| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru crestini: Ce parere aveti despre Biblia Thompson? Am inteles ca e tradusa mai bine decat cea a lui Cornilescu deoarece nu lasa loc de interpretari.
Se gaseste online pe undeva?

7 răspunsuri:
| Esperança a răspuns (pentru EmaS):

Acolo e traducerea D.Cornilescu eu as vrea traducerea Thompson. Din cate am auzit nu este tradusa in romana, doar in engleza.

| Wehrmacht a răspuns:

Biblie thompson?
Thompson-ul era arma lui dz?!?!?

| harciog a răspuns:

Dincolo de toate bibliile si cartile bisericesti noi oamenii uitam sa ne pastram inima libera.

| Teodor_Serba_1992 a răspuns:

Http://www.jw.org/ro/publicatii/biblia/geneza/1

nu sunt sighur ca e exact cea ce cauti dar e o traducere foarte buna! pe intelesul tuturor :)

| editheraven a răspuns:

Mai gigi nu mai raspundeti daca nu aveti habar.

Biblia Thompson este o varianta de biblie de studiu. Este prezenta aceasta varianta pe o multime de traduceri (king james, nit etc)

Biblia Thompson in lb romana este prezenta ca format pe traducerea domnului Cornilescu. Nu este in sine o traducere, si un format de Biblie