| fllu07 a întrebat:

Întrebarea este adresată celor care cred în Biblie si Dumnezeu.

Am vazut recent pe TV ceremonia de încheiere a misiunii armatei Române în Afganistan. Poate mulți ați vazut-o. Ma poate lămuri si pe mine cineva, ce căutau preoții ortodocși acolo? Făceau cu cădelnița in direcția soldaților si îndrugau ceva cuvinte acolo. Ma întreb, dacă ar fi un conflict militar cu Rusia, Ucraina, Serbia, Grecia (țări ortodoxe) când s-ar încheia conflictul, tot asa preoții ortodocși ar sfinți/binecuvânta/aproba faptul că militarii români și-au ucis frații ortodocși și viceversa? Pornind de la principiul iubirii care trebuie să definească modul de închinare adevărat, aprobat de Dumnezeu, (Ioan 13:34, 35 si Marcu 12:31) talibanii, necreștini, musulmani, nu sunt aproapele meu? Nu sunt si ei semenii mei? De ce aprobă BOR uciderea semenilor noștri?

16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Crestinii primari au evitat sa faca parte din armata. Dar nu pentru ca se fereau sa omoare oameni, ci pentru ca armata avea zei proprii si ar fi fost nevoiti sa participe la astfel de ritualuri pagane.

| fllu07 explică (pentru doctorandus):

Foarte interesant răspunsul. Dar totuși creștinii adevărați din primul secol au înțeles că iubirea pentru aproapele este motivul pentru care nu trebuie să se înroleze în armată, romană sau diverse alte formațiuni. Mai mult au văzut exemplul lui Isus Cristos, care nu sa implicat în politica vremii, si ia îndemnat pe continuatorii săi sa nu faca parte din lume.

| doctorandus a răspuns (pentru fllu07):

Inlocuiesti o realitate istorica cu gandire doritoare. Stim ce au considerat crestinii pentru ca s-au pastrat scrieri in care teologii dezbateau problema.

Ebraica face aceeasi diferenta pe care o face engleza, intre kill si murder. Crestinii erau impotriva murder, nu impotriva kill.

| T0T a răspuns:

Îmi pare rău că vrei răspunsuri doar de la îndoctrinați, dar nu pot să mă abțin. NATO garantează securitatea națională. Tu ce, voiai ca România să nu se implice în acțiunile NATO și să primească totul pe gratis? Preoții încurajează astfel de lucruri pentru că cine știe când vin alte nații peste noi, fără protecția NATO și ne asupresc. E în interesul tuturor să fie acolo. Suntem o țară mică. Cât despre ortodoxie și ea s-a împărțit în două de ceva timp. Religia a fost mereu doar un instrument politic ca să păcălească turma. Nimic mai mult din asemenea perspective pe care le propui.

| fllu07 explică (pentru T0T):

Faptul că alegi sa crezi ce spune Biblia, nu înseamnă că ești îndoctrinat. Îndoctrinat e cineva care urmează dictonul "crede si nu cerceta". Adică orice argument ii aduci nu are importanță. El stie una si bună: "crede si nu cerceta". Cat despre Biblie, Iehova Dumnezeu așteaptă să ne implicăm si mintea si rațiunea, capacitatea de gândire în a înțelege voința sa. Nu sa urmăm orbește un preot, ca oile. De aceea este scris în Romani 12:2 ca trebuie sa ne convingem singuri, care este voința cea bună, perfectă, si dreaptă a lui Dumnezeu. A te convinge însemna muncă, cercetare, argumente logice, în urma cărora te convingi ca un lucru este sau nu este adevărat. Cat despre NATO si ce promite si ce asigură, nu e treaba mea, nu am nicio pretenție, nici nu ma interesează dacă România a făcut bine sau rău ca a trimis soldați în Afganistan. Întrebarea mea era legată de preoți. Ce caută acolo? Dumnezeu nu este același pentru toți oamenii? Cum poti tu popă, si binecuvântezi armata care merge sa ucidă (sau sa apere interesele naționale, dacă vrei mai cosmetizat) si apoi sa propovăduiesti iubirea de aproapele. Nu te gândești că soldații ăia au ucis tați ai altor copii, soți, ori băieți tineri care au lăsat în urmă părinți îndurerați, si soții singure, a nimănui, într-o țară greu încercată de război? Copii mutilați care plâng după tații lor, care tot la fel, pentru "interese naționale" au fost recrutați. Cam asa se pune problema. Nu e vorba despre NATO. Ce realizează, sau ce angajamente are.

| T0T a răspuns (pentru fllu07):

„Faptul că alegi sa crezi ce spune Biblia, nu înseamnă că ești îndoctrinat. "
Ba da. Biblia e o carte de folclor evreu, dacă vrei.

„Îndoctrinat e cineva care urmează dictonul "crede si nu cerceta". Adică orice argument ii aduci nu are importanță. El stie una si bună: "crede si nu cerceta". "
Exact așa sunt religioșii. Nu studiază fapte istorice, decât ce îi avantajează pe ei. În rest iau de bun doar ce scrie o carte plină cu basme. Nu iau în considerare toți istoricii și izvoarele istorice.

„Cat despre Biblie, Iehova Dumnezeu așteaptă să ne implicăm si mintea si rațiunea, capacitatea de gândire în a înțelege voința sa."
Atunci se așteaptă să nu credem o iotă din ce spune acea carte, căci sunt foarte multe lucruri iraționale acolo și puerile.

„ Nu sa urmăm orbește un preot, ca oile. De aceea este scris în Romani 12:2 ca trebuie sa ne convingem singuri, care este voința cea bună, perfectă, si dreaptă a lui Dumnezeu."
Dar voi nu urmați ca oile niște învățături ce vi se predică? Ce e un preot, pastor sau bătrân de la voi? Tot pe același principiu se fac lucrurile.

„ Cat despre NATO si ce promite si ce asigură, nu e treaba mea, nu am nicio pretenție, nici nu ma interesează dacă România a făcut bine sau rău ca a trimis soldați în Afganistan."
Cum să nu fie treaba ta? Dacă vin arabii peste tine și te convertesc cu forța la Islam? Ba este treaba ta, cât și a preoților.
Dacă vin iar comuniștii și îți interzic toate întrunirile? Vezi cum e în China. Fii fericit că ai libertatea să ai acele întruniri, libertate care ți-a fost dată prin multă curgere de sânge.

„Dumnezeu nu este același pentru toți oamenii? "
Păi tocmai, că nu e, conform religiilor. Fiecare religie își imaginează propriul zeu/zei.

„ Nu te gândești că soldații ăia au ucis tați ai altor copii, soți, ori băieți tineri care au lăsat în urmă părinți îndurerați, si soții singure, a nimănui, într-o țară greu încercată de război?"
Tu ai maturitatea și inocența unui copil la începutul adolescenței. Tot tații ăia pot veni să te invadeze și să îți violeze femeile. Pe tine și pe copiii tăi să vă omoare și să îți ardă locașurile de cult. Pot să desfășoare acte teroriste care au ucis destui oameni prin Europa. Unii ca tine își condamnă propria religie și propriul popor pentru niște idealuri prostești, ce nu fac parte din această lume. Ori te lupți ca să îți protejezi poporul și religia, ori mori și îți condamni la moarte și semenii. Zi-le merci popilor că au contribuit la protejarea țării atâta timp, sute de ani.

„Copii mutilați care plâng după tații lor, care tot la fel, pentru "interese naționale" au fost recrutați. Cam asa se pune problema. "
Dacă nu plâng ei, vei plânge tu. E adevărat că oamenii se omoară pentru niște interese meschine, zise și naționale. Însă nimeni nu are de ales. Dacă nu o faci tu, o va face altcineva și tu vei fi ăla ras de pe fața pământului sau înrobit și dezumanizat. Lumea este ca un urs ucigaș. Îți e milă de el să nu sufere când îl întâlnești în pădure? Lui nu i se va face milă, că îi e foame și are instincte primare. Vei fi ucis și mâncat. În momentul în care ai lăsat arma, cineva va apăsa trăgaciul. Maturizează-te și mulțumește-le armatei, dar și Bisericii care pentru sute de ani s-a implicat în războaie pentru ca Europa să nu fie acum parte din Imperiul Otoman și ulterior din Islam.

| T0T a răspuns (pentru fllu07):

Văd că mi-au dispărut ambele răspunsuri. Mă întreb de ce?

PS. Au reapărut după acest răspuns. Poate un bugg al site-ului.

| fllu07 explică (pentru T0T):

Păi tocmai. Tot mai multe descoperiri arheologice confirmă spusele bibliei. Si daca vrei, aduc si dovezi extra biblice.

| anonimg a răspuns:

Daca un om cauta sa ucida un alt om, primul trebuie oprit cu orice pret, indiferent ca acesta este crestin sau nu. Raul trebuie oprit oricum ar fi. Si acest lucru nu are de-a face cu religia.
Ca sa se mentina pacea este nevoie de razboi.
Toate lucrurile ascunse ale oamenilor vor fi judecate de Dumnezeu in fata tuturor oamenilor.

| milan9 a răspuns:

Scopul unui medic militar pe front nu este sa binecuvinteze sau sa confirme razboiul. Scopul lui este sa salveze vieti. Tot la fel, preotul este pentru soldatii aflati in situatia de a-si pune viata in pericol.

| fllu07 explică (pentru milan9):

Da, si binecuvântarea unui preot ortodox pentru soldații care luptă împotriva altor ortodocși binecuvântați de alt preot ortodox, din tabăra adversă, pentru ce e? Dumnezeu pe care preot îl ascultă?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

"Sau care rege, plecând să se bată în război cu alt rege, nu va sta întâi să se sfătuiască, dacă va putea să întâmpine cu zece mii pe cel care vine împotriva lui cu douăzeci de mii?" (Luca 14; 31)
Deci Iisus nu vorbea de rău războiul, în acest verset aducând vorba despre el fără să-l critice. Am căutat "război" în toată Biblia și nu există nicio referire negativă la el.
Este aici vorba de o nuanță: una e să omori pentru că ai tu chef un om neînarmat și alta este să lupți cu alți oameni, înarmați, pentru a apăra interesele unei țări.

| fllu07 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Versetul la care faci tu referire, cel din Luca, vrea sa ne transmită ideea de a fi chibzuiți, de a acționa cu înțelepciune, nu să ne aruncăm în chestii super avantajoase la prima vedere, până nu citim si înțelegem ce scrie cu litere mici. Nu are nicio treabă cu războiul. Deducem asta deoarece în același capitol, versetul 28, apare același principiu, dar cu referire la constructii. Deci nu are relevanță exemplul, ca e despre constructii, ca e despre război, ci ideea care se desprinde: aceea de a fi atenti, calculați, chibzuiți, înțelepți si sa nu testăm adâncimea apei cu ambele picioare.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru fllu07):

Am înțeles asta, dar voiam să subliniez exemplul dat de Iisus. De ce ar da războiul drept exemplu dacă n-ar fi de-acord cu el?

| fllu07 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Din același motiv pentru care a dat exemplul cu construirea unui turn în vs 28.

| h379m3973423 a răspuns:

Tu chiar crezi că le pasă de Dumnezeu sau de propriul suflet? Numai la Domnul Isus nu se gândesc ei când flutură obiecte.
Căsătoria se aprobă de către o persoană paralelă cu Biblia, la primărie.
Anul trecut un important preot a aprobat căsătoria dintre persoanele de același sex și nici un alt preot sau pastor care a fost de față nu i s-a împotrivit.
Sunt oameni care nu au citit măcar Biblia cap-coadă și predică la amvon.
Luca 18:8b