| DoctorWh0 a întrebat:

Intrebare pentru crestini (in special cei protestanti, neo protestanti, pocaitii) si nu numai:
Cum credeti ca este toata treaba cu rapirea?
Mai intai este rapita biserica, dupa vine antihristul si dupa vine a doua venire sau mai intai vine antihristul, biserica ramane aici pe pamant si dupa vine a doua venire?

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

Din perspectiva Ortodoxa nu exista nicio răpire. Protestantii au impresia ca o sa primeasca tratament special de la Dumnezeu. Totusi nu inteleg ceva. Daca primii crestini au fost dati la lei si torturati, iar Dumnezeu nu le-a acordat niciun tratament special, de ce cred ei ca o sa fie rapiti la cer fara sa sufere zilele de pe urma?

| DoctorWh0 explică (pentru CostinAlamariu):

No idea.
Doctrina asta este una relativ noua, ~200-300 de ani.
Nici nu ma mir ca a devenit asa populara printre protestantii. E usor si ii face bucurosi, le place ideea ca o sa fie scutiti de rele. N-ai ce sa faci, decat sa le zici adevarul.

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu este nici o treaba, doar o interpretare GRESITA a celor scrise in Biblie. NU exista nici o rapire intermediara la venirea lui Hristos. Versetele luate in considerare sunt in:
1 Tesaloniceni4, 16. Cãci însusi Domnul, cu un strigãt, cu glasul unui arhanghel si cu trâmbita lui Dumnezeu, Se va coborî din cer, si întâi vor învia cei morti în Hristos.
17. Apoi, noi cei vii care vom fi rãmas, vom fi rãpiti toti împreunã cu ei, în nori, ca sã întâmpinãm pe Domnul în vãzduh, si astfel vom fi totdeauna cu Domnul.
Sa urmarim evenimentele:
1 Revenirea lui Hristos cand TOTI il vor auzii
2 Vor invia MORTI care vor fi luati la CER, vor fi vazuti de TOTI, care rapire?
3 Cei vi vor fi si ei luati, probabil rapiti din multime si ridicati la CER.
UNDE rapire in vazul TUTUROR? Asta se numeste rapire? Evident ca este o intelegere eronata pentru a dezvolta niste teorii GRESITE. Deh penticostalii parca sau reformatii?

| DoctorWh0 explică (pentru danut):

Ba, eu doar am zis cele mai "populare" versiuni ale acestui subiect.
Btw, ce religie/cult/confesiune/cum vrei tu sa ii zici esti?

| ania a răspuns:

Și în cadrul protestanților sunt mai multe curente de interpretare, unii cred că va avea loc o răpire a bisericii înainte de a veni antihristul( pretribulaționișt) alții că Hristos va reveni a doua oară după necazul ce mare cu domnia lui Antihrist( postribulaționiști)Mie a doua variantă mi se pare mai conformă cu textul Bibliei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Apocalipsa este o viziune, așa scrie la începutul ei. Astfel ca orice vis, viziune, necesită interpretare. Pentru mine răpirea este când vom părăsi toți pământul înainte să ne prăjească soarele, peste 5 biliarde de ani. Antihristul a venit deja, falși profeți sunt deja în interiorul bisericilor, Armagedonul a fost la Hiroshima și Nagasaki, Isus mai amână revenirea, căci azi nu l-ar lua nimeni în seamă, cei 4 cavaleri ai apocalipsei sunt USA, China, Rusia și UE.

| danut a răspuns (pentru sadrian46):

Ai o intelegere total deformata si eronata a Apocalipsei, incearca studile lui Issac Newton privind Apocalipsa. Dar nu este vorba de Apocalipsa aici ci de o intelegere gresita a ce scrie in 1Tesaloniceni.

| sadrian46 a răspuns (pentru danut):

Așa cum am menționat, nu este vorba de o înțelegere ci de o interpretare. Iar o interpretae nu are cum să fie deformată.

| Wr3nch a răspuns:

A doua.

| DoctorWh0 explică (pentru Wr3nch):

Nice.
Si eu la fel.
Is curios ce alte opinii mai au altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

După ce ultimul om din "neamuri" a fost mântuit(este un număr pe care-L știe Dumnezeu referitor la câți oameni din neamuri pot fi mântuiți) începe:
1. Isus vine să-și ia Mireasa( = Biserica = toti credincioșii istoriei până în punctul respectiv) împreună cu Duhul Sfant(Mângâietorul);
2. Duhul Sfânt nemaifiind, satan își poate pune în aplicare planurile cu toata puterea, nu ca până atunci. În acest timp, în Cer este Nunta Mielului(O bucurie de nedescris pentru credincioși și pentru Dumnezeu);
3. În apogeul lucrărilor satanei, Israelul este atacat, evreii își amintesc de Isus și-L strigă. Isus vine împreună cu nuntașii pentru a-și apăra poporul, neuitat de El, ce s-a pocăit; și pentru a începe Împărăția de o mie de ani.

| alex598 a răspuns:

Cât privește venirea Domnului nostru Isus Hristos și strângerea noastră laolaltă cu El, vă rugăm, fraţilor, să nu vă lăsaţi clătinaţi așa de repede în mintea voastră și să nu vă tulburaţi de vreun duh, nici de vreo vorbă, nici de vreo epistolă ca venind de la noi, ca și cum ziua Domnului ar fi și venit chiar. Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip, căci nu va veni înainte ca să fi venit lepădarea de credinţă și de a se descoperi omul fărădelegii, fiul pierzării, potrivnicul care se înalţă mai presus de tot ce se numește „Dumnezeu" sau de ce este vrednic de închinare. Așa că se va așeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu.
2 Tesaloniceni 2:1‭-‬4 VDC.
Mai întâi va veni antihristul și apoi răpirea bisericii