| Diasiatat101 a întrebat:

Iubirea dintre o persoana ortodoxa si una penticostala.Credeti ca le va merge bine casnicia? Sau vor avea probleme? Avand in vedere ca ea vrea sa se converteasca. Ati avut cazuri asemanatoare? cunoasteti?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Cum îşi crează unii probleme singuri...şi îşi complică viaţa inutil, parcă şi aşa n-ar fi complicată destul...

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

2Corinteni6:14.

| RAY a răspuns:

Noi romanii fie ce vom fi tot la fel suntem

| milan9 a răspuns:

Ce inseamna ca "ea vrea sa se converteasca"? Oare cumva faptul ca ea face parte deja din Biserica Mantuitorul dar vrea sa paraseasca aceasta Biserica prezentata a fi UNA SINGURA in Noul Testament? (singura Biserica careia Fiul lui Dumnezeu i-a incredintat lucrarea concreta a harului in vederea mantuirii).

Alegerea in acest caz nu e oare un santaj emotional din partea barbatului? Este el in stare sa faca acelasi lucru ca cel pe care ti-l cere tie: parasirea credintei proprii? Credinta ta e acea Biserica unica a Noului Testament. Credinta lui este una din cele 42000 de grupari aparute tarziu in secolele XIX- XX. Cine sunt intemeietorii celor doua credinte? Pentru una dintre ele Intemeietor este Hristos, care a profetit pentru Biserica Sa lipsa de greseala pana la sfarsitul vremilor, pentru cealalta intemeietor este un predicator din secolul 19. E necesar sa te intrebi cine are autoritate si poate oferi si garantii in vederea mantuirii...
Nu este oare sufletul prioritar in fata sentimentelor de iubire?

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Cine nu e cu noi e impotriva noastra". Minunatul slogan al religiilor, dus pe culmile gloriei si "genialitatii" de dumnezeul crestin prin trimiterea potopului.

| Holiday a răspuns:

"Converteala" asta e ca si cand ai sari din lac in put(z). In rest dileme religioase fara sens.

| sublime89 a răspuns:

Depinde la care religie vrea ea sa se converteasca.

| Holiday a răspuns (pentru sublime89):

Ce importanta are la ce religie vrea?

| sublime89 a răspuns (pentru Holiday):

Difera mult cele doua religii. Penticostalii sunt de obicei mult mai fanatici si mai stricti cand vine vorba de viata de cuplu.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

De obicei, cu cate mai multe lucruri au partenerii in comun, cu atat mai bine se inteleg.

Un principiu din legea mozaica care se poate aplica la acest subiect spunea: "Să nu pui împreună un taur cu un măgar ca să ari cu ei." - Deuteronomul 22:10

Cele bune!

| KhludCiprian a răspuns:

Am fost baptist (inainte sa fiu ateu) si sotia ortodoxa si nici unul nu s-a convertit.

Casatoria merge bine (chiar si dupa ce am devenit ateu) dar asta e bazat doar pe respectul dintre cele doua pozitii "alternative" si a nu ataca valorile celuilalt! Pe TPU discut despre problemele ce le vad cu Dumnezeu, sau poate cu icoane sau cu preoti, dar cu sotia niciodata!

Prefer sa discut despre lucrurile de la serviciu sau ce cantec nou am mai auzit pe net sau sa ne trimitem o gluma decat orice teologic!

| Vektor a răspuns:

Intre doua persoane normale nu ar trebui sa fie nici o problema, dar daca iq-ul tinde spre 0, atunci dzeu cu mila.