| bleakk a întrebat:

Daca ateismul ar fi gresit,intrebarea imediat urmatoare ar fi:care e religia corecta? De ce crestinismul, de ce nu islamismul sau hinduismul ca e cea mai veche?

22 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Religia unui individ tine mai mult de patriotism.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Nu neaparat. Sunt persoane care au adoptat o religie care nu e specifica in zona lor. Un exemplu in mod inronic esti chiar tu.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

Intra-devar, aceste sunt exceptii.

| danay72 a răspuns:

Sper sa te ajute aceste idei.
CUM PUTEM ŞTI CARE ESTE RELIGIA ADEVĂRATĂ
Cum putem găsi „calea care duce la viaţă"? Isus a spus că religia adevărată va fi evidentă în viaţa celor ce o practică. „După roadele lor îi veţi recunoaşte", a zis el. „Orice pom bun dă roade bune." (Matei 7:16, 17) Cu alte cuvinte, cei care practică religia adevărată pot fi recunoscuţi după convingerile şi conduita lor. Deşi sunt imperfecţi şi fac greşeli, închinătorii adevăraţi se străduiesc, ca grup, să înfăptuiască voinţa lui Dumnezeu. În continuare vom analiza şase cerinţe pe care trebuie să le îndeplinească cei ce practică religia adevărată.
Slujitorii lui Dumnezeu îşi bazează învăţăturile pe Biblie. Biblia afirmă: „Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte lucrurile, să disciplineze în dreptate, pentru ca omul lui Dumnezeu să fie pe deplin competent, complet pregătit pentru orice lucrare bună" (2 Timotei 3:16, 17). Apostolul Pavel le-a scris colaboratorilor săi creştini: „Când aţi primit cuvântul lui Dumnezeu, pe care l-aţi auzit de la noi, l-aţi primit nu ca pe cuvântul oamenilor, ci, aşa cum este într-adevăr, ca pe cuvântul lui Dumnezeu" (1 Tesaloniceni 2:13). Aşadar, învăţăturile şi practicile religiei adevărate nu se bazează pe idei sau pe tradiţii omeneşti, ci pe Cuvântul inspirat al lui Dumnezeu, Biblia.
Isus Cristos şi-a bazat învăţăturile pe Cuvântul lui Dumnezeu, lăsându-ne astfel un model. Într-o rugăciune adresată Tatălui său ceresc, el a zis: „Cuvântul tău este adevărul" (Ioan 17:17). Isus a crezut în Cuvântul lui Dumnezeu, iar tot ceea ce preda era în armonie cu Scripturile. El obişnuia să spună: „Este scris", după care cita un verset biblic (Matei 4:4, 7, 10). În mod asemănător, slujitorii lui Dumnezeu din prezent nu îi învaţă pe alţii idei personale. Ei sunt convinşi că Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu şi îşi bazează învăţăturile doar pe ceea ce este scris în această carte.
Cei care practică religia adevărată i se închină numai lui Iehova şi fac cunoscut numele său. Isus ne-a învăţat: „Lui Iehova, Dumnezeul tău, să te închini şi numai pentru el să îndeplineşti un serviciu sacru" (Matei 4:10). Prin urmare, slujitorii lui Dumnezeu se închină numai lui Iehova. Ei îi învaţă pe alţii cine este adevăratul Dumnezeu şi care sunt calităţile sale. Această activitate de instruire face parte din închinarea lor. În Psalmul 83:18 se spune: „Tu, al cărui nume este Iehova, numai tu eşti Cel Preaînalt peste tot pământul!". Isus ne-a arătat prin exemplul său cum trebuie să-i ajutăm pe alţii să-l cunoască pe Dumnezeu. Iată ce a spus el într-o rugăciune: „Le-am dezvăluit numele tău oamenilor pe care mi i-ai dat din lume" (Ioan 17:6). În mod asemănător, închinătorii adevăraţi din prezent îi învaţă pe alţii cine este adevăratul Dumnezeu şi care sunt scopurile şi calităţile sale.
Slujitorii lui Dumnezeu manifestă iubire sinceră şi dezinteresată unii faţă de alţii. Isus a spus: „Prin aceasta vor şti toţi că sunteţi discipolii mei: dacă aveţi iubire între voi" (Ioan 13:35). Creştinii din secolul I au avut o astfel de iubire. Iubirea divină depăşeşte barierele rasiale, sociale şi naţionale şi îi uneşte pe oameni într-o fraternitate puternică (Coloseni 3:14). Membrii religiilor false nu fac parte dintr-o familie mondială, unită prin iubire. De ce putem spune lucrul acesta? Dacă ar fi uniţi de o astfel de iubire, nu s-ar ucide între ei din cauza deosebirilor naţionale sau etnice. Creştinii adevăraţi nu ridică arma nici împotriva fraţilor lor de credinţă, nici împotriva altora. Biblia spune: „Copiii lui Dumnezeu şi copiii Diavolului se recunosc prin aceasta: Cine nu practică dreptatea nu provine de la Dumnezeu, nici cine nu-şi iubeşte fratele. . . să ne iubim unii pe alţii. Nu cum a fost Cain, care provenea de la cel rău şi şi-a înjunghiat fratele" (1 Ioan 3:10–12; 4:20, 21).
Cu siguranţă, iubirea adevărată nu înseamnă doar a nu-ţi ucide semenii. Creştinii adevăraţi îşi folosesc cu altruism timpul, energia şi resursele pentru a se ajuta şi a se încuraja (Evrei 10:24, 25). Ei se sprijină în timp de necaz şi sunt cinstiţi în relaţiile cu alţii. De fapt, ei aplică sfatul biblic ‘de a face ce este bine faţă de toţi’ (Galateni 6:10).
Creştinii adevăraţi recunosc că Isus Cristos este mijlocul de salvare oferit de Dumnezeu. Biblia spune: „În nimeni altul nu este salvare, căci nu este sub cer niciun alt nume care să fi fost dat printre oameni prin care putem fi salvaţi" (Faptele 4:12). Isus şi-a dat viaţa pentru a-i răscumpăra pe oamenii ascultători (Matei 20:28). Mai mult decât atât, Iehova l-a numit pe Isus Rege al Regatului ceresc, guvernul care va domni peste întregul pământ. Dumnezeu ne cere să ascultăm de Isus şi să aplicăm învăţăturile Fiului său. Numai aşa putem primi viaţă veşnică. În Biblie se spune: „Cine manifestă credinţă în Fiul are viaţă veşnică. Cine nu ascultă de Fiul nu va vedea viaţa, ci mânia lui Dumnezeu rămâne peste el" (Ioan 3:36).
Închinătorii adevăraţi ai lui Dumnezeu nu fac parte din lume. Când a fost dus înaintea conducătorului roman Pilat pentru a fi judecat, Isus a spus: „Regatul meu nu face parte din lumea aceasta" (Ioan 18:36). Indiferent în ce ţară trăiesc, adevăraţii discipoli ai lui Isus se supun Regatului ceresc. De aceea, nu se implică nici în politică şi nici în conflictele acestei lumi, păstrându-şi neutralitatea. Totuşi, dacă alţii doresc să se înscrie într-un partid politic, să candideze pentru o funcţie politică sau să voteze, ei nu se amestecă în aceste decizii. Însă, chiar dacă sunt neutri din punct de vedere politic, închinătorii adevăraţi ai lui Dumnezeu respectă legile ţării în care trăiesc. De ce? Deoarece Cuvântul lui Dumnezeu le porunceşte ‘să fie supuşi autorităţilor superioare’, adică autorităţilor guvernamentale (Romani 13:1). Dar, dacă li se cere să facă ceva care contravine normelor lui Dumnezeu, închinătorii adevăraţi imită exemplul apostolilor, care au spus: „Trebuie să ascultăm mai mult de Dumnezeu ca stăpânitor decât de oameni" (Faptele 5:29; Marcu 12:17).
Adevăraţii continuatori ai lui Isus anunţă că Regatul lui Dumnezeu este singura speranţă a omenirii. Isus a prezis: „Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile. Şi atunci va veni sfârşitul" (Matei 24:14). Adevăraţii continuatori ai lui Isus Cristos nu îi îndeamnă pe oameni să se bazeze pe conducătorii umani pentru rezolvarea problemelor lor. Ei anunţă că Regatul ceresc al lui Dumnezeu este singura speranţă a omenirii (Psalmul 146:3). Isus ne-a învăţat să ne rugăm pentru acest guvern perfect: „Să vină regatul tău. Să se facă voinţa ta, precum în cer, aşa şi pe pământ" (Matei 6:10). Cuvântul lui Dumnezeu a prezis că acest Regat ceresc „va zdrobi şi va pune capăt tuturor acestor regate [din prezent] şi el însuşi va dăinui pe timp indefinit" (Daniel 2:44).
Având în vedere ce am analizat până acum, întreabă-te: Ce grupare religioasă îşi bazează toate învăţăturile pe Biblie şi face cunoscut că numele lui Dumnezeu este Iehova? Membrii cărei religii manifestă iubire adevărată şi credinţă în Isus, se păstrează separaţi de lume şi anunţă că Regatul lui Dumnezeu este singura speranţă a omenirii? Ce religie întruneşte toate aceste cerinţe? Dovezile arată cu claritate că Martorii lui Iehova (Isaia 43:10–12).

| OnuOnulică a răspuns:

Nici o religie nu e gresita. Fiecare religie are partiile sale.
Toate religile au credinte diferite. Nici una nu se asemana happy poate si din cauza asta nu se stie care e cea mai buna.

| Mădă0611 a răspuns:

Daca exista un creator, crezi ca i-ar pasa de noi si s-ar dezvalui? Crezi ca cei din trecut, care nu stiau nici macar ca Soarele e o stea, l-au descoperit? Oricat de gresit ar fi ateismul, mai gresit decat teismul nu are cum sa fie, astia pur si simplu il jignesc pe dumnezeu, acel ceva care ar fi creat lumea, nu vreun zeu.

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni TOATE CONTRADICTORII...

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este una singură!

| milan9 a răspuns:

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură:
-,, să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| bleakk explică (pentru milan9):

Cu tine chiar nu se poate discuta in afara ortodoxismului.(PUNCT)

| Alcyon a răspuns:

Nu exista religii corecte si religii incorecte. Pur si simplu, fiecare intelege ideea de Dumnezeu in felul sau si la nivelul sau.

| suffarstar a răspuns:

Religiile sunt gresite atata timp cat sustin ca ele sunt capabile sa ofere adevarul.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Credință adevărată se bazează intrutotul pe Biblie cuvântul scris al lui Dumnezeu, demonstrează iubirea de semeni, participa la împlinirea scopului pui De, este natura politic. (1 ion 2:14

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stim ce este gresit si ce nu. Daca unii cred ca stiu cred gresit.

| Xpressurself a răspuns:

Pentru ca fiecare religie este adaptata unor zone specifice cu o cultura aparte. apoi are in spate si istoria acelor regiuni. Toate religiile sunt corecte si diferite pentru ca oamenii sunt diferiti.Principiul este acelasi in toate religiile, cunoasterea de sine si dezvoltarea moralitatii, a iubirii. Acesta este scopul. Doar fanaticii nu se inteleg intre ei. Oamenii cu capul pe umeri ii accepta pe ceilalti asa cum sunt ei, cu parerile lor. Nu inseamna insa ca trebuie sa-ti faci prieten pe cineva care este intr-o dunga ca sa ii accepti convingerile. Ateismul este gresit prin faptul ca refuza sa creada ca poate exista un model exemplar care sa fie urmat de oameni pentru a creste armonios si a se intelege unii cu altii.
Si daca nu ar fi adevarat, ai descoperit ca mos craciun erau parintii tai care te iubesc si iti ofera cadouri daca esti cuminte si ii asculti. Nu-i asa? A avut vreun efect negativ asupra ta? Asadar religie corecte pentru cine?

| Duhovnicul a răspuns:

Buey, deci iti dai seama, culmea ironiei :
sa iti petreci o viata intreaga practicand religia gresita, urmand toate ritualurile cu strictete, citind pasaje din cartea sfanta a religiei respective din scoarta`n scoarta, si apoi sa ajungi in Iad din cauza ca nu ai fost adept al religie corecte.
Eu mai bine ma convertesc la toate, sa fiu sigur!
Allah fie cu voi!

| Nonameagain a răspuns:

Nu hinduismul e cea mai veche religie; este cea mai veche religie stiuta de noi. Ai citit Istoria religiilor?
La intrebarea ta as raspune tot cu o intrebare: daca Dumnezeu e unic, de ce sint atit de multe religii?

| bleakk explică (pentru Nonameagain):

Este usor de raspuns la intrebare, insa eu nu stiu raspunsul si nu iti pot raspunde.Si ajuta-ma te rog, ca sunt in nestiinta de cauza, care e cea mai veche religie? Eu stiam ca hinduismul (cca 3500 ani).

| Nonameagain a răspuns (pentru bleakk):

Monumentala lucrare Istoria credintelor si ideilor religioase exploreaza originea si semnificatiile divinitatilor si riturilor din diferite epoci si regiuni ale lumii, punind in evidenta, dupa cum afirma autorul insusi, „unitatea fundamentala a fenomenelor religioase si, in acelasi timp, noutatea inepuizabila a expresiilor lor". Primul volum studiaza comportamentele magico-religioase ale oamenilor preistorici, religiile mesopotamiene si ale Egiptului antic, cele din vechiul Israel, religia indo-europenilor, credintele Indiei inainte de Buddha, religiile greaca si iraniana, pina la cultul lui Dionysos.

„Mircea Eliade a reusit ca nimeni altul sa ofere publicului occidental date despre religiile «primitive» ale Orientului. Toti cei interesati de marea aventura umana vor gasi in Istoria sa noi informatii si noi unghiuri de abordare." (New York Times Book Review)
Cuprins: (vol 1)
La inceput... Comportamente magico-religioase ale paleantropilor • Cea mai indelungata revolutie: descoperirea agriculturii. Mezo-liticul si neoliticul • Religiile mesopotamiene • Idei religioase si crize politice in Egiptul antic • Megaliti, temple, centre ceremo-niale: Occidentul Europei, regiunea Mediteranei, valea Indusului • Religiile hittitilor si ale canaaneenilor • „Cind Israel era copil..." • Religia indo-europenilor. Zeii vedici • India inainte de Gautama Buddha: de la sacrificiul cosmic la suprema identitate atman-brah-man • Zeus si religia greaca • Olympienii si eroii • Misterele din Eleusis • Zarathustra si religia iraniana • Religia lui Israel in epoca regilor si a profetilor • Dionysos sau beatitudinile regasite.

http://istorii.weebly.com/......-vol-1.pdf

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nonameagain):

E cea mai veche religie care a supravietuit si azi.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Religia adevărată nu se cunoaste ca pomul dupa roade, cum spune un sectant mai sus, libertatea omului se cunoaste dupa roade nu Dumnezeu a fost vinovat pentru legea pe care a dat-o lui Adam si Eva.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Fiecare din cele cateva mii de secte sustine ca este religia adevărată dar nu poate avea dreptate niciuna.
Dumnezeu cand a venit in lume a lasat o singura Biserica, cea care a format Noul Testament si care l-a pazit vreme de 2000 de ani fata de modificarile aduse de diverse secte (secta 'martorilor' lui Iehova de exemplu este cea care a tradat textul si l-a tradus in mod gresit pentru a se 'potrivi' in mod fortat cu ideile gresite ale sectei).

| Loominaty a răspuns:

Iluminati stiu care e religia corecta, doar daca ni te alaturi vei afla si tu