| PedoBarbie a întrebat:

Lămuriţi-mă! Există Dumnezeu+Satana, extratereşti, Iadul+Raiul etc?

Răspuns Câştigător
| Dumniezău a răspuns:

Dumnezeu,Satana...nu.In schimb extraterestrii exista.

78 răspunsuri:
| Lizzu a răspuns:

Toate astea nu sunt situatii palpabile, reale ci tin de abstract si de ceea ce fiecare om alege si vrea sa creada ca exista sau nu.

Nimeni nu te poate lamuri. Cred ca stii.
Daca eu zic ca am fost in iad si m-am intors, tu ma crezi? nu cred.
Unii oameni trebuie sa vada si sa simta pe propria piele ca sa poata crede. Si e normal.

Acum vei auzi mii de pareri si pro si contra, dar la final vei ramane tot nelamurita.
Doar tu te poti "lamuri", ca sa spun asa.

| NameoftheCentury a răspuns:

Extraterestrii sub forma de bacterii da, poate chiar si animale evoluate, celelalte nu.

| EmaS a răspuns:

Sigur ca DA!

| sabrina103 a răspuns:

Nu puteai sa-ti alege alt nume? Numele tau e dubios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu - da.

Satan - da.

Extraterești - da, în sensul de lumi populate, dar necăzute în păcat. Dar nu ne vizitează. Suntem în carantină.

Rai - da, în sensul de locuință a lui Dumnezeu. În viitor Rai poate însemna și Noul Pământ, adică planeta noastră adusă la starea inițială prin Planul de Mântuire.

Iad - nu există acum. Va exista în sens de nimicire a răului prin foc, dar va fi temporar: nu va rămâne în urma lui nici rădăcină, nici ramură - nici Satan, nici îngeri căzuți, nici oameni care au refuzat salvarea prin planul de Mântuire. În urma acestui eveniment Universul va fi în întregime pur pentru veșnicie. Un singur lucru va aminti experiența dureroasă a păcatului și prețul plătit:

„Şi dacă-l va întreba cineva: «De unde vin aceste răni pe cari le ai la mâini?» el va răspunde: «În casa celor ce mă iubeau le-am primit.»" (Zaharia 13:6)

NOname
| NOname a răspuns:

Ce treabă au extratereştrii în toată povestea asta?

| RAY a răspuns:

Nu exista dumnezeu care e o fabricatie evreiasca din alte mitologi si satanel care e si el o fabricatie, o inventie, iadul si raiul nu exista ele sunt dorintele omului de a trai vesnic

| AlexeHellsing a răspuns:

Dumnezeu: există
satana: din păcate există
extratereștri: necunoscut, deși eu aș opta pe varianta contra
iadul: există
Raiul: există

| Polonic1 a răspuns:

Nu.

| milan9 a răspuns:

Veşnicie există pentru toţi oamenii, fie ei buni sau răi. Dumnezeu a sădit în sufletul fiecărui om VEŞNICIA.

Extratereştrii în schimb nu există, dar există proiecte secrete de aşa-zise farfurii zburătoare, de aruncat "praf în ochii" credulilor...

| Mădă0611 a răspuns:

Doar extraterestri exista, Universul e prea mare ca sa nu existe, in rest sunt doar povesti. Raiul si iadul nu pot sa existe pentru ca nu exista suflet, iar daca nu exista suflet, dumnezeu si satana nu au de ce sa existe, acum ca unii numesc "dumnezeu" acel ceva care a creat tot, sau natura (tot ce exista), asa cum fac panteistii, da, poti spune ca exista, dar fara sfinti, copii, fecioare, posedari, vindecari miraculoase, pacat stramosesc, s.a.m.d.

Tu nu erai atee?

| CristiB93 a răspuns:

Intra aici, si convinge-te daca exista sau nu exista Dumnezeu.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

MAda ia hai sa iti arat dovezi stintifice in caz ca nu le-ai vazut, de astea ce mai ce mai zici, dar te rog nu raspunde daca nu ai citit atenta. http://www.dumnezeuexista.ro/Dovada%202.html

| RainboyDash a răspuns:

Extraterestrii exista 100%. Chiar si sub forma de organisme unicelulare. Cat despre restul nu se stie, dar probabil ca nu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Ce nu intelegeti voi, e ca toti termenii folositi de oameni sunt creati de oameni, astfel perfectiunea poate e de fapt imperfectiune, haosul e ordine, sau ordinea e haos, asa ca a 2-a dovada e fix 0. Imi place sa explic folosind comparatia: "si apoi din acea explozie haotica, lucrurile au devenit din ce in ce mai complexe, din ce in ce mai organizate si evoluate. Acest lucru este ilogic, dar incalca o lege stiintifica.", sa zicem ca faci fursecuri, le faci cu o forma, stea sa zicem, le asezi frumos pe masa si astepti, vine pisica si se agata de fata de masa si trage totul jos, unele fursecuri o sa se lipeasca, sa zicem, cate 2, 4, 6, chiar mai multe, acolo o sa se formeze diferite modele, pentru tine o fi dezordine, dar pentru altii, cei care nu stiau care era planul de fapt, o sa fie ordine, complexitate, perfectiune.
" adica de primul principiu al termodinamicii care spune ca nu poti sa ajungi la ceva din nimic." acel "nimic" nu e chiar nimic, de fapt: http://www.youtube.com/watch?v=0ZiXC8Yh4T0&feature=youtu.be&t=20m51s

"Dovezile" astea merg tot mai sus, si sunt folosite doar de crestinii cu un pic de creier, dar chestia e ca sunt penibili rau. Dumnezeu, din inventia unor primitivi, a ajuns superman, varianta imbunatatita, adica cel cu chilotii la locul lor. Ateii, fiindca apeleaza la stiinta se pot insela, din moment ce stiinta e imperfecta, dar perfectibila, totusi, cand afirma ca zeii nu exista, nu au cum sa se insele, doar ca asa cum nu intelegeti ce ziceam la inceput, asa nu intelegeti nimic. Mi-am amintit alt exemplu: crestinii spun ca omul e perfect, are 2 ochi, 2 maini, bla bla, dar cei de pe alte planete daca au 4 ochi, 4 maini, si cine mai stie ce, o sa spuna ca noi suntem defecti, poate chiar hidosi.

| ErrorFound a răspuns:

De ce bagi extraterestrii in aceiasi oala? E dovada de ipocrizie sa spunem ca suntem singuri in univers, pe cand, daca spunem ca Dumnezeu si Satana nu exista, e dovada de inteligenta.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca as avea chef sa recitesc tot (am mai dat peste dovezile astea, dar formulate altfel), si sa ti le explic, folosind comparatie, bineinteles, as avea "material" pentru ras cel putin o saptamana.
"dumnezeu dovedit matematic" rolling on the floor si mos craciun poate fi dovedit fix asa.

7 "Stiati ca stiinta confirma Biblia?" - "Si cu toate astea, in Iov, capitolul 26, versul 7, este scris ca Pamantul pluteste liber! Nu este suspendat de nimic." pai una e sa crezi ca nu e nimic nimic, asa cum se crede acum, si alta sa crezi ca e o groapa adanca, "hău" (El întinde miazănoaptea peste genune; El spânzură pământul pe nimic. - GENÚNE, genuni, s. f. (Livr.) Prăpastie adâncă, abis, hău - dex), si nici traducerea nu poate fi luata de buna (ce a zis Iov, parca ceva cu glob), ca zice apoi "Zguduie pământul din temelia lui, de i se clatină stâlpii." (in trecut se credea ca pamantul sta pe ceva, e plat, si deasupra e cerul ca o bolta --> ⌒ asta fiind "rotocolul pamantului".
Aveti noroc ca nu am chef sa recitesc biblia decat asa pe sarite, sa va bat cu armele voastre, ca daca as citi-o, va bateam stand picior peste picior. oh go on

| OOOLEOOO a răspuns (pentru RAY):

Daca dorinta omului este sa traisca vesnic, atunci de ce nu incepe chiar acum sa lucreze la el insusi? Sa devina un lider cu o personalitate puternica care sa clinteasca lumea si numele lui sa fie amintit mult timp dupa moartea lui in carti si sa cladeasca statui in numele lui?

Toti oameni importanti de la muzicieni pana la oameni de stiinta ''traiesc vesnic'' numele lor este reamintit peste tot! Sau schimbat pe ei insusi si astfel au schimbat lumea. Lideri prin puterea exemplului.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai dat o explicatie ilogica si de tot rahatul la dovada a doua.Cum naiba imperfectiunea sa fie perfectiune sau invers. Adica tu nu sti ce inseamna perfectiune si ce inseamna imperfectiune Cum naiba asta sa anuleze dovada a doua? Uite ia un ceas si desfa-l in bucati apoi sa zicem ca vine pisica si rastoarna piesele si cad toate pe jos, dupa cum ai zis tu in exemplu asta poate sa fie o foarma perfecta pentru cei care nu stiau planul, ok dar ce faci cu piesele alea, cum o sa se faca functionale din haos fara o intelgenta care sa le aseze cum trebuie? Spune-mi cum faci ceasul sa functioneze?
Dar ce zici de dovada a treia? pe aia cum o dizolvi?

| trolololo a răspuns:

Extraterestii - Da. Restul - Nu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

rolling on the floor de tot rahatul e gandirea ta, de fapt a tuturor ca nu inteleg ca toti termenii folositi de oameni sunt inventati de oameni.

Abiogeneza e o teorie pe care nu stiu sa o explic, nici oamenii de stiinta nu stiu exact, faza e ca atmosfera, la acel moment, nu era compusa din ce e acum, plus ca au gasit pe niste meteoriti (parca) niste substante care nu se gasesc pe Pamant, habar n-am ce, era ceva care e posibil sa se fi gasit si pe aici si care a contribuit la aparitia vietii. Daca nu ma insel, cineva a reusit sa creeze viata intr-un laborator.

| Maxim96 a răspuns:

Dumneu-exista
Satan-exista
Iad-exista
Rai-exista
extraterestri-posibil unele forme de viata, dar se exclude posibilitatea existentei unor civilizatii

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Viata nu poate aparea din ceva ce nu are viata,ce meteoriti sau ce substante, nu am auzit de asa ceva, apoi asta ar insemna ca acea substanta sa fie viata ca sa apara viata pe pamant, dar asta ar insemna ca si acea substanta sa provina dintr-o alta viata si tot asa nu are cum sa apara viata din ce nu are viata, clar nu ai cum sa dizolvi dovada treia.
Inca nu mi-ai facut ceasul sa functioneze de la dovada doi? inca nu ai dizolvat nici o dovada pana acum laughing cum sa trec la dovada patru sau cinci. eu Zic ca demn ar fi sa recunosti ca nu sti si gata.

| CristiB93 a răspuns:

A multumesc mult big grin

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru tine, care esti crestin, dumnezeu e zeul evreilor, acel "dumnezeu" e o inventie, daca vrei sa crezi ca e in Univers, poti crede linistit, dar taie raiul/iadul, diavolul, sfintii, mantuitorii, s.a.m.d. de pe lista (parca ti-am mai zis asta thinking).

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

rolling eyes e grele cu tine.
Viata e rezultatul combinarii anumitor elemente chimice, asa ca in anumite conditii, anumite substante pot face minuni.

Eu zic de intamplare si chestii simple combinate simplu, si tu imi vii cu ceasul, asa cum cineva zicea de calculator, ca se face singur. rolling eyes
Am zis ca treaba cu abiogeneza n-o stiu, nu ma intereseaza atat de mult.

Link-ul ala e plin de porcarii, ti-am zis, daca as sta sa citesc tot, as rade cel putin o saptamana, dar na, la unii vad ca prinde whistling

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

4. "Dar oameni buni, va spun sigur, nu este responsabilitatea celor cred in Dumnezeu de a dovedi ca Dumnezeu exista. Este responsabilitatea ateilor de a demonstra ca Dumnezeu nu exista." rolling on the floor ti-as zis ca e plin de porcarii site-ul.
Stai ca mananc si am timp sa citesc, brb cu chestii inteligente de acolo. laughing

| PedoBarbie explică (pentru Mădă0611):

Ba da, dar încă am dubii.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu inteleg ce e atat de greu de inteles ca niste bucati de ceva sunt atrase de alte bucati de ceva, incep sa se roteasca, atrag alte bucati, iar rotindu-se acele bucati devin parte din intreg. Comparatiile astea cu facutul ceasului, calculatorului sau sabiei din intamplare sunt prostesti. Muntii apar din intamplare, pesterile, albiile raurilor, stalactitele si stalagmitele...

Oky, hai sa raspund iar la chestile din link-ul ala:
1." Terra se afla la distanţa perfectă de Soare. Gândeşte-te puţin la diferenţele de temperatură pe care le întâlnim aici; să zicem, în mare, de la -20 grade la +40 grade. Dacă Terra s-ar afla puţin mai departe de Soare, am îngheţa cu toţii. Dacă s-ar afla mai aproape de Soare, cât de puţin, am arde." Marte (a 4-a planeta de la Soare) nu e inghetata, iar pe Mercur (prima) exista gheata, Venus e fierbinte din cauza dioxidului de carbon din atmosfera (viitorul care ne paste).
Luna cum s-a format? Daca dumnezeu a facut-o, de ce si alte planete au? Pentru ca se formeaza singure din bucati de materie aflate in spatiu din diferite cauze, in cazul Lunii noastre, coliziunea a doua planete de unde a rezultat planeta noastra.
3 sferturi din suprafata Terrei e acoperita cu apa din care 96% se afla in oceane, asa arata o planeta creata de o fiinta perfecta, deci "perfect de inteligenta, pentru oameni fara branhii care consuma doar apa dulce. Da, dovada ca dumnezeu exista.

2. Creierul uman s-a format singur, s-a adaptat nevoilor pentru a supravietui cat mai mult si mai usor, mai nou, se micsoreaza, pentru ca nu mai are atata treaba ca inainte. Cred ca imi pierd timpul. Voiam sa intreb de ce exista atatea boli psihice daca e creatia unei fiinte inteligente, dar parca vad ca raspunsul e "pacatul", asa ca o sa raspund pe sarite.
"4. Exista Dumnezeu? Pentru a putea afirma cu siguranţă că nu există Dumnezeu, trebuie să ignori complet pasiunea unui număr enorm de mare de persoane care sunt convinse că există Dumnezeu." rolling on the floor, asta e dovada?

5. Dumnezeu nu atrage pe nimeni, oamenii iti insufla ideea ca el e totul, el e viata, el e fericirea, deci fara el n-ai nimic, si crezi, si asa te simti cand te departezi de el, asa ca dai fuguta inapoi.