| navarre a întrebat:

In absolut toate tratatele de psihologie, este demonstrat ca in iubire nu exista frica!
Totusi cum explicati faptul ca religiile (in general), creeaza o imagine a unui Dumnezeu care trebuie perceput prin frica. Exemplu crestinismului :,, om cu frica de Dumnezeu".
Dumnezeu este iubire, si in iubire nu exista frica! De ce credeti ca, capii bisericesti au transmis generatiilor in decursul sutelor de ani, frica de Dumnezeu?
Ma refer din punct de vedere logic, psihologic, nu mitologic, gen: daca pacatuiesti de paste iadul, daca gresesti te bate Dumnezeu, etc.etc.,acestea fiind tertipuri de infricosare si indicarea directiei religiei respective.http://www.trilulilu.ro/imagini-diverse/iubirea-sau-fric a

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Daca Il iubesti pe Dumnezeu atunci te straduiesti sa traiesti frumos dupa voia Lui, nu vrei sa Il superi.El este plin de indurare si bogat in bunatate si daca te caiesti El te iarta.

| Urzi23 a răspuns:

Somios a răspuns (pentru navarre):
Intrebare gresit pusa!
Dumnezeu Creatorul (adica cel din VT) nu are niciun personaj negativ gen Dracu!
Pana si in Geneza cel care ii ademeneste pe Adam si Eva nu este Diavolul, ci sarpele un adevarat Prometeu care vrea sa le deie oamenilor lumina intelepciunii!
Dumnezeu este inainte de toate ADEVAR!

Urzi23 in dialog :

Mare este gradina lui Dumnezeu auzi " domle " ce face un amarit de sarpe prin Geneza, ba din contra soimos il vede un mic prometeu rolling on the floor care imprastie adevarul.Ba tot soimos recunoaste "Dumnezeu este inainte de toate ADEVAR!"
Apoi :
Ia sa vedem noi citatul cu pricina :
A dat apoi Domnul Dumnezeu lui Adam poruncă şi a zis: "Din toţi pomii din rai poţi să mănânci,
17. Iar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreşit!
Apoi :
Ia sa vedem ce zice amaritul de sarpe acel prometeu (care imprastie adevarul conform doctrinei soimos rolling on the floor de la spitalul,,,,) :
Atunci şarpele a zis către femeie: "Nu, nu veţi muri!
Apoi :
Conform teoriei soimos putem trage linistiti concluzia ca Dumnezeu a mintit si oamenii nu mor, dar vazind atitea accidente si liota de cimitire tragem concluzia ca dreptate avea Bunul Dumnezeu
Apoi :
Analizind "zmingaleala" lui soimos ne gindim de la ce salon o scrie omul ca noi suntem crestini si avem inima buna poate ii ducem niste mandarine si un rind de pijamale doar sa indice spitalaul si sectia.

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns:

Navarre explică (pentru Urzi23):
Tu chiar poti crede acum in sec XXI cum ca Dumnezeu a interzis cunoasterea? acestea fiind descrise printr-o vrajeala de sarpe vorbitor si doi oameni goi!
Te intreb,ce ar fi omenirea fara cunoastere,cum poare Dumnezeu vreodata sa o interzica,daca chiar Dumnezeu de fapt indica omului drumul spre cunoastere,incurajeaza cunoasterea!
Daca nu ar fi cunoasterea am fi ramas la stadiul de calare pe magari,in stadiul de case din lut, in stadiul de iluminare cu opait, etc.etc.
Urzi23 in dialog :
Bre navare vad ca-mi dai dreptate ca bunul Dumnezeu nu a oprit cunoasterea ba din contra il sfatuieste pe om sa "supuna pamintul " si cam de aici incepe orice activitate umana.Nu din discoteci si baruri cum cred unii

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns (pentru navarre):

Eu zic sa citesti cu atentie "Iar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănânci" din cite vad eu parca omul face mai mult rau si binele este din ce in ce mai greu de facut.

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns (pentru navarre):

Aha si bomba nucleara a fost un tertip sa inteleg rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns (pentru navarre):

Eu zic sa mai citesti ce zic ecologistii, apoi sa croncani pe aici
Cu stima,,,,,,,

| ramona30 a răspuns:

Pai religia era egala cu zero fara o latura coercitiva. Cum puteai sa faci naivul sa linga icoane si sa dea bani la popi si biserici fara sa-l ameninti cu iadul. satana este adevaratul dumnezeu al religiei. El a adus sutele de milioane de adepti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea fata de dumnezeul crestin are un singur ingredient: FRICA DE NECUNOSCUT!
P.P. Toti oamenii cu statut de leguma furajera sa se prezinte imediat la biserica, altfel capul lor se va transforma intr-un obuz cal. 400 mm, iar efectul va fi devastator pentru noi, cei care mai si gandim big grin

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru navarre):

Mai Navarre, daca-ti bag spre vizualizare un documentar... si o sa-l vizionezi... vei fi unul de-al nostru! Fara doar si poate! Acest documentar nu contesta faptul ca ceva suprem exista, contesta doar tampenia inoculata secole de-a randul oamenilor simpli, mai cu frumosul, mai cu forta. Este ceva ce va rescrie legile fizicii, si toate legile cunoscute pe pamant. Eu unul, sunt destul de convins de chestia asta. Si, doar ma stii, nu ma impresioneaza orice rahat! laughing
P.P. Iti dau link-ul in PM!

Răspuns utilizator avertizat
| Thunder a răspuns (pentru anonim_4396):

Pune-l aici sa-l vada toti. Poate mai sunt si altii curiosi, asta daca nu l-au vizionat pana acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca asa putea fi manipulata populatia globului, cu frica. lasa-i in pace sa-si faca frica unii la altii si tu nu-ti mai bate capul cu de-astea ca-i pierdere de vreme.

Răspuns utilizator avertizat