| Dennissel a întrebat:

Joi voi fi profesoara la ora de religie si doamna mi-a zis sa aleg o tema sa predau si dupa sa pun intrebari, dar nu stiu ce tema. Fundaa

14 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Predica de pe munte (Matei6-25,34),unde Isus ne spune:''Nu va mai ingrijorati".
Isus ne spune de cinci ori in acest pasaj sa nu ne mai ingrijoram. Oare nu cumva din cauza ca vrea sa pricepem mesajul?
Este ingrijorarea un pacat?
Isus spune aici ca ingrijorarea sau anxietatea indica o problema de credinta.El interzice anxietatea si ne porunceste sa fim credinciosi-versetul 30.Nu trebuie sa ne ingrijoram, ci sa avem ochii atintiti spre Dumnezeu si neprihanirea Sa.Versetul 34 ne ofera cheia unei vieti fara griji.Desigur,trebuie sa ne rugam, sa planuim si sa ne pregatim pentru ziua de maine, dar nu sa ne ingrijoram pentru ceea ce s-ar putea intampla.Trebuie sa-i incredintam Lui toate zilele ce vor veni si sa traim doar ziua de azi.Cand ne ingrijoram pacatuim, nu aven incredere in Dumnezeu.Cand ne ingrijoram, nu primim raspuns la rugaciunile noastre, pentru ca nu avem credinta.Ingrijorarea inseamna ca nu credem ca Dumnezeupoate avea grija de detaliile practice ale vietii noastre, si ca niciodata nu ne preocupa nimic altceva decat aceste lucruri.La final intrebari:care este opusul ingrijorarii, de ce te ingrijorezi si cand te ingrijorezi.Sa-si identifice fiecare cauzele ingrijorarii.Ex:cauza(cum arat in hainele mele)motivul(m-am ingrasat 5 kg)cand se manifesta(cand vreau sa ma imbrac elegant si hainele imi sunt stramte). Poti sa faci un tabel, sa-l completeze, aratand pentru ce anume se ingrijoreaza, de ce si cand.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Puterea rugaciunii.
http://www.formula-as.ro/......unii-15017

| geop a răspuns:

Iisus Hristos, om simplu sau zeu în corp de om?

| thealchemist a răspuns:

Raiul si Iadul.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ajutorul sfintilor

| dragos9234 a răspuns:

Prezinta-le big bang-ul.

| HueyFreeman a răspuns:

Despre Ragnarok. Este ora de religie, nu de ortodoxism.

| Jardelin a răspuns:

"Lasati copiii sa vina la Mine, ca a unora ca acestia este Imparatia cerurilor. (Matei 19:14)

Vorbeste-le copiilor despre Iisus si despre cit de mult ne iubeste El. Spune-le sa creasca cu Dumnezeu in inima sa aiba inima curata fara pacate, pentru ca Iisus nu poate locui decit intr-o inima curata, si sa aiba incredere in El si sa nu se simta niciodata singuri, oriunde vor fi.

| ioanionel a răspuns:

Nasterea Domnului Isus Hristos, sau Invierea Lui, cred ca ar fi frumos si nici atat de greu, evenimentele biblice respective sunt cunoscute.

| oldschoolrom a răspuns:

Care sunt diferentele intre religie crestina ortodoxa, catolici etc.

| EdwardTeach a răspuns:

Sodoma şi Gomora, e senzaţional.

| Julyanna a răspuns:

Adevarata insemnatate a sarbatorii Pastelui. Multe persoane o iau doar ca pe ocazie de distractie si uita de insemnatatea acestei sarbatori

| Onyana a răspuns:

Alege o pilda. happy Sunt interactive, atrag atentia si poti intreba elevii ce au inteles, care e mesajul, de ce e pus sub forma asta etc.

| Fannica_Mocirau_1971 a răspuns:

Poti sa o intrebi daca ea ca si profesoara de religie este Mantuita si daca crede ca are viata vesnica... daca nu atunci de ce s-a facut profesoara de religie