| 757474 a întrebat:

Isus sau Iisus? De ce?

Răspuns Câştigător
| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Istoricii si savantii au cazut de acord asupra faptului ca Jesus si discipolii sai vorbeau limba aramaica in Iudeea secolului I, probabil un dialect galilean deosebit fata de cel vorbit in Ierusalim.

Orasele Nazareth si Capernaum erau in Galilea. Probabil ar fi stiut ceva ebraica in scopuri religioase, dar cu siguranta era afon la greaca.
Etimologia este probabil legata de "salvare" sau "strigat de salvare".
Numele era la inceput scris Yehoshua dar s-a transformat in Yeshua.
A fost tradus ca Jesus, iar din greaca a devenit Isus la noi.
Asadar, crestinii nici macar nu stiu la cine se inchina si cum il chema pe tipul asta!

5 răspunsuri:
| Mircea08 a răspuns:

Numele corect este Isus. Ortodocsii sunt singurii care scriu Iisus si asta ca sa faca diferenta intre Isus Hristos si Isus care a scris in vechiul testament si care nu are nici o legatura cu Iisus Hristos

| wpetterssone a răspuns (pentru Mircea08):

Cine este Isus care a s cris în Vechiul Testament?

| Mircea08 a răspuns (pentru wpetterssone):

Un intelept. Nu il gasesti in toate bibliile, este trecut numai in unele si nu mai stiu in care pentru ca vechiul testament nu ma intereseaza

| unvecin a răspuns:

Ambele. E doar un nume, mă adaptez și nu mă deranjează nicio formă a lui atât timp cât e clar despre Cine e vorba.