| mentholinks a întrebat:

Isus tot vorbea despre o rasplata pe care o vor primi cei mantuiti? Despre ce e vorba mai exact? Nu poate fi viata vesnica fiindca viata vesnica au si ceilalti doar ca in alt loc. Voi, care credeti in El, ce rasplata v-ar placea sa primiti pe langa viata vesnica?

20 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Mântuitorul spune-Viața veșnică este aceasta, să te cunoască pe Tine, singurul DUmnezeu adevărat și pe Iisus Hristos pe care Lai trimis Tu(Ioan 17-3).Răsplata pe care o așteptăm este să ne bucurăm de prezența și persoana Creatorului, de care suntem îndrăgostiți și care e îndrăgostit de noi.

| lpavel a răspuns:

Cei mantuiti vor merge in Rai si vor avea parte de o fericire fara margini iar ceilalti vor merge in iad unde vor avea parte de o suferinta nedescrisa!

| mentholinks explică (pentru lpavel):

Deci tu esti capabil sa fii fericit de nedescris pe cand altii sufera de neimaginat? Nici nu ma mir ca lumea este asa cum este daca sunt multi ca tine.

| Octavian199 a răspuns (pentru lpavel):

Daca ar exista aceste locuri.Cu siguranta exista uitare si nonexistenta, chiar si pentru credinciosi.

| lpavel a răspuns (pentru mentholinks):

Ai o minte de gaina... Dupa moarte cei mantuiti vor merge in rai... si tot ce am zis etc, iar daca voi fi fericit sau nu asta va decide Dumnezeu cand ma va judeca dupa moarte pentru viata ce am trait-o pe pamant nu am zis ca eu voi fi fericit laughing

| mentholinks explică (pentru lpavel):

Dar daca Dumnezeu stabileste ca tu vei fi mantuit si vei merge in rai iar eu si Ray nu vom fi si ne va trimite in iad unde vom fi groaznic chinuiti, vei fi fericit?

| lpavel a răspuns (pentru Octavian199):

Poti fi sigur 100% ca aceste locuri exista! Diavolul te pacaleste ca sa nu crezi si sa-ti traiesti viata in pacat dar cum am mai zis mai sus fiecare va raspunde pentru pacatele lui!

| lpavel a răspuns (pentru mentholinks):

Voi fi fericit pentru ca am fost mantuit si salvat de pedeapsa iadului, nu voi fi fericit ca tu suferi in iad... happy

| lpavel a răspuns (pentru mentholinks):

In Rai NU exista pacat, iar daca m-as bucura de raul tau asta ar insemna sa pacatuiesc ceea ce ar fi imposibil!

| Octavian199 a răspuns (pentru lpavel):

Arata-mi-l si mie.

| Irinel15123532 a răspuns:

Iisus a promis urmatoarele, ''va voi lasa sa stati pe scaunul meu de domnie'', ''va voi da un nume nou pe care o sa il stie doar persoana caruia i-l voi da'' (acest nume nou este ceva foarte personal intre om si Dumnezeu, este ca atunci cand parintii isi alinta copiii, acel alint il foloseste doar cand este singur cu copilul, nimeni altcineva nu stie de el), ''nu-i voi sterge niciodata numele din cartea vietii'', ''ii voi da sa manance din pomul vietii din gradina Lui Dumnezeu'', Iisus a pregatit o multime de daruri, noi nu stim nici macar 1% din ele, avem doar o mica descriere a ceea ce va fi, raspunsul este clar, orice ar fi, va fi perfect, pentru ca va veni chiar din mana Lui Dumnezeu, care este tatal nostru.

| mentholinks explică (pentru Irinel15123532):

Vreau sa primesc si eu aceste daruri? Le voi primi fara sa fac nimic? Sau trebuie sa fac ceva si atunci nu mai pot fi numite daruri?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru mentholinks):

Din cuvantul ''dar'' reiese ca este fara plata, daca trebuie sa fac ceva pentru el, nu mai este un dar. Mantuirea este un dar, daca fac ceva pentru a o primi, inseamna ca nu mai este har, si nu mai este dar, inseamna ca Dumnezeu cere o plata pentru mantuire, de aceea scrie ''prin credinta ati fost mantuiti, prin harul Lui, nu prin fapte ca sa nu se laude nimeni''. Dumnezeu a pregatit o multime de binecuvantari pentru noi. Acele versete din biblie sunt trimise de Duhul Sfant bisericilor, sunt scrisori trimise si spune ''celui ce va birui, ii voi da sa manance din pomul vietii''. Cine sunt cei ce biruiesc? Sunt cei care au crezut in Hristos ca mantuitor personal, cei care L-au primit pe Hristos in inima lor. '' Pentru că oricine este născut din Dumnezeu biruieşte lumea; şi ceea ce câştigă biruinţă asupra lumii este credinţa noastră. Cine este cel ce a biruit lumea dacă nu cel ce crede că Isus este Fiul lui Dumnezeu?" (1 Ioan 5:4-5). ''Fă tot ce poți ca să trăiești o viață creștină de biruință. Nu te lăsa biruit de rău, ci biruiește răul prin bine (Romani 12:21)''.
Acestea sunt darurile, Dumnezeu ne ofera fara plata, cerul, imparatia Lui. Dar exista un lucru, nu ne vom bucura toti la fel in cer, biblia spune ''lucrarea fiecaruia va fi data prin foc'' ceea ce facem pe pamant va influenta modul in care vom petrece vesnicia, de aceea trebuie sa facem fapte bune, sa ne ferim de rau, si sa fim drepti, sfinti, pentru ca lucrurile rele nu se mai potrivesc cu cine suntem noi acum, daca am crezut in Domnul Iisus Hristos ca fiu al Lui Dumnezeu, biblia ne numeste, Preoti, Regi si Regine, Domni si Doamne. Suntem numiti fii si fiice, Iisus ne-a numit prietenii Lui, trebuie sa ne comportam ca atare. Noi nu vom fi in cer oaspeti, ci mostenitori, pe tot ce ests scris Numele Domnului Iisus Hristos, este scris si numele nostru. Biblia spune ca noi vom imparati impruna cu El. Dar daca alegem sa facem raul, sa ne injosim si sa traim o viata in fapte rele, o viata mult mai prejos decat ce a pregatit Dumnezeu pentru noi, ne vom pierde rasplata, pentru ca este scris ''cat despre ei, au fost mantuiti, dar ca prin foc'' sa iti dau un exemplu. ''Doi omaeni merg la o piesa de teatru, primul spune ''Am vazut o piesa de tratru'', cel de al doilea spune ''Am vazut o uimitoare piesa de tratru, a avut orchestra, instrumentele cantau armonios si actorii se imbinau pefect cu muzica si decorul, a fost atat de uimitor''. Exemplul ii apartine pastorului Charles Stanley.
Raiul ne este promis, dar modul in care ne vom petrece vesnicia depinde doar de noi, dragostea Lui Dumnezeu ramane aceeasi. Vom primi un nume nou, haine albe, viata vesnica, vom fi impreuna cu Hristos pe vecie intr-un loc perfect in dragostea si grija tatalui ceresc, dar de noi depinde daca vom primi o rasplata sau nu, modul in care traim aici influenteaza modul in care ne petrecem vesnicia. Este greu de spus cum va fi, si ce inseamna aceasta rasplata mareata, dar Pavel spune ''cei din jocurile de alergat, alearga pentru o cununa care se va vesteji, dar noi alergam pentru o cununa care nu se poate vesteji niciodata'' Noi trebuie sa traim sfant, drepti inaintea Lui Dumnezeu, in relatie cu Domnul Iisus Hristos, si Dumnezeu se va ocupa de tot restul. Citeste noul testament, te va ajuta mult.

| Octavian199 a răspuns (pentru Irinel15123532):

rolling on the floorCe scaun?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Octavian199):

Este sens figurat, inseamna ca vom domni impreuna cu El.

| Octavian199 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Ce domnie? Era doar un simplu om, care se credea important.De aceea l-au omorat romanii sau evreii.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Da mai gicule DAR ESTE VIU chiar daca l-au omorat EVREII, nu romani.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Am zis evreii sau romanii.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Esti sigur ca nu chinezii? rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Ce sa faci cu sectele iudaismului rolling on the floor