| anonim_4396 a întrebat:

Intrebari :

1 - Ce este crestinismul?
2 - Care este "tema" principala a acestei religii?
3 - De ce a venit isus in viziunea crestina?

Bonus : Ce legatura este intre venirea lui isus si pacatul stramosesc?

13 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

1. O religie
2. Manipulare
3.Sa-si caute slujitori

| anonim_4396 explică (pentru OOOLEOOO):

Tu nu erai crestin?

| anonim_4396 explică (pentru Alex):

Ti-a trecut prin cap ca poate eu vreau opinii personale nu raspunsuri cu copy-paste?

| Alex a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai zis ca vrei opinii personale!

| anonim_4396 explică (pentru Alex):

Bine, "vreau opinii personale" laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pacatul si moartea au intrat in lume prin adam, si a fost ridicat de Iisus Hristos.deci murim, din cauza neascultarii lui adam, si traim vesnic in Iisus Hristos, fiindca este singurul nume dat oamenilor penbtru ca sa traiasca vesnic, oricine striga numele lui.

| casablanca40 a răspuns:

1.O secta care se considera religie universala si care a ucis oameni pe baza unor principii stupide. Metoda de controlare a umanitatii.
2. Aratarea "bogatiei sufletesti" persoanelor din jur folosind cuvinte mistice, intortocheate, pentru a dovedi ca esti o persoana religioasa si a capata respectul comunitatii.
3. Iisus a venit pentru a infiinta o noua religie, precum Budha.
Niciuna, cred ca bietul Iisus nici nu stia ca exista pacatul stramosesc. Iisus este cel care ne-a scapat de pacatul inventat.

| zeisha a răspuns (pentru casablanca40):

LOL. Esti tampit sau ce?
Iisus nu a venit pentru a infiinta o noua religie, precum Budha.

| casablanca40 a răspuns (pentru zeisha):

Stiu toate idiotiile crestine si ce considerati voi. Asta e parerea mea, acum n-am voie s-o spun ca ti se pare tie idioata? Trebuie sa ma jignesti ca n-avem aceleasi pareri?

| zeisha a răspuns (pentru casablanca40):

Ok. Iarta-ma ca increcam sa te salve din griarele raului.

| casablanca40 a răspuns (pentru zeisha):

Insultandu-ma incercai sa ma salvezi nu? Tipic crestin.

| Allrc24Orthodox a răspuns:

1) Prezentarea corecta a lui Dumnezeu(este unul singur-nu precum zic politesitii cu mai multi zei si are toate atributele date de crestinism si nu de islamism si iudaism). Toate celelalte religii au fost create de om. Crestinismul a fost creat de Insusi Dumnezeu venit pe pamant

2)Iubirea

3)pentru mantuirea noastra. salvarea oilor pierdute. prin credinta autentica(nu doar cu numele) in El avem iertarea pacatelor si astfel ne putem bucura in viata de apoi in prezenta lui Dumnezeu.

Bonus: Numai Iisus Hristos putea duce la bun sfarsit lucrarea de iertare. Prin om a intrat pacatul in lume tot prin om trebuia sa iasa. Omul a cazut si tot omul trebuia pedepsit, dreptatea trebuia facuta. Iisus Hristos a platit pentru noi.