| Meme10Memu a întrebat:

Isus a vorbit despre selectia naturala in pilda semanatorului?

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că nu.

Dar în două fraze cum ai rezuma selecția naturală?

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Cei mai adaptati spiritual supravietuiesc dpdv spiritual si apoi fizic.

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce zici de 8 cuvinte:

viata trebuie sa se adapteze sau SA PIARA

de exemplu se considera ca toti ne tragem dintr-un singur barbat (Adam stiintific), care dupa o catastrofa naturala globala, au ramas numai 2000 de oameni, iar el a avut o mutatie genetica relativ la inteligenta, asa ca NUMAI urmasii lui au supravietuit

https://ro.wikipedia.org/wiki/Adam_cu_cromozomul_Y

te coafeaza explicatia, ca, ce e aia selectie naturala? tongue

| Meme10Memu explică (pentru Bizon95):

A lua in considerare doar variabila Adam e ca si cum am ignora restul ecuatiei.

| Bizon95 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Asta e dovedit stiintific, prin studii aprofundate de ADN

singura persoana din istorie cu un impact oarecum asemanator a fost Ginghis Han, care s-a culcat cu 3-4mii de femei (a cucerit China, deh) iar studiile au dovedit ca, aprox 3% din asiatici se trag din el!

| Meme10Memu explică (pentru Bizon95):

Si maimutele se adapteaza si tot maimute raman.

| Meme10Memu explică (pentru Bizon95):

Genele sunt si de la femei. Se complica fara solutie argumentul tau.

| Bizon95 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Vad ca nu renunti, ai un punct de vedere fix, si incerci sa ma incurci pe mine cu argumente aiurea, care poate sunt prea greu de inteles pentru tine

da, si de la femei vin gene, insa daca un negru face copil cu o alba (sau invers), IN NICI UN CAZ nu o sa fie copilul NUMAI alb, din cate stiu eu exista niste factori genetici care INTOTDEAUNA se transfera copiilor, ORICE AR FI, nu stiu cum se numesc, nu stiu genetica, dar se pare ca tu nu stii absolut deloc

in plus, TI-AM DAT UN LINK
NU e ideea mea, dar link-ul spune destul de clar cat de dovedita e ideea

deci, crezi bine, nu, d'aia nu mai ploua tongue

| Meme10Memu explică (pentru Bizon95):

Esti de acord ca e dovedit genetic ca exista un Adam. Apoi vrei sa incurci actul crearii lui Adam cu evolutia.

| Bizon95 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Sunt de acord ca exista un Adam... GENETIC
adica, ca e folosit conceptul de Adam ca sa defineasa mai usor un fenomen dovedit stiintific

ca tu crezi ca asta inseamna ca sunt de acord cu creationismul care e O TAMPENIE, cel putin in forma prezentata de biblie, atunci iti doresc succes, o sa ai nevoie, si NU o sa reusesti

totusi, ca, creationism, cred sincer ca "Ancient Aliens" e o posibiltate ABSOLUTA, totusi SUNT depararte, DEPARTE, DEPARTE DE FORMA PREZENTATA IN BIBLIE!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Înțeleg. Rămân la convingerea că Nu.

În timpul în care Isus a fost printre oameni, a reușit să dovedească lucrul aparent imposibil: că și oamenii de la care se spera cel mai puțin să devină buni au reușit în momentul în care L-au primit ca influență în viața lor.

Deci reușita pe plan spiritual nu constă într-o predispoziție sau un context favorabil pe care un individ îl are, ci pur și simplu în deschiderea inimii către El. Și o să vezi și în zilele noastre oameni care au fost bețivi etc și s-au schimbat. Nu erau adaptați la o viață normală și nici nu păreau adaptabili, dar s-a întâmplat. Și aceasta este o minune a harului dumnezeiesc: că orice om are șansa să devină mai bun decât este.

E punctul meu de vedere, desigur. O zi plăcută! happy

| Michael11 a răspuns:

Eu nu cred ca El a vorbit despre selectia naturala in pilda semanatorului. El insusi a explicat pilda. Iata textul din Matei 13:18-23" Ascultaţi deci ce înseamnă pilda semănătorului. Când cineva aude Cuvântul Împărăţiei şi nu-l înţelege, vine cel rău şi răpeşte ce a fost semănat în inima lui. Aceasta este sămânţa care a fost semănată lângă drum. Sămânţa care a fost semănată în locuri stâncoase este cel care aude Cuvântul şi-l primeşte imediat cu bucurie, dar nu are rădăcină în el, ci durează doar pentru o vreme. Şi când vine necazul sau persecuţia din pricina Cuvântului, el se poticneşte imediat. Sămânţa care a fost semănată între spini este cel care aude Cuvântul, dar îngrijorările vieţii şi înşelăciunea bogăţiei sufocă Cuvântul şi acesta devine neroditor. Sămânţa care a fost semănată în pământ bun este cel care aude Cuvântul şi-l înţelege; el aduce într-adevăr rod: un grăunte dă o sută, altul şaizeci, altul treizeci." Boabele de grau din aceasta pilda sunt oamenii care, dupa ce aud despre Dumnezeu, vor lucra sau nu pentru Dumnezeu. Cei ce vor lucra, vor lucra diferit, dupa puterile lor.

| Meme10Memu explică (pentru Michael11):

Boabele sunt cuvintele lui Isus. Tipul de sol sunt oamenii. Selectia naturala a solului sau a oamenilor care sunt lut sau tarana.