| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru persoanele credincioase/ religioase!
Daca ar trebui sa alegeti intre religiozitate si crestinism (doar unul din cele doua elemente) la ce v-ar fi mai usor sa renuntati?
De ce?
Care considerati ca sunt principalele elemente de diferentiere dar si de asemanare intre cele 2?

Răspuns Câştigător
| casian_6565 a răspuns:

Religia este alegerea unui Dumnezeu. Crestinismul este religia mantuirii. Adica ce zici tu sunt aceleasi lucruri.

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia spune ca Dumnezeu are un popor aprobat. Fapte15:14, Efeseni4:5

| milan9 a răspuns:

Scuze, dar trebuie sa definesti mai intai termenul de "religiozitate", pentru ca vezi tu, CRESTINISMUL insusi este o religie...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai cum vine asta? Sunt crestin dar nu sunt religios? Nu face parte crestinismul dintr-o religie?
Daca ma puneai sa leg intre religiozitate si 'credinciozitate', era altceva.

| Mihai19902060 a răspuns:

Păi amîndouă una sunt. Nu poţi vorbi că eşti creştin şi nu te comporţi că un creştin. Deci dacă eşti dispus să renunţi la una trebuie să renunţi şi la cealaltă.