| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru atei: Daca ocultismul/vrajitoria ar exista ati incerca sa va folositi de ea? Eu practic, am incercat sa invoc un demon acum cateva sapatamanii inainte sa devin ateu, si nimic nu s-a intamplat deci ca urmare magia it's fake.

Răspuns Câştigător
| Nostradamuss a răspuns:

Mintea umana e in stare de multe chestii, poate ai sa creezi tu unul, dupa vreo cateva zile, noaptea cand esti singur si simti ca cineva te priveste, apoi pune mana pe tine... si te... violeaza!

63 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru HueyFreeman):

Imi spui te rog din ce anime sunt cele 3 desene, te rog sa spui, ca-s fan anime

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Full Metal Alchemist ( Sunt doua versiuni, cel normal si Brotherhood, care este bazat mai mult pe manga si pe actiune), Fairy Tail, One Piece (destul de lung, ~600 de episoade).

| reihiuke a răspuns:

"am incercat sa invoc un demon acum cateva sapatamanii inainte sa devin ateu, si nimic nu s-a intamplat deci ca urmare magia it's fake."

Nu există niciun argument în defavoarea magiei ceremoniale, nu poţi să spui că este absurd să provoci o furtună bătând într-o tobă, nici chiar dacă faci experimentul şi constaţi că nu a funcţionat. Este ca şi cum, având la dispoziţie pânze şi vopsea, te-ai plânge că nu ai produs un Rembrandt.

Sau mai era un proverb "am incercat sa sting focul cu o ceasca de apa. Nu am reusit si am tras concluzia ca apa nu poate stinge focul".

Daca toti oamenii ar trage concluzii si ar gandi ca tine, asa "logic", omenirea ar fi in plop rau de tot. Ma inspaimanta cand vad atata ignoranta in gandirea asta "logica".

| reihiuke a răspuns:

Si eu am incercat sa innot... cica ramai la suprafata daca dai din maini si din picioare, dar nu s-a intamplat nimic, deci ca urmare inotul it's fake.

| thealchemist a răspuns:

Deci in primul rind confunzi stiintele oculte cu vrajitoria.
apoi incerci sa invoci demoni.
iar la urma din cauza nivelului tau de inteligenta foarte apropiat de ceea ce se numeste handicap mental ajungi la concluzia ca magia nu exista pentru ca ai esuat in asa zisa "invocare" a unui demon.
mda, trebuie sa recunosc ca are sens, e ceva normal pentru un ateu, la nivelul tau nici nu ai putea ajunge la o alta concluzie.

| Mikhtarian a răspuns:

Buna gluma,crezi ca gata, acum invoc un demon : Demon, come on here!
Si vezi ca nu vine, oh. fals. sad sadface, gata ma fac ateu.
Esti trist.

| Kabuto79 a răspuns (pentru albaKiara):

In intunericul meu ii mai multa lumina ca in lumina ta
Sa ti minte asta!

| Kabuto79 a răspuns (pentru albaKiara):

Si Ps: daca omul vrea sa stie care e problema ta? mai bine nu ai mai comenta tu aiurea si nu ai mai vb in locul altora. daca sebastian o sa-mi spuna ca nu vrea sa il IMBARLIG atuncea o sa-l las in pace da nu esti tu avocata sau secretara lui presupun.

| albaKiara a răspuns (pentru Kabuto79):

Scuze daca incerc sa protejez omenirea de tortura satanei din iad...

| Kabuto79 a răspuns (pentru albaKiara):

Tortura satanei din iad? -.- daca doar asta incerci sa faci atuncea e o fapta nobila dar sunt sigura ca nu asta este adevaratul motiv. esti una dintre cei care vor sa ascunda adevarul. mereu am crezut ca crestini sunt asa de violenti si agresivi cu cei care sunt atei deoarece ei nu au fost in stare sa-si gaseasca curaju sa il infrunte pe acel zeu imaginar din cauza frici iadului
Daca sunteti gaini, GAINI sa muriti dar sa nu-i trageti in groapa si pe ceilalti

| albaKiara a răspuns (pentru Kabuto79):

God is the only stairway to heaven.
Si apoi pe voi satanisti nu va sperie fata lui satan? E oribil! Sincer pe mine ma sperie rau de tot poza ta! Cand ma uit la ea nu mai dormi noaptea.

| danay72 a răspuns:

Demonii exista si cei care intra in legatura cu ei au observat cat sunt de periculosi.Trebuie sa fi atent, evita-i.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru reihiuke):

Ok.Mi-am exprimat gresit intrebarea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru thealchemist):

Eh,te asigur sa sunt 100% sanatos mintal. Si nu,nu ajung la conculzia aceasta dupa ce am esuat sa invoc un demon,ci am ajuns la aceasta concluzie in timp. Eu toata viata am cautat ceva supra-natural,dar intotdeuna realitatea m-a prin din urma. Deci ca sa-ti zic drept magia nu exista si o argumeta. Totul in lume se bazeaza pe cauza-efect. Deci daca incerci sa faci o vraja ar trebuie ca acea vraja aiba un efect real,dar efectele magiei sunt de natura subiectiva bazata pe sugetie si autosugestie. De exemplu,daca eu invoc o creatura si sunt sigur si cred ca o sa apara, va aparea indiscutabil (aici e vorba de sugestie), iar daca faci o vraja pe altcineva, ex. faci o vraja a morti pe cineva, efectele nu vor aparea daca persoana respectiva nu crede. De existenta magiei e obiectiva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mikhtarian):

Frate nu am devenit ateu, pentru ca acel demon nu aparut, ci am devenit ateu petru ca religia e in contradictie cu realitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Kabuto79):

Ok, lasa-ma sa comentez si eu cate ceva la aceasta idee. Te rog citeste aceasta:http://www.tpu.ro/......ina-2.html si aceasta:http://www.tpu.ro/......ala-si-ii/
Ideea e ca am devenit crestin din cauza parintilor mei, iar ateu din cauza faptului ca crestinismul e sec. In orice caz am experimentat ambele ideologii si crestinismul si satanismul, crestinism e mai "luminos" si mai sec, pe cand satanismul exprima ura rasiala, religiosa si in cele din urma ura fata de crestini.Desi nu are multe doctrine are doctrine severe :" Nu permit întovărăşiile prietenoase cu ceilalţi oameni" -Al Jilwah. In orice caz ambele indeologii nu sunt bune, una e auto-distructiva, iar alta e mult prea mitologica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru albaKiara):

" tortura satanei din iad..." laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru albaKiara):

" tortura satanei din iad..." laughing Bolnavi mintal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Nostradamuss):

Corect.

| albaKiara a răspuns (pentru anonim_4396):

C ine nu crede e bolnav mintal.

| Kabuto79 a răspuns (pentru albaKiara):

Ala e baphomet iar Satan este un print. imbracat 100% in alb
Faptul ca el arata ca un mostru cu coarne este inventia crestinilor.
Nenorocitilor... dupa ce ca inventati povesti despre Satan cum are coarne si etc ne mai si badjocoriti zeii.
Ps: Fara gluma eu am avut intr-o luna 5 cosmaruri legate de biserica crestina. exorcizari, ars pe rug etc

| albaKiara a răspuns (pentru Kabuto79):

Bun sarim peste faptul ca ne-ai facut nenorociti.
De unde deduci ca este inmbracat in alb? Da tu ai vazut ce ai la avaratar? Esti orb? E o capra malefica inconjurata cu negru, pentru numele lui Dumnezeu! Am vazut un ritual satanist advarat pe youtube (se gasesc o grozavie acolo)si erau sinte oameni cu gluga in cap care se inchinau la statuia unei creaturi ca o capra cu capul exact la fel ca si poza ta de la avatar! Fii serios frate, toti stim ca arata ca o capra. Orice persoana din lumea asta indiferent de religie daca vede poza ta si il intrebi cine-i asta iti raspunde ca e satana.

| Kabuto79 a răspuns (pentru albaKiara):

Repet: Poza de la avatar ii BAPHOMET nu Satan. Poti face direferenta? b a h o m e t si S a t a n? se vede?
Si cher vrei sa vb de ritualuri? voi care mancati carnea si sugeti sangele lui dumnezeu si etc. Trupul si sangele lui dumnezeu. ce sa spun.
SI chiar vrei sa ne legam de aspectul fizic? Eu n-am zis nimica de isus ca arata ca un pedofil gay...

1 Asta e Satan : http://www.angelfire.com/empire/serpentis666/Father.gif
http://www.angelfire.com/empire/serpentis666/Father_Satan2.gif
2 Asta e Baphomet: http://demonologul.files.wordpress.com/2010/11/baphomet_by_alguy.jpg

Ps: Dupa parerea mea personala Satan nu are forma sau sex. aspectul fizic este 0

| Kabuto79 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma. e greu sa te abtii da gandeste ca nu e vina lor. Candva si eu eram crestin si ziceam rugaciuni si ma temeam de pedepsele lui dumnezeu. cei care trebuie cu adevarat eliminati sunt cei care au creat crestinismul. oamenii sunt hipnotizati nu e vina lor. (la 90% din cazuri).
Oricum sunt sigur ca cine are 1 gram de inteligenta realizeaza ca nu exista nici un dumnezeu insa uni chiar nu au acel gram

| albaKiara a răspuns (pentru Kabuto79):

Mda si eu i-asi da lui satan zero la aspectul fizic tongue
Da bine baphomet satan....raul este rau indiferent de nume.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Kabuto79):

Niciun zeu, inclusiv Satan.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Kabuto79):

E hemafrodit?

| Kabuto79 a răspuns (pentru albaKiara):

Corect. ca ii se spune mesia sau ca ii se spune dumnezeu sau etc. tot rau ramane

| Kabuto79 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca asta ai inteles tu din ce am zis eu e bine...

| albaKiara a răspuns (pentru Kabuto79):

Scuza-ma ai facut o greseala.Cred ca vroiai sa spui "tot bine ramana"! Nu-mi multumi happy