| Advvrt a întrebat:

Intrebare pentru atei/necredinciosi:

Cum explicati posedarile demonice?
Sa nu aud chesti de genul: "sunt doar boli mintale" sau "filmele horror sunt de vina pentru ca oamenii cred in asa ceva".
Vreau sa stiti ca insusi Papa de la Roma a declarat ca la Vatican au anual un numar foarte mare de exorcizarii.

15 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Vreau sa stiti ca insusi Papa de la Roma a declarat ca la Vatican au anual un numar foarte mare de exorcizarii."
E de ras, nu poti scoate dracii cu slujbasii Draciilor (papa).

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Eu de ce nu sunt posedat? Al 'dracu' dracusor nu poate.Parca pe necredinciosii ii poseda, nu?rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu este necesar sa fi credicios sau nu ca sa fi sau nu "posedat'. Aici nu se pune problema posesiunii, tu esti si fara sa fi "posedat" al LUI (satanei), de ce ai mai fi posedat? rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Daca tu crezi ca a fi ateu inseamna sa tii cu 'Satana' rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nicidecum, discutia era specifica si la obiect, "tu". rolling on the floor

| sadrian46 a răspuns (pentru danut):

Ba se poate, că se scot și se bagă unii pe alții la blat.

| danut a răspuns (pentru sadrian46):

Asta asa este, doar o mimare.

| RAY a răspuns:

Exista religi crestine care cred ca astea sunt povesti, de exemplu biserica ortodoxa nu considera ca papa de la roma e vreo divinitate pe pamant si e doar un bufon care se crede sf petru reincarnat, biblic aceste chesti sunt fictive, studieaza biblia apoi pune intrebari pe TPU

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si daca a declarat papa, clar trebuie sa fie adevarat nu?
Stii tu cazul ala celebru de la Tanacu, iese simplu, fata avea schizofrenie, o boala psihica... deci, da, sunt doar boli mintale.

| mentholinks a răspuns:

Acei oameni sunt bolnavi psihic nu posedati.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Cred ca ne numim "necredinciosi" cu un scop, nu?
Din moment ce nu exista posesiuni demonice, n-avem nici cel mai mic motiv sa credem in povesti de adormit copiii.

| Steregoi a răspuns:

Apocalipsa 16:14:"14. Căci sunt duhuri diavoleşti, făcătoare de semne şi care se duc la împăraţii lumii întregi, să-i adune la războiul zilei celei mari a lui Dumnezeu, Atotţiitorul."

Nu e necesar ca cineva sa-si dea ochii peste cap pentru a fi posedat. Versetul din Apocalipsa indica spre o posedare subtila iar oamenii posedati par sanatosi si par ca ei stiu ce fac. Chiar guvernatorii umani sunt posedati sau influentati. Propaganda demonica ateista motivata gresit ca Dumnezeu nu poate fi vazut.

Matei 7:22, 23:"22. Mulţi Îmi vor zice în ziua aceea: ‘Doamne, Doamne! N-am* prorocit noi în Numele Tău? N-am scos noi draci în Numele Tău? Şi n-am făcut noi multe minuni în Numele Tău?’
23 Atunci, le voi spune curat: ‘Niciodată nu v-am cunoscut; depărtaţi-vă de la Mine, voi toţi care lucraţi fărădelege." Cei de la Vatican care spun ca exorcizeaza de fapt sunt contra lui Hristos. Dracii joaca teatru cu ei in timp ce ei pretind ca scot demoni din oameni. La fel si ortodocsii din manastiri ce pretind ca scot demoni din oameni.

| Panamax a răspuns:

Sunt boli psihice. Daca crezi in biserica se pot vindeca cu exorcizare iar daca crezi in medici te poate ajuta un psihiatru bun.
Invers nu prea au efect.
Credinta poate face miracole.
Ai auzit de vreun ateu posedat?

| Octavian199 a răspuns:

Platiti sau faima.

| Theo94 a răspuns:

"Sa nu aud chesti de genul..." vrei sa auzi doar ce iti convine, de ce nu exista/a existat savanti si alti asemenea oameni importanti posedati?