| anonim_4396 a întrebat:

Iubirea sau frica?
http://www.trilulilu.ro/imagini-diverse/iuibirea-sau-fri ca

13 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Mi-e frica sa iubesc sincer.Mi-e frica sa nu respect regulile.Mi-e frica, aceeasi frica naibii instaurata de conducatori de la inceputurile omenirii.O frica morbida care tine structurile de rezistenta a preotilor si a politicienilor in picioare.Desi Dumnezeu este deschis tuturor, nu ma pot intilni cu el decit cu ajutorul unui mijlocitor.Desi ma pot hrani singur trebuie sa platesc unor politicieni care"au grija".E un fel de taxa de protectie la alt nivel.In final nu stiu daca chiar mi-e frica sau "trebuie"neaparat sa-mi fie.

| Alexandrelu a răspuns:

Interesantă întrebare. Vezi tu noi trebuie să respectăm PORUNCA IUBIRII "Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toata inima ta și din tot sufletul tău și din toata puterea ta și din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuți" (Luca 10, 27). Dacă mergem în Vechiul Testament îl găsim pe Moise, care din FRICĂ DE DUMNEZEU era gata să-și jertfească fiul, și pe Dreptul Iov, căruia Dumnezeu i-a luat tot ce avea și i-a dat și lepră. Nu a blestemat Numele Domnului, cum a fost ispitit de toți, din FRICĂ DE DUMNEZEU. Putem spune că sunt exact aceleași lucruri. Din această frică putem scoate ascultare și respect. Noi trebuie să-l ascultăm cu dragoste pe Dumnezeu. Amin.

| harciog a răspuns (pentru Alexandrelu):

O religie care predica dragostea impusa avind drept trofeu promisiunea unei vieti vesnice?

| Alexandrelu a răspuns (pentru harciog):

Dragostea impusă e falsă. Această religie nu impune dragostea. Prounca iubirii spune să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toata inima ta și din tot sufletul tău și din toata puterea ta și din tot cugetul tău. Nimeni, dar absolut nimeni, înafară de Dumnezeu, nu poate creea o asemenea dragoste impusă. În rest ai dreptate pe jumătate. Ne luptăm pentru Veșnicie dar aceasta nu e o promisiune ci un ADEVĂR, dar asta depinde doar de noi.

| harciog a răspuns (pentru Alexandrelu):

Ma nenea, am invatat si eu poezii la scoala.Sa-ti recit citeva?

| Alexandrelu a răspuns (pentru harciog):

E, aste e. Eu ce pot să fac. Așa cum camila nu trece prin urechile acului, așa nu pot eu să te fac să asculți Adevărul. Un ultim cuvânt din Scripturi Cine are urechi de auzit să audă. Amin.

| harciog a răspuns (pentru Alexandrelu):

Nu ti se pare ciudat? A spus undeva;"Repetati la nesfirsit?"

| NeimaginabilA a răspuns (pentru harciog):

Harciog, ti se pare crestinismul ilogic?

| harciog a răspuns (pentru NeimaginabilA):

Vad doar fanatismul religios, nu conteaza religia, ca pe inchiderea mintii si inclusiv a sufletului numai si numai intr-un anumit cerc.Pe cind Dumnezeu inseamna libertate, bucurie si dragoste astia isi trag haine sobre, seriozitate si reguli cit cuprinde.

| NeimaginabilA a răspuns (pentru harciog):

Aiici iti dau dreptate dar nu toti oamenii pot sa traiasca dupa capul lor deoarece ajung rau, nu toti pot sa-l perceapa pe dumnezeu de aceea s-au facut reguli pentru a ajuta neputiinta omului

| NeimaginabilA a răspuns:

Eroare. Aceasta pagina nu exista

Răspuns utilizator avertizat
| NeimaginabilA a răspuns (pentru navarre):

Nup da-mi linkul iarasi ca tot error primesc