| Scarbo a întrebat:

La inceput cand Moise a primit de la Dzeu legile, era pe acolo si un citat foarte cunoscut si in zilele noastre : "Dinte pentru dinte si ochi pentru ochi." Apoi in Noul Testament cand a venit Iisus in Ierusalim a spus ceva de genul : " Nu am venit aici sa schimb legea." Mai tarziu a dat o lege de genul : Daca cineva iti da o palma intoarce-i si celalat obraz, sau daca cineva iti scoate un ochi lasa-l sa ti-l scoata si pe celalalt. Deci cum ramane cu citatul prezentat mai sus preluat din legi? A schimbat IIsus sau nu legea? Nu vi se pare ca ceea ce a spus IIsus mai sus despre neschimbatul legii e o contradictie?
Scuzati greselile gramaticale.

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Asta cu cele doua porunci cu iubeste-l pe Dumnezeu si iubeste-ti aproapele nu era ceva original, de fapt dadea citate din Legea lui Moise.

| mODIN a răspuns:

Normal ca este o contradictie! Sunt mii de contradictii in Biblie.Si sti de ce? Pentru ca niste OAMENI au facut-o, nu prietenul imaginar care e unul dar de fapt sunt trei.

| anonimg a răspuns:

Nu este nici o contradictie, deoarece evreii au inteles ca ei trebuiau sa iubeasca pe apropapele lor ca ei insisi, dupa cum este scris:
"Carturarul I-a zis: "Bine, Invatatorule. Adevarat ai zis ca Dumnezeu este unul singur, ca nu este altul afara de El
si ca a-L iubi cu toata inima, cu tot cugetul, cu tot sufletul si cu toata puterea si a iubi pe aproapele ca pe sine este mai mult decat toate arderile de tot si decat toate jertfele." (Marcu.12:32,33)
Deci daca carturarul a inteles Legea(si carturarul nu e un om de rand), atunci nu poate fi contradictie.

Atunci cand un om Il cunoste pe Dumnezeu, pentru el nu exista contradictii in Sfanta Scriptura. Acel carturar a inteles legea, si tocmai de aceea Domnul Isus ii spune: "Tu nu esti departe de Imparatia lui Dumnezeu." (v.34)
Nu exista nici o contradictie in Biblie. Dumnezeu nu Se poate contrazice. Niciodata. Dar niciodata. Daca "exista" contradictii este datorita faptului ca noi nu cautam sfat de la Acela care a scris tot ceea ce sta scris.

| Scarbo explică (pentru anonimg):

Toata Biblia este cuvantul Domnului? De la geneza pana la apocalipsa?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Si ce nu-i clar?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

" Daca cineva iti da o palma intoarce-i si celalat obraz, sau daca cineva iti scoate un ochi lasa-l sa ti-l scoata si pe celalalt."

Matei 5:39-41 - "Dar Eu va spun: sa nu va impotriviti celui ce va face rau. Ci, oricui te loveste peste obrazul drept, intoarce-i si pe celalalt. Oricui vrea sa se judece cu tine si sa-ti ia haina, lasa-i si camasa. Daca te sileste cineva sa mergi cu el o mila de loc, mergi cu el doua."

Parafrazarea liberă este periculoasă deoarece poate foarte uşor denatura sensul de bază.