| Cocîrlăndosu a întrebat:

Iubiţi această ţară?

1. Pentru cei care o iubesc şi nu au vreo reţinere să se declare români, de ce iubiţi aceasta patrie, ce va place la ea şi ce vă face să fiţi mândri? (Puteţi da nişte exemple, ex: link-uri?)

2. Pentru cei care nu o iubesc şi le este ruşine că trăiesc în România şi că aparţin acestui popor, ce aţi dori să se schimbe şi cum ar trebui să fie poporul român ca să fiţi mândri ca îi aparţineţi? (Puteţi da nişte exemple, ex: link-uri?)

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Avem o tara minunata cu peisaje superbe, dar din pacate romanii nu o promoveaza indeajuns. Imi iubesc tara si sunt mandra ca sunt romanca. In orice loc am fost, si oricat de frumos a fost, nicaieri nu este mai bine ca acasa! Bine spunea Octavian Goga:,, "Muntii nostri aur poarta, Noi cersim din poarta-n poarta."

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Sunt mirat că un răspuns aşa de frumos vine din partea unei protestante! De obicei pocăiţii sunt cei mai nemulţumiti, unicul lor etalon fiind America spre care privesc ca la un far călăuzitor!

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Eu ţi-am răspuns înaite de a mai adauga zicerea cu munţii! Cu prima parte sunt de acord, cu a doua nu prea... Hai să nu exagerăm, nu cerşim din poartă în poartă! Mai degrabă lenevim şi nu ne punem mintea să muncească!

| nogomani a răspuns:

Tara din punct de vedere geografic nu este rea si este destul de echilibrata. Avem 1/3 campie, 1/3 podis si 1/3 munti + mare, dar majoritatea oamenilor care locuiesc aceasta tara, te fac sa vomiti.

| iurii75 a răspuns:

Nu-ți pare că te-ai rătăcit?

| M25M a răspuns:

Iubesc tara, insa nu ii iubesc pe majoritatea locuitorilor.
Nu pot fi mandru pentru ceva unde nu am avut nici o contributie. M-am nascut aci prin intamplare.

| Cocîrlăndosu explică (pentru iurii75):

Ba da, uneori mi se pare că m-am rătăcit, şi în loc să dau peste oameni deştepţi, îmi ies în cale idioţi!

| chelstone a răspuns:

1. Mie imi plac anumite aspecte ale Romaniei, si nu ma mandresc cu aceasta tara cum nici nu imi e rusine cu ea, asta pentru ca rusinea si mandria tin de ceea ce faci, n-are de ce sa-mi fie mi-e rusine ca unii fura prin lumea intreaga cum nici nu ma mandresc si nici nu vad un motiv de mandrie in faptul ca Romania obtine niste medalii de aur la olimpiada sau orice alta performanta a vreunui reprezentant al Romaniei.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Draga Cocarla, faptul ca ne inchinam in alt mod lui Dumnezeu nu ne face mai putin umani decat restul oamenilor. Si trebuie sa recunosti ca, copiii nostri cu studii superioare, licentiati sunt nevoiti sa plece departe si sa presteze munca necalificata.

| saragrace a răspuns:

Pentru fiecare dintre noi, aceasta tara ar trebui sa fie patria noastra de suflet! Daca spunem mereu: Romania nu e buna, sau :Romanul e prost, sau: Asta-i Romania nu vom rezolva nimic. Vad o gramada de persoane care spun expresii din astea si cand vine vorba de ei nu incearca sa fie deloc mai buni.Atunci cum sa fie tara frumoasa daca fiecare criticam si nu incercam sa facem nimic?! De exemplu:arunc un gunoi pe strada(il arunci pentru ca iti zici:toata lumea arunca) nu, nu e asa. totul incepe individual cu propria noastra persoana apoi se rezuma la grup. Tara, fizic vorbind, e una dintre cele mai frumoase tari din Europa.(chiar daca ziceti ca nu e asa) Are cele mai frumoase peisaje naturale(tineti minte:naturale)!

| HueyFreeman a răspuns:

Frumoasa tara, pacat ca este locuita.

| Exilee a răspuns (pentru nogomani):

NU numai la noi. SI altii care locuiesc in alte tari se plang de mediul lor natal.
Pentru Ciocarlie, da. SUnt fericit ca sunt roman, pentru familia si locul unde m-a asezat Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Parerea mea nu exista natiunii astea is tampeni cu toti apartinem aceluasi specii si cu toti putem face ce fac alti

mie imi place Romania e frumoasa, bogata in resurce naturale, femeii frumoase
in scimb nu vreau sa fiu rasist romanii sunt un popor de oii care trebuie conduse de un lup, s-a vazut in toata istoria cand sau condus singuri a fost dezastru, este nevoie de conducatori straini in special nordici sau vestici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma bucur ca sunt roman, dar nici nu sunt madru de cum stau lucrurile in tara, adica e nevoie de multe schimbari.Imi iubesc tara, dar e de cam de plans. Are peisaje frumoase, dar multi prefera sa plece din aceasta tara frumoasa, prefera sa plece in straintate unde e mai usor decat sa lupte pentru a face din Romania o tara mai frumoasa.

| iurii75 a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Ce are întrebarea ta cu religia?

| tlaura a răspuns:

E o tara minunata, da basescu o strica laughing

| morningstar a răspuns:

Iubesc tara noastra si nu o iubesc. O iubesc pentru ca ne mandrim cu un trecut glorios, cu eroi si cu "oameni mari". Imi place pentru ca ofera turistilor peisaje superbe si o cultura frumoasa, obiceiuri si traditii vechi si frumoase...
Si in acelasi timp, mi-e greu cand sunt intrebata ce nationalitate sunt. Mergeti in afara tarii si vorbiti cu oamenii si o sa va dati seama ce spun. Mi-e rusine cu hotii care au lasat o impresie proasta despre romani, de nivelul slab de invatamant, de lipsa de educatie a tinerilor, de saracia in care ne complacem, de mizeria in care ne afundam incepand din gandire si terminand cu ambalaje aruncate in lacuri, pe strazi si oriunde, cu viitorul jalnic ce ii asteapta pe tinerii ce nu au avut posibilitatea sa studieze, cu avorturile nenumarate facute in tara, cu politicieni care isi urmaresc interesele lor de a-si umple bine buzunarele in timp ce doctori, profesori, oameni inteligenti pleaca in strainatate pentru ca aici nu au nicio sansa de a supravietui...sa mai zic? In concluzie, pacat ca am ajuns unde am ajuns ca tara...o tara frumoasa, dar care se indreapta tot mereu spre mai rau.