| RAY a întrebat:

Iudaismul,hinduismul,budismul,alte credințe non creștine te vor duce in iad? Doar creștinismul 2, 5 miliarde vor merge în rai, iar 5 miliarde în iad?

Răspuns Câştigător
| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Avand in vedere ceea ce ne spune Biblia, Iisus ii invata pe oameni la un moment dat ca fara cunoastere nu exista pacat.Astfel, in cazul in care cineva de o credinta diferita nu a fost expus in totalitate la crestinism si la dovezile in favoarea lui, atunci nu va ajunge in Iad.Insa daca i s-a spus tot ce se spunea despre crestinism, despre cum Hristos este singura cale catre Rai, iar persoana respectiva tot respinge adevarul, atunci da, este posibil ca condamnarea sa fie rezultatul final, deoarece Iadul, conceptual, este absenta lui Dumnezeu, iar in Iad ajung doar cei care L-au respins constient pe Dumnezeu fie prin fapte, fie prin necredinta.

| RAY explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

De ce minti scrie clar ca cine nu crede in el va fi osandit pe lumea cealata
Iisus I-a zis: Pentru că M-ai văzut ai crezut. Fericiți cei ce n-au văzut și au crezut!
Oricine n-a fost găsit scris în cartea vieţii, a fost aruncat în iazul de foc." (20:11-15).
În cartea vieţii sunt scrise doar numele celor ce au crezut din toată inima în Domnul Isus Hristos şi au încheiat legământ cu El, trăind apoi într-o deplină ascultare de El. Să nu creadă nimeni că poate prin faptele lui să ajungă a fi mântuit, pentru că în Biblie scrie:

Căci toţi au păcătuit, şi sunt lipsiţi de slava lui Dumnezeu. (Romani 3:23)

Şi mai scrie:

Fiindcă plata păcatului este moartea: dar darul fără plată al lui Dumnezeu, este viaţa veşnică în Isus Hristos, Domnul nostru. (Romani 6:23)

Oricine crede în El (Domnul Isus), nu este judecat; dar cine nu crede, a şi fost judecat, pentru că n-a crezut în Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu. (Ev. Ioan 3:18)

| RAY explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Nu ți am citit tot răspunsul, și eu cred la fel și asta și spune Iisus, m-am grăbit cu răspunsul, nu am vrut sa te jignesc, am adhd

22 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Romani 1-14, 15
Dacă neevreii,măcar că n-au lege,facdin fire(conștiință) lucrurile legii, prin aceasta ei care n-au o lege isi sunt singuri lege si ei demonstrează că lucrarea legii este scrisă in inimile lor, fiindcă despre lucrarea aceasta mărturisește conștiința și gândurile lor, care sau se invinovățesc sau se dezvinovășesc între ele.Și faptul acesta se va vedea in ziua cand după Evanghelia mea Dumnezeu va judeca prin IIsus Hristosgandurile ascunse ale oamenilor.
Teologii că principiul desprins de aici e că fiecare va răspunde după cum a răspuns la măsura de revelație la care a avut acces( revellația prin natură, prin conștiință, prin mesajul Mântuitorului Hristos)

| anonimg a răspuns:

Au existat oameni în secolele trecute, și încă de la începuturile pământului, unde cunoștința despre Dumnezeu era total absentă. Adică și înainte de Hristos, și după.
Dar chiar și așa, în tot acest întuneric spiritual, au existat oameni care au trăit frumos pe pământ. Aceștia, dacă ar fi cunoscut pe Dumnezeu, ei ar fi trăit în ascultare de El; de aceea astfel de oameni vor fi mântuiți chiar dacă ei nu au cunoscut pe Dumnezeu.

Adevărul este că și în zilele noastre există astfel de oameni. Există chiar o zonă pe pământ cunoscută și intitulată de toți creștinii: "fereastra 10/40" (găsești detalii pe internet); în această zonă creștinismul este interzis cu desăvârșire. Dintre aceștia, toți care trăiesc frumos vor fi mântuiți. Toți care au făcut binele vor fi mântuiți; dar toți care au făcut răul vor fi osândiți.
De aceea spun că înaintea lui Dumnezeu nu contează religiozitatea; ci contează să fii mai întâi om. De aceea doar oamenii vor fi mântuiți, nu și aceia care se cred oameni dar le place să trăiască făcând răul și găsesc plăcere în a face rău.
Că sunt mulți creștini sau alți religioși care trăiesc în dușmănie față de Dumnezeu, față de Singurul care poate să mântuiască omul din păcat, din viața aceasta muritoare.

| RAY explică (pentru anonimg):

Oricine nu crede in fiul Domnului va fi osândit în iad

| EestiSodalane a răspuns:

Hristos spune că oamenii doar prin El se pot mântui și doar prin intermediul Bisericii pe care El a lăsat-o. Nu știu de ce ai dat niște numere exacte (2, 5 miliarde, 5 miliarde, etc.)

Nu toți cei care se declară creștini sunt creștini. Nu putem știi numărul exact de creștini adevărați pentru că doar Dumnezeu știe inimile oamenilor. Iar despre oamenii care n-au auzit de Creștinism niciodată nu știm ce se va întampla, dar e clar că Dumnezeu în dragostea Lui îi va judeca în contextul în care ei au trăit.

| RAY explică (pentru EestiSodalane):

Se spune că prin credință se mântuiește nu prin fapte, depinde și de religie ce baza are, e și versetul credință fără fapte egal moarte

| Drake21 a răspuns:

Nu ca au si ei raiul in traditiile lor rolling on the floor

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Ala prin india are 4 maini rolling on the floor

| RAY explică (pentru Drake21):

Oricine crede în El (Domnul Isus), nu este judecat; dar cine nu crede, a şi fost judecat, pentru că n-a crezut în Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu. (Ev. Ioan 3:18)

| pufulescu0o a răspuns:

Cine a spus asa ceva? E o gaselnita a vreunui calugar cu burdihan din secolul... secolele 13 pana la 17 din vreo manastire din vestul Europei. Nu urasc catolicismul dar urasc Vaticanul si iezuitii din tot sufletul! Au provocat tot atat de multe razboaie ca islamul extremist.
Nu am studiat, de ce sa mint, dar nu cred ca vreunul dintre fondatorii crestinismului sa fi zis asa ceva.
Si daca a zis-o ma doare la 10 metri in fata pantalonului, soarta altora nu o pot schimba eu si daca vreau sa am prieteni de alte religii ii am si basta.

| RAY explică (pentru pufulescu0o):

Omule scrie in noul testament, cine nu a crezut este în iad, oricine nu crede că Iisus este fiul lui Dumnezeu nu va avea parte de rai

| pufulescu0o a răspuns (pentru RAY):

Scuza-ma, nu te contrazic in ceea ce crezi tu, dar eu cred ca sunt simple interpretari.

| RAY explică (pentru pufulescu0o):

Ssage
Resources
Hebrew/Greek
Your Content
1 Ioan 5
Cornilescu 1924 - Revised 2010, 2014
5 Oricine crede că Isus este Hristosul este născut din Dumnezeu şi oricine iubeşte pe Cel ce L-a născut iubeşte şi pe cel născut din El. 2 Cunoaştem că iubim pe copiii lui Dumnezeu prin aceea că iubim pe Dumnezeu şi păzim poruncile Lui. 3 Căci dragostea de Dumnezeu stă în păzirea poruncilor Lui. Şi poruncile Lui nu sunt grele, 4 pentru că oricine este născut din Dumnezeu biruieşte lumea; şi ceea ce câştigă biruinţă asupra lumii este credinţa noastră. 5 Cine este cel ce a biruit lumea dacă nu cel ce crede că Isus este Fiul lui Dumnezeu? 6 El, Isus Hristos, este Cel ce a venit cu apă şi cu sânge; nu numai cu apă, ci cu apă şi cu sânge; şi Duhul este Cel ce mărturiseşte despre lucrul acesta, fiindcă Duhul este adevărul. 7 (Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul şi Duhul Sfânt, şi aceşti trei una sunt.) 8 Şi trei sunt care mărturisesc pe pământ: Duhul, apa şi sângele, şi aceşti trei sunt una în mărturisirea lor. 9 Dacă primim mărturisirea oamenilor, mărturisirea lui Dumnezeu este mai mare; şi mărturisirea lui Dumnezeu este mărturisirea pe care a făcut-o El despre Fiul Său. 10 Cine crede în Fiul lui Dumnezeu are mărturisirea aceasta în el; cine nu crede pe Dumnezeu Îl face mincinos, fiindcă nu crede mărturisirea pe care a făcut-o Dumnezeu despre Fiul Său. 11 Şi mărturisirea este aceasta: Dumnezeu ne-a dat viaţa veşnică şi această viaţă este în Fiul Său. 12 Cine are pe Fiul are viaţa; cine n-are pe Fiul lui Dumnezeu n-are viaţa. 13 V-am scris aceste lucruri ca să ştiţi că voi, care credeţi în Numele Fiului lui Dumnezeu, aveţi viaţa veşnică. 14 Îndrăzneala pe care o avem la El este că, dacă cerem ceva după voia Lui, ne ascultă. 15 Şi, dacă ştim că ne ascultă orice i-am cere, ştim că suntem stăpâni pe lucrurile pe care I le-am cerut. 16 Dacă vede cineva pe fratele său săvârşind un păcat care nu duce la moarte, să se roage, şi Dumnezeu îi va da viaţa, pentru cei ce n-au săvârşit un păcat care duce la moarte. Este un păcat care duce la moarte; nu-i zic să se roage pentru păcatul acela. 17 Orice nelegiuire este păcat, dar este un păcat care nu duce la moarte. 18 Ştim că oricine este născut din Dumnezeu nu păcătuieşte, ci Cel născut din Dumnezeu îl păzeşte şi cel rău nu se atinge de el. 19 Ştim că suntem din Dumnezeu şi că toată lumea zace în cel rău. 20 Ştim că Fiul lui Dumnezeu a venit, şi ne-a dat pricepere să cunoaştem pe Cel ce este adevărat. Şi noi suntem în Cel ce este adevărat, adică în Isus Hristos, Fiul Lui. El este Dumnezeul adevărat şi viaţa veşnică. 21 Copilaşilor, păziţi-vă de idoli. Amin.

| RAY explică (pentru pufulescu0o):

Ioan 12:44-50 VDC
Iar Isus a strigat: „Cine crede în Mine nu crede în Mine, ci în Cel ce M-a trimis pe Mine. Și cine Mă vede pe Mine vede pe Cel ce M-a trimis pe Mine. Eu am venit ca să fiu o lumină în lume, pentru ca oricine crede în Mine să nu rămână în întuneric. Dacă aude cineva cuvintele Mele și nu le păzește, nu Eu îl judec, căci Eu n-am venit să judec lumea, ci să mântuiesc lumea. Pe cine Mă nesocotește și nu primește cuvintele Mele, are cine-l osândi: Cuvântul pe care l-am vestit Eu, acela îl va osândi în ziua de apoi. Căci Eu n-am vorbit de la Mine Însumi, ci Tatăl, care M-a trimis, El Însuși Mi-a poruncit ce trebuie să spun și cum trebuie să vorbesc. Și știu că porunca Lui este viața veșnică. De aceea lucrurile pe care le spun, le spun așa cum Mi le-a spus Tatăl."

VDC: Biblia sau Sfânta Scriptură cu Trimiteri 1924, Dumitru Cornilescu

Partajează

Citește Ioan 12

| pufulescu0o a răspuns (pentru RAY):

12 Cine are pe Fiul are viaţa; cine n-are pe Fiul lui Dumnezeu n-are viaţa.
Aici era misterul? Eu interpretez altcumva textul acesta.

| pufulescu0o a răspuns (pentru RAY):

Iarasi, unde este prevazut iadul in acest text pentru cei de alta credinta?
Pai asa ce facem? Catolicii cred ca ortodocsii ar trebui sa ajunga in iad si invers? Sa nu mai vorbim de alte religii.

| RAY explică (pentru pufulescu0o):

Scrie clar că va fi osândit în viața de apoi, nu ai ce interpreta scrie clar

| LDCCristi a răspuns:

Eu știam altceva
"Cei ce nu cred in Mine nu i voi judeca după de a dreapta Credință ci după faptele lor."
Toți suntem fii Lui pe tot acest glob iar cei ce nu cred in El, la marea judecată vor fii judecați după faptele lor.

| RAY explică (pentru LDCCristi):

Oricine n-a fost găsit scris în cartea vieţii, a fost aruncat în iazul de foc." (20:11-15).
În cartea vieţii sunt scrise doar numele celor ce au crezut din toată inima în Domnul Isus Hristos şi au încheiat legământ cu El, trăind apoi într-o deplină ascultare de El. Să nu creadă nimeni că poate prin faptele lui să ajungă a fi mântuit, pentru că în Biblie scrie:

Căci toţi au păcătuit, şi sunt lipsiţi de slava lui Dumnezeu. (Romani 3:23)

Şi mai scrie:

Fiindcă plata păcatului este moartea: dar darul fără plată al lui Dumnezeu, este viaţa veşnică în Isus Hristos, Domnul nostru. (Romani 6:23)

Oricine crede în El (Domnul Isus), nu este judecat; dar cine nu crede, a şi fost judecat, pentru că n-a crezut în Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu. (Ev. Ioan 3:18)

| LDCCristi a răspuns (pentru RAY):

Apocalipsa 20.12 spune că necredincioșii vor fi „judecați după faptele lor, după cele ce [vor fi] scrise în cărțile acelea". Cei care L-au respins pe Cristos ca Domn și Mântuitor vor fi judecați numai pe baza faptelor lor, și pentru că Biblia ne spune că „nimeni nu va fi socotit neprihănit prin faptele Legii" (Galateni 2.16), vor fi condamnați. Nicio măsură de fapte bune și de respectare a legilor lui Dumnezeu nu poate fi suficientă ca să ispășească pentru păcat.

| RAY explică (pentru LDCCristi):

Nu mă lua cu vrajeli, Oricine crede în El (Domnul Isus), nu este judecat; dar cine nu crede, a şi fost judecat, pentru că n-a crezut în Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu. (Ev. Ioan 3:18)