| adrian1419 a întrebat:

Intrebare pentru crestini:
Credeti ca Biblia e adevarata 100% si ca nu a fost nici macar un pic un picut de tot modificata de alti oameni din motive mai mult sau mai putin bune.Sau daca n-a fost nu credeti ca totusi ar fi putut sa fie modificata?
De ce?

16 răspunsuri:
| William a răspuns:

Uau, ti-ai dat seama ca Biblia a fost modificata. Felicitari! Acum cauta alte lucruri evidente de care nu ti-ai dat inca seama, vezi ce mai gasesti.

| adrian1419 explică (pentru William):

Sunt ateu de mult dar voaim sa aflu ce parere au crestinii

| sublime89 a răspuns:

E clar ca a fost modificata. Si atunci intrebarea e, care parti din ea sunt autentice, si care nu? Pe care sa le credem pe cuvant, si pe care sa le luam doar drept "metafore"? Ce credibilitate mai are intreaga biblie daca unele parti din ea sunt false? Ar trebui sa fie cuvantului domnului. Doar nu ne-a mintit domnul pe noi, sau un zeu asa atotstiutor ca el sa faca greseli si sa ne induca in eroare.

| oprescudorin11 a răspuns:

Biblia este adevarata in masura in care tu esti fiul sau fiica tatalui si mamei tale!

| Kalla a răspuns:

Nu a fost modificata.Doar tradusa rau.In Biblie sunt peste 11.000 de greseli de traducere.Nimeni nu modifica asa ceva avand in vedere ca au facut mii de copii si au ars tot ceea ce a fost scris de persoane care nu au cunoscut cu adevarat Iisus.Arhivele din bibliotecile de acum 19sideani.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.
Dacă vrei să faci o analiză mai profundă pe acest subiect îţi sugerez următorul articol (paragrafele 26, 27 tratează exact întrebarea formulată de tine): http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1101990133

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce? ce? de ce nu cred? ori de ce a fost modificata? pai la urma apocalipsei este scris ca nimeni nu are voie sa scoata ceva din cartea aceasta.ori sa adauge de la el ceva, fiindca va suferi consecinte neplacute ca sa nu spun grave.deci nu cred ca se apuca cineva de copiat, biblia cu intentii rele, fiindca nu are sens. daca s-a intamplat totusi au fost din pricina schimbarii gramaticii, folosirii semnelor de punctuatie, deci schimbat doar intelesul anumitor versete care au inceput a fi interpretate in fel si chip.dar oamenii oricum interpreteaza cum vrea fistecare. uite de pilda xfluing; biblia este o mare contradictie..NU AM citit-o dar stiu.deci el e foarte destept.nu e intelept in felul bibliei dar e prost in felul lumii.e normal nu?

| xFluing a răspuns:

Biblia este o mare contradicţie a ei însăşi. Nu am citit-o, dar stiu un lucru. Biblia spune ca Dumnezeu ii iubeste pe toti oamenii, dar ne mai spune sa ii dispretuim pe homosexuali deoarece Dumnezeu uraste homosexualii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru xFluing):

Dumnezeu ii iubeste si pe homosexuali, chiar daca acestia incearca sa se inmulteasca pe cai gresite.
Poate o sa-si dea seama ca ceva nu este in regula cand vor observa ca nu vine barza indiferent de efortul depus.

| xFluing a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu ma stimulez cu mana dreapta si nu vine nicio barza.

Este o cale cat se poate de gresita. /sarcasm.

| cookie01 a răspuns (pentru xFluing):

Unde scrie ca Dumnezeu uraste homosexualii? Eu cred ca e invers, din moment ce ei isi bat joc de creatia Lui.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Sir frederic kenyon bibliotecar la muzeul britanic a spus:Trebuie sa fim multumiti stiinfmd ca autenticitatea generala a noului testament a fost sustinuta in mod remarcabil de descoperirile moderne care au redus considerabil intervalul dintre scrierile originale si cele mai vechi manuscrise existente si ca diferentele textuale nu afecteaza doctrinele de baza ale credintei crestine.
Dar cu parere de rau numele lui Dumnezeu care in general este tradus Iehova si foarte rar Iahve din pacate a fost scos din multe Biblii iar multa lume nu este constienta ca Dumnezeu are un nume

| milan9 a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Când oare o sa înţeleagă toată lumea că nu avem dreptul să ne jucăm cu literele, cu consoanele unui cuvant ("YHWH") pentru a face permutări şi combinaţii cu vocalele altui cuvânt ("Adonai") şi asta pentru a inventa un nume arbitrar, o falsă pronunţie, o "struţo-cămilă" lingvistică, adică exact termenul neinspirat "Iehova".
Mai este şi porunca ce ne interzice să luăm numele lui Dumnezeu în deşert. Evreii ştiau acest lucru şi se fereau să încalce porunca. Astăzi ea este călcată în picioare fără reţinere. sad
Şi toate acestea pentru că adepţii preiau "învăţăturile" fără să le treacă prin filtrul gândirii PROPRII.
Rău să laşi pe altul să gândească eronat în locul tău... Părerea mea... sad

| milan9 a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Toate numele date lui Dumnezeu "descrieri" ale lui Dumnezeu, fiecare descriere fiind atribuita unei caracteristici ale Lui. Important de remarcat faptul că tetagrama YHWH nu face excepţie!
Având aproximativ sensul de "Eu sunt Cel ce sunt", aceasta nu dorea altceva decât să afirme o CARACTERISTICĂ A DIVINITĂŢII, şi anume aceea că Dumnezeu există prin Sine Însuşi fără a depinde de nimeni, El fiind Însăşi Sursa existenţei tuturor lucrurilor…

Alte NUME şi alte caracteristici mai sunt reliefate de exemplu şi prin:
ELOHIM (apare de peste 2.570 de ori), EL ELION, EL ROI, EL SHADAI (cel puţin de 49 de ori), ADON, ADONAI (apare de 400 de ori), EL-ELOHE, EL (apare de 217 ori), ELOAH (apare de 57 de ori), EHIEH, ELION (cel puţin 30 de ori), ETC…!

Este bine de ştiut faptul că în general, un "nume" dat lui Dumnezeu este un mare compromis, o aroganță umană, întrucât nu este suficient, şi este imposibil ca 2-3 litere ale unui nume să cuprindă infinitul, absolutul "MAJESTĂŢII" DIVINE!

| milan9 a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Biserica a adunat cartile Noului Testament dupa toate criteriile autenticitatii autorilor si a perioadei scrierii, le-a pastrat intacte si a transmis modul corect de intelegere a acestora...

Nu acelasi lucru se poate spune si despre unele grupari sectante care si-au facut traduceri denaturate.

Spre exemplu, cum a fost posibil ca "martorii" să modifice Noul Testament în mod barbar prin introducerea forţată, de 237 ori, în mod total nejustificat a numelui gresit "Iehova" în Noul Testament în locul celui lăsat de apostoli – "Dumnezeu".
Inserarea acestui nume în Noul Testament nu are nici un suport în originalul grecesc.

| VictorL a răspuns:

Biblia nu a fost Modificata
Ci a fost inspirata si scrisa din Viata!