| timoteidoi a întrebat:

Ce parere aveti de acest text rostit de Isus?

Matei 10:34, 35,36,37) Sa nu va-nchipuiti ca am venit sa aduc pacea pe pamant: Am venit nu ca sa aduc pacea, ci sabia. (35) Ptr. ca am venit sa aduc dihonia intre om si tatal lui, intre fata si mama ei si intre nora si soacra. (36) Si dusmanii omului se vor gasi printre ai sai, din propria lui casa. (37) Cel ce-si iubeste mama sau tatal sau, atunci nu este demn de mine: si cel ce-si iubeste fiu sau fiica mai mult decat pe mine, atunci acela nu e demn de mine.

Cine credeti ca poate gandi si pretinde ceva atat de diabolic:
a) Satana?
sau
b) Dumnezeul veacului acesta?

17 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Bazaconii sfinte, Sf. Gherghe s-au Sf.Petre tot un drac.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

Explică tot Iisus 2 versete mai jos-omul ( care își dăruiește viața lui Iisus) va avea de dușmani chiar pe cei din casa lui.Cu câteva versete mai înainte tot El spune-Când vă vor prigoni într- cetate să fugiți în alta( deci nu să organizeze un contraatac).

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Isi pierzi timpul aiurea banuiesc ca nu ai ce face

| fuzzer a răspuns:

Vezi! Tu asta nu intelegi, iei "mota-mo" ce scrie in Biblie. Exact cum ai traduce din engleza in romana, cuvant, cu cuvant(scuzati-mi posibila cacofonie)fara sa adaptezi.
Iisus prin acele vorbe s-a referit mai exact la dragostea fata de Dumnezeu, ca acest sentiment ar trebui sa fie mai puternic decat orice alt sentiment.Adica,prin aceste cuvinte el vrea sa spuna ca ar trebui sa-ti iubesti "Dumnezeul" mai mult decat familia, mai mult decat orice.Pentru ca mereu va exista o "dezbinare" intre tine si familia ta,adica,sa presupunem ca tu te afli pe calea cea buna care duce la Dumnezeu,aceasta "pocainta" cum se spune,parintii si familia ta mereu iti vor spune "Cum sa faci asta? Cum sa te pocaiesti?"in fine,era doar un exemplu,dar sper ca ai inteles, tu(dumneavoastra)interpretezi(interpretati)total gresit.E chiar simplu, si nu trebuie sa fi un geniu ca sa intelegi Biblia, nu trebuie sa te complici, si cel mai important sa te lasi "invatat".

Răspuns utilizator avertizat
| Mikhtarian a răspuns:

Ma inspaimanta versetul.
Se refera ca, cel mai mult sa-l iubim pe Iisus, pe Dumnezeu.
Viata nu e corecta, e grea.

Răspuns utilizator avertizat
| Mikhtarian a răspuns (pentru timoteidoi):

Iisus e viata, PENTRU MINE.

Răspuns utilizator avertizat
| mihai96alex a răspuns:

Aceste cateva versete au fost "explicate" de Sf. Ioan Gura de Aur.

http://www.razbointrucuvant.ro/2008/06/20/n-am-venit-sa-aduc-pace-ci-sabie/

Spor la citit.

Răspuns utilizator avertizat
| ilie76 a răspuns:

Din moment ce face referire la iubirea fata de Dumnezeu nu este Diabolic, ba din contra iti cere sa iliiubesti mai mult pe Dumnezeu pe acest pamant ca sa poti trai in Raiul lui Dumnezeu

Răspuns utilizator avertizat