the floor asta e cea mai tare fraza laughing)

| eueueueofda a răspuns (pentru 220V):

Si ultimul comentariu care ti-l dau deoarece nu vreau sa-mi pierd timpul cu tine.

Uita-te la cuvintele care le-ai folosit tu si la cuvintele ce le-am folosit eu. Iar apoi decide tu singur cine e cocalar si taran! Ceao wave

| FucktheSystem a răspuns (pentru eueueueofda):

Aș fi curioasă să văd cum arăți tu dacă te ține să te arăți, toți suntem frumoși și curajoși în spatele unui avatar, nu știu dacă ai avea tupeul să vi pe stardă să-mi spui asta, de fapt sigur nu l-ai avea, pe net toți sunteți tari.
Oricum, poaza e făcută la caterincă, poate ai uitat să citești și comentariile atașate, sau poate este sub nivelul tău să le înțelegi.
Și sincer, dacă pe tine la un om te interesează doar aspectul trebuie să-ți prezint două amănunte:
1.Frumusețea este relativă în ochii privitorului.
2.Un om nu poate fi judecat numai după aspect.
După afirmațiile tale mi-ai demonstrat că ești o persoană superficială, probabil un cocalar care pe net e șmecher. Eu te las în fericirea ta.
Acum sincer n-am nevoie de alt răspuns din partea ta, mă interesează doar dacă ai o poză să ne arăți și nouă cine ești, ce bine arăți, ce om matur și cu scaun la cap ești etc.

| SaveTheNature explică (pentru FucktheSystem):

Eu te-am vazut pe blog.Esti simpatica.Si parerea mea e ca ai si un suflet bunbig grin Sincer.Vei fi o mamica frumoasa, si vei avea un sot care te va iubihappy

| FucktheSystem a răspuns (pentru SaveTheNature):

Merci, dar nu cred că o să fie cazul să fiu soție sau să am copii, sunt conștientă că nu asta îmi doresc de la viață.
Oricum, în cel mai bun caz aș putea să am o relație cu cineva pentru mai mult timp, căsătoria nu intră în planurile mele.

| SaveTheNature explică (pentru FucktheSystem):

Deocamdata.Ai sa vezibig grin

| FucktheSystem a răspuns:

Viața mea e mai frumoasă acumbatting eyelashes

| FucktheSystem a răspuns:

Tu taci măi, vrei să vorbim și despre viitori tăi copii și nevasta ta iubitoare?
Cum ziceai că o să-l cheme pe băiat, Iohan? laughing

| FucktheSystem a răspuns:

Pff parcă era Hitler, fie, hai că merge și Gică-Claxon al V-lea dar mai bine ar suna Gică-Claxon al V-lea von X.

| Esperança a răspuns:

Nu stiu ce te-a blocat asa. In primul rand in Biblia neoprotestanta sunt si trimiteri la aceste versete si daca te duci frumusel la acele trimiteri o sa iti dai seama la ce se refera. Si anume faptul ca lumea nu o sa inteleaga oamenii care il iubesc pe Hristos si vor sa mearga pe Calea Sa. Daca ai in casa mama sau tata necredincios automat o sa iti sara in cap. Asta inseamna ca aduce sabia. Parintii o sa se certe cu tine, te dau afara din casa(unii) etc. Iar ultimul verset e f clar. Nu trebuie sa iubim nici un om mai mult decat pe Dumnezeu. Daca Dumnezeu te indeamna sa mergi intr-un loc si mama ta zice sa nu mergi pe cine asculti?

| soimos a răspuns (pentru Esperança):

Tu ai cumva impresia ca Iisus (Dumnezeul tau) este un handicapat care nu stie sa se exprime,?
Si pesemne crezi ca El are mare noroc cu mincinosi ca neoprotestantii tai care stiu sa traduca ceea ce el nu stie sa zica si ca este prea prost ca sa fi lasat sa se exprime singur?
Hai las-ne cu interpretarile astea care nu au sens!
Isus STIE ce zice, pentru ca este "dumnezeu"!

Sau te pomenesti ca nu e Dumnezeu si ca e unul cioflingar de habarnist care vorbeste a proasta doua la leu?

| Esperança a răspuns (pentru soimos):

Tu te auzi ce spui?laughing Suferi cumva de analfabetism functional? Adica citesti,dar nu intelegi ceea ce citesti? Tu asta ai inteles cand am zis de trimiteri. imi pare rau eu zic sa stai in banca ta, ca stii vorba"Daca taceai, filosof ramaneai" si inca ceva. Citeste Biblia ortodoxa si neoprotestanta si apoi vino si zi ca sunt interpretari. Citeste-le pe ambele si vezi care e diferenta? Sa inteleg ca tu iei versetele motamo laughing maine poimaine te aud ca ti-ai taiat piciorul ca asa scrie in Biblie rolling on the floor

| Esperança a răspuns (pentru soimos):

Adica stai. ca acum mi-am dat seama cu cine am de-aface tu esti ala care a descoperit ca Isus e lucifer tu esti ala cu IQ f ridicat.

| SaveTheNature explică (pentru Esperança):

In context nu mai suna rau acele verseturi.@Mihaidavidoglu1954 are dreptate.tongue

| Esperança a răspuns (pentru SaveTheNature):

Alta data citeste si tu tot contextul ca sa intelegi. Cam toti fac asa. Se leaga de un anumit verset si acolo raman. Nu citesc nici mai sus nici mai jos sa vada la ce se refera de fapt... Verseturi rimeaza cu Succesuri nu?hee hee

| SaveTheNature explică (pentru Esperança):

Scuze de agramatism, nu stiam cum li se spun.E un cuvant mai neuzual.
"Marea majoritate"-e pleonasm, dar aceasta expresie e folosita si de profesorii de lb romana.big grin

| Esperança a răspuns (pentru SaveTheNature):

Pai si unde am folosit eu "Marea majoritate" ca nu-mi dau seama big grin

| SaveTheNature explică (pentru Esperança):

Nu ai folosit, dar incercam sa ma sucz prin faptul ca "a gresi e omeneste". Putini vorbesc si scriu la perfectie in lb romanabig grin

| Esperança a răspuns (pentru SaveTheNature):

Eh acum nu trebuie sa o iei in nume de rau. Ti-am zis mai mult in spirit de gluma. cu totii gresim in exprimare uneori. Eu gresesc cel mai mult cand ma grabesc big grinhee hee

| MMihai a răspuns:

Ia să vedem
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/matei/10/
Matei 10
1. Apoi Isus a chemat pe cei doisprezece ucenici ai Sai si le-a dat putere sa scoata afara duhurile necurate si sa tamaduiasca orice fel de boala si orice fel de neputinta.
2. Iata numele celor doisprezece apostoli: Cel dintai, Simon, zis Petru, si Andrei, fratele lui; Iacov, fiul lui Zebedei, si Ioan, fratele lui;
3. Filip si Bartolomeu; Toma si Matei, vamesul; Iacov, fiul lui Alfeu, si Levi, zis si Tadeu;
4. Simon, Canaanitul, si Iuda Iscarioteanul, cel care a vandut pe Isus.
5. Acestia sunt cei doisprezece pe care i-a trimis Isus, dupa ce le-a dat invataturile urmatoare: "Sa nu mergeti pe calea paganilor si sa nu intrati in vreo cetate a samaritenilor;
6. ci sa mergeti mai degraba la oile pierdute ale casei lui Israel.
7. Si pe drum, propovaduiti si ziceti: "Imparatia cerurilor este aproape!"
8. Vindecati pe bolnavi, inviati pe morti, curatati pe leprosi, scoateti afara dracii. Fara plata ati primit, fara plata sa dati.
9. Sa nu luati nici aur, nici argint, nici arama in braiele voastre,
10. nici traista pentru drum, nici doua haine, nici incaltaminte, nici toiag, caci vrednic este lucratorul de hrana lui.
11. In orice cetate sau sat veti intra, sa cercetati cine este acolo vrednic si sa ramaneti la el pana veti pleca.
12. La intrarea voastra in casa, urati-i de bine;
13. si, daca este casa aceea vrednica, pacea voastra sa vina peste ea; dar, daca nu este vrednica, pacea voastra sa se intoarca la voi.
14. Daca nu va va primi cineva, nici nu va asculta cuvintele voastre, sa iesiti din casa sau din cetatea aceea si sa scuturati praful de pe picioarele voastre."
15. Adevarat va spun ca, in ziua judecatii, va fi mai usor pentru tinutul Sodomei si Gomorei, decat pentru cetatea aceea.
16. Iata, Eu va trimit ca pe niste oi in mijlocul lupilor. Fiti, dar, intelepti ca serpii si fara rautate ca porumbeii.
17. Paziti-va de oameni; caci va vor da in judecata soboarelor si va vor bate in sinagogile lor.
18. Din pricina Mea, veti fi dusi inaintea dregatorilor si inaintea imparatilor, ca sa slujiti ca marturie inaintea lor si inaintea Neamurilor.
19. Dar, cand va vor da in mana lor, sa nu va ingrijorati, gandindu-va cum sau ce veti spune; caci ce veti avea de spus va va fi dat chiar in ceasul acela;
20. fiindca nu voi veti vorbi, ci Duhul Tatalui vostru va vorbi in voi.
21. Fratele va da la moarte pe fratele sau, si tatal pe copilul lui; copiii se vor scula impotriva parintilor lor si-i vor omori.
22. Veti fi urati de toti, din pricina Numelui Meu; dar cine va rabda pana la sfarsit va fi mantuit.
23. Cand va vor prigoni intr-o cetate, sa fugiti intr-alta. Adevarat va spun ca nu veti ispravi de strabatut cetatile lui Israel pana va veni Fiul omului.
24. Ucenicul nu este mai presus de invatatorul sau, nici robul mai presus de domnul sau.
25. Ajunge ucenicului sa fie ca invatatorul lui, si robului sa fie ca domnul lui. Daca pe Stapanul casei L-au numit Beelzebul, cu cat mai mult vor numi asa pe cei din casa Lui?
26. Asa ca, sa nu va temeti de ei. Caci nu este nimic ascuns care nu va fi descoperit si nimic tainuit care nu va fi cunoscut.
27. Ce va spun Eu la intuneric voi sa spuneti la lumina; si ce auziti soptindu-se la ureche sa propovaduiti de pe acoperisul caselor.
28. Nu va temeti de cei ce ucid trupul, dar care nu pot ucide sufletul; ci temeti-va mai degraba de Cel ce poate sa piarda si sufletul si trupul in gheena.
29. Nu se vand oare doua vrabii la un ban? Totusi, niciuna din ele nu cade pe pamant fara voia Tatalui vostru.
30. Cat despre voi, pana si perii din cap, toti va sunt numarati.
31. Deci sa nu va temeti; voi sunteti mai de pret decat multe vrabii.
32. De aceea, pe oricine Ma va marturisi inaintea oamenilor il voi marturisi si Eu inaintea Tatalui Meu care este in ceruri;
33. dar de oricine se va lepada de Mine inaintea oamenilor, Ma voi lepada si Eu inaintea Tatalui Meu care este in ceruri.
34. Sa nu credeti ca am venit s-aduc pacea pe pamant; n-am venit sa aduc pacea, ci sabia.
35. Caci am venit sa despart pe fiu de tatal sau, pe fiica de mama sa si pe nora de soacra sa.
36. Si omul va avea de vrajmasi chiar pe cei din casa lui.
37. Cine iubeste pe tata ori pe mama mai mult decat pe Mine nu este vrednic de Mine; si cine iubeste pe fiu ori pe fiica mai mult decat pe Mine nu este vrednic de Mine.
38. Cine nu-si ia crucea lui si nu vine dupa Mine nu este vrednic de Mine.
39. Cine isi va pastra viata o va pierde; si cine isi va pierde viata pentru Mine o va castiga.
40. Cine va primeste pe voi Ma primeste pe Mine; si cine Ma primeste pe Mine primeste pe Cel ce M-a trimis pe Mine.
41. Cine primeste un proroc, in numele unui proroc, va primi rasplata unui proroc; si cine primeste pe un om neprihanit, in numele unui om neprihanit, va primi rasplata unui om neprihanit.
42. Si oricine va da de baut numai un pahar de apa rece unuia din acesti micuti, in numele unui ucenic, adevarat va spun ca nu-si va pierde rasplata."

| MMihai a răspuns:

Da cam așa scrie, este adevărat.
35. Caci am venit sa despart pe fiu de tatal sau, pe fiica de mama sa si pe nora de soacra sa.
(35) Ptr. ca am venit sa aduc dihonia intre om si tatal lui, intre fata si mama ei si intre nora si soacra.
b) 36. Si omul va avea de vrajmasi chiar pe cei din casa lui.
(36) Si dusmanii omului se vor gasi printre ai sai, din propria lui
casa.
c) 37. Cine iubeste pe tata ori pe mama mai mult decat pe Mine nu este vrednic de Mine; si cine iubeste pe fiu ori pe fiica mai mult decat pe Mine nu este vrednic de Mine.
(37) Cel ce-si iubeste mama sau tatal sau, atunci nu este demn de mine: si cel ce-si iubeste fiu sau fiica mai mult decat pe mine, atunci acela nu e demn de mine!

Pot fi diferențe de traducere.
Și ce te miră!
Sunt multe lucruri mai greu de priceput în Biblie!

| barbattttt a răspuns:

Domnul Isus vrea sa spuna ca, credinciosi Lui vor avea de suferit; si ca acolo unde va fi un, credincios va fi si, un impotrivuitor.

| AstralConfessor a răspuns:

Nu este capcana, chiar este o observatie pertinenta. Daca plecam de la premiza ca Biblia este o scriere la baza careia este \traditia\ lasata mostenire din gura in gura, erorile sunt oarecum scuzabile, insa cat despre Noul Testament, am observat si eu scrieri total diferite de tema crestina. Eu ma gandesc ca acestea au fost alipite Carti Cartilor de catre indraciti, dar cei ce merg in Lumina si Credinta, sesizeaza aceste anormalitati si le ignora.
Insa... de ce sa nu recunoastem ca tot ce a descris satana in aceste versete, chiar se intampla. Poate este un lucru bun ca-si face cunoscuta intentia si asa reusim sa ne ferim de dihonie.
In perceptia mea este ca noi avem o relatie cu D-zeu prin insasi existenta noastra, avand scanteie de Dumnezeire prin Duhul sfant, de aceea ni se cere iubire de sine si de aproapele ca pe sine. Daca nu am avea iubire de propria fiinta, cum am putea cunoaste sentimentul acesta si sa-l impartasim aproapelui nostru. Am observat ca se spune ca este pacat sa te iubesti pe tine, dar cum sa fie pacat sa-L iubesti pe D-zeu care salasluieste in inima ta? Iar acel ateu este la fel de inDumnezeit ca orice alt om, indiferent de religie.

| soimos a răspuns (pentru AstralConfessor):

In primul rand Biblia nu este o scriere bazata pe mostenirea orala, ci este un furt intelectual prin care au fost preluate textele Tanachului si interpretate "stramb" adica dupa cum le cerea interesul crestinilor!
Asa ca ce afirmi tu se refera doar la Tanach!
2) Satana nu a scris decat ceea ce gasim in Noul Testament,(si asta prin Pavel care a primit "revelatia" sa direct din Iad (adica de la Christos care era si atunci ca si acum Seful cheilor Iadului)
Nota Bene:pentru mine Isus nu este Christos, pentru ca Isus era un rabin iar Christos este Lucifer cel care a intrat in trupul mort a lui Isus ca sa va amageasca prin invierea sa.

In Vechiul Testament nu exista nici Diavol si nici Iad, si nici amagitorul Pavel care sa va indeparteze de la Legile lui Dumnezeu si de la Invataturile rabinului Isus Nazariteanul.
3) Perceptia ta este confirmata chiar de Isus, asa ca nu ar trebui sa fie o simpla "perceptie" ci o adevarata convingere
4) ar mai trebui sa inveti si faptul ca Isus a venit sa inlocuiasca Credinta cu Iubirea,(ceea ce este un stadiu mult mai superior fata de "credinta a proasta" pr ca nu poti iubi pe cineva in care nu crezi, si ca el va propovaduieste "nasterea de sus" adica nasterea Constiintei, la care se ajunge prin INVATURA!
Daca ai neclaritati in aceasta privinta cere sa-ti dau versetele biblice care sa te lumineze, sau le gasesti pe forumul:
www.forum-anti-christi.forumers.ro

| 220V a răspuns:

rolling on the floor, unde ai gasit un nume atat de tare?rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai uitat un lucru? ai scos toate astea din context ducand in ratacire prosteasca si pe fukthe sistem la fel de limitat. uitati ca este scris; daca tu nu-ti iubesti parintii si fratii pe carei vezi zilnic, si sunt langa tine, cum o sa poti iubi pe Dumnezeu pe care nu-l vezi? deci iubindu-ti rudele il iubesti si pe Dumnezeu.dar Iisus a spus; daca-i iubiti pe cei apropiati voua ce lucru deosebit faceti? nu asa fac si necredinciosii? deci iubitiva si dusmanii si raspundeti-le cu dragoste.parerea mea; atunci intr-adevar am face ceva deosebit.sabia? uite o chestie; cum sa ii explici unei proaste care nu-si suporta parintii ca nu o lasa seara afara ca de fapt face rau? ca trebuie sa-i iubeasca si sai respecte ca sa traiasca multi ani pe pamant? asta e sabia.cuvantul interp[retat de membrii familiei in mod diferit.intr-o familie crestina trenuie sa existe unire nu desbinare.dar unii asculta cuvantul, altii nu.altii umbla dupa placerile lumii acesteia.aia e dihonia.eu muncesc in trei schimburi, iar feciorul poarta parul indreptat cu placa, si cercel in nas si ureche precum animalele.eu castig si el e fiul risipitor.sa-mi fie cu iertare dar cred ca sabia ar termina repede conflictul.cred ca parul ar fi mai potrivit pentru trezirea dragostei de munca si a respectului.stii de ce? se zice ca calul batran nu-l mai inveti la ham.dar cu parul bat pariu ca si cel mai incapatanat catar, ajunge cal de curse.

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Simplu,daca fratii sau parintii mei nu au dreptate, fata de niste straini, voi tione cu acei straini.Sunt sincer.Si asa este, mai presus Dumnezeu decat familia, daca aceasta e impotriva Lui. Familia trebuie sa stie ca toti vom ajunge la El.

| soimos a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce context mai vericule?
De cand o carte ca Biblia, care e fscriptura furata de la religia mozaica, unde este acceptata ca notorietate ca este scrisa de rabini Marii sinagogi, poate avea un context intr-o alta religie furata si copiata de la mozaici?

Poi tu iti inchipui ca rabinii aia erau idioti, sau crezi ca nu si-au vazut de interesele lor proprii atunci cand au scris Biblia lor (pe care voi ati furat-o) si ca le pasa mult de crestinismul vostru bazat pe mincina si furt intelectual, si ca au dat un context crestin scripturii lor pe care voi ati furat-o?!

Poi chiar nu-ti dai seama cat de ilogic este sa crezi una ca asta?

Voi crestinii nici macar Dumnezeul vostru nu il aveti, ca altfel v-ar fi inspirat Biblia voastra proprie, si nu ati mai fi avut nevoie sa furati scripturile religiei mozaice si sa le schimbati denumirea si mesajul interpretandu-l in interesul vostru si sa va laudati ca niste mincinosi ca textele scrise de rabini ca Moritz itzic sau Struhl sunt exact "Cuvantul inspirat de Dumnezeului" vostru de la care nu aveti deocamdata nici un semn ca v-a acceptat, sau ca si-a tradat propria religie sa vina la voi ca il lasati sa umble la femei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aaa.si spune-i desteptului ala ateu ca are intr-adevar niste trimiteri. pentru edificare sa le urmareasca si citeasca, nu sa fie prost sa puna postari mincinoase si contrafacute.cuvantul Domnului e puternic.si adevarat.si nu suporta prostia.