| DyNo a întrebat:

La aceasta cateorie am observat ca exista un razboi vesnic intre atei si crestini. Cand se va termina acest razboi? Cel mai probabil nu se va termina decat dupa ce acest site o sa iasa la pensie. Ateii raman cu parerea lor, iar crestini... cu a lor.
Eu am observat ca ateii vin cu motive si dovezi logice pe care crestini, sau credinciosi in general, nu le pot explica si... bat in retragere, unii, altii o tin pe a lor chiar daca nu au dovezi bazate.

22 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

''Pare ciudat dar fiecare om isi cauta propiul adevar'' -Babaman

| DyNo explică (pentru OOOLEOOO):

Asa este... dar regula nu se aplica pentru toti oameni.

| RAY a răspuns:

Amice crestinii nu au nici o dovada pentru cele afirmate mint non stop

| Mădă0611 a răspuns:

Lasa-i sa se agite laughing Eu am intrat din greseala la categoria asta (e sub muzica) si am vazut ca e distractie, hopa, mai misun pe aici laughing imi place cand ii vad pe credinciosii agresivi cum se incurca laughing love struck

Totusi, nu inteleg care-i faza cu razboiul. Am prieteni care cred in dumnezeu, si cand au fost suparati le ziceam ca daca cred ca are grija de ei, o sa-i ajute si acum. ohappy De fapt sugestia si autosugestia "pozitiva" vindeca, trebuie doar s-o personalizezi.

| DyNo explică (pentru Mădă0611):

Asa este, ma gandesc uneori, ca Dumnezeu are o oarecare putere, chiar daca... poate nu exista.

| martzian a răspuns:

Dragul meu, din pacate categoria asta NU ar trebui sa fie un loc de bataie. Daca sunteti in cautarea sensului vietii (in general) si al cunoasterii stiintifice, exista categorii pentru asta. Deci, nu te uita la noi, cei limitati in ochii tai, pentru ca credem varianta cea mai plauzibila din doua cu atat de multe enigme.

Pe mine nu ma supara acest aparent razboi cat modul in care, ascunsi in spatele monitoarelor, ne permitem uneori sa incalcam orice urma de bun simt si de civilizatie, chiar legea uneori. Stiu ca voi toti sunteti aici pentru ca este ceva in voi ce striga dupa Dumnezeu. Altfel nu ati combate ceva ce nu exista. Multi dintre noi am trecut pe acolo. Stii cum e, trebuie, la un moment dat, sa te intrebi: dar daca, totusi? Si sa incerci sa afli adevarul.

"Eu am observat ca ateii vin cu motive si dovezi logice pe care crestini, sau credinciosi in general, nu le pot explica si... bat in retragere, unii, altii o tin pe a lor chiar daca nu au dovezi bazate." - Nu te-am vazut a comenta atunci cand am discutat pe baza crearii universului, cand am trecut prin primul principiu al termodinamicii, cand am aratat cum Biblia a fost cu un pas inaintea stiintei (astronomie, educatie, medicina, etc.), cand am intrebat de ce exista evidente ca evolutia nu se aplica asa cum se sugereaza, etc. Din fericire intrebarile inca sunt acolo, ia te rog sa vii cu dovezi, sa ne dai tu o lectie de cunostinte! happy

Stii tu, dupa batalie multi viteji se-arata!

| DyNo explică (pentru martzian):

Eu nu lupt ''cu ceva ce nu exista'', cum spui tu, lupt cu credinta ''in ceva ce nu exista''. In plus nu stiu cand am incalcat eu legea jicnind sau adresand injurii cuiva. Atunci cand am discutat pe baza creeri Universului se poate vedea si numele meu prin unele comentarii, nu toate deoarece nu am atata timp sa stau si sa citesc toate intrebarile si raspunsurile. In continuare eu sustin ca Universul este infinit, necreat, etern si unic. Pentru mine... Biblia este cu mult dupa orice.

| martzian a răspuns (pentru DyNo):

Dragul meu, nu ma refer strict la tine. Intrebarea, daca te uiti, generalizeaza, asa ca mi-am permis sa raspund, la randu-mi... generalizand. Este alegerea oricui sa aleaga in ceea ce crede, cum spuneam si cu alte ocazii.winking

| Darkmagic a răspuns (pentru DyNo):

Se vede ca nu ai citit chiar toate comentariile pe domeniu Dyno... Cel putin ale mele au scapat. happy
Poti sa-mi explici cum poate sa fie "infinit" ceva ce a luat fiinta acum 13/14 miliarde de ani?
Asta nu o spun nici eu, nici Biblia, culmea, o afirma Stiinta, cea de care ateii se folosesc cu orice prilej ca sa-i sifoneze pe crestini. happy
Ca Universul se afla in expansiune cred ca nu mai e un secret nici pentru cel mai incult absolvent de liceu.
Ei bine, daca Universul se afla in miscare, CRESTE...e clar ca NU ESTE INFINIT.
Pentru ca...inca creste. happy
Ia sa vad eu un ateu citit care e in stare sa contrazica asta... big grin

| DyNo explică (pentru Darkmagic):

Eu sunt liber cugetator si nu cred in aceasta teorie (Big-Bang). Cred in continuare ca Universul este infinit, necreat, etern si unic. Mi se pare cam puerila aceasta teorie. Adica... ce a fost inainte de Big-Bang? Daca nu exista timp si spatiu inseamna ca acel atom numit Big-Bang a fost in afara timpului, adica nu a existat? Si de unde stii ca Universul creste? Asta cred pamantenii deoarece ei nu pot sa vada mare lucru dintr-un infinit... si normal ca spun ca este limitat.

| Darkmagic a răspuns (pentru DyNo):

Logic ca a fost "in afara timpului si spatiului" Dyno.
Universul nu se dilata intr-un vid pre-existent, NU s-a dilatat in... ceva. Spatiul insusi a fost creat prin expansiunea Universului.
Poti sa-ti dai seama de asta studiind modelul matematic al unei gauri negre. Si timpul si spatiul sunt daca vrei, "cantitati" fizice cu care te poti juca la viteze extreme sau in gravitatie extrema, si spatiul si timpul se "curbeaza", se "dilata" sau se "contracta" la valori extreme ale vitezei sau gravitatiei, iar in cazul unei gauri negre, dispar cu desavarsire intr-o chestiune care se cheama "singularitate spatio-temporala". Din tot ce intra intr-un asemenea monstru mai iese doar o radiatie extrem de slaba, numita si "radiatia" sau "efectul" Hawking.
Am mai raspuns parca unei asemenea intrebari..."INAINTE" de formarea Universului NU a existat nimic, nici spatiu pentru goliciune, nici timp pentru a se intampla ceva. Este impropriu spus sa ne intrebam CE a fost "INAINTE". NU a existat un "inainte".

| DyNo explică:

Eu niciodata nu am ramas fara argumente si nu am fost niciodata ''exterminat psihologic'' si nu am trecut la violenta verbala. Dar argumentele crestinilor pe mine chiar ma amuza si ma fac sa cred ca traiesc intr-un basm, sau cel putin ei traiesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si tu tii cu ateii sau ma rog nu stii cum sa faci sa-ti faci intrarea asa e? heeeiiii ateilor? iaca dyno este sau vrea sa-l primiti in gasca, si nu stie cum.ajutati-l.ca ori cu el ori fara el tot aia e.dar de ce sa ramana pe dinafara? gata.te-am ajutat.

| DyNo explică (pentru anonim_4396):

Nu este deloc asa... Eu sunt de mult in ''gasca'', pur si simplu am atras atentia asupra unui lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La pastele ateilor o sa se termine happy.
Eu nu pot crede intr-un prieten imaginar care o data locuia in cer si cand s-au gasit niste " prosti " sa inventeze avioanele au zis ca e invizibil happy.
Si mi se pare total imatur sa dai vina pe dumneze-ul asta pentru ce ti se intampla bine, ca de' el a invatat in locul tau la examen si de asta ai luat tu 10 chatterbox.
Si cum naibi sa crezi in prea bunu dumnezeu cand tara arde si mor copii dar noi ne ridicam biserici pentru ca doar bunul dumnezeu ii poate vindeca.

| Kaleo a răspuns (pentru anonim_4396):

"Si cum naibi sa crezi in prea bunu dumnezeu cand tara arde si mor copii dar noi ne ridicam biserici pentru ca doar bunul dumnezeu ii poate vindeca." - Ne mor si ultimele generatii de oameni educati, din pacate. Comentatori iefini, plozii "internati" in lumea digitala a lui Google, tristi care nu mai stiu cum arata o carte, asemenea tie, le iau locul. Da ce caciula lu' bunicu, ei e atei. Ca e mai multi...

Uita-te cum scrii, domnisoara, doamna sau barbat undercover, ca esti o rusine pentru tara asta!

| Nayuky a răspuns:

Cand o sa invete toti ca fiecare crede in ce vrea nu in ce vrea altu si sa inceteze sa aduca argumente si sa puna intrebari imposibile.

| CPR a răspuns:

Sa nu uitam ca cei mai mari oameni de stinta si artisti erau atei.

| Fara_H_Jonny_1996 a răspuns:

Oricat te-ai bate cu crestinii pe tema religiei nu rezolvi nimic.In primul rand ca le este frica sa vorbeasca despre asta ca se indoiesc de existenta lui Dumnezeu si ii pedepseste.
Si in al doilea rand, pur si simplu nu vor sa se gandeasca.Tot o tin pe a lor indiferent ce le-ai spune.

| DyNo explică (pentru Fara_H_Jonny_1996):

Asa este, dar vreau sa se inteleaga ca eu, si nu numai, nu luptam cu Dumnezeu... ci cu cei care cred in el, cu credinta asta, mai pe scurt, motive sunt destule. Numai cred de mult intr-o asemenea divinitatea, explicatii pentru toate legaturile astea despre care tot am auzit sunt destule.

| Ion_Ionut_1996 a răspuns:

Dumnezeu exista! big grin