| sinx a întrebat:

Intrucat al doilea meu prenume este "Constantin" si toata lumea imi zice ca e nume de sfant, as dori sa stiu: De ce este considerat Constantin sfant? Dar Elena? Care sunt meritele deosebite pe care el le are pentru a putea fi considerat sfant?

11 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

vezi
http://ro.orthodoxwiki.org/Constantin_cel_Mare
http://www.calendarcatolic.ro/......antin.aspx
http://ro.wikipedia.org/wiki/Constantin_cel_Mare
Viața de familie
În septembrie 307, la Colonia Augusta Trevorum, azi Trier, Constantin s-a căsătorit cu fiica lui Maximian, Fausta, renunțând la iubita sa Minervina, care îi dăruise primul lui fiu, Crispus. Cu Fausta, Constantin a avut 5 copii: Constantin, Constanțiu, Constant, Constantina și Helena.
Reședința lui Constantin era orașul Trier, așa cum fusese și pentru tatăl său, Constanțiu și, înaintea acestuia, pentru împăratul Maximian. Aici, la Trier, Constantin a adus-o și pe mama sa, Helena. La sfârșitul anului 311 sau începutul lui 312, sora sa vitregă, Constanția se căsătorește cu Licinius.
Pe 8 noiembrie 324, Constantin și-a numit fiul Constanțiu în functia de caesar și se pare că în aceeași zi le-a oferit rangul de augusta soției sale Fausta și mamei sale, Helena.
În anul 326, Constantin l-a ucis[2] pe fiul său mai mare, Crispus, care a fost acuzat (pe nedrept) de adulter cu Fausta[3][4][5]. Trebuie subliniat faptul că Crispus, ca și Fausta, rămăsese păgân, fapt ce ar fi putut crea o dușmănie între el și tatăl său. Execuția a fost săvârșită la Pietas Iulia, în Istria. În același an, dându-și seama de greșala făcută, la scurt timp după moartea lui Crispus, Constantin a omorât-o și pe soția sa, Fausta, după o căsnicie de 19 ani, în baie[2]. Atât Crispus cât și Fausta au primit damnatio memoriae, adică numele lor au fost șterse din inscripțiile și înscrisurile publice.

| sinx explică (pentru MMihai):

Pe wikipedia stiu sa caut si eu. Eu nu intrebam cine a fost ci intrebam de ce este considerat sfant. Daca nu rapunzi la intrebare concret, nu-ti mai pierde timpul cu linkuri inutile.

| DomineRex a răspuns:

Si sa nu uitam ca si-au baut joc de populatie pentru jocurile lor politice ticalosi nenorociti, auzi sfinti.

| Filip23 a răspuns:

Dar pe ceilalti sfinti din calendarul ortodox in recunosti drept sfinti? Adica ai o problema numai cu Sfintii Constantin si Elena? Crestinii ii recunosc drept sfinti pentru ca au fost canonizati. Eu, si pentru un amanunt citit in cartea numita Proloage. Multumesc de intrebare!

| sinx explică:

Am inteles. Dar de faptul ca si-a omorat sotia si unul dintre copii nu zice nimeni, nimic? De ce se omite acest aspect? A facut crime toata viata, chiar si propria familie, insa pentru faptul ca s-a botezat pe pat de moarte i s-au iertat toate? Halal sfant.

| Vladuthz a răspuns (pentru sinx):

E amuzant ca si Stefan cel Mare a curvit cu nu stiu cate femei la viata lui si totusi a fost canonizat laughing. Off religion logic!

| 0PopaPorno a răspuns:

Pai Constatin a fot primul imparat care a dat libertate crestinisumului. Pana atunci cine era crestin murea.Iar el a oprit acest lucru`.

| JustDeedee a răspuns:

Datorita lui si al ei, prin Edictul de la Milano, crestinii nu mai erau persecutati de aceea este un nume " sfant ".
Dar si dupa o legenda : Constantin a zărit pe cer, în plină zi, o cruce strălucitoare, deasupra soarelui, ce avea inscriptia : "in hoc signo vinces" – "prin acest semn vei birui"; iar pe timpul nopții i s-a arătat în vis însusi Iisus Hristos, cu semnul crucii, cerându-i să pună acest semn sfânt pe steagurile soldaților săi, urmând sa fie protector în focurile bătăliei.Constantin a procedat în tocmai după aceste semne și a câștigat bătălia.
Iar Elena a fost foarte credincioasa si se spune ca in timp ce era in pelerinaj, a vazut niste oamnei ce duceau un mort pe o colina unde erau 3 cruci. Acestia il apropiau de fiecare dintre ele. Ajungand la ultima, cand mortul a atins crucea, a inviat. Asa a fost descoperita crucea pe care a fost rastignit Hristos.
Sper sa te ajute happy

| danimazzz a răspuns:

Pai Constantin este primul imparat care nu a persecutat crestini si le-a dat libertatea sa se roage.Iar Elene este Imparateasa care a descoperit crucea pe care a fost rastingnit domnul Iisus Hristos si a construit o multime de biserici in toate lumea, si-a folosit toate averea in folosul crestinilor.

| cosminache a răspuns:

Exanct cum spune danimazzz... Si mai e in plus ceva. Ei au ajutat foarte mult credinta crestina. I-au ajutat pe cei saraci, cei bolnavi, au ctitorit biserici, de exemplu Imparatul Constantin a construit Constantinopolul, si a devenit capitala Imperiului Roman, o capitala crestina.

| Gabrygabryella a răspuns:

Eu stiu ca Constantin a fost imparatul care primn edictul de la Milano a "adus" crestinismul in imperiul roman deoarece avea un razboi si a visat noaptea ca daca va coase pe hainele soldatilor semnul crucii va castiga si asa s-a si intamplat.iar Elena era mama sa. sper ca te-am ajutathappy si Craciun fericit big grin