| dany1988122 a întrebat:

Intrebare pentru crestini: de ce nu-i iubiti pe Satana si pe Pacat? Ca asa scrie in Biblie. Scrie ca trebuie sa-i iubiti si sa le faceti bine, sa-i binecuvantati, etc

25 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Nu scrie nicaieri asa ceva

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Ce, ca sa nu iti iubesti dusmanii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sf Isaac Sirul se ruga pentru draci. Deci ii iubea. Nu te poti ruga pentru cineva daca nu il iubesti. Ăla e crestin adrvarat, nu ce vezi pe TPU. Serios acum, pui si tu niste intrebari care iti arata mai mult incultura crestina decat vreo super inteligenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar pacatul nu e fiinta, nu ai cum sa il iubesti? Si pentru ca e rau, nu ai cum sa il iubesti. Tu de ce nu iubesti sa înfigi un cutit in tine?

| dany1988122 explică (pentru anonim_4396):

Omule. Nu conteaza. Unde scrie ca trebuie sa fie fiinta sau nu? Scrie clar ca trebuie sa iti iubesti dusmanii. Nimic mai mult.

| dany1988122 explică (pentru anonim_4396):

Cum bagati voi din burta ca sa aparati cartea de povesti.

| SharpEagle a răspuns:

Iubirea asta de care zici are sens pentru entitatile care sunt capabile de "redemption", de izbavire, de corijare.
N-ai cum sa iubesti raul pur, nici nu ai "caderea" sa faci asta. Eventual sa ai compasiune, sa-ti para rau pentru conditia in care se afla, dar iubirea nu ajuta cu nimic si nici nu va fi vreodata rasplatita.

| dany1988122 explică (pentru SharpEagle):

Unde scrie asta in Biblie? Crezi ca in Biblie e vreun gram de logica?

| SharpEagle a răspuns (pentru dany1988122):

Eh, esti tu prea destept, asta e ideea.
Lasa-i p-aia mai prosti sa se chinuie cu logica ei frântă...
Tu apuca-te de lucruri mai importante, mai inteligente.

| dany1988122 explică (pentru SharpEagle):

Nici pe departe nu sunt atat de destept, dar ma descurc.

| SharpEagle a răspuns (pentru dany1988122):

Eu zic ca doar te-ai incurcat. Dar daca tot te-ai incurcat, acum trebuie sa te descurci, ce sa faci...
laughing

| dany1988122 explică (pentru SharpEagle):

rolling on the floor

| AG777 a răspuns:

Sunt fost crestin si iti pot raspunde astfel. De ce as iubi o alta zeitate care cere sacrificii umane, care ii distruge pe cei care vor sa renunte la satanism. Cu ce ti se pare tie satanismul mai diferit fata de extremismul fanatic al unor religii care comit acte de terorism asupra omenirii? Nu trebuie sa ma iau dupa o carte sa-mi dau seama ca o zeitate e de ****, o zeitate inventata de voi

| Sisiwieuc9 a răspuns:

Unde zice asta?

| Ajsjaks a răspuns:

1. Păcatul nu e o persoană, sunt niște fapte pe care le fac oamenii
2. Acolo e vorba de oameni, sa i iubim pe toți oamenii. Tot în Biblie scrie sa ne ferim de păcat și de rău, implicit de satana. Cum poți sa fugi de pofte dacă îl iubești pe satana. În plus, tot în Biblie scrie ca nu putem sluji la 2 stăpâni, adică nu putem sa Ii slujim și lui Dumnezeu și satanei

| DanielSava777 a răspuns:

Satana sau diavolul este un înger căzut din mândrie.De să iubești la el?! Păcat nu este o persoana ci păcat este numit orice faptă care te scoate din dragostea Preasfintei Treimi ( să i zicem că te "deconectează" de la Dumnezeu) și care lasă urme în suflet nostru, îl pervertește și totodată și facultățile lui (rațiunea, voința etc.) pe care le întunecă, devin opace cu privire la harul Dumnezeiesc și firește la realitatea atât transcendenta cât și imanentă numită Dumnezeu.

| dany1988122 explică (pentru DanielSava777):

Nu zice ca trebuie sa va iubiti dusmanii?

| DanielSava777 a răspuns (pentru dany1988122):

Da se spune să.ti iubești aproapele (fie el un om bun sau rău) iar diavolul/Satana/îngerul rău nu este aproapele nostru și nu este bun. Prin iubirea vrășmașilor se referă acolo doar la oameni nu și la diavol. De aceea ne și îndeamnă să iubim pe oameni răi (ceea ce consideram noi a fi dușmanii noștri) ca să redirecționăm ura noastră față de adevăratul dușman al omului diavolul și propriile noastre patimi. Sunt singurele lucruri pe care putem și avem voie să le urâm, să nu le iubim și fără a săvârși vreun păcat în acest sens. Doar când vom ajunge în urcușul nostru duhovnicesc la sfințire/îndumnezeire de exemplu cum a fost Sfântul Paisie Aghioritul ne este permis atunci a ne ruga și vărsa dragostea chiar și pentru diavol pentru că la acest nivel duhovnicesc tu îi cunoști cam toate vicleșugurile și înșelările sale(ale diavolului) și nu au cum să te mai păgubească (vezi că acest sfânt în viața sa se ruga chiar și pentru diavol pentru a se mantui și Dumnezeu îi arată că Diavolul chiar nu vrea mântuirea/ nu vrea să se împărtășească de dragostea Preasfintei Treimi). Creștinul până când nu ajunge la sfințire ( ca Sfântul Paisie Aghioritul) trebuie să evite complet a se ruga și iubi pe diavol pentru a nu cădea în capcana/mrejele/înșelăciunea satanei și astfel ajungând omul să.si piardă sufletul său veșnic devenind rob al satanei pe veșnicie (rob al satanei devenim și prin patimile noastre care ne duc la pieire veșnică ). Trebuie să ne sfințim viața mai întâi pentru a căpăta dragostea duhovnicească a Sfântului Duh și după putem ca această dragoste să o vărsăm precum Sfântul Paisie Aghioritul și față de diavol. Până atunci ne este interzis pentru că vom iubi în mod pătimaș datorită egoismului nostru și patimilor noastre și de aceea vom cădea foarte ușor în înșelare iar până când nu ne eliberăm de patimile noastre pentru a face loc iubirii celei adevărate duhovnicești prin medierea harului necreat a Sfântului Duh nu ne este permis să iubim pe adevăratul dușman al omului.

| DanielSava777 a răspuns (pentru DanielSava777):

Oamenii*

| dany1988122 explică (pentru DanielSava777):

Nu schimba versetul. E vorba despre dusmani, nu despre aproapele tau.

| dany1988122 explică (pentru DanielSava777):

Unde scrie ca se refera la oameni? rolling on the floor Ced mai bagati voi din burta ca sa scapati.

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Ce*

| DanielSava777 a răspuns (pentru dany1988122):

Simplu din context

| DanielSava777 a răspuns:

Satana sau diavolul este un înger căzut din mândrie.Ce să iubești la el?! Păcat nu este o persoana ci păcat este numit orice faptă care te scoate din dragostea Preasfintei Treimi ( să i zicem că te "deconectează" de la Dumnezeu) și care lasă urme în suflet nostru, îl pervertește și totodată și facultățile lui (rațiunea, voința etc.) pe care le întunecă, devin opace cu privire la harul Dumnezeiesc și firește la realitatea atât transcendenta cât și imanentă numită Dumnezeu.

| dany1988122 explică (pentru DanielSava777):

V-am demostrat ca ''sufletul'' nu exista.