| mentholinks a întrebat:

Isus este acum in cer cu trupul de carne, de om? Daca nu, ce s-a intamplat cu trupul lui? Stiu ca dupa inviere a mancat cu ucenicii deci are nevoie de mancare. Se gaseste in cer mancare?

25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

O intrebare tampita

| RAY a răspuns:

Multumesc de vot, foarte logica intrebarea ta

| mentholinks explică (pentru RAY):

Chiar este, nu stiu de ce o cosideri tampita.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Nu ai habar de crestinism, Isus este acum in cer cu trupul de carne, de om? orice crestin stie ca dumnezeu a luat forma de om, iisus nu e om in cer, apoi scrii ca cica e mancare in cer, normal ca nu exista daca sunt suflete, iisus dupa inviere inca era in trup lui inviat, vorbim de omul iisus vs iisus cei divin

| mentholinks explică (pentru RAY):

Pai eu am intrebat si ce s-a intamplat cu trupul de om al lui Isus, ca ucenicii l-au vazut inaltandu-se la cer in trup, deci concluzia e ca si-a luat trupul cu el, nu?

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

In acest caz ai dreptate

| Panamax a răspuns (pentru mentholinks):

Acum fara misto, intrebarea este una foarte interesanta.
Ray nu a inteles-o probabil de aceea. Pentru el trebuie sa formulezi mai simplu, eventual doar subiect si predicat.
Eu am dedus din postarile lui ca din clasa a 6-a in sus a chiulit la toate materiile.

| SilentRain a răspuns:

Da probabil își face mititeii pe grătar, și ciorba de fasole

| Panamax a răspuns:

Vinul este sangele lui.Cu o alcoolemie de 13% crezi ca mai este in stare sa manance ceva?
Altii intra in coma la 2, 5‰ adica de 50 de ori mai putin.

| iurii75 a răspuns:

Isus si-a dat viața umană ca preț de răscumpărare. Deci nu-l mai ia înapoi. 1 petru 3:18 18 De fapt, însuşi Cristos a murit o dată pentru totdeauna pentru păcate, un om drept pentru cei nedrepţi, ca să vă conducă la Dumnezeu, fiind omorât în carne, dar făcut viu în spirit,
După moarte ca să fie văzut de discipoli s-a materialiat așa cum au făcut mai înainte și alți îngeri trimiși de Dumnezeu, unii la fel au mîncat. (geneza 19: 19 Cei doi îngeri au ajuns la Sodoma seara și Lot stătea la poarta Sodomei. Când i-a zărit, Lot s-a ridicat să-i întâmpine și s-a plecat cu fața la pământ. 2 Și a zis: „Vă rog, domnii mei, abateți-vă pe la casa slujitorului vostru, rămâneți aici peste noapte și vi se vor spăla picioarele. Apoi vă veți scula devreme și vă veți vedea de drum". Dar ei au spus: „Nu, ci vom înnopta în piața publică". 3 Însă el a stăruit mult, astfel că s-au abătut pe la el și au intrat în casa lui. Apoi le-a pregătit un ospăț și a copt turte nedospite, iar ei au mâncat.
La început nu știa cine sunt ei)
happy nu au nevoie de mîncare în cer!

| Octavian199 a răspuns:

In 'cer' se gasesc multe elemente chimice, 'cerul' se cam numeste 'atmosfera'

| Vvistula a răspuns:

Iisus nu avea trup de om. Masa de la cina cea de taina a fost simbolica.

| Panamax a răspuns (pentru Vvistula):

In Biblie scrie ca le-a cerut de mancare apostolilor. Luca 24
41. Fiindca ei, de bucurie, inca nu credeau si se mirau, El le-a zis: "Aveti aici ceva de mancare?"
42. I-au dat o bucata de peste fript si un fagure de miere.

Tot simbolic?

| Octavian199 a răspuns (pentru Vvistula):

Cred ca glumesti.Normal ca era om.L-a nascut Maria

| Vvistula a răspuns (pentru Octavian199):

Nu privi biblia ca pe o carte de beletristica. Nu mai era om dupa ce a inviat, trupul lui nu mai era acelasi.

| Vvistula a răspuns (pentru Panamax):

Da

| Panamax a răspuns (pentru Vvistula):

Atunci esti un doar un ignorant indoctrinat amarat.
Ai inteligenta din rima de la username.

| Octavian199 a răspuns (pentru Vvistula):

Ai zis ca la cina cea de taina rolling on the floor

| ForeverAlone97 a răspuns:

Da. Se găsește. Shaorma la discreție

| unvecin a răspuns:

Isus nu a renunțat la natura umană când a înviat și înălțat la cer. Doar că are un corp uman nesupus putrezirii, la fel cum vor avea și sfinții înviați la revenirea Lui.

Da, „cerul" nu e un spațiu nedefinit unde mișună duhuri.

Chiar Isus a promis că va bea must de struguri cu ucenicii pe noul pământ.

| mentholinks explică (pentru unvecin):

Nu must ci vin de struguri.

| RaulAlmășan a răspuns:

Iisus e un exemplu viu pentru noi oamenii,el sa umilit venim pe pământ, a renunțat la slava care o avea în cer pentru că ne iubește precum și Tatăl.
A venit pe pământ să se nască ca un om, să simtă ca un om, să se comporte ca un om ca să ne arate că și un om poate face minuni, ca să ne dea un exemplu de iubire, o iubire nemuritoare.
Pe pământ cât a stat a trăit ca un om de asta a mâncat Domnul Iisus Hristos

| RaulAlmășan a răspuns:

Iisus e un exemplu viu pentru noi oamenii,el sa umilit venind pe pământ, a renunțat la slava care o avea în cer pentru că ne iubește precum și Tatăl.
A venit pe pământ să se nască ca un om, să simtă ca un om, să se comporte ca un om ca să ne arate că și un om poate face minuni, ca să ne dea un exemplu de iubire, o iubire nemuritoare.
Pe pământ cât a stat a trăit ca un om de asta a mâncat Domnul Iisus Hristos

| GrimReaper92 a răspuns:

Daca se zice ca satana e printre noi dumnezeul tau de ce nu poate fi? da' cel mai probabil mananca ce ramane de la ingeri (am auzit ca-s trimisi pe pamant, si probabil atunci mai fura si ei cate ceva )