| milan9 a întrebat:

La asta se refera oare "pacifismul" ISLAMULUI? thinking
Sura (2:189) Luptati cu ei pana cand inceteaza amagirea si locul este preluat de credinta in Allah "
Sura (4:91) "Nu va faceti prieteni dintre ei ...cand isi intorc spatele,apucati-i si ucideti-i, oriunde ii gasiti".
Sura (8:17)"Nu voi i-ati ucis ci Allah i-a ucis"
Sura (8:40)"Luptati-va impotriva lor pana cand nu va mai exista nici un razboi civil si pana cand toti vor crede in Allah "
Sura (9:29) Luptati-va impotriva celor carora li s-a dat Scriptura, care nu cred in Allah.,,, Allah sa-i ucida pe toti! Cat de nebuni sunt ei!"

22 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Islamul e religia PACII.

"Încercînd să invingem teroriştii, trebuie să avem o imagine foarte clară despre duşmanii cu care ne confruntăm. Ucigaşii care iau vieţile nevinovaţilor, bărbaţi, femei şi copii, sînt adepţii unei ideologii violente foarte diferite de religia islamică. Aceşti extremişti distorsionează ideea de jihad într-o chemare la crime şi acţiuni teroriste împotriva oricui nu le împărtăşeşte viziunea radicală, inclusiv musulmani din alte confesiuni, pe care îi consideră eretici[…] Pentru prima oară în istoria Statelor Unite am adăugat un Coran în Biblioteca Casei Albe." -George Bush, Preşedintele SUA, 2001-2009

"Pentru mine, cel mai remarcabil lucru la Coran este cît e de progresist. Scriu cu mare umilinţă ca membru al unei alte credinţe. Privind din afara religiei islamice, Coranul mă impresionează ca fiind o carte reformatoare, ce încearcă să întoarcă iudaismul şi creştinismul la originile lor, la fel cum reformatorii au încercat cu biserica creştină secole mai tîrziu. Coranul este inclusiv. Mizează pe ştiinţă şi cunoaştere şi respinge superstiţiile. Este profund practic şi cu mult înaintea timpului său în ce priveşte căsătoria, femeile şi sistemul de guvernare. […] De-a lungul secolelor, islamul a creat imperii şi a condus lumea în descoperiri, artă şi cultură. Purtătorii standardului pentru toleranţă în Evul Mediu Timpuriu erau mult mai uşor de găsit în ţinuturile musulmane decît în cele creştine." - Tony Blair, Prim Ministru al Marii Britanii, 1997-2007

"Aşa cum mulţi musulmani în Marea Britanie şi din întreaga lume au spus, nu este nimic islamic în dorinţa de a teroriza, nimic islamic în a plănui crime, durere şi tristeţe.[…] Intr-adevăr, dacă trebuie să le descriem [atacurile cu bombe din Londra de pe 7 iulie 2005], aceste acţiuni sînt anti-islamice" - Jacqui Smith, Ministrul de Interne Britanic, 2007-2008

"Ei nu văd nici o diferenţă între islamul adevărat şi versiunea distorsionată a extremiştilor. Ei cred că valorile islamului nu pot fi niciodată compatibile cu valorile altor religii, societăţi sau culturi. Toate aceste argumente sînt pur şi simplu greşite. Vreau să fiu în avangarda efortului internaţional de a combate aceste argumente." - David Cameron

"„Coranul oferă o viziune complet integrată a universului, unde religia şi ştiinţa, mintea şi materia fac parte dintr-o singură totalitate vie şi conştientă.[…] Adevărul incomod este că noi existam pe această lume împreună cu restul creaţiei – datorită unui bun motiv, anume că nu putem supravieţui pe cont propriu, fără echilibrul fragil al vieţii din jurul nostru[…] Islamul ne-a învăţat mereu acest lucru, iar a ignora această lecţie înseamnă să renunţăm la contractul nostru cu Creaţia."(Iunie 2010, link) | „Comunităţile musulmane au îmbogăţit Marea Britanie în toate sensurile posibile." - Prinţul Charles

"Problema sînt cei care scot din context citatele din cartea sfîntă a islamului, Coranul, şi le folosesc pentru a introduce răul în inimile oamenilor. Acesta este un fapt pe care puţini oameni serioşi îl neagă şi trebuie să abordăm probelma extremiştilor. (Aprilie 2008, link) Îndemn oamenii, în special în perioada Ramadanului, să afle mai multe despre islam, îmbogătăţiţi-vă înţelegerea, chiar ţineţi post o zi cu vecinul vostru musulman şi încheiaţi postul la moscheia locală. Nu aş fi foarte surprins dacă aţi realiza că aveţi mai multe în comun decît credeţi. " - Boris Johnson

"Trebuie să evităm orice confuzie între islam, care este bineînţeles o religie respectată şi demnă, şi islamul radical, care constituie o formă complet diferită de atitudine care e de natură politică. " - Jaques Chirac

"Islamul înseamnă progres, ştiinţă, fineţe, modernitate." - Nicolas Sarkozy

| Inferno a răspuns:

Despre calităţile musulmanului credincios care trebuie: să creadă numai în Dumnezeu, Unul (Coranul: II, 41), să nu mintă (Coranul: IX, 20), să nu comită adultere (Coranul: XVII, 33), să nu fure (Coranul: V, 39), să nu ucidă (Coranul: VI, 152), să nu se lăcomească (VIII, 28), să nu fie ipocrit (Coranul: VIII, 59), să fie deşat de zădărniciile lumii (Coranul: XXIII, 3), să facă eforturi pentru a cunoaşte cât mai mult (Coranul: XX, 115), să fie drept (Coranul: IV, 59), să fie binevoitor (Coranul: XVI, 91), să fie neclintit în credinţă (Coranul: III, 201), să nu fie nerecunoscător (Coranul: XXXIX, 67), să-i determine pe cei din jur să facă numai fapte bune (Coranul: XVI, 126), să nu spună ceea ce nu face (Coranul: LXI, 3), să nu fie îngâmfat (Coranul: IV, 37), să fie milos (Coranul: XVII, 30), să fie umil (Coranul: XXV, 64), să vorbească frumos oamenilor (Coranul: II, 84), să-i ierte pe cei ce greşesc faţă de el (Coranul: III, 134), să răspundă răului cu binele (Coranul: XIII, 23), să nu bârfească (Coranul: CIII, 2), să cheltuie o parte din avere pentru cauza lui Dumnezeu (Coranul: II, 262), pentru săraci şi nevoiaşi (Coranul: II, 272), să nu jignească şi să poreclească pe nimeni (Coranul: XLIX, 12), să mănânce numai lucruri curate (Coranul: II, 169), să fie mereu curat (Coranul: II, 223) etc.

| milan9 explică (pentru Inferno):

Esti subiectiv si nu vrei sa faci diferenta. EXCEPTIILE CONFIMA REGULA. Grupul de islamisti pasnici sunt poate doar cei care nu au citit inca aberatiile pe care le-am redactat in intrebare.
Ceilalti insa... au ucis in ultimii 20 de ani un mai mare procent de populatie crestina decat au facut-o inaintasii lor in sute de ani...

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

Nu eu sunt ala subiectivul. Eu doar iti aratam cat de absurd este sa te legi de o singura religie, cand toate sunt identice.

E chiar atat de greu sa vezi ca si in cazul crestinismului lucrurile stau la fel?
Crestinii selecteaza partile din Biblie care le convin, iar pe cele care instiga la crima din VT le ignora pe motiv ca nu se mai potrivesc.

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

"... au ucis in ultimii 20 de ani un mai mare procent de populatie crestina"
Un și mai mare procent a fost ucis de însuși populația creștină în războaiele purtate de națiunile "creștine" între ele, ultimele procente le dă gata Ucraina chiar în acest moment.

| pepy63 a răspuns:

Ce sa facem atat cat va. Fi aceasta lume va fi lupta intre bine si rau, bine inteles rAul sunt ei,

| milan9 explică:

ISLAMUL spune:Sura (2:189) Luptati cu ei pana cand inceteaza amagirea si locul este preluat de credinta in Allah "
Sura (4:91) "Nu va faceti prieteni dintre ei ...cand isi intorc spatele, apucati-i si ucideti-i, oriunde ii gasiti".
Sura (8:17)"Nu voi i-ati ucis ci Allah i-a ucis"
Sura (8:40)"Luptati-va impotriva lor pana cand nu va mai exista nici un razboi civil si pana cand toti vor crede in Allah "
Sura (9:29) Luptati-va impotriva celor carora li s-a dat Scriptura, care nu cred in Allah.,,, Allah sa-i ucida pe toti! Cat de nebuni sunt ei!"

iar "@Inferno" adauga... "Islamul e religia PACII", thinking care "pace"? thinking thinking
Inca nu e limpede ce se intampla cu capacitatea analitica a baiatului astuia... "intelegere" sau doar "ochelari" de cal? thinking

| milan9 explică (pentru milan9):

Nu am spus ca Dumnezeu din Vechiul Testament este diferit de Dumnezeu din Noul Testament, ci ca IUDAISMUL din Vechiul Tesatament este diferit de CRESTINISMUL din Noul Testaent.
Sunt doua lucruri totusi diferite...

| drutzix a răspuns (pentru milan9):

Daca vorbim de acelasi dumnezeu perfect si neschimbator in ambele religii atunci cum e posibil sa isi schimbe parerea despre ce constituie un pacat si ce nu?
A poruncit sa ucizi vrajitoarele si apoi a zis ca e pacat sa ucizi. Inseamna ca ori a facut o greseala deci nu e perfect, ori s-a distrat pe seama prostilor deci e rau. Cum poti spune ca esti sursa moralitatii daca tu iti schimbi parerea despre ce e rau si ce e bine o data la cateva mii de ani?

| Doub a răspuns:

Mno, o să ne omoare teroriştii pe toţi.

| William a răspuns (pentru Doub):

Nu si daca ii omoram noi pe ei primii.

| Doub a răspuns (pentru William):

Oooo, inteligent.
Totuşi, nu.

| sublime89 a răspuns:

Dar pacifismul zeului biblic unde este?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Coranul este inspirat din Vechiul Testament.
Se pare ca ISIS respecta cel mai bine ce a dictat YHWH pe acolo.
Distrugerea templelor si uciderea celor care se inchina la alti dumnezei iti spune ceva?

| drutzix a răspuns:

La asta se refera oare 'pacifismul' crestinismului?
Deuteronom 17:12 " Bărbatul care din îngâmfare nu va asculta de preotul sau de judecătorul care este pus acolo să-L slujească pe Domnul, Dumnezeul vostru, să fie omorât."

Exodul 22:18 " Pe vrăjitoare să n-o laşi să trăiască."

Deuteronom 13:12-18 Sa omori un oras intreg doar pentru ca niste oameni se roaga la alt zeu (aici parafrazez).

Mai sunt multe citate ca astea. Asta inseamna ca toti crestinii sunt monstrii insetati de sange?

| milan9 explică (pentru drutzix):

Nu. Nu se refera la acest lucru. Aceste versete corespund INTEGRAL iudaisului Vechiului Testaent si nu crestinismului.
Sunt sigur ca stiai acest lucru dar ai vrut sa fii malitios... happy

| drutzix a răspuns (pentru milan9):

Stiam dar nu am vrut sa fiu malitios, am vrut doar sa iti arat ca nu poti sa iei cateva citate si sa colorezi milioane de oameni cu aceeasi culoare.
Si acum in legatura cu Vechiul Testament. Nu am citit nicaieri in NT ca legea nu se mai aplica, Iisus a spus el insusi ca nu a venit sa inlocuiasca legea ci sa o implineasca.
Luca 16:17 "Este mai lesne să treacă cerul şi pământul decât să cadă o singură frântură de slovă din Lege. "
Iar atat in VT cat si in NT scrie ca Dumnezeu nu se schimba deci cum adica VT nu e relevant? Cum se face ca acum nu mai considera unele lucruri un pacat daca nu se schimba?
Maleahi 3:6 "Căci Eu sunt Domnul, Eu nu Mă schimb; de aceea voi, copii ai lui Iacov, n-aţi fost nimiciţi. "
Iacov 1:17 "orice ni se dă bun şi orice dar desăvârşit sunt de sus, coborându-se de la Tatăl luminilor, în care nu este nici schimbare, nici umbră de mutare. "
Si observ ca atunci cand vine vorba de instigare la ura impotriva homosxualilor crestinii nu au nici o problema sa arunce cu citate din VT.
Imi poti explica aceste lucruri?

| anonim_4396 a răspuns (pentru drutzix):

"Vechiul Testament"... ce nu vrea userul milan sa accepte e ca se inchina exact zeului din VT.

"cum adica VT nu e relevant"... VT este relevant dar userul milan nu vrea sa accepte ca si in crestinism este vorba de exact acelasi zeu ca cel prezentat in VT.

El are proasta impresie cum ca in NT este prezentat un alt zeu fata de VT. Isus este FIUL zeului din VT. Faptul ca Isus o arde hippie in comparatie cu tatal lui e irelevant.

Dar desigur, milan ignora aceste detalii si alege doar ce ii convine, doar ce coincide cu punctul sau de vedere.

"citate din VT"... pai normal ca nu au probleme pana cand le arati cateva randuri mai jos ca nu au voie sa poarte anumite haine, sa manance anumite animale, ca TREBUIE sa UCIDA homosexualii, etc. Aceste detalii sunt ignorate.

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Majoritatea credinciosilor traiesc cu acesta disonanta cognitiva, inclusiv musulmanii normali.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti constient de faptul ca si biblia contine pasaje de acest gen nu?

| DonaldTrump a răspuns:

Seamana cu pacifismul Bibliei https://mihaisarbu.wordpress.com/......estament/.

| pet555 a răspuns:

Se intampla doar ceea ce este scris. Pentru islamisti ce e scris in Coran, iar pentru crestini ceea ce spune Biblia despre vremurile din urma.