| PedoBarbie a întrebat:

Lămuriţi-mă! Există Dumnezeu+Satana, extratereşti, Iadul+Raiul etc?

Răspuns Câştigător
| Dumniezău a răspuns:

Dumnezeu,Satana...nu.In schimb extraterestrii exista.

78 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sigur ca DA!

| trolololo a răspuns:

Extraterestii - Da. Restul - Nu.

NOname
| NOname a răspuns:

Ce treabă au extratereştrii în toată povestea asta?

| CristiB93 a răspuns:

Intra aici, si convinge-te daca exista sau nu exista Dumnezeu.

| CristiB93 a răspuns:

A multumesc mult big grin

| RAY a răspuns:

Nu exista dumnezeu care e o fabricatie evreiasca din alte mitologi si satanel care e si el o fabricatie, o inventie, iadul si raiul nu exista ele sunt dorintele omului de a trai vesnic

| OOOLEOOO a răspuns (pentru RAY):

Daca dorinta omului este sa traisca vesnic, atunci de ce nu incepe chiar acum sa lucreze la el insusi? Sa devina un lider cu o personalitate puternica care sa clinteasca lumea si numele lui sa fie amintit mult timp dupa moartea lui in carti si sa cladeasca statui in numele lui?

Toti oameni importanti de la muzicieni pana la oameni de stiinta ''traiesc vesnic'' numele lor este reamintit peste tot! Sau schimbat pe ei insusi si astfel au schimbat lumea. Lideri prin puterea exemplului.

| Mădă0611 a răspuns:

Doar extraterestri exista, Universul e prea mare ca sa nu existe, in rest sunt doar povesti. Raiul si iadul nu pot sa existe pentru ca nu exista suflet, iar daca nu exista suflet, dumnezeu si satana nu au de ce sa existe, acum ca unii numesc "dumnezeu" acel ceva care a creat tot, sau natura (tot ce exista), asa cum fac panteistii, da, poti spune ca exista, dar fara sfinti, copii, fecioare, posedari, vindecari miraculoase, pacat stramosesc, s.a.m.d.

Tu nu erai atee?

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

MAda ia hai sa iti arat dovezi stintifice in caz ca nu le-ai vazut, de astea ce mai ce mai zici, dar te rog nu raspunde daca nu ai citit atenta. http://www.dumnezeuexista.ro/Dovada%202.html

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Ce nu intelegeti voi, e ca toti termenii folositi de oameni sunt creati de oameni, astfel perfectiunea poate e de fapt imperfectiune, haosul e ordine, sau ordinea e haos, asa ca a 2-a dovada e fix 0. Imi place sa explic folosind comparatia: "si apoi din acea explozie haotica, lucrurile au devenit din ce in ce mai complexe, din ce in ce mai organizate si evoluate. Acest lucru este ilogic, dar incalca o lege stiintifica.", sa zicem ca faci fursecuri, le faci cu o forma, stea sa zicem, le asezi frumos pe masa si astepti, vine pisica si se agata de fata de masa si trage totul jos, unele fursecuri o sa se lipeasca, sa zicem, cate 2, 4, 6, chiar mai multe, acolo o sa se formeze diferite modele, pentru tine o fi dezordine, dar pentru altii, cei care nu stiau care era planul de fapt, o sa fie ordine, complexitate, perfectiune.
" adica de primul principiu al termodinamicii care spune ca nu poti sa ajungi la ceva din nimic." acel "nimic" nu e chiar nimic, de fapt: http://www.youtube.com/watch?v=0ZiXC8Yh4T0&feature=youtu.be&t=20m51s

"Dovezile" astea merg tot mai sus, si sunt folosite doar de crestinii cu un pic de creier, dar chestia e ca sunt penibili rau. Dumnezeu, din inventia unor primitivi, a ajuns superman, varianta imbunatatita, adica cel cu chilotii la locul lor. Ateii, fiindca apeleaza la stiinta se pot insela, din moment ce stiinta e imperfecta, dar perfectibila, totusi, cand afirma ca zeii nu exista, nu au cum sa se insele, doar ca asa cum nu intelegeti ce ziceam la inceput, asa nu intelegeti nimic. Mi-am amintit alt exemplu: crestinii spun ca omul e perfect, are 2 ochi, 2 maini, bla bla, dar cei de pe alte planete daca au 4 ochi, 4 maini, si cine mai stie ce, o sa spuna ca noi suntem defecti, poate chiar hidosi.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca as avea chef sa recitesc tot (am mai dat peste dovezile astea, dar formulate altfel), si sa ti le explic, folosind comparatie, bineinteles, as avea "material" pentru ras cel putin o saptamana.
"dumnezeu dovedit matematic" rolling on the floor si mos craciun poate fi dovedit fix asa.

7 "Stiati ca stiinta confirma Biblia?" - "Si cu toate astea, in Iov, capitolul 26, versul 7, este scris ca Pamantul pluteste liber! Nu este suspendat de nimic." pai una e sa crezi ca nu e nimic nimic, asa cum se crede acum, si alta sa crezi ca e o groapa adanca, "hău" (El întinde miazănoaptea peste genune; El spânzură pământul pe nimic. - GENÚNE, genuni, s. f. (Livr.) Prăpastie adâncă, abis, hău - dex), si nici traducerea nu poate fi luata de buna (ce a zis Iov, parca ceva cu glob), ca zice apoi "Zguduie pământul din temelia lui, de i se clatină stâlpii." (in trecut se credea ca pamantul sta pe ceva, e plat, si deasupra e cerul ca o bolta --> ⌒ asta fiind "rotocolul pamantului".
Aveti noroc ca nu am chef sa recitesc biblia decat asa pe sarite, sa va bat cu armele voastre, ca daca as citi-o, va bateam stand picior peste picior. oh go on

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai dat o explicatie ilogica si de tot rahatul la dovada a doua.Cum naiba imperfectiunea sa fie perfectiune sau invers. Adica tu nu sti ce inseamna perfectiune si ce inseamna imperfectiune Cum naiba asta sa anuleze dovada a doua? Uite ia un ceas si desfa-l in bucati apoi sa zicem ca vine pisica si rastoarna piesele si cad toate pe jos, dupa cum ai zis tu in exemplu asta poate sa fie o foarma perfecta pentru cei care nu stiau planul, ok dar ce faci cu piesele alea, cum o sa se faca functionale din haos fara o intelgenta care sa le aseze cum trebuie? Spune-mi cum faci ceasul sa functioneze?
Dar ce zici de dovada a treia? pe aia cum o dizolvi?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

rolling on the floor de tot rahatul e gandirea ta, de fapt a tuturor ca nu inteleg ca toti termenii folositi de oameni sunt inventati de oameni.

Abiogeneza e o teorie pe care nu stiu sa o explic, nici oamenii de stiinta nu stiu exact, faza e ca atmosfera, la acel moment, nu era compusa din ce e acum, plus ca au gasit pe niste meteoriti (parca) niste substante care nu se gasesc pe Pamant, habar n-am ce, era ceva care e posibil sa se fi gasit si pe aici si care a contribuit la aparitia vietii. Daca nu ma insel, cineva a reusit sa creeze viata intr-un laborator.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Viata nu poate aparea din ceva ce nu are viata,ce meteoriti sau ce substante, nu am auzit de asa ceva, apoi asta ar insemna ca acea substanta sa fie viata ca sa apara viata pe pamant, dar asta ar insemna ca si acea substanta sa provina dintr-o alta viata si tot asa nu are cum sa apara viata din ce nu are viata, clar nu ai cum sa dizolvi dovada treia.
Inca nu mi-ai facut ceasul sa functioneze de la dovada doi? inca nu ai dizolvat nici o dovada pana acum laughing cum sa trec la dovada patru sau cinci. eu Zic ca demn ar fi sa recunosti ca nu sti si gata.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

rolling eyes e grele cu tine.
Viata e rezultatul combinarii anumitor elemente chimice, asa ca in anumite conditii, anumite substante pot face minuni.

Eu zic de intamplare si chestii simple combinate simplu, si tu imi vii cu ceasul, asa cum cineva zicea de calculator, ca se face singur. rolling eyes
Am zis ca treaba cu abiogeneza n-o stiu, nu ma intereseaza atat de mult.

Link-ul ala e plin de porcarii, ti-am zis, daca as sta sa citesc tot, as rade cel putin o saptamana, dar na, la unii vad ca prinde whistling

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

4. "Dar oameni buni, va spun sigur, nu este responsabilitatea celor cred in Dumnezeu de a dovedi ca Dumnezeu exista. Este responsabilitatea ateilor de a demonstra ca Dumnezeu nu exista." rolling on the floor ti-as zis ca e plin de porcarii site-ul.
Stai ca mananc si am timp sa citesc, brb cu chestii inteligente de acolo. laughing

| PedoBarbie explică (pentru Mădă0611):

Ba da, dar încă am dubii.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

"Ce este mai complex? Acel sfinx sau corpul uman?
Desigur, corpul uman este mult mai complex!
Deci logic vorbind, cum de crezi ca ceva mai putin complex decat corpul uman, cum ar fi sfinxul, nu a luat nastere intamplator si cineva l-a creat, insa imediat esti de acord cu ideea ca ceva si mai complex, cum ar fi corpul uman, a putut lua nastere prin evolutie, printr-un "sir de intamplari aleatoare"?!
Vedeti oameni buni? Logic vorbind, este o totala contradictie!" grele, dom'le, grele. "Slujba" asta prinde la copii si batrani, si din cate observ si la tinerii nu prea inteligenti. Ceva viu o sa se adapteze continuu, ia bacteriile ca exemplu (sper ca in bacterii crezi), daca acum reusesti sa omori cateva cu alte bacterii, sau substante, peste un timp n-o sa mai mearga treaba, si nu pentru ca diavolul le da puteri sa reziste, ci pentru ca se adapteaza.
Aaaa, de aici ai luat exemplul cu ceasul, dooooh. laughing Nu poti sa compari ceva antropic cu ceva natural, exemplul meu facea referire la termenii inventati de oameni.

"Logica si bunul simt arata clar ca Dumnezeu exista!" aolo! rolling on the floor

"Complet aiurea, fara nici un ritm, asa batea inima mea 24 ore pe zi, 7 zile din 7! Aveam 23 ani, stateam pe canapea cu prietena mea si ea isi pune capul pe pieptul meu si exclama: "Ce se intampla cu inima ta?"
Am intrebat-o: "Ce vrei sa spui?" Si ea spune: "Asculta, nu are nici un ritm, bate total neregulat!". I-am raspuns ca asa era de cand ma stiam. Ea a spus: "Nu stiam asta despre tine". M-a intrebat apoi daca este periculos. I-am spus ca habar n-aveam, nu ma durea pieptul, deci nu m-am gandit prea mult la asta. Ne-am uitat din nou la televizor si ea si-a pus din nou capul pe pieptul meu. Peste vreo 30 secunde ea mi-a spus: "Ia-ti pulsul acum." Mi-am luat pulsul si pentru prima oara in viata mea, am simtit un puls regulat! Suna asa: "bu-bum, bu-bum, bu-bum". Nu mi-a venit sa cred! Am intrebat: "Ce s-a intamplat?"
Ea mi-a raspuns: "M-am rugat la Iisus sa-ti vindece inima si El a facut-o!"" rolling on the floor)) si unii chiar cred. gata, ultimul fragment ca m-am convins de tot cu cine am de a face, si el o da in chestii trestii stiintifice puppy dog eyes

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai eu am dat exemplu cu ceasul ca sa iti anulez exemplu cu fursecul,ca nu este adevarat, nu ai nici o dovada,ce anumite substante si combinatii chimice fac minuni,asta e dovada,cu asa ceva vi la mine? Cum sa razi daca citesti acolo,mai degraba te temi ca nu ai cum sa le vi impotriva, de ce sunt porcarii, daca esti desteapta anuleaza fiecare din cele zece dovezi pe rand, hai sa te vad, nu imi spune ca renunti acum ca fugi si nu mai imi raspunzi laughing

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Dar oameni buni, va spun sigur, nu este responsabilitatea celor cred in Dumnezeu de a dovedi ca Dumnezeu exista. Este responsabilitatea ateilor de a demonstra ca Dumnezeu nu exista.
Este responsabilitatea ateilor de a arata cum de a avem in univers materie de toate formele iar pe pamant viata de inalte forme de complexitate asa din …. nimic si fara Mana Creatoare?!
Logic, din punctul meu de vedere, responsabilitatea de a demonstra este pe umarul ateilor, nu asa ar fi logic Mada, de ce numesti acestea porcari? Ca nu ai cum sa le vi impotriva, este incredibil cat poti sa te injosesti doar ca nu mai sti cum sa negi ceva cand ti se arata dovada.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Pai ti le-am anulat pe cele mai importante laughing, vrei sa analizez si sa explic fiecare propozitie? Cred ca nu ai citit ultimul raspuns, tu cu site-uri unde scriu oameni din aia vii la mine? Nu ma mir ca e crestin, ma si bucur, ar face ateii de rusine.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu ai anulat nici una,ai dat niste contre ridicole si ilogice,un om normal la minte isi da seama ca sunt spuse la disperare,din lipsa de altceva. Apoi ce conteaza de unde ti-am adus dovezi,sunt dovezi scrise de oameni de stiinta crestini,de oameni inteligenti.Din nefericire nu sunt la fel de inteligent ca acei oameni.Dar tu In schimb indraznesti sa contesti ce spune acel om de stiinta. Esti tu cumva un om de stiinta si eu nu stiu, esti o persoana atat de inteligenta incat sa te ridici la nivelul acelor oameni si sa le contesti spusele. Ai vazut a demonstrat si matematic ca viata nu are cum sa apara din nimic, de ce ai spus porcarii, un om de stiinta poate sa spuna porcarii?
Uita-te la bonus la sfarsitul celor zece dovezi, o sa vezi de ce unii oameni de stiinta sunt atei.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

"ai dat niste contre ridicole si ilogice, un om normal la minte isi da seama ca sunt spuse la disperare, din lipsa de altceva" - ti-am dat exemple la mintea cocosului, daca nu esti in stare sa intelegi, nu e vina mea. Eu n-am nici un interes sa te conving de ceva, asa ca n-am de ce sa fiu disperata. App de convins, ma gandeam sa imi fac un lantisor cu Above&Beyond si mi-am amintit de crestini cu crucea lor. Cum ar fi sa imi fac lantisorul, imi fac si niste tricouri, eventual carti cu si despre ei, trance, vocal trance, si sa umblu prin oras sa incerc sa conving lumea ca sunt cei mai cei? :)) Penibil, asa sunteti voi, chiar daca ortodocsii nu umbla cu carticici.

"Inainte de toate, vreau sa va spun ca exista mii de oameni de stiinta creationisti pe toata planeta care cred in Dumnezeu si in creatie!
Ei nu sunt citati in mass-media mai deloc" pentru ca sunt prosti, nu de alta, unul din lucrurile bune facute de ei sunt bolile simple care devin complicate. :)) http://www.youtube.com/watch?v=78aBQtu3JIM&feature=youtu.be&t=20m31s (vezi ca traducerea nu e buna)

"Cred ca unii oameni de stiinta si intelectuali resping credinta in Dumnezeu deoarece ei permit ca gandurile, ca pornirile lor emotionale sa le umbreasca logica.
Ce vreau sa spun cu asta? Ei nu vor ca Dumnezeu sa existe. Ei nu vor sa fie responsabili in fata unui Dumnezeu." aoleu ce trebuie sa citesc. 1. credinta in zei umbreste logica.
2. existenta spovedaniei taie responsabilitatea de pe lista.

Ti-ai spalat creierul inca o data, bravo! :))

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Tu te auzi cat esti de penibila cu ce imi vi mie aici :"Ei nu sunt citati in mass-media mai deloc" pentru ca sunt prosti, nu de alta, unul din lucrurile bune facute de ei sunt bolile simple care devin complicate. laughing" TU te auzi ce vorbesti, de unde naiba ai mai scos si dinozaurii astia laughing,Pe bune ca esti disperata rau. Iti spune clar motivul aici pentru care nu sunt citati in mass media : Ei nu sunt citati in mass-media mai deloc, intrucat traim intr-o societate seculara, o societate care in marea majoritate il respinge pe Dumnezeu, o societate ce preda in scolile publice numai teoria evolutionista, ca fiind "unica" explicatie a aparitiei vietii si a omului. Deci nu este de mirare ca lucrarile si ideile oamenilor de stiinta care cred in Dumnezeu nu sunt popularizate la fel ca si a oamenilor de stiinta atei. Vezi destul de clar ca asta este motivul,spune-mi ca nu este adevarat ca in scoli se preda teoria evolutionista ca unicul adevar care sta la baza aparitiei omului. Spune-mi ca nu traim intr-o societeate seculara, o societate care il respinge pe Dumnezeu, nu asta este adevarul, spune-mi ca nu este asa? Apoi cum naiba sa fie prosti daca sunt oameni de stiinta? Dovezile aratate aici par a fi scrise de un om prost, ce inseamna prost la tine?
Apoi ce te vaiti ca ce trebuie sa citesti, este doar adevarul pe care tu il refuzi. A crede in Dumnezeu este logic, a fost demonstrat aici, a nu crede in Dumnezeu este ilogic, apoi ce voiai sa zici cu spovedania si cu spalatul creierului, nu am inteles nimic?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Mai copile, observ ca o dai in altceva, dar fie. Nu eu am venit sa dovedesc ceva, ci tu, tu esti disperatul care se agata de orice zice oricine care mentine flacara sperantei aprinsa, stii ca daca se stinge esti mort, la figurat, asa ca te lupti sa dovedesti ca e cum zici, eu nu pierd nimic, nici daca ma insel, nici daca nu ma insel. smug
Teoria evolutionista nu se preda in scoli cum ar trebui, in schimb, copiii sunt indoctrinati de mici, o singura ora de religie/crestinism pe saptamana e mult mai daunatoare decat orice teorie stiintifica, si apoi, sigur n-ai inteles ce ziceam de bacterii, nu ma mira, tu ziceai ca Universul e mic mic si ca extraterestri sunt naluciri diavolesti, dar bolile sunt tot mai grave din cauza alora care habar n-au de evolutie, si ghici de ce habar n-au, pentru ca sunt "oameni de stiinta creationisti", plaga societatii.
Oamenii resping ce nu exista cand li se tot repeta ca exista, altfel ar fi neutri. Zeul tau nu exista, ti-am tot demonstrat, dar cum ziceam la inceput e adevarat, n-o sa accepti niciodata pentru ca mintea se blocheaza, stie ca daca "adevarul" tau se dovedeste a fi o minciuna are mult de lucru, asa ca respinge orice.

Nu ma "vait" ca citesc mult, ci ca imi dai porcarii sa citesc cand tu esti o pierdere de timp. Nu stiu cine te-a indoctrinat asa tare, dar e grav.
Bineinteles ca nu intelegi nimic, de asta imi si pierd rabdarea vorbind cu tine, dar daca nu raspund data viitoare cand imi mai zici ceva o sa aflu ca n-am avut argumente, deci zeul tau exista.

Pai nenea ala ti-a mai spalat o data creierul si asa spalat, auzi ca ateii sa dovedeasca faptul ca dumnezeu nu exista, ca sa crezi in supranatural e logic straight face, iar despre spovedanie ziceam ca voi puteti sa pacatuiti cat vreti, va spovediti si gata, un ateu nu se poate spovedi, si are constiinta, care nu e vocea lui dumnezeu ci grija pentru moralitate, moralitatea fiind izvorata din empatie (daca ajuti un om, nu-l ajuti pentru rai sau pentru a nu ajunge in iad, ci pentru ca te pui in locul lui involuntar, asta fiind valabila la oamenii sanatosi, de aceea ei ajuta si animalele, unii chiar si plantele).

Mno, si ai fost cu biţa pe Luna?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Raspunsul asta nu ti l-am vazut. Amice, afirmatiile cer dovezi, nu negatiile rolling eyes
Imi place ca imi dai informatii despre starea ta laughing disperare, injosire, teama...

| sabrina103 a răspuns (pentru CristiB93):

Poti sa iti evaluezi vocabularul, nu de dragul oamenilor, ci de dragul Lui Dumnezeu.

| sabrina103 a răspuns (pentru CristiB93):

Problema tine de relevatie generala. Revelatia generala poate fi negata. Dumnezeu a lasat- o asa.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Teoria evolutionista nu se preda in scoli cum ar trebui, in schimb, copiii sunt indoctrinati de mici, o singura ora de religie/crestinism pe saptamana e mult mai daunatoare decat orice teorie stiintifica laughing AI idee macar cum se predau orele de religie in scoala si cati elevi sunt atenti le acea ora. Vorbesti de parca ai facut scoala acum 50 de ani. Eu nu am mult de cand am terminat-o si stiu sigur ca ora de religie nu este bagata in seama, din 20 de elevi daca 3 sau 4 au fost atenti in clasa mea la aceasta ora,iar restul se jucau pe telefoane sau erau plecati cu bita pe luna laughing Asa ca atunci cand va aud pe voi ca va temeti atata pentru ora de religie imi dau seama ca nu stiti nimic,vorbiti a proasta.
Apoi daca am zis ca universul e mic,a fost doar o gluma,dar da extraterestrii sunt naluciri diavolesti si nu inteleg ce vina au creationistii, cum poti sa spui ca sunt plaga societatii, iti dai seama ce prostii vorbesti. Spune-mi pe ce dovezi si studii judeci in halul asta pe acei oameni, cum poti sa spui asa ceva? "habar n-au de evolutie, si ghici de ce habar n-au, pentru ca sunt "oameni de stiinta creationisti", plaga societatii". Dar evolutia este doar o teorie, daca oamenii aceia nu cred in ea inseamna ca sunt plagi,oameni buni de nimic, iti dai seama ca judeci fara minte, te crezi cea mai desteapta,oamenii aceia au scoli si studii si tu o persoana,un nimeni daca pot spune asa incerci sa-i contesti.
Nu ma indoctrinat nimeni, pur si simplu refuz sa accept teoriile voastre ilogice si prostesti : Cica nu stiu ce meteorit si ce substante din atmosfera aflate atunci din care a aparut viata, asta vrei sa spui tu ca e dovada. Nu mi-ai demostrat nimic, un om normal la cap nu are cum sa iti accepte argumentele. Evolutia este doar o teorie. Cei care nu vreau ca Dumnezeu sa existe, o accepta si inventeaza tot felul de idei ridicole. Cum sa crezi ca viata a aparut din neviata, ca din haos a aparut ordine, cand in viata reala se vede clar ca totul tinde spre haos, nu se creeaza nimic singur.Nu e logic sa crezi in Dumnezeu,ok dar in viata apruta din nimic e logic? eu zic ca e mai logic sa crezi in viata care a fost data de el, nu aparuta asa din senin cum sustii tu,fara nici un scop,ca asta ar fi viata dupa teoria voastra.
Apoi un ateu se poate spovedii daca vrea, oricine cred ca se simte mai bine daca spune problemele si necazurile sale altei persoane. De ce sa nu faca asta la un preot care e de incredere ca nu va spune la nimeni.
Constiinta este vocea lui Dumnezeu, ea te mustra cand faci ceva rau chiar daca tu nu stii ca este rau.
Mai demult am facut ceva ce nu stiam ca nu este bine, dar nu stiam de ce ma simteam vinovat, dupa fiecare data cand faceam asta ma simteam vinovat, apoi mai tarziu dupa ce a trecut mult timp am aflat ca este pacat de fapt, daca nu a fost constiinta atunci de ce ma simteam vinovat cand faceam chestia aia crezand ca nu fac nimic rau?

| CristiB93 a răspuns (pentru sabrina103):

Pana la urma esti atee sau crestina?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Esti praf, si o spun direct ca nu e frumos sa ramai dator. O sa ma leg doar de ultima parte ca vad ca n-am cu cine sa discut (parca ai zis bye thinking): "Mai demult am facut ceva ce nu stiam ca nu este bine, dar nu stiam de ce ma simteam vinovat, dupa fiecare data cand faceam asta ma simteam vinovat" ti-am zis de n ori ce e, dar esti prea indoctrinat ca macar sa incerci sa gandesti ce zice un ateu. Daca ziceam ca sunt crestina si ziceam acelasi lucru fara a pomeni ceva de faptul ca nu exista dumnezeu, ai fi acceptat, asa e cu orice alta dovada, cum ai putea sa incerci macar sa intelegi daca mintea ta e atat de spalata incat e transparenta? laughing intrebare retorica, doar imi pierd timpul cu tine si mai si jignesti "tu o persoana, un nimeni daca pot spune asa incerci sa-i contesti" rolling on the floor Am si eu o vecina care a facut o scoala post liceala, 2 facultati si acum e la master, dar mi-ar fi frica sa merg sa imi dea ea medicamente fara vreo reteta (am inteles ca lucreaza la o farmacie, in rest nu stiu ce studiaza ca nu sunt cu barfele).
Asa ca daca vrei sa folosesti ce mai ai in creier, daca mai ai (desi ma indoiesc), citeste ce am zis, daca nu, scuteste-ma de... nu stiu, ce incerci tu sa faci. wave

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/......2637_n.jpg

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

laughing poftim cultura, daca ti-a atras atentia inseamna ca e impotriva ta, deci nu e crestina, e atee, si ateii sunt prosti, nu te deranja sa citesti ce spun. laughing puppy dog eyes

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ce incerc sa fac? Pai ce as putea sa fac eu daca vorbesc cu o persoana ca tine. Bineinteles ca nu ma asteptam ca sa te conving de ceva nicci daca as venii la tine cu Dumnezeu de mana din moment ce tu nu vrei ca el sa existe. Dar tot ce am vrut sa fac acum a fost sa vad cat de departe poate merge un ateu atunci cand este este atacat,cat de departe poate merge cu argumentele sale ridicole atunci cand are in fata dovezi evidente care nu le contesta cum ar trebui ci se ia de cei care le-au scris : Ca sunt plagi ale societati, ca sunt porcarii, ca sunt indoctrinati ca sunt nu mai stiu cum. Am vrut sa vad ce dinozauri mai scoti din tine. Stiam ca este imposibil sa dizolvi atatea dovezi si o sa treci pe ridicol. Nu ai decat sa crezi ce vrei despre mine si despre oamenii de stinta creationisti, un lucru este clar : nu ai dizolvat logic nici o dovada din cele zece. Degeaba zici ca sunt spalat pe creier de crestinism sau cum oi fi, dar daca ma gandesc putin, tu nu tot asa esti? Nu esti spalata pe creier de doctrina ateista?

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu nu am zis ca e impotriva, eu doar am intrebat ce este atat.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

"Pai ce as putea sa fac eu daca vorbesc cu o persoana ca tine.", nu imi dau seama ce sentimente te macina, frustrarea am zarit-o, de disperare ai zis tu (autodescriere) thinking

rolling on the floor care atatea dovezi? sunt 10, din care vreo 2 sunt porcarii porcarii.
Parte din ideile mele sunt gandite de mine, de aceea nu vin cu aceleasi argumente folosite de atei, desi, sigur le folosesc si altii, pentru ca ceva ce e real, exista, in rest, din moment ce nu dispun de nici un strop de tehnologie in acel scop, bineinteles ca iau idei de la altii, dar nu tot, tot ce e logic, spre deosebire de tine, care ai peste 20 de ani si e mai grava treaba decat la aia mici. Acum faci ca atunci cu nu stiu ce popa ca a prezis ca mormantul lui o sa fie loc de pelerinaj laughing, probabil a prezis si ca o sa fie ingropat. :O
Nu exista minuni sau dovezi de nedovedit, doar pentru tine si cei ca tine sunt asa, ca inghititi totul fara sa mestecati, vezi ca asta face rau la stomac. happy

"nu ai dizolvat logic nici o dovada din cele zece" cred ca nu ai citit ce am scris, si daca nu esti interesat sa citesti ce scriu ateii, nu te mai baga in seama.
1. - ti-am aratat ca nimic nu e chiar nimic
2. - ti-am explicat ca ordinea si haosul sunt termeni inventati de oameni si ca ceva poate capata o forma din intamplare.
3. - abiogeneza, nu biogeneza, cum a zis nenea inteligent, am zis ca e o teorie si daca nici ca idee nu sunt convinsa, nu are rost sa insist, plus ca ti-am zis ca atmosfera de la acel moment e inca necunoscuta, presupuneri exista, dar stiinta lucreaza cu dovezi, iar dovezile sunt cautate de oameni, care sunt limitati. E mai plauzibila povestea ca un zeu evreu a creat 2 oameni din lut si ca din ei au aparut zeci sau sute de miliarde de oameni applause
app, cica noi evitam persoanele asemanatoare noua din p.d.v. genetic pentru a evita incestul, cand povestea voastra spune ca suntem produsul unui incest.
4. - ti-am zis ca afirmatiile trebuie dovedite, nu negatiile, dar daca nu va duce capul...
5. - ti-am zis ca antropicul nu poate fi comparat cu naturalul, nenea ala sufera de retard mintal, observ, si tu insisti sa il urmezi.
6. - din punct de vedere matematic, este imposibil ca mos craciun sa nu existe! Un nene a inventat o formula prin care dovedeste existenta lui dumnezeu, faza e ca aceeasi formula poate fi folosita pentru a dovedi existenta elfilor, inorogilor, zanei maseluta, s.a.m.d.
"In timp ce enumar aceste lucruri, vreau sa tineti minte ca ateii, evolutionistii, sustin ca acest nivel de complexitate s-ar fi dezvoltat de la sine, care bineinteles reprezinta o incalcare a principiului 2 al termodinamicii dupa cum am demonstrat in dovada numarul 2. " - ordinea si haosul nu exista, asa cum nu exista bine/rau, frumos/urat.
7. - ti-am explicat ce si cum cu ce a zis iov, si ti-am explicat cu verset si dex.
8. - sentimentele, creierul si activitatea lui se explica altfel, nu am insistat ca ti-am mai zis de cateva ori cum functioneaza, atat mi-ar trebui sa iti spun cum au aparut sentimentele, ma leg la cap. Despre empatie ti-am zis, dar creierul tau e idle de mult.
9. - am ras bine la povestea lui si am considerat ca e de trecut cu vederea retardul mintal despre care n-am zis, dar uite ca zic acum, pentru a 2-a oara. Supranaturalul nu exista, lucrurile au o cauza, nu un scop, asa cum zic religiile, aici e logica si bunul simt, nu in credinta in dumnezeu, cum zicea nenea asta la un punct anterior.
10. - despre Iisus m-am saturat sa tot zic ca daca a existat a fost un simplu om mai destept decat plebea, si bineinteles ca dovezi istorice exista, dar nu despre inviere "nu exista nici o scriere din acea perioada care sa conteste aceste relatari." laughing asta pentru ca era un anonim, un nime'-n drum.
Cum probabil nu stii, biblia a fost si e mereu modificata, asa ca mare parte din ce scrie acolo, adica evenimentele "supranaturale" sunt doar inventii, nu exista o scriere originala, sau nu s-a gasit inca, dar unii au comparat cele mai vechi exemplare cu cele din prezent si diferentele sunt uriase. Nu ma astept sa crezi, astept sa nu mai vorbesti fara tine "nu mi-ai dizolvat nici o dovada" puppy dog eyes

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

App de dovezi istorice ale existentei lui Iisus. In Rusia exista un nene care zice ca e Iisus, sunt oameni care si cred asta, cateva mii sau zeci de mii, asa ca daca peste cativa ani o sa reziste religia crestina, sau o sa o adapteze vremii, o sa se gaseasca dovezi ca el chiar a existat, doooh. rolling eyes

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pff iar mi-ai scris un hectar,abia am citit totul fara sa mi se faca rau, dar am sa ma iau de parte cu formula inventata de nene ala. Acel nene nu a inventat o formula care sa demonstreze ca Dumnezeu exista, daca ai fi fost atenta,acel nene a inventat o formula care dovedeste ca exista un creator, chiar daca acel creator este mos craciun, Dumnezeu, Allah, etc etc. Bineinteles el a zis ca Dumnezeu este acela, dar formula dovedeste doar ca exista un creator si atat, nu dovedeste cine este acela. Dovada ca Dumnezeu este acela este prezentata in celalalte dovezi.
Asa acum nu mai stiu de ce sa ma iau, cand te aud cu prostii de genul frumos si urat sau bine si rau, ca nu exista? Dar tu pe ce lume traiesti? Ia comparate pe tine cu o baba de 80 de ani laughing Si incearca sa iti dai seama care e mai frumoasa, banuiesc ca nu observi nici o diferenta intre voi rolling on the floor Sau compara-te cu o fata de varsta ta, dar care are 120 de kg, nici aici nu observi care a mai frumoasa? laughing, bineinteles aici ma refer la fizic atat, Eu ma gandesc ca tu esti mai frumoasa dintre cele doua, nu-i asa? Daca as intreba acelasi lucru pe 100 de oameni, nu ar fi de acord cu mine?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

N-o sa iti explic, te las in lumea ta cu universul de o şchioapă, extraterestri = naluciri diavolesti, si ce ai mai zis, astea 2 sunt primele in top. smug

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai eu nu stiu cine in ce lume traieste, eu zic sa mai iesi de pe TPU in lumea reala, din cate observ,tu esti non stop pe TPU, cred ca asta iti afecteaza intr-un fel creierul. Nu sti ce este bine, ce este rau, ce este frumos sau urat, la tine totul este relativ.
Apoi nu mai imi explici pentru-ca nu mai ai ce sa explici, e clar ca nu ai cum sa imi explici atata timp cat vi cu explicatii ridicole, cred ca intr-un fel ti-ai dat si tu seama ca nu sunt bune ideile tale, si na acum tot te iei de ce am zis eu de extraterestri.
Nu ai cum sa fi atat de inteligenta incat sa contesti formula lui nene ala care dovedeste ca exista un creator, hai sa te vad daca esti desteapta, dizolva formula?

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ce te face sa crezi ca divinitatea nu exista, ok nu exista, atunci nu-ti pui intrebarea cum a aparut universul caci de la sine nu a aparut.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

rolling on the floor nu mai "dizolv" nimic, deja ma repet si imi re si re si reconfirmi ce zideam. oh go on

"crying esti toata ziua pe TPU crying" rolling on the floor

| Mădă0611 a răspuns (pentru dragos38):

Ca sa fii ateu nu trebuie sa ai vreo explicatie pentru ceva, nu crezi si gata. M-am saturat sa tot scriu una si alta, citeste mai sus, daca nu intelegi, citeste iar si iar, ca mi-am pierdut rabdarea cu persoana respectiva si vad ca degeaba, nu ma asteptam sa isi schimbe parerea, am zis de ce, dar nici chiar asa, cu o gandire de genul, ma mir ca stiu sa respire oamenii asa, si sunt multi...

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing Normal ca nu dizolvi daca nu poti, e logic nu esti atat de inteligenta incat sa elimini formul aia care dovedeste existenta unui creator,hai sa te vad ca te-am prins, ai in fata o dovada care nu o poti contesta. Lasa-ma cu alea cu tot ce ai zis tu si cu tot ce am zis eu, sa uitam, vreau sa te vad cum elimini formula, daca poti sa elimini aceasta formula, eu o sa te cred in tot ce ai zis pana acuma de cand ne cunoastem si nu o sa iti mai vin impotriva cu nimic niciodata, o sa te cred pe cuvant big grin

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Pe tine nu te duce capul sa intelegi nici ca cerul nu exista ca nivel solid si ca in centrul Pamantului nu e satan cu cazanele lui, asa ca prefer sa crezi ce vrei decat sa imi mai bat capul cu tine. :D :D :D

18 Iulie 2013 22:26
chryystyyann a răspuns (pentru Mădă0611):
Crezi ca imi poti face favoarea sa ma scutesti de comentariile tale la raspunsurile mele tampite? -->

Da :D http://www.youtube.com/watch?v=CvPdgkD5LA8&t=0m30s \:D/

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing Madalina ce treaba avem noi acum cu cerul sa cu cazanele lui Satan, nu mai devia subiectul, noi acum avem treaba cu formula care dovedeste ca exista un creator. Ai zis ca nene ala e prost, hai dovedestemi ca este adevarat si ca poti sa-i elimini formula big grin

Nu te rog sa nu imi zici ca ma pupi si pa pa ai fugit, nu mai imi raspunzi, o sa cred ca esti o lasa laughing

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

Mada iti respect opinia, nu putem forta oamenii sa creda in tot felul de bazaconii scrise in evanghelii si in apocalipsa.
cat despre divinitate deocamdata oamenii de stiinta merg cu presupusul ca in spatele acestei creatii imense universul care este infinit.ar putea fi un creator (nu asa cum este descris in biblie bine inteles)iar alti oameni de stiinta spun ca suntem produsul evolutiei materiei(inteligenta materiei)prima data au aparut organismele unicelulare pe parcurs in urma evolutiei au aparut org.pluricelulare., dupa care nevertebratele si vertebratele si tot asa.si inca nu se stie cum au aparut 3 rase cea (mongoloida, europeana si negroida) basmul cu adam si eva a picat.in viitor apropiat sau indepartat se va afla.eu totusi raman la pareera ca exista ceva. daca materia este inteligenta cine a dotato cu inteligentahappy raspunsul nu se stie

| Mădă0611 a răspuns (pentru dragos38):

Cum au aparut rasele se stie de mult. Oamenii de stiinta (nu "stiinta") care cred intr-un creator sunt agnostici, deisti, panteisti..., nu crestini, pentru ca e la mintea cocosului ca biblia e un basm, deci toate religiile avraamice, iar cum prin "dumnezeu" lumea intelege "zeul evreilor", raspunsul e nu, nu exista.

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

Da, am citit si oamenii de stinta au descoperit scheletul unei fosile umane numita lucy mai veche de un milion de ani in africa si alt schelet pesacarul de pe lacul getic un blond cu ochii albastri. intrebarea ramane cine ia nascut pe ei? nu se stie cine, sunt ipoteze ca ar fi alte civilizatii.

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru tine, care esti crestin, dumnezeu e zeul evreilor, acel "dumnezeu" e o inventie, daca vrei sa crezi ca e in Univers, poti crede linistit, dar taie raiul/iadul, diavolul, sfintii, mantuitorii, s.a.m.d. de pe lista (parca ti-am mai zis asta thinking).

| Mădă0611 a răspuns:

Nu inteleg ce e atat de greu de inteles ca niste bucati de ceva sunt atrase de alte bucati de ceva, incep sa se roteasca, atrag alte bucati, iar rotindu-se acele bucati devin parte din intreg. Comparatiile astea cu facutul ceasului, calculatorului sau sabiei din intamplare sunt prostesti. Muntii apar din intamplare, pesterile, albiile raurilor, stalactitele si stalagmitele...

Oky, hai sa raspund iar la chestile din link-ul ala:
1." Terra se afla la distanţa perfectă de Soare. Gândeşte-te puţin la diferenţele de temperatură pe care le întâlnim aici; să zicem, în mare, de la -20 grade la +40 grade. Dacă Terra s-ar afla puţin mai departe de Soare, am îngheţa cu toţii. Dacă s-ar afla mai aproape de Soare, cât de puţin, am arde." Marte (a 4-a planeta de la Soare) nu e inghetata, iar pe Mercur (prima) exista gheata, Venus e fierbinte din cauza dioxidului de carbon din atmosfera (viitorul care ne paste).
Luna cum s-a format? Daca dumnezeu a facut-o, de ce si alte planete au? Pentru ca se formeaza singure din bucati de materie aflate in spatiu din diferite cauze, in cazul Lunii noastre, coliziunea a doua planete de unde a rezultat planeta noastra.
3 sferturi din suprafata Terrei e acoperita cu apa din care 96% se afla in oceane, asa arata o planeta creata de o fiinta perfecta, deci "perfect de inteligenta, pentru oameni fara branhii care consuma doar apa dulce. Da, dovada ca dumnezeu exista.

2. Creierul uman s-a format singur, s-a adaptat nevoilor pentru a supravietui cat mai mult si mai usor, mai nou, se micsoreaza, pentru ca nu mai are atata treaba ca inainte. Cred ca imi pierd timpul. Voiam sa intreb de ce exista atatea boli psihice daca e creatia unei fiinte inteligente, dar parca vad ca raspunsul e "pacatul", asa ca o sa raspund pe sarite.
"4. Exista Dumnezeu? Pentru a putea afirma cu siguranţă că nu există Dumnezeu, trebuie să ignori complet pasiunea unui număr enorm de mare de persoane care sunt convinse că există Dumnezeu." rolling on the floor, asta e dovada?

5. Dumnezeu nu atrage pe nimeni, oamenii iti insufla ideea ca el e totul, el e viata, el e fericirea, deci fara el n-ai nimic, si crezi, si asa te simti cand te departezi de el, asa ca dai fuguta inapoi.

| Mădă0611 a răspuns:

Asta pentru ca totul se modifica (in cazul formelor de viata, de adapteaza) pana gaseste un punct de echilibru.

| Mădă0611 a răspuns:

Se pare ca da, stai sa gasim gravitonul sa-l intrebam. App, si gravitatia e o teorie, asa cum e abiogeneza si big-bang-ul (evolutia e un fapt), si vad ca lumea e de acord cu ea.

E amuzant cum odata cu descoperirile oamenilor sceptici (majoritatea fiind atee sau agnostica), dumnezeu e tot mai mare, mai bun, "mai perfect", mai inteligent. laughing

| Mădă0611 a răspuns:

"Natura și motivul existenței forței gravitaționale nu sunt teoretic încă deplin elucidate." (wiki)

| Mădă0611 a răspuns:

Zeul evreilor, da, a fost si o sa fie complet infirmat. "pentru oamenii credinciosi nu este nevoie ca stiinta sa faca lucrul acesta" pentru ca ei au nevoie sa creada in ceva, in cineva care sa le ofere ce au nevoie; cand acea nevoie o sa dispara, o sa dispara si dumnezeu (zeul evreilor, ca probabil o sa apara alta nevoie, deci alt zeu).

| Mădă0611 a răspuns:

"Nihil sine Deo" e exact ce ziceam "oamenii iti insufla ideea ca el e totul, el e viata, el e fericirea, deci fara el n-ai nimic, si crezi, si asa te simti cand te departezi de el, asa ca dai fuguta inapoi.", e un fel de santaj emotional. In istoria omenii au mai fost zei, dar odata cu nevoile au disparut si ei, si aici ma refer iar la dumnezeu (zeul evreu) si Iisus.
Daca cei care au scris biblia ar fi spus ca dumnezeu a inventat bombele atomice, adica aveau habar de ele si mai si ziceau cum se fac, lumea se omora numai cu asa ceva, si era un lucru bun. http://i.imgur.com/Ei2LCVu.jpg (right-ul il simti, s-a ocupat natura de asta cand ne-a dat empatia).

| milan9 a răspuns:

Veşnicie există pentru toţi oamenii, fie ei buni sau răi. Dumnezeu a sădit în sufletul fiecărui om VEŞNICIA.

Extratereştrii în schimb nu există, dar există proiecte secrete de aşa-zise farfurii zburătoare, de aruncat "praf în ochii" credulilor...

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu permanent încearcă să ne invite la cunoasterea Lui, la credinţa în El. Una din aceste modalităţi o reprezintă misterul şi armonia creaţiei Sale!

- Ori, pentru a crede că viaţa a apărut în mod întâmplător, accidental, ar fi trebuit îndeplinite un lanţ întreg de,, coincidenţe’’, de întâmplări norocoase, de probabilităţi (care însă tind spre zero ca posibilitate de realizare).

,, Coincidenţe’’ referitoare la univers (pentru ca naşterea panetelor şi a stelelor să poată fi posibilă): mărimea potrivită a exploziei iniţiale, mărimea potrivită a gravitaţiei, mărimea potrivită a forţei nucleare tari;
,, Coincidenţe’’ referitoare la sistemul planetar (pentru a se putea susţine viaţa): mărimea şi masa exactă a soarelui, distanţa potrivită dintre soare şi centrul galaxiei, distanţa potrivită dintre soare şi cel mai apropiat braţ din spirala galactică, distanţa exactă dintre pământ şi soare, mărimea Pământului şi valoarea potrivită a forţei gravitaţionale a acestuia.
,, Coincidenţe’’ referitoare la planeta Pământ (care să poată susţine viaţa); Câteva calcule simple pot demonstra că probabilitatea apariţiei vieţii în mod întâmplător (prin amestecul de aminoacizi de tipul dextro şi levo) este foarte mică, practic imposibilă chiar dacă s-ar considera vârsta universului de 30 miliarde de ani (aşa cum se consideră în prezent), ceea ce ar însemna 10,, la puterea" 18 secunde. Dacă s-ar considera foarte optimist că pe pământ ar fi existat un milion de locuri care să întrunească condiţiile ideale potrivite în care să se fi efectuat câte 10 încercări de aranjare pe secundă a celor 410 de structuri de aminoacizi, probabilitatea să apară înlănţuirea corectă ar fi de 1 din 10,, la puterea" 98, deci cu foarte mult sub limita de 1 din 10,, la puterea" 40 admisă ca limită de discuţie de către fizicieni. Deci şansa de apariţie a vieţii în mod accidental este infimă, practic nu exista!

| milan9 a răspuns:

Fericirea sau nefericirea VEŞNICĂ este puternic argumentată de BIBLIE, fără nici un dubiu, pe multiple planuri!

Fără a ne pierde în interpretări neautorizate despre ce a vrut să spună Biblia în acele zeci de versete despre LOCURILE DE FERICIRE sau cele de NEFERICIRE, înţelegem pentru început că SUFLETUL ESTE VEŞNIC. Cuvântul repetat de nenumărate ori în Biblie, cuvântul "veşnic", "veşnicie" are un singur sens: ETERN, FĂRĂ SFÂRŞIT…

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu nu pedepseşte pe nimeni!

Cum este posibil ca Dumnezeu să fie IUBIRE, dar să existe şi nefericire de durată?
Un singur răspuns: nu este consecinţa alegerii Lui şi a iniţiativei Lui, ci a RESPECTĂRII LIBERTĂŢII omului şi consecinţa unei mari PĂRĂSIRI: A OMULUI care Îl părăseşte pe Dumnezeu, îl ignoră toată viaţa, îşi părăseşte Sursa Fericirii şi vieţii lui…

De ce "de durată"? Pentru că omul este de la bun început o "investiţie veşnică", pentru veşnicie…

Este posibil ca omul să se încrânceneze pe o poziţie a răului?
În primul rand, Dumnezeu respectă continuu libertatea omului. Dar omul, ar putea el păstra continuu calea "îndepărtării"?

Dacă vedem exemplul "duhurilor răutăţii" care nu intenţionează să se întoarcă din calea lor… înţelegem că din păcate este posibilă şi omului această experienţă a "încleştării" în ură faţă de semeni, faţă de Creatorul său…

| milan9 a răspuns:

O veste bună (şi de ce n-ar fi aşa) este aceea noi suntem arhitecţii propriului nostru destin, ai propriei noastre fericiri!

Dacă Dumnezeu este văzut ca "Sursă" a existenţei noastre, "Dăruitorul" vieţii, iar viaţa noastră ca "dar" ar fi văzută doar ca o temporară "lumânare" aprinsă, există tentaţia pentru unii să-şi folosească libertatea pentru a fi total "independenţi", pentru a se separa de Creator, de un "Părinte ceresc".

Când "lumânarea" e aprinsă, când "viaţa" îţi inspiră că tu eşti "buricul pământului", există riscul de a te simţi "dator" să sfidezi pe "Dăruitor" şi să "verifici" până la ce "îndepărtare" de "Sursă" (de Dumnezeu) se ţine aprinsă lumânarea, pierzând din vedere că aceasta are un "fitil" limitat!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Exista, mai putin extraterestri

| Lizzu a răspuns:

Toate astea nu sunt situatii palpabile, reale ci tin de abstract si de ceea ce fiecare om alege si vrea sa creada ca exista sau nu.

Nimeni nu te poate lamuri. Cred ca stii.
Daca eu zic ca am fost in iad si m-am intors, tu ma crezi? nu cred.
Unii oameni trebuie sa vada si sa simta pe propria piele ca sa poata crede. Si e normal.

Acum vei auzi mii de pareri si pro si contra, dar la final vei ramane tot nelamurita.
Doar tu te poti "lamuri", ca sa spun asa.

| ErrorFound a răspuns:

De ce bagi extraterestrii in aceiasi oala? E dovada de ipocrizie sa spunem ca suntem singuri in univers, pe cand, daca spunem ca Dumnezeu si Satana nu exista, e dovada de inteligenta.

| fuzzer a răspuns:

Merg pe variantele cu divinitatile 100%.

Extraterestrii 50%.

Raiul/iadul, nu exista!

| Maxim96 a răspuns:

Dumneu-exista
Satan-exista
Iad-exista
Rai-exista
extraterestri-posibil unele forme de viata, dar se exclude posibilitatea existentei unor civilizatii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu - da.

Satan - da.

Extraterești - da, în sensul de lumi populate, dar necăzute în păcat. Dar nu ne vizitează. Suntem în carantină.

Rai - da, în sensul de locuință a lui Dumnezeu. În viitor Rai poate însemna și Noul Pământ, adică planeta noastră adusă la starea inițială prin Planul de Mântuire.

Iad - nu există acum. Va exista în sens de nimicire a răului prin foc, dar va fi temporar: nu va rămâne în urma lui nici rădăcină, nici ramură - nici Satan, nici îngeri căzuți, nici oameni care au refuzat salvarea prin planul de Mântuire. În urma acestui eveniment Universul va fi în întregime pur pentru veșnicie. Un singur lucru va aminti experiența dureroasă a păcatului și prețul plătit:

„Şi dacă-l va întreba cineva: «De unde vin aceste răni pe cari le ai la mâini?» el va răspunde: «În casa celor ce mă iubeau le-am primit.»" (Zaharia 13:6)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Zei nu exista, ei sunt creatia mintiilor umane.
2. Iadul si Raiul exista, dar nu ca un spatiu proeminent ci ca stare de spirit.
3. Universul e infinit, sansele ca sa existe viata doar pe Terra sunt de 0%, insa nu cred ca ne-a vizitat pamantul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" Terra se afla la distanţa perfectă de Soare. Gândeşte-te puţin la diferenţele de temperatură pe care le întâlnim aici; să zicem, în mare, de la -20 grade la +40 grade. Dacă Terra s-ar afla puţin mai departe de Soare, am îngheţa cu toţii. Dacă s-ar afla mai aproape de Soare, cât de puţin, am arde."
Aceasta ar fi fost ceva incredibil, daca noi chiar eram singura forma de viata din universlaughing

| AlexeHellsing a răspuns:

Dumnezeu: există
satana: din păcate există
extratereștri: necunoscut, deși eu aș opta pe varianta contra
iadul: există
Raiul: există

| RainboyDash a răspuns:

Extraterestrii exista 100%. Chiar si sub forma de organisme unicelulare. Cat despre restul nu se stie, dar probabil ca nu.