| aicinuehi5 a întrebat:

De ce este poporul roman este un popor de nimic?

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cine a ajuns la aceasta concluzie, nu merita sa faca parte din acest popor.
A, ca are si multe defecte (ca orice alt popor), asta e alt ceva. Dar in nici un caz nu este un popor de nimic.

April
| April a răspuns:

Nu stiu care sunt argumentele tale pentru a sustine afirmatia asta dar am sa-ti dau cateva argumente spre a-ti dovedi ca romanii chiar sunt valorosi intre popoarele lumii.Stii,de ex., ca in momentul acesta in celebra Silicon Valley lucreaza nu mai putin de 18 tineri absolventi ai Facultatii de informatica din Iasi? Stii ca la tagul de joburi din aceasta toamna au fost nu mai putin de 17 agentii de recrutare a medicilor romani care fac performnta in toate tarile lumii, din Franta pana in America? Stii, oare, ca foarte multi tineri talentati au obtinut burse si studiaza la unele dintre cele mai vestite universitati din lume? Si, in final, stiai ca muncitorii romani plecati prin diferite tari europene, si nu numai, isi fac treaba cu seriozitate si sunt foarte apreciati? Acestea si altele inca sunt dovezi ca poporul roman nu e mai prejos decat oricare altul.Natura umana e aceeasi pretutindeni si isi au si romanii ticalosii si lenesii lor. Dar nu poti pune o eticheta atat de categoric dispretuitoare asupra sa.Eu cred ca romanii, aflati mai mult decat oricare popor european sup apasatoarea dictatura comunista si-au pierdut intr-o oarecare masura reperele morale, nu prea mai stiu ce e bine si ce e rau, ce e valoros si ce nu. Dar am toata increderea ca va renaste; iar tinerii sai sunt speranta.Numai bine.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu toti romanii sunt oameni "de nimic", avem multe valori pe care insa nu stim intotdeauna sa le apreciem. Lasa ca stiu strainii!

| haiZI a răspuns:

Cum ai ajuns la concluzia asta?
Daca argumentezi intrebarea voi fii bucuros sa-ti explic.pa

| Bojthe a răspuns:

Avem tineri inteligenti care sunt condusi de niste******* avem o tara superba dar din pacate frunza elenei udrea e la coducere dar asta nu inseamna ca suntem o tara de nimic

| Marcelino a răspuns:

Cand vad caracterul "colorat" al unor oameni si eu incep sa imi pun intrebari.

Se spuna ca atunci cand Dacia a fost colonizata de romani, Imparatul a trimis o mica parte din populatia de jos a Romei(sclavi, condamnati, talhari) si acestia au fuzionat cu dacii rezultand ceea ce vedem in ziua de azi. Asta este doar o povestioara happy. Nu se stiu sigur cauzele.
Cert este ca din cauza anumitor oameni pe care ii stiti cu totii se pune o eticheta pe noi, ROMANII.

| Dani04 a răspuns:

Ai dreptate, poporul roman chiar este unul prost, in ciuda comentariilor de mai jos.Toti romanii de valoare sunt atrasi in alte tari, unde e cautata forta intelectuala.Noi nu stim sa apreciem oamenii de valoare pe care ii avem in tara si asa am ajuns o natie de rahat.Mentalitatea noastra e mult prea proasta din cauza generatiei care a trait in comunism si a generatiei de dupa. Dupa comunism fiecare a tras pentru el si s-a dus omenia oamenilor.De ce credeti ca toate valorile noastre au legatura cu alte tari? Noi suntem indiferenti, avem o mentalitate mizera.Subiectul e unu vast, nu stau sa dezvolt foarte mult.Am raspuns pentru. ca urasc raspunsurile ca romanii sunt niste miezuri.Nu,suntem vai de mama noastra. Avem si am avut doar oameni inteligenti care nu stau in tara pentru ca promovam prostia, hotia, etc.