| NotNamed a întrebat:

Intrebare pentru atei: De ce sunteti atei? Sau mai bine spus, ce va facut sa fiti asa?
P.S.: Si eu sunt happy doar ca sunt curios si sunt sigur ca exista răspunsuri diferite.

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Sunt ateu pentru ca am mai mult de 4 clase, am cel putin un neuron care mai functioneaza si nu pot lua de bune niste povesti extrem de puerile, primitive si absurde sau niste ritualuri primitive lipsite de orice valoare practica. Chiar si numele de credinta spune totul. Stiinta e ceva real, folositor, verificabil si verificat, iar credinta nu inseamna nimic, mai ales in cazul in care nici nu mai e vorba de credinta, pentru ca a crede in ceva care se stie ca e fals echivaleaza cu prostia. Ca sa iti dai seama de fenomen, privesti totul in ansamblu, global si vezi cum sta treaba.

| FlorentinaM20 a răspuns (pentru halogen001):

Știința este contradictorie de cele mai multe ori, schimbătoare. Credința este ceea ce simți și ce nu poate fi masurabil de către știința sau transpus de o alta ființa este unic pentru fiecare.

| halogen001 a răspuns (pentru FlorentinaM20):

Corect. Stiinta ce nu e bun arunca la gunoi si merge mai departe, avanseaza. Credinta inseamna presupunere. Presupui ceva fals si mergi inainte cu acel lucru care devine o dogma, o axioma care nu te duce nicaieri. De exemplu, un om spune ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui. Ce faci daca esti "credincios" si ai at punct de vedere? Arzi omul si ti se pare ca ai scapat de problema. Asta e adevarul religios si ce lucruri bune decurg din el. Cand faci ceva care vrei sa fie bine facut, faci cu stiinta, nu cu credinta. Eu daca nu sunt electronist si doar cred ca pot repara un televizor, se intampla sa il stic in baza credintei, ca daca aveam stiinta il reparam. Daca nu sunt doctor si am numai credinta nu am un succes prea mare. Deci stiinta e totul, nu credinta. Credinta e buna, te indreapta catre ceva, dar mergi si verifici. Daca se verifica e ok, = stiinta, daca nu se verifica si o tii tot intr-o credinta, e prostie, nu mai e lucru bun.
Uite ce spune aici http://youtu.be/_36zc5ndmjE? un om care citeste scrieri religioase despre Dumnezeu, despre pacat si alte lucruri care in religie sunt doar niste interpretari ale unor povesti. E lung clipul, dar nu e rau de vazut.

| FlorentinaM20 a răspuns (pentru halogen001):

Din punctul tău de vedere însă repet ceea ce îți oferă credința este fără cuvinte in schimb este adevărat ca nu ma pricep de exemplu la televizor dacă se strica sau la un bec dar asta nu îmi privatizează credința, sa nu le amestecam. Exemplele tale sunt extremiste sa nu încurcăm religia și știința deși acei oameni care sunt pe domeniul științific sunt și ei credincioși ma rog unii nu au ascuns asta însă marea majoritate o fac tocmai dintr-o intelegere eronata.

| halogen001 a răspuns (pentru FlorentinaM20):

Si credinta si stiinta sunt moduri in care vedem realitatea. Se aplica realitatii. Stiinta e verificata si verificabila si te duce la un rezultat foarte probabil sa se intample, pe cand credinta iti ofera iluzii si poti astepta o viata sa se intample ce iti spune credinta si acel lucru nu se va intampla niciodata. Pentru cine accepta povestile spuse de altii, oricat de false ar fi ele si fara a putea fi verificate, credinta e exact ce le trebuie. Un credincios e cel mai usor de inselat, pentru ca nu verifica ce e adevarat si ce nu si nu-si foloseste nici ratiunea. Daca macar ar tine cont de stiinta fiind in acelasi timp si credinciosi, ar fi OK, dar nu se intampla asa. Sunt credinciosi care refuza transfuziile sau sa mearga la spital, sau nu se feresc de boli zicand ca sunt imuni sau ca ii apara Dumnezeu, altii zic ca nu e nimic daca mor ca ajung la Dumnezeu sau in Rai. Daca acceptam lucrurile asta ca fiind bune, atunci e OK, mergem pe credinta inventata de cei care o folosesc ca instrument pentru a obtine bani si putere de pe urma naivilor.

| FlorentinaM20 a răspuns (pentru halogen001):

Și totuși nu văd de ce "credincioși" din lumea întreaga nu își pun credința in știința acel vaccin de care toții fug hmmmm... oare nu cumva mai bine se lasă toți in voia "Domnului" decât in cea a științei? Pana la urma este vorba de liberul arbitru ori in știința nu se mai aplica asta?

| NotNamed explică (pentru FlorentinaM20):

Si tu crezi că ei fug de stiinta pentru ca au impresia ca știința este gresita? Sunt atat de prosti încât unii dintre ei au impresia că vanccinele sunt rau intenționate pentru a reduce din suprapopulare si altii care se cred desteptii *** si isi prezinta teoriile lor cum ca Bill Gates si alti lideri mondiali ar complota impotriva omenirii prin diferite moduri. Tot acesti prosti se jura pe inima ca virusul nu exista si este doar o minciuna pentru a ne saracii sau eu știu ce. Nu sunt atat de desteptii incat sa inteleaga adevărul cum ca virusul exista, ca totii avem de pierdut. Nu are stiinta de.a face cu prostia omului. Asa ca te rog sa incetezi sa asimilezi cele doua lucruri.

| halogen001 a răspuns (pentru FlorentinaM20):

Acum vorbim de vaccinul covid, care e nou, boala e noua si e normal sa nu credem ca e 100% perfect. Daca ne uitam in urma vedem ca ideea de vaccin nu chiar rea: http://www.reginamaria.ro/......vaccinarii
Un locuitor de acum 1000 - 2000 ani in urma avea doar optiunea sa se lase in voia Domnului. Daca nu era boala, era bine ca nu mai aveam nevoie de vaccin. O imunizare naturala ar necesita multe spitale, pentru tratarea bolnavilor atat cat se poate, ceea ce nu avem si probabil ca si mortalitatea ar fi mult mai ridicata decat in cazul unui vaccin.

| FlorentinaM20 a răspuns (pentru NotNamed):

Este o constatare a ceea ce știința face pana in prezent cât despre vaccinuri prefer sa ii las pe cei care se pricep cel mai bine sau ma rog încearcă. Majoritatea știu ca exista dar asta nu înseamnă neaparat o vaccinare pentru diminuare totuși vorbim de un virus cunosc personal oamemi care au avut TBC și e mult mai grav decât acest virus Corona. Totuși in ciuda faptului ca este mai grav nu sa făcut atât de multe studii încât sa îl estompeze.Am dat exemplu TBC pentru ca este o boala de plămâni apropriat acestui virus, desigur sunt n boli in lumea asta și încă știința a rămas in urma cu descoperirile.

| FlorentinaM20 a răspuns (pentru halogen001):

România se afla printre primele țării in care mortalitatea este up datorită unei diagnosticări greșite.

| NotNamed explică (pentru FlorentinaM20):

Asta e cu totul altceva decat ce ai spus tu referitor la vaccin care chiar m-a deranjat, nu personal dar m.a deranjat aceasta asimilare dintre doua chestii total diferite cum ca daca tehnologia este atat de buna si adevărata de ce vezi domne credincioșii nu se lasa pe mana vaccinelor anticovid, adică sa aiba incredere in știință si ti.am explicat de ce nu au incredere... de prosti ce sunt.

| NotNamed explică (pentru NotNamed):

De la un subiect despre ateism am dat.o in covid ca sunt unii care o asimilează cu stiinta doar ca sa se creada ei ca crestini mai sus. Macar stiinta vine cu teorii reale si cu dovezi REALE pe cand crestinii se leaga de orice au impresia ca ar putea declasa stiinta fara sa se asigure ca are legatura cu aceasta sau macar daca e o sursa reala de informatie.

| FlorentinaM20 a răspuns (pentru NotNamed):

Știm bine ca au fost foarte multe medicamente scoase in ultimi 5 ani de pe piata, de aici poate veni și neîncrederea in știința... exact ce ziceam se cam contrazice și mai grav este ca lasă urme sau chiar morți in timp ce religia continua in așa zisul "vis" pentru cei care logic nu cred într-un Dumnezeu.

| FlorentinaM20 a răspuns (pentru NotNamed):

Pai depinde cum interpretezi ca fiind real este o alta poveste eu fiind religioasă cu siguranța am alte păreri pe când cei care sunt atei la fel sunt de o alta părere.De înțeles este faptul ca tot din punctul meu de vedere religia nu face concurenta cu știința nu vrea sa ii demonstreze absolut nimic ar fi chiar ironic sa facă asta.

| halogen001 a răspuns (pentru FlorentinaM20):

E adevarat ca diagnosticarea nu e usoara si testele nu au precizie asa de buna. Daca nu ai diagnosticul corect nu poti face nimic, nici sa tratezi, nici sa previi, nici sa faci o evaluare a situatiei.

| NotNamed explică (pentru FlorentinaM20):

Religia va făcut sa nu va bucurati pe deplin de mentalitatea si puterea oamenilor. Daca esti pe patul de moarte si prin "minune" ai reușit sa îți revii te duci imd la biserica sa ii mulțumești lui D.zeu din tot sufletul. Dar oare e corecta aceasta actiune? E simplu: NU! Acei medici sunt adevaratii salvatori. Din puterile, dispozitia si a cunoasterii lor au reusit sa te salveze de la moarte. De ce trebuie sa-i mulțumești unei divinitati ceea ce de fapt e mâna omului? Si acum o sa cauti o portita de scapare sa spui ca Dzeu a ingaduit. PE BUNE? Acel medic cu puterile lui s-a chinuit ani de zile sa invete poate cele mai multe si mai grele teoreme din toate joburile ca sa faca o lume mai buna și tu vi sa spui ca e îngăduiala Dumnezeiasca daca medicul are reusite? Faptul ca sistemul imunitar al unei persoane reuseste sa tina corpul in "viata" iar medicul vine cu ajutorul de a îmbunătății starea pacientului atunci poc...pacientul si.a revenit... daca corpul nu a mai putut lupta pacientul a murit. Nu e vorba de îngăduiala. E vorba de puterile medicului si puterile pacientului. Asta e doar un exemplu dar vreau sa.ti arat cum mereu voi credincioșii cautati sa intariti credinta tot furand contribuțiile științei. La stiinta veniti sa blamati cand nu da roade. Daca pacientul i.a pastile si se i se agraveaza starea din cauze adverse, poc, stiinta e de vina. Când Medicul cu ajutorul stiintei moderne reuseste sa te salveze, poc, te quero mutcho Dumnezeu.

| FlorentinaM20 a răspuns (pentru NotNamed):

Cine a spus ca trebuie sa te deplasezi într-o încăpere sa ii mulțumești lui Dumnezeu? Da am văzut medici care se chinuiesc și medici care iubesc și simt ceea ce fac și nimic nu pare a fi imposibil sau greu cum descrii tu.Noi ăștia credincioși nu încercam sa arătam nimănui absolut nimic.Nu știu de ce am impresia ca știința e aia care are nevoie de dovezi.

| NotNamed explică (pentru FlorentinaM20):

Nu spun ce faci tu. Ci spun ce fac credincioșii in general. Isi intaresc ideea de credinta imprumutand contribuțiile stiintei. Pe bune? Siinta are nevoie de dovezi? Te rog spune-mi ca e o gluma ca altfel chiar ca traiesti sub o poatra iar singura ta sursa de documentație e biblia. Cate a descoperit si a dovedit stiinta nu sunt povesti in toate bibliile la un loc.

| FlorentinaM20 a răspuns (pentru NotNamed):

Pai știința întodeauna vine cu dovezi de aici și ideea cum ca ar fi intr-un "conflict" pentru ca religia nu vine cu dovezi.

| NotNamed explică (pentru FlorentinaM20):

"Nu știu de ce am impresia ca știința e aia care are nevoie de dovezi." mai devreme ai afirmat ceva acum altceva. Te schimbi la 180° si nu.mi place. Las.o asa.

| FlorentinaM20 a răspuns (pentru NotNamed):

Pai teoretic și practic știința e aceea care are nevoie de dovezi pentru a lua in considerare ceva ca fiind adevărat și tot ea este aia care și vine cu dovezi ca sa închidă cumva Gurile ăstora credincioși care trăiesc in abis fără gram de dovezi.

34 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu de ce esti ateu pentru mii de dumnezei? da-mi un argument, ce te face sa crezi ca dumnezeul hinduismului nu este real?

| NotNamed explică (pentru RAY):

Credinta prosteste omul. Il educa, iar ca ateu pot confirma asta insa te educa cu frica de pacate si de flacarile iadului. In ceea ce privește prostia...pai, asa dupa cum stim multi dintre noi, noi evoluam pe zi ce trece (la nivel de rasa/specie) asa ca multe aspecte ale vietii si ale universului pot fi percepute si intelese doar de la o anumita treapa a evolutiei. Asa ca multe lucruri pe care le putem stii nu le putem intelege si astfel alegem sa le ignoram si chiar sa le respingem. Daca îți spun teoriile fizice si chimice despre evoluția universului nu ma vei crede deoarece nu poti intelege pe deplin. Nu toti oamenii sunt pe aceeasi treapta, deci unii vor intelege altii nu. Si atunci cei mai multi aleg credinta intr.un personaj mitic supranatural superputernic atotstiutor fara de moarte care traieste in alta dimensiune si care sfideaza legile fizicii cuantice si moderne doar pentru ca e mai simplu, si astfel pot trai cumva. Doar gândește-te daca dintr.o data marile guverne si puteri ale lumii ar recunoaște ca tot ce stim este o minciuna pentru ca noi sa putem face față realitatii complicate in care traim si au simplificat.o si pentru a ne dresa ca pe niste caini din a nu face "pacate", cum am putea trece peste? Pai e greu de imaginat si ce putem confirma este ca va fi un mega dezastru.

| SG1995 a răspuns:

Pur și simplu am realizat ca religia e o chestie subiectivă, iar dacă nu Dumnezeu ar exista, probabil n-ar da două parale pe existența infimă bună a unui om. Credința religioasă e un amestec de megalomania și psihoză în stare pură.

| Irinel15123532 a răspuns:

Dragul meu prieten, Credinta si Stiinta au argumente, si in credinta sunt intrebari si si in stiinta sunt mari intrebari, teoriile stiintifice de acum 20 de ani, desi la vreme aceea au fost considrate revolutionare si imbatabile, astazi sunt batjocorite si sunt numite prostii, iti pot da exemple daca doresti.

Noi crestinii avem dovezi dovedite chiar si de stiinta in biblie, dar stiinta care neaga biblia de multe ori se dovedeste a fi falsa, din nou iti pot da exemple daca doresti.
Stiu ca voi fi blamat, dar iti dau un exemplu minor.

Simetria dintre materie și antimaterie este perfectă, condiții în care, după Big Bang, particulele de materie și cele de antimaterie ar fi trebuit să se anuleze reciproc, iar Universul nu ar fi trebuit să existe, conform concluziilor la care au ajuns fizicieni de la Organizația Europeană pentru Cercetări Nucleare (CERN),
Universul nu ar fi trebuit sa existe confirm teoriei Big Bang, nici un om nu stie totul, pana la urma, fie ca iti place fie ca nu, si in stiinta se rezuma la credinta, alegi ceea ce vrei sa crezi, fie pe Dumnezeu, fie un om cu anumite ipoteze, repet, ipoteze, nu raspunsuri sigure. Ipoteze care de-a lungul timpului au fist schimbate de nenumarate ori, cauta singur daca nu ma crezi.
Eu am cercetat vreme de 10 ani ambele variante, si am ajuns la concluzia bazandu-ma pe toate argumentele, ca biblia este relala si are temelia reala, biblia este o busola care arata spre Dumnezeu, si este reala si demna de incredere, nu citi de pe internet tot ce scrie, cauta singur, citeste carti, nu doar brosuri scrie de nu stiu cine.
Un savant a spus sincer unei televiziuni ''Daca adunam tot ce stim despre univers, si punem la un loc toate informatiile, realizam ca nu stim nimic''
Nu se pot explica raional gaurile negre care absorb pana si lumina si curbeaza spatiul si timpul, rational nu ar trebui sa existe.
Cerceteaza singur, si nu singura sursa sa fie de pe net, cauta carti, citeste si afla.

Faptul ca ai intrebari nu inseamna ca esti pierdut, din contra, faptul ca ai intrebari inseamna ca totusi ai o credinta reala, pentru ca te interesezi, vrei sa afli, cauti, intrebi, iar Dumnezeu spune ''Daca ma cautati, ma veti gasi''
Cauta-l pe Domnul, si il vei gasi, nu vei cregreta, crede-ma.
El se lasa sa fie gasit de ce-l ce il cauta din toata inima.

| badpanda a răspuns:

Eram credincios, dar am citit Biblia cu atentie, in special Vechiul Testament si am decis ca ditamai Creatorul nu se poate comporta in asemenea hal.
Sa trimiti niste amarati sa ucida femei si copii, sa fure in satul vecin doar pentru ca asa i s-a nazarit lui.
Sau sa stea in fruntea soldatilor cand mergeau la pedepsit (jefuit)alte triburi si sa accepte o parte di prada de razboi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru badpanda):

Citește și noul testament, din cate vad eu tu nu ai înțeles nimic din vechiul testament, e adevărat că Dumnezeu își pusese poporul sa ucidă oamenii (dar acei oameni erau Extrem de răi, ei aveau idoli, își sacrificau copii cântau și se bucurau )https://youtu.be/rZywunvyPHI

| badpanda a răspuns (pentru anonim_4396):

Cheia este Vechiul Testament, acolo se vorbeste despre YHWH, Creatorul. Iisus nu are nicio legatura cu nimic.Nu se ziua cand s-a nascut luna sau anul.Nu se stie ce a facut pana la 30 de ani.
Evangheliile au fost scrise de niste anonimi.
Saul din Tars a inventat aproape tot.
Revenind la Vechiul daca YHWH a fost un criminal, daca era gelos si iute la manie, razbunator de ce naiba nu a consultat un psiholog ceresc.

| badpanda a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca bun si iubitor de oameni dumnezeul nostru esti:
rolling on the floorNumeri 25:16-17
16. Domnul a vorbit lui Moise şi a zis:
17. Priviți-i pe madianiți ca vrăjmași şi ucideți-i

Numeri 31:17-18
17. Acum dar omorâți pe orice prunc de parte bărbătească şi omorâți pe orice femeie care a cunoscut pe un bărbat culcându-se cu el,
18. dar lăsați cu viață pentru voi toți pruncii de parte femeiască şi pe toate fetele care n-au cunoscut împreunarea cu un bărbat.

Psalmul 137:9 – Ferice de cine va apuca pe pruncii tăi şi-i va zdrobi de stâncă!

1 Samuel 15:3 – Du-te acum, bate pe Amalec şi nimicește cu desăvârșire tot ce-i al lui; să nu-i cruți şi să omori bărbații şi femeile, copiii şi pruncii, cămilele şi măgarii, boii şi oile.

| badpanda a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dar lăsați cu viață pentru voi toți pruncii de parte femeiască şi pe toate fetele care n-au cunoscut împreunarea cu un bărbat."

S-a prins dumnezeul asta al vostru ca fetitele totusi ar merge lasate in viata.
Oare le punea sa aprinda lumanari sau le invata cantece de lauda?
Hai crestinel, este asa de greu sa incepi sa gandesti?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Iisus nu a desființat vechea lege

| marinaru777 a răspuns:

De obicei unii devin atei ca sunt prea mandrii, se roaga si isi doresc ceva ce nu le apartine si daca nu primesc se supara pe Dumnezeu pentru ca nu il cunosc ca este iubire. Daca patesc ceva la cumpene sau incercari in loc sa treaca peste ele sa invete sa piarda material si sa castige sufletesc iar se maine pe Creator.

| RAY a răspuns (pentru marinaru777):

Ce explicație, dar de ce sa ignoram ratiunea si sa credem in povești?

| marinaru777 a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt povesti dar daca nu mergi la biserici si manastiri nu ai cum sa vezi cu ochii tai.Multi stau acasa si se roaga zic ca nu trebuie sa mearga la biserica dar asta e o inselare doar in biserica este jertfa cea fara de sange, sfanta impartasanie.

| RAY a răspuns (pentru marinaru777):

Iisus a spus sa ne rugam in odaia noastra nu in public ca pagani