| OctavianDanielMaria a întrebat:

La cine se refera autorul Bibliei aici? https://www.biblegateway.com/......?/passage/

Răspuns Câştigător
| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Împăratul Nebucodonosor big grin

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La împaratul Babilonului, Nebucadnetar.
https://www.biblegateway.com/passage/?search=Isaia+14%3A4&version=NTLR

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nicio rascoala, doar crestinii mai rascolesc pe ici-colo niste neadevaruri, dar in rest Satanel e cuminte.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E cel mai ascultator inger.

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Deci Satanel nu a facut nici o rascoala." - rolling on the floor Logica verzei - dacă aici e vorba de Nebucadnețar, înseamnă că Satan nu sa răzvrătit...

Răspuns utilizator avertizat
| Antisistem11 a răspuns:

In nici un caz nu se refere la satana asa cum mint teologii.

| Bluestar15 a răspuns:

Hai ca e usor de inteles: la demon (cred ca stim toti ce inseamna luceafar), interesant e faptul ca planeta Venus e denumita in mod popular luceafarul si descoperirile recente despre ea arata cateva lucruri interesante: 1. e singura planeta din sistemul solar care se invarte in sens invers (prin comparatie cu celelalte planete) 2. venus avea candva atmosfera, dar a ajuns echivalentul unui iad (adica exact cum lucifer a fost candva inger si acum a ajuns demon) 3. desi e a doua planeta de la soare, e totusi cea mai calda din sistemul solar, cu temperaturi imense la suprafata. Sistemul solar (si universul per ansamblu) reprezinta chipuri vazute despre lumea nevazuta, adica lumea vazuta e o oglinda prin care Dumnezeu ne lasa sa intelegem cate ceva in chip simbolic despre cele nevazute.

| Babacunene a răspuns:

Se refera la cerurile figurative la guvernarea umana reprezentata aici de regele babilonian.