| RAY a întrebat:

La multi ani tuturor care au numele Sfinţiilor petru si pavel

Sfintii Apostoli Petru si Pavel sunt praznuiti in aceeasi zi deoarece amandoi s-au savarsit la Roma, din porunca imparatului Nero, Petru fiind rastignit cu capul in jos, iar lui Pavel taindu-i-se capul. Moastele Sfintilor Apostoli Petru si Pavel, potrivit Sinaxarului, au fost puse impreuna. Traditia a consemnat ziua de 29 iunie ca data a martirajului Sfintilor Apostoli Petru si Pavel. Cercetarile mai noi au stabilit cu o anume precizie ca Petru a fost rastignit in anul 64, iar Pavel a fost decapitat in anul 67. Sfintii Apostoli Petru si Pavel sunt autori de epistole incluse de Biserica intre textele canonice ale Noului Testament (Pavel – 14; Petru – 2).

dau fundita cine imi spune ceva seminificativ din viata lor
dar fara copy paste

Răspuns Câştigător
| unbaiatanonim a răspuns:

Nero Burning? Cel cu care scrii CD-urile?

10 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Petru a fost pescar fara carte. Evanghelia lui Marcu se pare ca a fost dictata de el. A fost lipsit de orice exercitiu oratoric si de orice calitati oratorice pana la cinzecime. Dupa, a putut sa infrunte grupuri de invatati evrei si sa se adreseze unor multimi mari.
Sf Apostol Pavel: a urmat cel putin o scoala rabinica; prigonitor aspru al crestinilor pana la viziunea de pe drumul Damascului, cand, imbracat intr-o lumina orbitoare a intrebat "cine esti, Doamne?" - "Eu sunt Hristos pe care tu il prigonesti". Dupa aceasta viziune i s-a schimbat si caracterul, a devenit foarte bland si a fost socotit ca un parinte bun in multe comunitati. A asternut in scris invataturi pentru calea neascetica, pentru viata crestinilor integrati in lume (cred ca exista o tendinta de separare inainte).
Au fost complet dedicati slujirii lui Hristos, ceea ce insemna lipsirea de agoniselile vietii, de odihna, insemna umilinte, batai, calatorii grele (se pare ca, desi multe corabii se scufundau in furtuni, calatoria pe mare ere mai sigura decat cea pe uscat) si, de multe ori, riscul pierderii vietii.

| CristiB93 a răspuns:

Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel au fost la aceeaşi înălţime religioasă şi morală, neavând alt scop al vieţii şi activităţii lor, decât a mărturisi pe Hristos, a vestii cuvantul lui, a fi de folos oamenilor si asi impaca cugetul lor
Sfantul apostol Petru a fost pescar si se numea Simion, impreuna cu fratele sau Andrei isi castigau existenta pescuind in apele lacului Ghenizaret pana cand auzira glasul de chemare al mantuitorului.Veniti dupa mine si va voi face pescari de oameni, era intr-o dimineata,trudisera toata noaptea si nu prinsera nici un peste, la indemnul lui Iisus aruncara din nou mrejele si spre uimirea lor,caci aveau o oarecare experienta si stiau ca dimineata nu se poate prinde peste in locul acela, mrejele s-au umplut de peste atat de mult incat abia au putut sa le traga la mal. Dupa aceasta minune ascultara de chemarea lui Iisus si il urmara, au lasat totul in urma, casa, familia totul si au urmat pe Iisus, primind o noua misiune aceea de a vestii tainele lui Dumnezeu si impartasii oamenilor harul lui divin.De atunci cei doi frati au devenit de nedespartiti de Hristos si au devenit martori la toate minunile savarsite de Hristos.

| Silviuloan a răspuns:

In anul 64 au murit amandoi... de unde ai luat tu era gresit...

| vitbsk a răspuns:

Ceva semnificativ. tocmai am avut şansa să văd un om care se documentează despre vieţile sfinţilor cu cugetul curat.
Tocmai azi în zi de praznic, mila Lui Dumnezeu se revarsă în sufletele oamenilor prin Sfinţii Săi.

| cei7pitici a răspuns:

Fara copy paste asa cum ai facut tu? Pana ieri erai ateu convins si acum incepi cu sfinti si cu Noul Testament? Esti ciudat prietene!

| RAY explică (pentru cei7pitici):

Nu am voie sa intreb ce vreau?

| cei7pitici a răspuns (pentru RAY):

Ai voie prietene, multi au murit pentru ca tu sa dobandesti dreptul asta!

| RAY explică (pentru cei7pitici):

Ateismul nu-i o dogma, doctrina, credinta nu impune ca n-am voie sa intreb de petru sau pavel

| Zeflemitoarea a răspuns (pentru RAY):

Jeg.
Ateismul implică negarea tuturor personajelor din biblie, nu doar a ăluia cu părul lung, dacă e să o luăm aşa.
Cred că o să ajungi să zici:,, Ateismul nu-i o dogmă, doctrină, credinţă. Nu impune să nu mănânc shaorma."