| Dorugar a întrebat:

Care este Calea pe care ne indeamna Christos sa-l urmam?
O fi cumva aceasta:

"Matei 10:34 Sa nu va-nchipuiti ca am venit sa aduc pacea pe pamant.
Am venit NU ca sa aduc pacea, ci sabia.
Si am venit sa aduc dihonia intre om si tatal lui, intre fata si mama ei."

Vi se pare ca acest afirmatie a lui Christos va indeamna la iubire?
Daca nu, atunci din ce cauza crestinismul este religia iubirii

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Si mai mult, crestinismul se da drept religia familiei, a unitatii ei si a iubirii in sanul ei. Si Isus a spus clar ca nu-l intereseaza familia, ca a venit sa o dezbine si ca trebuie sa-l iubesti pe el mai mult decat iti iubesti parintii. Cu toate astea, crestinii il percep in continuare pe acest primitiv ca pe cel mai bun om care a existat vreodata.

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Sensul versetului este că doar pentru că ești creștin, unii oameni te vor dușmăni și-ți poate să-ți fie și viața în pericol.Reacția pe care o cere Iisus-Iubiți pe vrășmașii voștrii, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă petntru cei ce vă prigonesc, ca să fiți fii ai tatălui vostru care este în ceruri( Matei 5-44).Da, e religia iubirii.

| Dorugar explică (pentru ania):

Asta poate fi sensul doar pentru analfabetii structurali care nu sunt capabil sa inteleaga corect un text.
Daca era asa cum spui tu, atunci Isus spunea ca "Am venit sa aduc pacea si iubirea dar nu e sigur ca pacea si iubirea adusa de mine va putea fi exista peste tot pentru ca sunt si oameni rai care doresc sabia si razboiul!

Pina si textul pe care-l citezi tu are un alt inteles iata textul:

Matei 5 39. Eu însa vă spun vouă: Nu va impotriviti celui rau; iar cui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i şi pe celălalt.

Acel nu "va impotriviti celui RAU "inseamna sa nu te impotrivesti celui RAU, adica sa nu te impotrivesti DIAVOLULUI!
Si da este religie iubirii Diavolului, si asta ne arata CLAR istoria religiei si bisericii crestine care in decursul timpurilor s-a dovedit a fi cea mai monstruoasa si bicisnica institutie din istoria umanitatii, si asta pentru ca este religia iubirii... DIAVOLULUI pe care voi il numiti Dumnezeu

| ania a răspuns (pentru Dorugar):

Noi nu numim diavolul Dumnezeu.

| Dorugar explică (pentru ania):

NU, voi il numiti Dumnezeu pe Dumnezeul Veacului Acesta, adica pe Satana.
Sau nu stii ca in religie exista doar doua veacuri, veacul Vechiului Testament si veacul Noului Testament?
Tu in care veac traiesti? Nu cumva in veacul acesta al Noului Testament?
Manasure intr-un picior, ghici ciuperca ce-i?
Ia uite ce zice Biblia:
2 Tesaloniceni 2:4 potrivnicul,(adica acela care a desfintat Legea lui Dumnezeu pe motivul ca e Veche si a dat oamenilor sai o Lege Noua N.T.) se înalţă mai presus de tot ce se numeşte "Dumnezeu", sau de ce este vrednic de închinare. Aşa că se va aşeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu."
Adica nu cumva e vorba de Isus Christos care este slavit in biserici mai presus de Dumnezeu?
Sau cine e slavit ca Dumnezeu in locul Creatorului? creatura numita Isus Christos sau Patriarhul Daniel? sau cine Papa e la Roma?

| Dorotheea21 a răspuns:

Ai fugit? :))
Lasule.
Ramasesem undeva pe aici:
http://www.tpu.ro/go-to-answer/14455736/
Arata-mi unde discuti tu cu ateii tai despre stiinta!
UNDE ai discutat tu despre chimie, filosofie, fizica ori matematica!
Sau poate te simti atras de aritmetica...;)

| relian a răspuns (pentru Dorotheea21):

Se pare ai gresi categoria, deci raspunde ce se intreaba la categoria asta.Ori doar iei ce spune popa, nu poti sa iti iei singura ce ai nevoie.Cine este las pina la urma, el ca pus o intrebare sau tu ca eviti sa raspunzi sau aduci in discutie alte chestiuni ce nu are a face cu categoria in cauza. Daca vrei sa discutam despre stiinta haide sa vorbim, sa vedem cate stii, sau ce stii.De religie se pare ca est straina oricum atita vreme cit nu raspunzi celor care pun intrebari, dar totusi se pare ca ai timp si vorbe pentru a barfi sau spune chestii ce nu ajuta pe nimeni.

| Dorugar explică (pentru Dorotheea21):

Hallo, ateii mei nu sunt pe forumul asta ca asta este un forum de pus intrebari si de raspuns la intrebari, asa ca fa bine si raspunde la intrebari si nu mai trolla