| Railean_Abel_2001 a întrebat:

INTREBARE PENTRU PENTICOSTALI!

As vrea sa primesc duhul sfant si simt ca inca ma retine ceva

-Daca de exemplu am facut un pacat si m-am lasat de el trebuie neaparat s-al marturisesc s-au este iertat pentru ca mas simti destul de jenat sa-l spun cuiva

-Mentionez ca pacatul este destul de mare si cred ca v-ati dat si voi seama de ce este

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Homosexual? Zoofil? Ca despre onanie nu scrie-n Biblie ca ar fi pacat. Despre primele scrie, despre onanie, pedofilie si sex in afara casatoriei nu scrie ca ar fi pacate.

Sfatul meu este sa inveti ebraica si greaca veche (koine), altfel vei ramane bataia de joc a oricarui pastor ignorant.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ia bre și te masturbează în liniște. Toată lumea face asta

| anonimg a răspuns:

Ca membru al bisericii adventiste de ziua a șaptea îți spun că a ne lăsa călăuziți/conduși/stăpâniți de Duhul Sfânt nu înseamnă a ne manifesta așa cum o fac membrii bisericii penticostale.
Darul vorbirii în limbi este darul de a ști o limbă străină -acestea s-a întâmplat în ziua cincizecimii din timpul primilor ucenici. Ei au vorbit pur și simplu în limbile oamenilor străini care erau adunați la Ierusalim în timpul acelei sărbători stabilite din timpul lui Moise. Erau 12 națiuni de oameni adunați acolo, iar ucenicii nu au făcut altceva decât să vorbească în limbile lor (cum ar fi azi engleza, franceza, germana, etc). Dacă ucenicii nu primeau darul vorbirii în limbi, atunci cum ar fi putut ei să le vorbească acelor oameni despre Mântuitorul, despre evanghelie, despre mântuire?
Chiar și apostolul Pavel atunci când vorbește despre vorbirea în limbi în biserică, trebuie să fie cineva și să o traducă. Pentru că pe vremea aceea Ierusalimul era des vizitat de străini care nu cunoșteau limba locală.
Este adevărat și că apostolul Pavel vorbește la un moment dat de "limbile îngerești". Dar nu se mai găsește în altă parte scris despre așa ceva. Și deci nu putem ști cum este. Dar ucenicii nu au vorbit pe limba îngerilor, ci a oamenilor străini care erau adunați la Ierusalim în vremea aceea.
Se poate ca apostolul Pavel să vorbească despre "limbile îngerești" ca fiind o vorbire distinsă, mai presus decât vorbirea a celui mai elevat dintre muritori, și nu ca fiind o limbă neînțeleasă de către oameni.
Noi întristăm pe Duhul Sfânt atunci când păcătuim. Dar tot El Se luptă cu noi ca să ne convingă de păcat; și atunci când ne convinge de păcat ne și îndreaptă către cruce, către Domnul Hristos, acolo unde găsim iertare de păcate.
Noi trebuie să renunțăm la păcatele cunoscute dacă vrem să fim binecuvântați de Dumnezeu. Și putem cu ajutorul Lui.

| minrest a răspuns:

Sa stii ca toti colegii tai au facut si ei un pic pe posedatii, atunci cand au primit o balbaiala reversibila; iti spun asta nu ca sa iti stric jucaria, ci pentru ca cei care iau asta in serios, si asteapta o experienta supranaturala, pot ajunge la depresie, stima de sine scazuta si sinucidere, cand aceasta nu vine. Am vazut cazuri dureroase.

| mentholinks a răspuns:

Pai normal ca esti retinut in a face pe nebunul. Ca asta se intampla cu voi care primiti Duhul.

| Panamax a răspuns:

Ai grija pe unde il primeti.
Maria a ramas insarcinata la prima intalnire.

| Irinel15123532 a răspuns:

Incearca sa il marturisesti, iti spun ca parerea altora nu conteaza absolut deloc, cand vei pleca de pe acest pamant la ce va mai conta ce credea lumea despre tine? Oricum lumea crede ce vrea, indiferent de ce ai spune sau nu ai spune tu. Iti pot spune ce as crede eu, aleluia, slavad Domnului ca ai avut curajul, indrazneala, puterea si intelepciunea de a marturisi acel pacat, marturiseste-ti pacatul inaintea Domnului, si fii sigur de iertarea lui.

| 6684464 a răspuns:

Aoleu, iesi de acolo! Penticostalii si adventisii au cea mai gresita structura religioasa dintre (neo/)protestanti. Du-te repede la oricare alta! Oricare numai alea doua nu! Pana si la Iehovisti daca biserica respectiva crede ca Isus este Domnul care a venit si va veni.

Nu trebuie sa marturisesti nimanui nici un pacat, asta este o prostie de manipulatie(un fel de adunarea si calcularea datelor)! Singurul lucru care spune Biblia ca trebuie sa-l marturisesti este credinta ta in Domnul! Rom 10:10.

| doctorandus a răspuns (pentru 6684464):

Adventistii sunt mai civilizati decat penticostalii si nu atat de fanatici ca Martorii lui Iehova. Ma rog, eu nu tin de niciuna din aceste secte.