| R0R0 a întrebat:

Intrebare pentru atei:
De ce sunteti atei si cum ati ajuns sa fiti?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Ma bucur.Bate palmalaughing
Oricum practic Iisus e tot ceea ce conteaza.

127 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Cu toate ca „inteligenta" credinciosilor ar trebui sa fie irelevanta, ea este cel mai mare motiv.

Crestinii (majoritatea) nu sunt „inteligenti" pentru ca ei cred in Dumnezeu, ci pentru ca nu-si asuma raspunderea fata de consecintele credintei lor.

Daca eu cred ca porcul zboara, una din consecinte ar fi ca exista o forta de sens contrar fortei de greutate, si cu modulul mai mare.
Nu pot sa ignora consecinta asta. Nu pot sa spun ca eu cred doar in porcul zburator, dar nu si in forta care il ridica, ele vin la pachet.

| R0R0 explică (pentru Inferno):

Sa stii ca exista si crestini inteligenți

| Inferno a răspuns (pentru R0R0):

Din pacate nu in aceasta discutie.

| R0R0 explică (pentru Inferno):

Multumesc

NOname
| NOname a răspuns:

Este ca şi cum ai întreba "De ce sunteţi nefumători/nenazişti şi cum aţi ajuns să fiţi?". laughing
Sesizezi absurdul ei?

| R0R0 explică (pentru NOname):

Nu
Eu am intrebat doar din curiozitate

| Ragnarøk a răspuns (pentru R0R0):

Formularea corecta era ''De ce ati optat pentru ateism?'' si nu ''De ce sunteti atei?'' la care singurul raspuns este ''Pentru ca nu cred in existenta unei divinitati''. Asta-i absurdul de care vorbea noname.

| R0R0 explică (pentru Ragnarøk):

Bine. Scuza-mi exprimarea

| RAY a răspuns:

Sunt ateu pentru ca nu cred in existenta zeiilor, dumnezeu etc
e un proces lung sau asa poti fi mereu, eu personal nu am crezut niciodata in zeii sau poate am crezut dar era doar o iluzie atat, dupa ce am studiat de ce cred oamenii in zeii, istoria religiilor mi-am dat seama ca totul e vrajeala, desigur ca cum imi place stiinta a fost doar un pas pana la a deveni macar agnostic, apoi mi-am recunoscut mie ca nu exista dumnezeu

| R0R0 explică (pentru RAY):

De ce e totul o vrajeala?

| RAY a răspuns (pentru R0R0):

Ca nu exista dovezii stiintifice

| R0R0 explică (pentru RAY):

Eu cred ca tu crezi prea mult in stiinta. De altfel exista o Traditie, in care ne sunt prezentate anumite lucruri. Si e adevarata- s-a transmis din om in om

| RAY a răspuns (pentru R0R0):

Eu cred in dovezii nu in stiinta

| R0R0 explică (pentru RAY):

Bine.
Ce dovada ai vrea ca sa crezi in Dumnezeu?

| RAY a răspuns (pentru R0R0):

O dovada siintifica

| RAY a răspuns (pentru R0R0):

Metoda științifică costă în următoarele faze:
Observarea unui fapt
Formularea unei probleme
Propunerea unei ipoteze
Realizarea unui experiment controlat, pentru a testa validitatea ipotezei

| RAY a răspuns (pentru R0R0):

Știința nu este dogmatică. Se deosebește de religie prin faptul că nu are pretenția de a fi în posesia adevărului absolut. Rezultatele cercetării științifice sunt falsificabile, adică se pot testa și verifica validitatea lor. Dar afirmațiile religioase nu pot fi falsificate din start, pentru că nu pot fi cercetate.
Rezultatele cercetării științifice sunt documentate minuțios. Pentru asta există standarde, care asigură posibilitatea de a explica pașii care duc la o anume concluzie. Aici este importantă și publicarea tuturor surselor folosite și luarea în considerare a nivelului actual la care se află cercetarea în domeniul respectiv. Astfel, rezultatele cercetării devin comparabile, la fel precum progresul însuși în disciplina respectivă. Lucrările de cercetare fac trimitere una la celalaltă. Ele vin în spirjinul, critică sau perfecționează teoriile existente.
Un principiu important este interogația sceptică în sensul unei atitudini critice față de rezultate și teze proprii și ale altora. Cunoștințele științifice se deosebesc de cele doctrinare prin faptul că la cele din urmă sunt folosite mijloace de coerciție subtile sau fățișe și interogația critică este cel puțin nedorită, în timp ce cele dintâi pot fi în principiu confirmate sau infirmate de căte oricine cu ajutorul rațiunii și experienței proprii. La fel se diferențiază cunoștințele științifice de cele cu caracter de revelație. Revelația, care are loc doar la nivel subiectiv, în sinele individului, nu este accesibilă celorlalți și astfel nu poate fi intersubiectiv verificată.

| R0R0 explică (pentru RAY):

Adica daca cercetatorii ar descoperi ca Dumnezeu exista ai crede si tu in el?
(Poti sa imi dai, te rog, un exemplu de dovada stiintifica referitoare la religie)

| RAY a răspuns (pentru R0R0):

Citeste ce ti-am scris

| RAY a răspuns (pentru R0R0):

Daca stiinta ar dovedi ca exista zeii logic ca trebuie sai admitem existenta, ti-am scris ce este o dovada stiintifica, mi-am pierdut timpul anii intregi la categoria asta si numai am chef de pierdut, fiecare crede in ce vrea sau nu crede, eu nu cred nu trebuie sa dau explicati cuiva de ce nu cred

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Crezi tu ca nu se pot verifica, bun nu toate afirmatiile Biblei (vorbesc de ea) dar in mare parte prin arheologie s-au demonstrat adevarate tot Vechiul Testament. N-o sa gasesti prin arheologie cronicile Egiptului de pe vremea lui Moise in care se confirma cele 10 plagi, la fel si in alte civilizatii antice, deoarece cand se schimba confucatorul, faptele umilitoare si cu care nu se putea lauda acea natiune erau eliminate din cronici. No sa gasesti niciodata in Babilon vreun document in care scrie ca a fost cucerit de Persi fara razboi, din neatentie intreg imperiul, doar in cronicile Persiei, pentru ca persii aveau cu ce se lauda, au cucerit o natiune care pe vremea aceea era putere mondiala. Cauta surse sigure legat de autenticitatea manuscriselor Bibliei

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Tot VT? Vezi sa nu pariezi cu nimeni pe treaba asta ca o sa pierzi.

"pe vremea lui Moise"... ia hai sa o luam cu inceputul. Prezinta dovezi cum ca Moise chiar a existat.

Dupa ce treci de asta, prezinta dovezile care sa sustina povestea unui potop global. Asta cu potopul e preferata mea.

Dupa ce treci de astea 2, mergem la alte povesti biblice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru R0R0):

Ma bag si eu in discutia voastra. Inainte sa cer o dovada, trebuie sa lamurim niste lucruri.

Zeul tau e atotputernic, bun, iubitor, omniprezent, etc. Pe scurt, ai un zeu atotorice corect? Perfect.

Din moment ce ai un zeu atotorice, inseamna ca el poate sa se arate sub forma unui om inalt de 3 km care sa leviteze, sa fie vazut si filmat de TOTI oamenii, sa tina in maini un soare si o gaura neagra (le pune scuturi magice ca sa nu ne afecteze) si ca bonus, poate sa creeze live, din pamant, noi specii de animale.

Uite ca ti-am dat un exemplu de dovada care confirma existenta zeului crestin (deoarece doar acel zeu este creator [mai ales cand vine vorba de facut viata] si deci doar el poate sa faca aceste lucruri).

| R0R0 explică (pentru RAY):

Ai dreptate.
Imi cer scuze

| R0R0 explică (pentru anonim_4396):

Biblia cuprinde toate dovezile pe care le ceri

| anonim_4396 a răspuns (pentru R0R0):

Eu am intrebat altceva. Poate zeul tau sa faca ce am cerut mai sus? Poate. Acum intrebarea care ramane este : de ce nu o face?

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://www.youtube.com/watch?v=Va-TtQ4xov4
De cine crezi ca a fost scris Tora? Sa negi existenta lui Moise e egal cu a nega existenta celor 12 triburi ale lui Israel, daca te-ai documenta din punct de vedere arheologic ai vedea ca natiunea Israel a luat fiinta in Egipt, triburile lui Israel au format o natiune apoi cu teritoriu propriu pe pamanturile care anterior apartineau altor natiuni. Moise are legatura cu infiintarea Israelului ca natiune, cele 5 carti biblice confirma dovezile arheologice (sau invers). N-or fi dovezi ale despartirii Marii Moarte descoperite de arheologi, dar cele 10 plagi asupra egiptului, daca le intelegi care a fost menirea lor si studiezi cele mai importante zeitati ale Egiptului, vei face usor legatura intre. Oricum, cu tine nu ajung la nici un acord, mereu esti contra tuturor :)) o sa ma contrazici si pe asta, si din necunostinta de cauza, pentru ca nu ai cercetat lucrurile, la fel ca si la celelalte dati, crezi ca eu nu am studiat nimic, in timp ce tu ai studiat tot si tu ai dreptate mereu, eu ca de obicei nu vorbesc din cercetari, deci nu am dreptate. Poti sa nu mai comentezi nimic prietene, am o idee a ce anume ai de contrazis iar, nu te obosi sa imi raspunzi :)

| R0R0 explică (pentru anonim_4396):

Stii ca asta e o ispita, nu?
Dumnezeu a facut in trecut o minune asemanatoare, prin Proorocul Ilie. Dar daca ne rugam din suflet, El va dovedi ca poate face asta.Sunt absolut sigură.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu inteleg de ce nu poti accepta alti oamenii cu alt gandire

| RAY a răspuns (pentru R0R0):

Npc,nu-i vorba de asta dar e ca daca ai intreba un fumator de ce fumeaza sau un nefumator de ce nu fumeaza

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Prin ce anume am dovedit ca nu accept oamenii cu opinii diferite? thinking daca te referi la Gaia, e prea plin de sine iar mie imi e greu sa tac cand se inseala laughing am fi prieteni buni daca ne-am cunoaste in realitate, nu doar pe internet laughing

| R0R0 explică (pentru RAY):

Parerea ta!

| R0R0 explică (pentru anonim_4396):

Nu ii mai spune Zeu. El este Dumnezeu.
DE ce sa o faca.Ce folos ar avea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru R0R0):

Pai el este un zeu. Nici macar asta nu stii despre el?

"Ce folos ar avea?"... ce intrebare absurda.

| R0R0 explică (pentru VelaJohnny):

Nici nu stii cata dreptate ai! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

"De cine crezi ca a fost scris Tora"... de Moise clar nu. Iti sugerez sa te documentezi pe bune inainte sa te bagi in discutii cu mine.

Oh vai, mi-l dai pe ciumpalacul asta? L-am ascultat acum mult timp si videoclipul respectiv e plin de idiotenii si greseli.

| R0R0 explică (pentru anonim_4396):

Cred ca stiu mai mult decat tine.
Nu e orice Zeu, nu e ca aia inexistenti

| R0R0 explică (pentru RAY):

Nu e vorba ca nu ii accepta. El incearca sa isi exprime gandirea lui

| R0R0 explică (pentru anonim_4396):

De unde stii tu ca nu a scris Moise clar Tora?
Dovedeste!

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ti-am cerut sa-mi prezinti niste dovezi clare care sa sustina existenta lui Moise si existenta unui potop global. Observ ca nu ai facut-o ci ai ales sa comentezi aiurea dupa care sa te retragi din discutie bagand un "cu tine nu ajung la nici un acord, mereu esti contra tuturor".

Astept dovezile care sa sustina existenta lui Moise si existenta unui potop global. Sari cu ele.

ATENTIE : as prefera ca acum sa invati / citesti despre acese 2 subiecte inainte sa raspunzi nu sa lasi iar comentarii bazate pe favoritism si ignoranta.

| Inferno a răspuns (pentru R0R0):

Meritul nu-mi apartine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru R0R0):

"De unde stii tu ca nu a scris Moise clar Tora?"... ai citit macar ce scrie acolo? Fii sincer/a. Te-ai obosit sa te documentezi pe bune in legatura cu biblia?

Tora are mai multi autori si a fost scrisa intr-o perioada destul de lunga. Da si tu un search pe google ca de-aia ai net. Foloseste-l cum trebuie.

"Cred ca stiu mai mult decat tine."... "If you say so" - Riddick

"Nu e orice Zeu, nu e ca aia inexistenti"... ce gluma buna. Fie ca vrei sa accepti sau nu, tu ai un ZEU (si din pacate pentru tine, e si inexistent deoarece atributele sale nu sunt compatibile cu realitatea).

| anonim_4396 a răspuns (pentru R0R0):

Dar sa revenim putin la subiectul principal : dovezile care tin de zeul tau.

Ti-am dat un exemplu. Poate zeul tau sa faca ce am cerut mai sus? Teoretic poate. Practic de ce nu o face?

| Inferno a răspuns (pentru R0R0):

„De unde stii tu ca nu a scris Moise clar Tora?
Dovedeste!"
Moise nu a scris clar tora pentru ca existenta lui Moise nu e o certitudine stintifica, iar consensul istoricilor este ca nici nu a existat.

Cat despre parte cu „Dovedeste", este cel putin amuzanta. Nu se mai face logica in scoli?

| R0R0 explică (pentru Inferno):

Te rog...

| R0R0 explică (pentru anonim_4396):

E parerea ta.
Nu vreau sa ne certam pentru ca stiu ca nu vom ajunge la un consens

| R0R0 explică (pentru anonim_4396):

Si eu te-am intrebat : Ce folos avem daca face asta?

| R0R0 explică (pentru Inferno):

Ba da, se face.Vela Johnny a scris mai sus despre existenta proorocilor

| anonim_4396 a răspuns (pentru R0R0):

"Ce folos avem daca face asta?"... nu iti cunosti propria religie de pui o asemenea intrebare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

"Nu se mai face logica in scoli?"... pe langa scutirea medicala pentru ora de sport, eu cred ca astia duc scutire si pentru ora de logica.

| Inferno a răspuns (pentru R0R0):

Da sa vezi ce-a spus ciobanul Ghita.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti fraier laughing ti-am trimis link-ul mai sus, mai fi si tu atent

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Noooo nu Moise a scris Tora? Da-mi tu dovezi ca nu el e autorul

| R0R0 explică (pentru anonim_4396):

Cum sa nu imi recunosc religia?
Dar am pus o intrebare logica si astept un raspuns logic la intrebarea mea nu o intrebare fara sens ca raspuns

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

" nu Moise a scris Tora"... nu. Tora are mai multi autori si a fost scrisa de-a lungul a foarte multi ani. Istoricii nici macar nu considera ca Moise a existat (deci e destul de evident ca nu are cum sa fie el autorul).

"ti-am trimis link-ul mai sus"... asa si? Eu ti-am cerut dovezi pe bune in legatura cu Moise si in legatura cu potopul. Tu mi-ai dat un link al unui individ care in acel filmulet comite exagerat de multe erori logice. Asta numesti tu dovada valida? Inseamna ca la fel ca restul martorilor, la capitolul dovezi stai exagerat de prost.

"Esti fraier"... tipic din partea astora ca tine care cand se simt pusi in dificultate sa atace persoana. Asa ai facut in fiecare raspuns.

Ti-am cerut mai sus ca inainte sa raspunzi, sa te documentezi pe bune. Nu ma deranja sa astept o zi, 2, 3 daca puneai mana pe niste carti. Si tupeist si ignorant nu merge.

Hai ca-ti mai repet o data : Moise NU a existat. Da si tu un search pe guagal si documenteaza-te pe bune. Ti-am zis, daca nu esti pregatit pentru o asemenea discutie, stai linistit in banca ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

"Da-mi tu dovezi ca nu el e autorul"... aparent si tu stai prost cu gandirea. Tu ai zis de moise iar eu ti-am cerut sa dovedesti ca a existat. Tot ce mi-ai zis tu a fost o vomitatura gen "el a scris Tora". Eu iar ti-am cerut sa-mi dai dovezi iar acum, cand vezi ca o dai in penibil si ca nu poti sa prezinti dovezi te ascunzi ca un las in spatele unui penibil "da-mi tu dovezi"?

Chiar nu exista nici macar un martor care sa stie cum sta treaba asta cu doveditul? Pana acum nu am intalnit. Am intalnit doar martori ca tine care cand au fost pusi in dificultate, fugeau ca niste lasi si se ascundeau in spatele unui "da dovedeste tu". Jalnic.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor esti prea tare

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Stiu. Nici acum nu ai raspuns la ce ti-am cerut. Sa inteleg ca recunosti ca nu poti sa oferi asemenea dovezi? Pana acum doar ai tras de timp.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Pot oferi rasunsurile prietene laughing tu nu esti deloc rational si logic, informatile dupa care te ghidezi orbeste de pe internet pot fi false, intrucat internetul critica si calomniaza orice subiect. Apoi, nu vad nici un sens sa ma chinui sa iti raspund pentru ca am observat ca tu contrazici totul, abosult orice, si mereu, dar mereu cauti sa fi impotriva crestinilor, exemplu e cand m-ai contrazis pe mine ca trinitatea e adevarata, si apoi l-ai contrazis pe ala ca trinitatea e falsa. Deci? Are rost sa ma consum cu ingamfati ca tine? N-o sa fi de acord deloc, ti-am raspuns legat de cum priveste Biblia sclavia acum ceva timp, incepi din nou acum. Da, Tora a fost scrisa in perioade diferite, in jur de 50 de ani a durat scrierea lor, a fost un fel de jurnal al lui Moise acele scrieri. Si sa mai lamuresc 2 lucruri, una, tot ceea ce spun se bazeaza pe cercetari, pe carti citite legate de sapaturile arheologie care dovedesc autenticitatea Bibliei, si apoi nu-s martor al lui Iehova in sens ca is botezat in acea religie, dar sa stii ca ma bucur ca sunt etichetat drept martor happy nu e nici o jignire, daca la fel ai purtat discutii cu martorii si te-ai simtit respins dupa de ei e din cauza felului tau enervant si prost crescut de a fi happy Poza de la profilul de TPU spune ceva despre tine laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

"de pe internet pot fi false"... corect, de-aia trebuie sa fii atent la informatie, la cine o zice, la credibilitatea acelei persoane, la locul in care au fost publicate informatiile, etc.

"m-ai contrazis pe mine ca trinitatea e adevarata, si apoi l-ai contrazis pe ala ca trinitatea e falsa"... GRESIT. Pe tine te-am contrazis cand ai zis ca Isus este arhanghel iar pe el l-am contrazis cand a zis ca Isus si ta-su sunt de fapt aceeasi persoana. Esti incapabil sa intelegi un text? Mergi la scoala.

"in jur de 50 de ani a durat scrierea lor"... GRESIT. Scrierea lor a durat cateva sute de ani nu doar 50. Esti liber sa-mi prezinti sursa informatiilor tale.

"a fost un fel de jurnal al lui Moise"... repet, consensul istoricilor e ca Moise nu a existat.

DAR dupa cum am tot cerut de cateva comentarii incoace si vad ca faci tot posibilul sa eviti si sa tragi de timp, astept sa-mi prezinti dovezile cum ca moise chiar a existat si ca el a scris Tora.

De cateva comentarii incoace tu tot tragi de timp si schimbi subiectul. Zi mai bine ca nu poti sa prezinti dovezi. Nu are rost sa o arzi gen :

X - Am dovezi.
Y - Prezinta-le.
X - Pai le am.
Y - Ok, unde-s?
X - Pai dovedeste tu ca X sau Y.

Observi nivelul tau intelectual?

"Poza de la profilul de TPU spune ceva despre tine"... ia uimeste-ma, ce spune?

Deci... pentru a 100000000000000000000000000000000-a oara : PREZINTA DOVEZI CARE SA CONFIRME CA TORA A FOST OPERA LUI MOISE SI CA MOISE CHIAR A EXISTAT.

Uite o prezicere divina de la marele zeu Zambazulu : si acum o sa eviti sa aduci dovezi si o sa bagi diverse scuze penibile.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu sunt ateu, dar fiind ortodox, sunt obligat sa-i protejez. In sensul ca le acord acel timp pe care mi l-am acordat si mie insumi pentru a-mi gasi calea!(Adevarul si VIATA).

| halogen001 a răspuns:

Pentru ca nu traiesc in minciuna si fantezie si pentru ca gandesc.

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

Am citit traducerea originala a Bibliei si mi-am dat seama cum am fost mintiti timp de 2500 de ani.(incepand cu exilul babilonian)
Am discutat cu niste evrei si m-au lamurit despre idioteniile crestinismului.
Iisus a fost evreu si nu si-a schimbat religia.
Diavolul este un fel de Bau -Bau inventat de crestini.
Evreii nici nu au auzit de asa ceva.
Se prapadesc de ras cand aud.
Monoteismul a fost inventat.
Yhwh sau Jehova nu are nicio legatura cu Dumnezeu, etc.
Cele 10 porunci au fost furate din codul lui Hammurabi.
Adam si Eva furati de la sumerieni.
Mitul potopului lui Noe furat din Epopeea lui Ghilgames.
Isusi au fost 2, Isaia au fost 3 care au scris in arcul a 270 de ani rolling on the floor.
Numai minciuni.
"Supranaturalul" exista si nu are legatura cu biserica Iisus sau dumnezeul crestinilor.
Stiinta oficiala minte la fel de bine ca biserica.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Isaia

| R0R0 explică (pentru TrăieşteClipa):

De ce i-ai crezut pe evrei?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru R0R0):

Pentru ca informatiile se gasesc pana si pe Wikipedia.

| R0R0 explică (pentru TrăieşteClipa):

Ai spus ca ai citit traducerea originală a Bibliei. Adica Bibli pe care o citim noi are o traducere modificata (sa nu zic falsă )?

| VelaJohnny a răspuns:

Is crestin, dar imi permit sa comentez pentru ca eram ateu si stiu bine cum e.
Majoritatea oamenilor care ajung atei sunt din religiile astea „mari" gen ortodoxia, catolicismul. Motivul e ca sunt botezati de mici, nu au habar de nimic, totusi ajung crestini. Pe parcursul vietii credinta e tot una cu credulitatea, iar daca parintii le spun ca pe 25 decembrie s-a nascut Isus ei cred, la fel si cu numeroasele invataturi. Creste mare si vede ca sunt false si isi pune intrebari, la care nu primeste raspuns de la preot, familie etc si ceilalti atei fireste ca dau raspunsuri mai logice. Cam asta fu experienta mea, intrebam oamenii ca daca tot cred in Dumnezeu, cum imi dovedesc mie ca exista. Ei nu stiau sa imi explice nimic, totusi credeau ca exista, ce sa intelegi? Asteptarile mele e sa creasca numarul ateilor si in curand sa faca praf religiile care se declara crestine, se vor folosi de legi, parlamentul e singura solutie ca sa i se puna capat in mod legal.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru VelaJohnny):

Si probabil o asteptare de a ta e sa se inmulteasca si numarul Martorilor lui Iehova..ca dupa parerea ta ei chiar sunt crestini, ceilalti (catolicismul, ortodoxismul si celelalte culte neoprotestante) nu merita atenti sau nu sunt adevarate nu? Nu sunt crestine...asa cum ''Martorii lui Iehova sunt''
Deci e vorba de subiectivism aici, ala al tau amicebig grin

| R0R0 explică (pentru VelaJohnny):

Eu cred in Dumnezeu si sunt crestina.
Tu te numesti crestin cu toate ca nu crezi in existenta lui Dumnezeu.
De ce intrebi oamenii care nu stiu despre credinta? Ar fii recomandat sa intrebi un preot.Sigur ca iti va raspunde si iti va da si citate din Biblie

| VelaJohnny a răspuns (pentru R0R0):

laughing m-ai inteles gresit, am spus ca sunt crestin dar imi permit sa comentez pentru ca eram ateu si stiu cum e sa fi ateu, nu am zis ca sunt si acum ateu, acum sunt crestin, am realizat ca Dumnezeul Bibliei exista happy Legat de preot, n-are rost sa merg la el, la teologie nu se prea pune accentul pe ce invata Biblia, am studiat Biblia in 3 ani de zile mai mult decat a facut-o orice preot activ. Daca studiezi Biblia vei vedea ca ortodoxia nu respecta poruncile lui Dumnezeu prin implicarea in politica si razboaie. Isus a spus sa iti iubesti aproapele. E o porunca. De ce ai sfinti armele si ai instiga enoriasii sa se inroleze in armata daca respecti porunca asta? Ti-ai omora familia? Daca esti sanatos la minte nu pentru ca o iubesti. De ce ai omora oameni nevinovati, legati la ochi si spalati pe creier de conducatorii politici si religiosi sub pretexte ca lupta pentru tara, pentru pace (de parca razboiul aduce pacea) si chiar indrazneau sa zica ca in numele lui Cristos. Asta s-a intamplat in perioada razboaielor mondiale, istoria confirma asta. Unde e porunca sa nu ucizi, porunca sa nu te razbuni sa intorci rau pentru rau. Crestinii adevarati au refuzat sa se inroleze in armata si serviciul militar. Au fost in lagare de munca, inchisori, executati, iar cei germani chiar dusi in lagare de concentrare. Nu erau ortodoxi crestinii despre care vorbesc eu, ortodoxii s-au omorat intre ei, si s-au rugat ambele parti aceluiasi Dumnezeu sa aiba victorie in lupta, victoria insemnand cati mai multi morti. De care parte crezi ca a fost Dumnezeu? Sud, Nord, Est, Vest? Toti erau ortodoxi, toti luptau datorita lacomiei conducatorilor si proastelor competente in guvernare.
Un sfat prietenesc, afirmati ca ai citit undeva ca religia ortodoxa nu crede in destin si soarta si de asta condisideri si tu ca nu is adevarate. Daca religia ortodoxa spunea ca exista, credeai si tu. Asta inseamna manipulare, cum a fost si in perioada razboaielor. Daca conducatorii religiosi aprobau si sustineau razboiul, enoriasii aveau aceeasi parere, desi contravine cu poruncile Bibliei. E adevarat, nu exista destin, tu crezi pentru ca asa cred ceilalti, eu cred pentru ca am studiat Biblia personal. Revin la sfat pentru ca acum o sa intelegi mai bine de ce te sfatuiesc asta, studiaza personal Biblia, compar-o cu descoperirile arheologice, cu istoria, sa te bazezi strict pe legare la ochi si debarasare fata de realitate, insa arheologia a dovedit destul de multe afirmatii biblice. Sper ca nu te-a suparat comentariul meu, succes!

| VelaJohnny a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Sti ce inseamna sa fi crestin? De ce ma provoci la cearta? E cam greu sa imi pastrez calmul uneori si nu vreau sa vorbesc necontrolat.
In ciuda gurilor rele, Martorii lui Iehova sunt crestini.
1) Ei ii urmeaza exemplul lui Isus, straduindu-se sa aplice valorile morale ale Bibliei (Faptele 4:12). Cand o sa vezi un martor in inchisoare pentru o fapta rea sa imi spui. Ortodoxi vezi zilnic la stiri. De asemenea nu se implica in razboaie, pentru a respecta poruncile divine date de Isus de a iti iubi aproapele, de a nu ucide, de a nu intoarce rau pentru rau.
2) Cred ca Isus este singurul mijloc de salvare si ca „nu este sub cer niciun alt nume care să fi fost dat printre oameni prin care putem fi salvaţi" (Faptele 4:12).
3) Cei ce devin martori sunt botezati in numele lui Isus (Matei 28:18, 19).
4) Se roaga in numele lui Isus (Ioan 15:16)
5) Cred ca Isus este capul fiecarui barbat, adica el este numit exercite autoritate peste fiecare bărbat (1 Corinteni 11:3)
6) Recunosc Scripturile grececesti crestine sau Noul Testament ca parte a Bibliei.
Sursa: http://www.jw.org/......-crestini/
Cat de mult aplica ortodoxii valorile morale ale Bibliei in viata lor? Cat de mult isi iubesc aproapele din moment ce sfintesc armele pentru a se omora ortodoxii intre ei, desi se declara crestini? Asta e un raspuns dat la suparare, asa ca sunt sigur ca nu iti pica chiar bine, tu m-ai atacat pe mine fara motiv si m-ai instigat la cearta, asa te iei de toti care nu sunt de acord cu ortodoxia?

| AvalohAlyn a răspuns (pentru VelaJohnny):

Stai calm, nu era vorba numai de ortodoxie ci si de catolicism si celelalte culte neoprotestante care cred ca Iisus e DUMNEZEU...si sunt mai aproape de Dumnezeu.Si nu poti sa condamni o intreaga comunitate pentru fapta individuala a unora..Ai zis ca vrei sa dispara religiile mari ca ortodoxia si catolicismul, eu cred ca ar trebui sa dispareti voi sau sa va apropiati de Adevar ca sunteti foarte departe de asta.Degeaba stii Biblia cuvant cu cuvant, tu esti subiectiv, favorizezi clar martorii lui Iehova si dai raspunsuri si linkuri specifice lor dar am vazut ca nu accepti deloc alte pareri, alte argumente care nu va sustin pe voi, iti dadusem 2 linkuri, ai zis ca sunt minciuni..pentru ca nu va convin..Nu cred despre martori ca sunt rai sau mai stiu eu cum,cred despre ei ca denatureaza Adevarul si Il resping, practic cineva, un teolog, zicea ca voi o sa muriti cu Biblia in mana, Tu esti foarte subiectiv la fel si ceilalti martori de pe site..stiti sa dati numai linkul ala principal al martorilor si sa denaturati Adevarul..Practic cine se poate numi crestin daca crede ca Iisus nu e Dumnezeu? Citeste despre crestinism prietene.Eu m-am inselat in privinta ta, categoric nu vreau sa ma ''lumineze un martor'' adica sa ma abureasca pe fata...si zicea cineva ca martorii sunt adevaratii continuitori ai apostolilor lui Iisus, da, exact, voi, care ati aparut de 2 secole din doctrina lui Russel si a inca unuiaca re v-a prostit pe fata si cu Biblia in mana. Sper ca Dumnezeu sa te intoarca la Adevar.laughing Bafta.Tu si martorii de aici sunteti foarte subiectivi si luati din Biblie doar ce va convine,una pe nume Porumb Rodica incerca sa ma ''racoleze'' la martori mai demult, altul ma invita la un studiu cu martorii, sincer, mai bine ma fac ateu decat sa plutesc intr-un crestinism fals, denaturat si aberant cum e confesiunea voastra..Practic,ne aburiti,cu Biblia in fatasi ia spune martorul ala care nu a acceptat transfuzia de sange pentru propriul copil si din cauza asta a murit,era sanatos la cap? Era un adevarat crestin sau un om demn de Evul Mediu?
Iar Turnul de Veghe al vostru e super propagandist,aberant si stupid.
Sincer nu imi pasa ca te supar,ca te enervez ca nu stiu ce, practic sunteti niste mari ERETICI si asta e eticheta voastra, nu va condamn de altceva, decat de EREZIE!
Deci prietene, da-ti 2 palme, spala-te pe fata si incepe sa vezi Adevarul care NU se gaseste categoric la martori.Cica sa fac un studiu cu martorii(spunea un user pe aici,nu tu) pai daca ajung sa fac un studiu cu martorii o sa ajung sa nu cred in Adevarul Trinitatii,sa nu cred ca Iisus e Dumnezeu, alt Adevar foarte mare si sa cred ca dupa moarte noi dormim incontinuu si suntem inconstienti in ciuda faptului ca in Noul Testament Iisus a tot spus de iad, rai si viata dupa moarte, vesnicie.
"Adevarat iti spun, astazi vei fi cu mine in rai'' si mai sunt multe
Succes la ''aburit'' pe altii..Cu mine nu iti merge.

| R0R0 explică (pentru VelaJohnny):

Nu m-a suparat.
Insa nu inteleg de ce vrei sa creasca numarul ateilor?

| R0R0 explică (pentru VelaJohnny):

Incearca sa nu vezi doar partea negativă a ortodoxiei. E adevarat ca multi crestini accepta sa mearga si chiar declanseaza razboaie. dar exista, cum mi-ai spus tu mie si crestini care au refuzat asta si au fost inchisi.
Exista si crestini buni! (daca ma intelegi)

| drutzix a răspuns:

Am citit biblia in intregime nu pe sarite ca restul crestinilor.
Plus ca nu exista nici o dovada pentru existenta zeilor.

| R0R0 explică (pentru drutzix):

Cum nu exista?
Apoi cine a creat Pamantul?

| drutzix a răspuns (pentru R0R0):

Pai nu exista, la fel cum nu exista dovezi pentru ceilalti zei inventati de om.
Pamantul s-a format prin acretie acum 4, 5 milioane de ani, nu e nevoie de un zeu.

| DonaldTrump a răspuns:

Deoarece nu a fost dovedita existenta unei divinitati prin intermediu stiintific.

| R0R0 explică (pentru DonaldTrump):

Daca stiintific nu se demonstreaza nimic, inseamna ca nu trebuie sa credem?

| DonaldTrump a răspuns (pentru R0R0):

Avand in vedere ca sunt mii de alte credinte de unde poti fi sigura ca alegerea facuta este cea buna?

| R0R0 explică (pentru DonaldTrump):

Minoritatea se supune majoritatii

| DonaldTrump a răspuns (pentru R0R0):

Crestinismul a fost minoritar la aparitia sa, crestinismul a inceput ca o secta a iudaismului. Dupa ideea ta cu minoritatea se supune majoritatii am putea considera ca ortodocsii ar trebui sa fie relocati la catolicism dat fiind faptul ca cel din urma are mai multi precticanti decat primul?

| R0R0 explică (pentru DonaldTrump):

A fost minoritar, e adevarat. dar acum s-a dezvoltat.
Daca asta e opinia ta, eu ti-o respect

| DonaldTrump a răspuns (pentru R0R0):

Nu sunt o persoana tocmai religioasa am dat un exemplu dupa modelul tau.

| R0R0 explică (pentru DonaldTrump):

Nu -i nimic. Te inteleg happy

| Ben00 a răspuns:

O intrebare la care nu am cum sa raspund... Pas!

| Ragnarøk a răspuns:

Pentru ca este ilogica credinta intr-o divinitate atotputernica benigna, care-ti ghideaza viata si-ti croieste destinu'. Foarte aberant. Pentru ca exista zeci de contradictii si fapte istorice deviate in cartea voastra sfanta. Pentru ca d-zeul vostru este o creatura odioasa, marsava care este intruchiparea individualismului si egolatriei, contrar credintei voastre. Cititi-va V.T., credinciosilor. Acolo d-zeu vostru milos savarseste mai multe crime decat toti prizonierii de pe Alcatraz. Pentru ca d-zeul vostru si religia incearca sa limiteze cautarea cunoasterii, pretinzand a-ti oferi loc de veci. Practic exista o discordanta crasa. Mintile sclipitoare in cautare de adevar/certitudini si care aduc beneficii umanitatii sunt tratate fara respect, pentru neglijarea divinitatii lor iar viermii paraziti sunt primiti in locul caldut datorita a 2 vizite la biserica si 3 matanii.

Cum am ajuns? Ratiune proprie, taica. Intrebari cu raspuns improbabil. De pilda, de ce puterea divina a lui Jesus nu este expusa in niciun document, dar existenta lui este? Hai ca v-am inchis. Termin cu un citat, destul de reprezentativ pentru voi:

"Nu pot crede ca acelasi Dumnezeu care ne-a dat ratiune si intelect doreste sa nu le folosim"
- Galileo Galilei

N.B.: Mi-am argumentat lipsa credintei doar dpdv al moralei crestine dar si celelalte religii sunt la fel de cretine, limitand inteligenta umana si adevarata corectitudine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ragnarøk):

Hai sictir, satanistule / blackere! Fa-ti un pustiu de bine si nu mai intra la Religie, daca tot o injuri!

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Ragnarøk):

Iisus Dumnezeu cum ti se pare? Tot asa de egoist, odios, marsav? Eu nu cred.Caracterul lui Iisus Dumnezeu e caracterul adevarat al lui Dumnezeu.Practic Vechiul Testament conteaza mai putin fiindca in mare parte e vorba despre legile, razboaieie si faptele evreilor, regilor etc..Noul Testament e valabil acum. Iisus a clarificat cum sta treaba cu Dumnezeu, in NT! Practic a anulat multe legi din VT(unii nu cred asta) dar asa e...totusi poruncile raman aceleasi si valabile,dar a adaugat si fericirile,pildele etc plus ca a demonstrat ca e Dumnezeu facand minuni multe,vindecari,inviind mortii si inviindu-se chiar pe El. Iisus e figura centrala a crestinismului, Iisus trebuie urmat, adorat, pretuit, apreciat si IUBIT!

| Ragnarøk a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Aha. M-ai lamurit. Voi crestinii va alegeti informatiile favorabile, interpretand biblia dupa cum doriti, astfel incat sa ascundeti milioanele de crime infaptuite. De Iisus ce cred? Ca a fost lipsit de orice putere divina, cum am mai spus. Ti-am dat multe argumente in comentariul trecut. Iti propun sa-mi oferi un singur argument prin care demonstrezi ca Iisus sau Dumnezeu exista iar daca eu nu-i voi gasi aspectul ilogic, demonstrandu-i opusul, iti voi accepta religia. Promise!

| R0R0 explică (pentru Ragnarøk):

In primul rand, nu exista destin sau soarta. (am citit undeva si spuneau ca religia ortodoxa nu crede in ele).
Puterea lui Iisus (Jesus cum il numesti tu, in engleză) este regasita in Biblie. (si in Evanghelie). S-au scris toate minunile pe care el le-a facut -cati morti a inviat, cati oameni a vindecat

| Ragnarøk a răspuns (pentru R0R0):

De parca Biblia voastra ar fi o sursa veridica. Regandeste-ti sursele, draga mea. Biblia voastra il glorifica pe Dumnezeu la putin timp dupa ce acesta omoara un intreg popor. Fascinant, nu? Biblia voastra ''propavaduieste'' existenta a multor elemente ale caror existenta nu s-a dovedit. Suflet? Destin? Soarta? Chivotul Legamantului? Si vezi ca soarta e element principal religios. Imi pare rau ca un ateu trebuie sa te informeze. Dumnezmeu si-a creat lumea dupa planul sau care a cuprins si destinul omenirii si a fiecarui om in parte. Si dupa l-a vizitat pe Rosu-mparat si... A, stai, asta era alta.

Oricum, imi intelegi ideea.

| R0R0 explică (pentru Ragnarøk):

Dragul meu, Dumnezeu a omorat (mi se pare cam drastic cuvantul) un popor pentru ca nu a crezut in El. Daca prietenii tai te barfesc, tu ai mai fii prietenul lor?
Constat, spre surprinderea mea, ca stii ce cuprinde Biblia

| AvalohAlyn a răspuns (pentru R0R0):

Tinii,apropo,vreau sa te intreb ceva, tu crezi ca Iisus e DUMNEZEU? Sau si tu crezi ca martorii?big grin
Eu is de parere si convins ca Iisus e Dumnezeu.

| R0R0 explică (pentru AvalohAlyn):

Si eu cred va Iisus e Dumnezeu! big grin

| R0R0 explică (pentru AvalohAlyn):

Adevarat!

| R0R0 explică (pentru Ragnarøk):

Cred ca ai vazut la televizor cel putin o data oameni care au inviat si au povestit cum a fost calatoria lor prin lumea de dincolo.
De asemenea, Dumnezeu a facut multe minuni si cu mine

| anonim_4396 a răspuns (pentru R0R0):

"Daca prietenii tai te barfesc, tu ai mai fii prietenul lor"... nu. As face ca zeul tau, i-as ucide pe toti ca nu ma mai iubesc.

Vad ca zeul tau are o problema uriasa la mansarda.

| Ragnarøk a răspuns (pentru R0R0):

1) Nu ma uit la televizor. Acolo-s doar propagate surse eronate si informatii care frizeaza dementa. N-ai cum sa-ntelegi asta. Oameni care au inviat? rolling on the floor))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) Buna asta, ce urmeaza sa vad la televizor, un proto-Iisus?
2) Spune-mi 2 dogme ale satanismului. Doar doua. Si daca esti capabila, fara utilizarea internetului.
3) Din cate poti sa observi, iti cunosc cartea sfanta mai bine ca tine. Asta ar trebui sa-ti ridice intrebari.
4) Cum se presupune ca dumnezeul tau e perfectiunea intruchipta de intelepciune, rabdare, etc. Daca si-a omorat propriul popor? :v
Also, de ce a mai creat dumnezeu alte popoare daca stia ca evreii erau cei alesi? Vanitosi mai sunteti voi, crestinii. Si problema principala e ca n-aveti argumente care sa va sustina insistentele.

| R0R0 explică (pentru AvalohAlyn):

Exact! happy

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti primi un raspuns direct cu oamenii astia laughing

| Inferno a răspuns (pentru R0R0):

Biblia nu contine dovezi ca Dumnezeu exista. Asta ti-a spus
mama, tata, profesorul de religie, habar nu am cine. Ideea e ca-i fals.

Si daca am face impreuna un studiu intensiv al Bibliei, cu manualul de logica si cel de istorie pe masa, ti-as putea DOVEDI asta.

Sunt destul de sigur ca si daca ai trece printr-un asemenea studiu nu ai fi pe deplin convinsa. E trist. Putine lucruri ma fac sa ma simt mai neputincios decat o face un copil indoctrinat.

| R0R0 explică (pentru anonim_4396):

Nu are! Stii, El poate sufletul nostru oricand. Chiar si alt tau!

| R0R0 explică (pentru Ragnarøk):

Nu sunt capabila sa iti expun 2 dogme ale satanismului pentru ca nu ma intereseaza. (eu cand aud cuvantul Satana ma gandesc automat la diavol. Si ce a facut diavolul si ce face? A incercat sa conduca el lumea, ispiteste lumea sa nu creada in Dumnezeu si din pacate mai exista oameni care il cred)
Nu ma intereseaza ca stii Biblia mai bine ca mine daca nu ai inteles-o.
Partea cu Poporul i-am explicat-o lui Gaia. Nu inteleg de ce tot pe asta o folositi ca exemplu. Satana nu a omorat oameni?
Si da. Exista oameni care au inviat. Pare imposibil de crezut, dar e adevarat. Deja totul e eronat pentru tine - existenta lui Dumnezeu, televizorul. Inseamna ca toata lumea minte, iar tu spui adevarul.
Mai scuteste-ma de el. Nu vreau sa ne certam pe tema asta. Mi se pare ca nu o sa ne intelegem.
Tu nu vrei sa renunti la ideile tale, eu la ale mele. Intrebarea mea era de ce au ajuns oamenii atei, nu cum conving atei crestinii sa devina atei

| R0R0 explică (pentru Inferno):

Acelasi lucru pot afirma si eu cu privire la tine.
Numai ca ai gresit -nu sunt un copil

| Ragnarøk a răspuns (pentru R0R0):

Uite-ti problema, crestine. Te arunci in afirmatii fara premise logice. Da' no, sunteti crestini, va permiteti sa comiteti si erori logice, si tot aveti dreptate. Ipse dixit si pledoaria falsa este comuna voua. Daca n-ai habar cu ce se mananca satanismul de ce ii confirmi inferioritatea? Chiar asa greu ii de -nteles ca daca n-ai nici cele mai mici cunostinte asupra unui domeniu, NU trebuie sa il discuti?

| R0R0 explică (pentru Ragnarøk):

Chiar eu am spus ca nu ma intereseaza.

| Ragnarøk a răspuns (pentru R0R0):

Ca nu te intereseaza e un fapt. Dar nu ai dreptul sa spui ca crestinismul e superior satanismului fara a cunoaste dogmele ambelor religii. INTELEGI? DESTUL DE CONCLUDENT PENTRU TINE?

| R0R0 explică (pentru Ragnarøk):

Da, dragule.
Atata timp cat nici tu nu afirmi contrariul, suntem chit!

| Ragnarøk a răspuns (pentru R0R0):

Iar omiti un lucru esential. Voi va straduiti sa fiti asa de incuiati? Eu cunosc ambele dogme ceea ce-mi permite sa confirm superioritatea sau inferioritatea alteia. Cunosc foarte bine toata dogma crestina si-s arhi-satul.

| R0R0 explică (pentru Inferno):

Pot sa stiu de ce ai atasat link-ul?
Nu. Nu imi este rusine.Eu l-am postat. Dar mi se pare ca tu incerci sa ma ironizezi.
Si iti marturisesc ca nu iti iese si ca poti sa iti vezi de-ale tale, asa cum si eu imi vad de-ale mele

| Inferno a răspuns (pentru R0R0):

"Tinii111 - Numai ca ai gresit -nu sunt un copil„

Atunci esti un adult, cu retard emotional (sentimente specifice unui copil), ce se afla inca la scoala. Suna mai bine asa?

| R0R0 explică (pentru Ragnarøk):

Hai,lauda-te!

| Ragnarøk a răspuns (pentru R0R0):

Esti in stare sa iei macar o afirmatia facuta ca atare? N-a fost urma de lauda in comentariu ala. Incercam sa-ti clarific niste chestii iar deductiile tale frizeaza retardu'. Aveti probleme de percepere a textului voi, crestinii. De-aia trebuie' sa fac mii de completari care in final se dovedesc redundante.

| R0R0 explică (pentru Ragnarøk):

De fapt, eu imi doresc sa incheiem acest subiect. Atat

| R0R0 explică (pentru Inferno):

Nu,dragule.
Sunt o adolescentă! Intelegi?

| Inferno a răspuns (pentru R0R0):

Cati ani ai?

| R0R0 explică (pentru Inferno):

Nu cred ca te priveste. (nu imi e rusine cu varsta mea, dar nu vreau sa iti zic)

| Ben00 a răspuns (pentru Inferno):

Se pune cu tine, ditamai galiganu?

| Inferno a răspuns (pentru R0R0):

The United Nations Convention on the Rights of the Child defines child as "a human being below the age of 18 years unless under the law applicable to the child, majority is attained earlier".[

| AvalohAlyn a răspuns (pentru R0R0):

Ma bucur.Bate palmalaughing
Oricum practic Iisus e tot ceea ce conteaza.

| Ragnarøk a răspuns:

N-am injurat inca pe site-ul asta, aberantule. Chit ca tare mi-ar place s-o fac, mai ales ca unii o meritati. Si la cat esti de indoctrinat nici nu ma surprinde prostia ta. C-astea doua merg mana-n mana. Reciteste intrebarea si raspunsul meu si poate reusesti sa deduci ca n-am nici cea mai mica tangenta cu satanismu', desi este o religie net superioara crestinismului. O religie a individualismului si egalitatii(DOAR DE SANSA!). Uita-te si tu ce progrese imense a adus credinta ta Europei. Razboiul de 30 de ani, Cruciade, Diocletian, inchizitie, averi clericale halucinante. Pe cealalta parte avem ce? Nu exista niciun beneficiu indus de religie pana-n prezent. Ca oamenii sub-mediocri au nevoie de ea pentru a se consola cu efemeritatea lor e IMPOSIBIL DE NEGAT.

Si vad ca mi-ai dat si ignore rolling on the floor Sa-ti fie de sanatate, fanaticule.

| R0R0 explică (pentru Ragnarøk):

Satanismul nu ii este din nici un punct de vedere superior crestinismului.
Diocletian a incercat sa distruga crestinismul.

| R032 a răspuns:

Este absurd să fii convins de existență dar și de inexistență atâta timp cât nu poți dovedi concret. Adevărul absolut nu există.
Rămân însă sprinten în îndoieli și nu mi-e teamă să pun întrebări.

| Ragnarøk a răspuns (pentru R032):

Atitudinea ta este una foarte rationala. Presupun ca te situezi la un agnosticism pasiv. Totusi, daca studiezi istoria si structura religiei, poti deduce clar ca aceasta a fost de la baza ei un instrument de manipulare si un pretext pentru tendintele expansioniste al Imperivm Romanvm. Si chiar si dinainte de crestinism, religia a fost esentiala. Cerceteaza si studiaza. Absolut nicio premisa nu-i e favorabila crestinismului. Si apoi, intervine si logica si ratiunea umana care este in clara opozitie cu idioteniile propagate de religii. O zi buna, stimabile.