| Alin_4678 a întrebat:

La Inceput au fost Adam si Eva,Acestia au fost izgoniti din Rai.Bun dupa aceea ei si-au intemeiat o familie,intrebarea e, ei fiind o singura familie cum au populat pamantul?(Nu cred ca Adam si Eva au facut singuri atatia oameni si nici sex intre frati.)

16 răspunsuri:
| RememberToSmile a răspuns:

Pai la inceput, relatiile intre frati erau permise de Dumnezeu pentru ca intregul Pamant sa ajunga sa fie populat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adam și Eva au facut copii.
Copiii lor au făcut sex(erau frați nu)?
Parcă era păcat să faci sex cu sora ta, sau la ei nu se aplica legea asta.
Iar copiii copiilor lui Adam au facut dragoste cu bunica lor Eva și tot așa.Ce ciudat.
Strămoșii mei au fost dinozaurii.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Ar putea fi posibil, dar nu in intervalul de timp prezentat in biblie, adica 5000 de ani

NOname
| NOname a răspuns:

Drăguţ frăţior. Să-ţi trăiască!

Da, dacă e să te iei după basmele biblice, doi oameni, unul din lut, altul din coasta lui, prin incest, fraţii cu fraţii, copiii cu părinţii, au populat tot Pământul.

Îţi propun mai bine o carte de biologie.

| andrei1237 a răspuns:

Asta e o intrebare care nu ii vom cunoaste raspunsul niciodata.

| BlackSulphur a răspuns:

In 5000 de ani sa ajunga Pamantul populat in halul asta de la 2 nudisti? No way.

| AnnaMaria27 a răspuns:

Atât Noe cât şi fii săi au primit şi ei ca şi Adam şi Eva porunca: "Naşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul" (Gen. 9, 1).
Primii locuitori ai pământului nu aveau altă opţiune decât să ia în căsătorie pe fraţii şi surorile lor, în scopul de a împlini porunca divină, insa de la varste foarte fragede.
La vremea aceea incestul nu se considera pacat.
De asemenea, in acea perioada, oamenii se dezvoltau si foarte repede. Un an de-al nostru era o zi pentru ei.

| BlitzkriegJack a răspuns:

D-zeu spune ca umanitatea a aparut dintr-o orgie frumoasa si incestuoasa.
Desi sunt ateu, imi place cum suna...

| relian a răspuns:

Simplu au facut sex si asa au aparut copii care la rindul lor au facut ceau facut si parintii.Adam era un barbat iar Eva era femeie si nu erau frati, erau total diferiti din pct de vedere genetic.Deci ei sau materialul lor genetic sa desfacut in mii si mii de combinatii si uite asa aparu lumea. Daca ei ar fi fost frati atunci nu am mai fi ajuns aici.Consagvinizarea duce la moartea speciei in timp.Acum daca luam in calcul ca ei traiau citeva sute de ani poate si o mie doua atunci nu sint probleme nici de natura genetica in a se inmulti.

| Exilee a răspuns (pentru relian):

Da, dar ei erau binecuvantati de DUmnezeu.SI inainte nu exista consanguinizarea, deoarece indivizii respectivi erau INCA HETEROZIGOTI, iar nasterea lor se manifesta GENOTIPIC, si nu FENOTIPIC. Daca Doamne fereste se nasteau descendentii homozigoti, se considerau ca genele se manifestau fenotipic care este letala pentru specie.

| Zenithf a răspuns:

In antichitate, toti oamenii dintr-o casa erau considerati familie, inclusiv slujitorii sau sclavii. Fii lui Adam si-au ales neveste dintre "surorile" lor, posibil sa fi fost fetele slujitorilor lor. Un lucru in suportul acestei ipoteze a mea este faptul ca, tot in acea perioada, nu erau mentionati nici slujitorii, nici femeile, decat cand era o implicare directa - de exemplu, in cartea lui Iov, slujitorii au venit la el aducandu-i acele vesti groaznice. Vezi ca, si referitor la nasteri, doar prima doamna a fost mentionata ca a nascut, mai tarziu zicea ca "Itzac a nascut pe Iacov, Iacov a nascut pe Ishaia, Ishaia pe... samd".

| Liviu a răspuns:

Da,e cam aiurea, biblia se cam contrazice singura cand vine vorba de ' incest ' cum sa fie permis la inceput si dupa numai? se ridica cam foarte multe semne de intrebare.

| relian a răspuns (pentru Exilee):

Nu stiu ce spui acolo ca erau binecuvintati, asta nu are dea face cu genetica.Si cum adica inainte nu exista consagvinizarea? Pai aia e ca chiar exista si chiar era permis lucru asta chiar de catre Dzeu, apoi Isus de aia a venit sa schimbe chestia asta, de aia a zis sa nu se mai culce mama cu fiu tata cu fica etc.Consagvinizarea este incrucisarea intre indivizii foarte apropiati, inruditi.Si cum adica indivizii erau heterozigoti? Nu stiu ce ai vrut sa spui dar manifestarea genotipica este una si cea fenotipica altceva.Genotipic are legatura cu structura genetica a cuiva a ceva, iar fenotipic inseamna cum arata ceva la exterior.Adica orice fiinta vie are caractere genotipice si fenotipice.Nu poti spune fenotipic nu este pentru ca ar inseamna ca n-are forma n-are infatisare etc. Letal pentru specie nu inseamna fenotipic, asta nu are legatura cu structura interioara.Este uite iti dau un exemplu gemenii monozigoti se aseamana intre ei foarte bine, asta inseamna ca ei au caractere fenotipice asemantoare sint identici la exterior, dar genotipic sint total diferiti, adica au o alta structura.Deci caracterele fenotipice nu fac nici un rau speciei.Consagvinizarea este incrucisarea intre indivizi inruditi pe parcursul mai multor generatii ceea ce face ca indivizii noi aparuti sa piarda sau mai bine spus sa nu isi mai insuseasca noi adapatari ceea ce face ca ei sa devina foarte sensibili la orice si deci sa fie eliminati din lupta pentru supravietuire.Aducind gene noi in structura aduci si un plus de adaptabilitate la conditii la organismul tau insasi.Este ca si cum tu singur incerci sa ridici ceva f greu si nu reusesti. Daca mai pune inca cineva mina o sa vezi ca se poate ridica.Cam asa sta treaba.

| Exilee a răspuns (pentru relian):

Pardon. Ziceam ca genele se homozigoteaza si se manifesta fenotipic happy. Mda, am gresit ( pentru ca am fost obosit nu de alta)

| Exilee a răspuns (pentru relian):

Lasa exemplul ca stiu ce-ai vrut sa spui. Ma refeream, ca DACA IN CAZUL IN CARE genele recesive s-ar homozigota si s-ar manifesta fenotipic si care bineinteles ar fi letal(a) pentru specie.
Sa nu uitam ca Adam si Eva, au fost CU PROPABILITATEA ca FIIND PERFECTI. In zilele noastre, este interzis incestul pentru ca pot rezulta descendenti cu numeroase malformatii(probabilitatea este imensa), dar la inceput descendentii NU AVEAU NICIO MALFORMATIE. In caz contrar, perpetuarea speciei (umane bineinteles) ar fi fost un mare dezastru daca ar fi prezentat gene recesive ce se homozigotau si se manifestau fenotipic.

| Noah4823 a răspuns:

Daca stam bine sa ne gandim, unde scrie ca Adam era fratele Evei? Eva a fost facuta din coasta lui Adam.
Dar chiar si asa la inceput sexul intre frati era permis si nu avea riscuri.