| myname93 a întrebat:

Intrebare pentru crestini. Biblia spune ca un barbat nu trebuie pofti o femeie. Asta inseamna ca un barbat nu are voie sa isi imagineze o femeie cunoscuta fara haine si cum ar fi daca ar forma un cuplu? Aceasta este un pacat? Ma refer la doar ati imagina nu la a comite adulter.

7 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Da, e pacat. Dar dupa casatorie poate sa intretina relatii cu ea

| AliGab a răspuns:

Exact. Pacatul isi are radacina in gand. Daca elimini gandul, elimini si pacatul. Daca nu elimini gandul sunt foarte mari sanse sa faci si pacatul. De aceea Hristos spune "Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a şi săvârşit adulter cu ea în inima lui." (Matei 5, 28). Sper sa te fi lamurit.
Insa, daca ai facut aceasta, nu-i nevoie sa desnadajduiesti. Orice om este pacatos, important este sa incerci sa nu te mai gandesti la acea femeie ca si cum ar fi cu tine daca nu-i cu tine.

| VelaJohnny a răspuns:

Sa poftesti femeia aceea se refera la poftele sexuale. Nu e pacat sa iti imaginezi o femeie goala, depinde la ce te gandesti cand o imaginezi goala. Regele David cum a ajuns sa omoare sotul Bat-Șebei prin viclenie, pentru a avea relatii sexuale cu ea. Desi a avut relatii sexuale dupa ce s-au casatorit, faptul ca a poftit-o in inima lui l-a dus la faptul de a comite o crima bine-planuita. La fel, is obsedati in prezent care ajung sa violeze fete pe strada pentru ca nu se pot stapani si isi alimenteaza pofta asta cu por(n)ografie si ganduri. Daca te gandesti doar la asta si vei avea ocazia, o sa comiti imoralitate sexuala, asta e primul pas.
Geneza 4:7 spune „Dar, dacă nu faci binele, păcatul pândeşte la intrare şi dorinţa lui se ţine după tine. Tu însă îl vei stăpâni?" Crezi ca te vei stapani daca ai pus piciorul in prag, esti tot cu gandul acolo?
Citeste de asemenea si 2 Samuel capitolele 11 si 12, sa vezi unde pot duce gandurile si poftele.

| Seba2013 a răspuns:

Unde scrie in biblie ca este gresit sa poftesti o femeie?

Dumnezeu a creat femeie cu insusiri fizice complementare noua. Geneza 2:18

Proverbele 5:18, 19 spune ca este normal, ne da placere.

Daca citesti tot capitoul, prostit..uata, se foloseste de aceste caracteristici care dau placere, este normal sa simti dorinte.

Treaba este ca aceste dorinte, poate fi impotriva ta.
Acest lucru bun il folosesc pentru unul rau.

Daca tu iti doresti o fata este ceva normal, aplica tactica si agato.
Trebuie sa ai grija ca dorinta se poate transforma in lacomie, asta ii rau.

De exemplu:
Vezi o fata frumoasa iti cauzeaza atractie, este ceva natural.
Daca esti atent, poti observa pe expresia fetei daca se simte atrasa de tine.
Te uiti un pic daca rade, sau daca iti da continuitate la apropouri.

Este normal sa iti doreste o femeie.

Treba este ca acesta dorinta daca nu este directionata bine, te poate distruge.
Trebuie sa doresti o femeie libera, si sa intelegi barierele.
Nu sa devii visator, sa fii realist.
Dumnezeu aproba dorinta, dar aproba si distrugerea dorintei, pentru binele tau si aproapelui tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai da asa e,dupa biblie, dar stau si eu si ma gandesc, ca si cantecul spune; cum dracu sa nu se scoale, cu-atatea picioare goale? cand vezi doua picioare pana la gat acoperite sumar, la ce te poti gandi?

| Nitunitu a răspuns:

E pacat cu gandul.

Sexul cum il denumim noi se face numai la imperechere pentru a face un copil si numai dupa casatorie. Poti rezista asa?

| Bogdan1107 a răspuns:

Da acesta este păcat pentru ca poftesti femeia aproapelui tau.