| myname93 a întrebat:

Intrebare pentru crestini. In biblie pofta este ea insasi pacat? Pofta devine pacat atunci cand comiti adulter? Sau e pacat si cand o ti inchisa in tine?

8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Crestinii sunt si ei incercati.Nimeni nu este scutit de ispita (pofta). Vedem ca insusi Domnul Isus a fost incercat, dar El a raspuns cu Cuvantul lui Dumnezeu: Este Scris! Daca Cuvantul locuieste in tine iti da putere asupra pacatului a ispitei.

| doctorandus a răspuns:

Tot ce este bun este ilegal, imoral sau ingrasa.

| danay72 a răspuns:

Si cand doar te gandesti.Isus a zis ca cine se uita insistent, adica se gandeste la o femeie in sens imoral, a si comis adulter.Matei5:28

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu poţi fi şi cu dracul în buzunar şi cu sufletul în rai.

| Seba2013 a răspuns:

Isus afrima: Poftind sotia altuia, este ADULTER IN INIMA.
Deci aici pofta este in inima, si este considerata pacat!
Coloseni3:5 spune: Omorati pofta!
Deci vedem pacate fara actul in sine.

Acuma trebuie sa intelegi marimea, latimea, si lungimea acestor cuvinte.
In alte versete se arata ca pofta este buna, de exemplu in Proverbele 5:18. 19.
In general emotiile nu sunt rele, ne ajuta dar daca nu sunt controlate, ne fac sa actionam rau.

Acuma hai sa iti spun, de ce este considerata pacat.
Stiintificii vad actiunea inainte sa se intample, se cheama cortexul premotor.
Acesta planifica actiunea, pune in miscare planificarea actunii.
Citeste despre SISTEMUL NERVOS SIMPATIC----ACESTA TE PREGATESTE PENTRU ACTIUNE.
Odata ce s-a planificat actul, greu mai il opresti.
Tensiunea deja a aparut, si cere actul pentru satisfactie.
Biblia spune ca o dorinta neimplinita duce la imbolnavire in Proverbele 13:12.

In ziua de astazi este greu sa nu poftesti pentru ca cultura acesta creaza factorii.
Avem un Crieier emotional(amigdala cerebrala) si altul reptilian(sistemul nervos autonom) acesta reactioneaza inconstient.
Amigdala trezeste emotia, da placere, si transimte informatia la creierul reptilian care da impuls(dorinta sexuala).
Romani 8:4 pentru ca porunca Legii să fie împlinită în noi, care* trăim nu după îndemnurile firii pământeşti, ci după îndemnurile Duhului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pacatul incepe cu gandul.si continua cu vorba.adica discutia ta cu gandul pacatului.ca e rau, dar nu e asa grav, ca toti o fac, ca ce o sa fie. obisnuindu-te cu gandul si lamurind problema in constiinta ca e e rau DAR NU CHIAR ASA cum se spune, ajungi la fapta.Deci mai mihai? pasarica, este o fantana a placerii, dar este si o poarta spre iad.Depinde ce regula aplici; ingaduinta de sine, ori; Sa nu curbesti.

| gratargratar a răspuns:

Aţi auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu săvârşeşti adulter".
Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a şi săvârşit adulter cu ea în inima lui. (Matei 5, 27-28)

| Bogdan1107 a răspuns:

Salutare.Pofta in Biblie nu e păcat in sine decât dacă poftesti un bun ce nu iti apartine. Sper ca te-am ajutat.