| PedoBarbie a întrebat:

Lămuriţi-mă! Există Dumnezeu+Satana, extratereşti, Iadul+Raiul etc?

Răspuns Câştigător
| Dumniezău a răspuns:

Dumnezeu,Satana...nu.In schimb extraterestrii exista.

78 răspunsuri:
| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pff iar mi-ai scris un hectar,abia am citit totul fara sa mi se faca rau, dar am sa ma iau de parte cu formula inventata de nene ala. Acel nene nu a inventat o formula care sa demonstreze ca Dumnezeu exista, daca ai fi fost atenta,acel nene a inventat o formula care dovedeste ca exista un creator, chiar daca acel creator este mos craciun, Dumnezeu, Allah, etc etc. Bineinteles el a zis ca Dumnezeu este acela, dar formula dovedeste doar ca exista un creator si atat, nu dovedeste cine este acela. Dovada ca Dumnezeu este acela este prezentata in celalalte dovezi.
Asa acum nu mai stiu de ce sa ma iau, cand te aud cu prostii de genul frumos si urat sau bine si rau, ca nu exista? Dar tu pe ce lume traiesti? Ia comparate pe tine cu o baba de 80 de ani laughing Si incearca sa iti dai seama care e mai frumoasa, banuiesc ca nu observi nici o diferenta intre voi rolling on the floor Sau compara-te cu o fata de varsta ta, dar care are 120 de kg, nici aici nu observi care a mai frumoasa? laughing, bineinteles aici ma refer la fizic atat, Eu ma gandesc ca tu esti mai frumoasa dintre cele doua, nu-i asa? Daca as intreba acelasi lucru pe 100 de oameni, nu ar fi de acord cu mine?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

N-o sa iti explic, te las in lumea ta cu universul de o şchioapă, extraterestri = naluciri diavolesti, si ce ai mai zis, astea 2 sunt primele in top. smug

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai eu nu stiu cine in ce lume traieste, eu zic sa mai iesi de pe TPU in lumea reala, din cate observ,tu esti non stop pe TPU, cred ca asta iti afecteaza intr-un fel creierul. Nu sti ce este bine, ce este rau, ce este frumos sau urat, la tine totul este relativ.
Apoi nu mai imi explici pentru-ca nu mai ai ce sa explici, e clar ca nu ai cum sa imi explici atata timp cat vi cu explicatii ridicole, cred ca intr-un fel ti-ai dat si tu seama ca nu sunt bune ideile tale, si na acum tot te iei de ce am zis eu de extraterestri.
Nu ai cum sa fi atat de inteligenta incat sa contesti formula lui nene ala care dovedeste ca exista un creator, hai sa te vad daca esti desteapta, dizolva formula?

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ce te face sa crezi ca divinitatea nu exista, ok nu exista, atunci nu-ti pui intrebarea cum a aparut universul caci de la sine nu a aparut.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

rolling on the floor nu mai "dizolv" nimic, deja ma repet si imi re si re si reconfirmi ce zideam. oh go on

"crying esti toata ziua pe TPU crying" rolling on the floor

| Mădă0611 a răspuns (pentru dragos38):

Ca sa fii ateu nu trebuie sa ai vreo explicatie pentru ceva, nu crezi si gata. M-am saturat sa tot scriu una si alta, citeste mai sus, daca nu intelegi, citeste iar si iar, ca mi-am pierdut rabdarea cu persoana respectiva si vad ca degeaba, nu ma asteptam sa isi schimbe parerea, am zis de ce, dar nici chiar asa, cu o gandire de genul, ma mir ca stiu sa respire oamenii asa, si sunt multi...

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing Normal ca nu dizolvi daca nu poti, e logic nu esti atat de inteligenta incat sa elimini formul aia care dovedeste existenta unui creator,hai sa te vad ca te-am prins, ai in fata o dovada care nu o poti contesta. Lasa-ma cu alea cu tot ce ai zis tu si cu tot ce am zis eu, sa uitam, vreau sa te vad cum elimini formula, daca poti sa elimini aceasta formula, eu o sa te cred in tot ce ai zis pana acuma de cand ne cunoastem si nu o sa iti mai vin impotriva cu nimic niciodata, o sa te cred pe cuvant big grin

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Pe tine nu te duce capul sa intelegi nici ca cerul nu exista ca nivel solid si ca in centrul Pamantului nu e satan cu cazanele lui, asa ca prefer sa crezi ce vrei decat sa imi mai bat capul cu tine. :D :D :D

18 Iulie 2013 22:26
chryystyyann a răspuns (pentru Mădă0611):
Crezi ca imi poti face favoarea sa ma scutesti de comentariile tale la raspunsurile mele tampite? -->

Da :D http://www.youtube.com/watch?v=CvPdgkD5LA8&t=0m30s \:D/

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing Madalina ce treaba avem noi acum cu cerul sa cu cazanele lui Satan, nu mai devia subiectul, noi acum avem treaba cu formula care dovedeste ca exista un creator. Ai zis ca nene ala e prost, hai dovedestemi ca este adevarat si ca poti sa-i elimini formula big grin

Nu te rog sa nu imi zici ca ma pupi si pa pa ai fugit, nu mai imi raspunzi, o sa cred ca esti o lasa laughing

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

Mada iti respect opinia, nu putem forta oamenii sa creda in tot felul de bazaconii scrise in evanghelii si in apocalipsa.
cat despre divinitate deocamdata oamenii de stiinta merg cu presupusul ca in spatele acestei creatii imense universul care este infinit.ar putea fi un creator (nu asa cum este descris in biblie bine inteles)iar alti oameni de stiinta spun ca suntem produsul evolutiei materiei(inteligenta materiei)prima data au aparut organismele unicelulare pe parcurs in urma evolutiei au aparut org.pluricelulare., dupa care nevertebratele si vertebratele si tot asa.si inca nu se stie cum au aparut 3 rase cea (mongoloida, europeana si negroida) basmul cu adam si eva a picat.in viitor apropiat sau indepartat se va afla.eu totusi raman la pareera ca exista ceva. daca materia este inteligenta cine a dotato cu inteligentahappy raspunsul nu se stie

| Mădă0611 a răspuns (pentru dragos38):

Cum au aparut rasele se stie de mult. Oamenii de stiinta (nu "stiinta") care cred intr-un creator sunt agnostici, deisti, panteisti..., nu crestini, pentru ca e la mintea cocosului ca biblia e un basm, deci toate religiile avraamice, iar cum prin "dumnezeu" lumea intelege "zeul evreilor", raspunsul e nu, nu exista.

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

Da, am citit si oamenii de stinta au descoperit scheletul unei fosile umane numita lucy mai veche de un milion de ani in africa si alt schelet pesacarul de pe lacul getic un blond cu ochii albastri. intrebarea ramane cine ia nascut pe ei? nu se stie cine, sunt ipoteze ca ar fi alte civilizatii.

| JustSolutions a răspuns:

Exista tot in afara de extraterestrii

| Ravenborn a răspuns:

Există de toate. thinking

| milan9 a răspuns:

Fericirea sau nefericirea VEŞNICĂ este puternic argumentată de BIBLIE, fără nici un dubiu, pe multiple planuri!

Fără a ne pierde în interpretări neautorizate despre ce a vrut să spună Biblia în acele zeci de versete despre LOCURILE DE FERICIRE sau cele de NEFERICIRE, înţelegem pentru început că SUFLETUL ESTE VEŞNIC. Cuvântul repetat de nenumărate ori în Biblie, cuvântul "veşnic", "veşnicie" are un singur sens: ETERN, FĂRĂ SFÂRŞIT…

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu nu pedepseşte pe nimeni!

Cum este posibil ca Dumnezeu să fie IUBIRE, dar să existe şi nefericire de durată?
Un singur răspuns: nu este consecinţa alegerii Lui şi a iniţiativei Lui, ci a RESPECTĂRII LIBERTĂŢII omului şi consecinţa unei mari PĂRĂSIRI: A OMULUI care Îl părăseşte pe Dumnezeu, îl ignoră toată viaţa, îşi părăseşte Sursa Fericirii şi vieţii lui…

De ce "de durată"? Pentru că omul este de la bun început o "investiţie veşnică", pentru veşnicie…

Este posibil ca omul să se încrânceneze pe o poziţie a răului?
În primul rand, Dumnezeu respectă continuu libertatea omului. Dar omul, ar putea el păstra continuu calea "îndepărtării"?

Dacă vedem exemplul "duhurilor răutăţii" care nu intenţionează să se întoarcă din calea lor… înţelegem că din păcate este posibilă şi omului această experienţă a "încleştării" în ură faţă de semeni, faţă de Creatorul său…

| milan9 a răspuns:

O veste bună (şi de ce n-ar fi aşa) este aceea noi suntem arhitecţii propriului nostru destin, ai propriei noastre fericiri!

Dacă Dumnezeu este văzut ca "Sursă" a existenţei noastre, "Dăruitorul" vieţii, iar viaţa noastră ca "dar" ar fi văzută doar ca o temporară "lumânare" aprinsă, există tentaţia pentru unii să-şi folosească libertatea pentru a fi total "independenţi", pentru a se separa de Creator, de un "Părinte ceresc".

Când "lumânarea" e aprinsă, când "viaţa" îţi inspiră că tu eşti "buricul pământului", există riscul de a te simţi "dator" să sfidezi pe "Dăruitor" şi să "verifici" până la ce "îndepărtare" de "Sursă" (de Dumnezeu) se ţine aprinsă lumânarea, pierzând din vedere că aceasta are un "fitil" limitat!

| Danişor a răspuns:

Dumnezeu: există
satana: din păcate există
Raiul:da
iadul:da
extraterestrii:nu cred