| Bragi a întrebat:

Legea 482/2006 Cap.2 Art.9
,,Statul este neutru față de orice credinta religioasa"
Traim intr-o tara a minciunii gogonate,fiindcă cei ce ne conduc, impreuna cu institutia biserica, NE CRED TÂMPITI pe toti?
http://stirileprotv.ro/......timat.html
http://www.realitatea.net/......44369.html

etc.etc.

31 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Noroc cu tine ca observasi! Consiliile judetene pot sa dea sau sa nu dea. Cred ca cele mai multe vor da sume mici, unele deloc. Consiliile judetene au bugete separate de bugetul de stat, hotarasc prin vot, fara nici o legatura cu neutralitatea statului.

| Bragi explică (pentru costis):

TOATE CONSILIILE DAU! fiindca isi asigura astfel,, simpatia''prostimii! Acesta e jocul lor : o mana spala pe alta, popii se folosesc de politicieni si invers! prostimea merge ca o turmă ce e, si li se inchină! Persuasiune la inalt nivel!

| doctorandus a răspuns:

Bucura-te ca nu traiesti intr-un stat teocratic.

| Bragi explică (pentru doctorandus):

Bagă capul in nisip ca struțul,atunci NU?
Pe cei ignoranti ca tine se bazeaza ăștia care ne conduc, in frunte cu jegosii ăștia profitori de popi, care sunt filmati necontenit, că nu fac inmormantarea fără bani, cu toate ca sunt PLATITI DE NOI!

| doctorandus a răspuns (pentru Bragi):

Ha, ha, majoritatea banilor primiti de BOR de la buget se duc pe intretinerea unor obiecte de patrimoniu. Multi din cei care traiesc in regimuri teocratice ar schimba imediat locul cu al tau. La noi respectul pentru religie este o spoiala, o fatarnicie a politicienilor. Daca era popimea la putere erau interzise avorturile, fustele mini si sa poarte fetele pantaloni, iar cenzura ar fi vegheat la radio, TV, ziare si internet ca sa nu receptionezi idei ateiste si agnostice.

| Exilee a răspuns (pentru doctorandus):

Pentru cel care a emis intrebarea, da-mi voie sa-i fac o descriere a "portretului " sau. Nici macar el nu stie ce doreste, ce vrea, ataca pur si simplu ( prin afirmatii de prost gust, dar tipic unuia informat gresit).
"Daca era popimea la putere" Asta este aroganta sau ce?
Biserica are o putere LIMITATA, REDUSA,( ca isntitutie vorbind), comparativ cu Mass-media etc. si oricum depinde si ce fel de preoti si de religia carora le apartin. De exemplu, la noi este interzis avortul pentru ca mi se pare normal.
La momentul actual nu mi se pare in regula situatia tarii. Noi avem de invatat foarte multe, ar trebui sa lasam egoismul, si ceea ce urasc aici este ca nu suntme in stare sa vedem valoarea altuia, ba chiar in aceasta lume superficiala ( cu salile de pacanale care ar trebui DISTRUSE, cu niste persoane care uita scopul pentru care sunt in lume, unde omul isi exprima sentimentele prin intermediul unor gadgeturi, respectul aproapelui deja a disparut si urasc faptul ca NU se face nimic in aceasta privinta). Cum este posibil sa observi ceva ce nici macar nu este adevarat, relevant ( si vorbesti din necunostinta de cauza), dar nu vrei nici,acar ( chiar daca esti non-rleigios) sa constientizezi ca majoritatea ne aflam pe cai gresite? Ajung unele persoane sa-i "domine" pe altii (slabi) deoarece nu tin seama de faptul ca aceste atitudini nu-lcaracterizeaza pe om? HUOOO!

"Bragi" el lupta impotriva a tot ce este gresit! Merita huiduielile adresate!

Rusine ateismului!

Religia crestina pledeaza pentru dezvoltarea armonioasa a omului, dar SI PENTRU INDREPTAREA LUI ( prin deschiderea inimii, faptul ca ar trebui ca binele sa fie numitorul nostru comun).
Nu am nimic cu credinta fiecaruia,dar un ateu nu ar mai bine sa fie etichetat acel individ egoist, cu gesturi patetice, cu un stil cocalarizat ( cum din nefericire se gasesc si la noi in tara)? Sincer, nu inteleg de ce nu putem duce aceasta viata raportandu-ne la Dumnezeu, pe baza crestinismului (ortodox).

SI cate persoane, gratie inventiilor carora le apartin, au putut ajuta omenirea sa atinga acest nivel in aceste zile.
Trist ca perioada cea mai frumoasa a vietii-copilaria- este influentata de interactiunea cu niste indivizi care au scapat din mana parintilor, care s-au debarasat de la valorile morale deoarece copilul va incerca sa imite gesturile si va fi capabil sa nu constientizeze cat este de gresit.
TRIST! Aici este vina mass-mediei, dar si lipsa autoritatii si impunerii parintilor in ceea ce priveste activitatea copilului. NU trebuie indoctrinati ca trebuie sa "domine" ( in fond totuleste efemer), ci ar trebui invatati cum sa AJUTE, sa CREEZE lucruri carora mai tarizu le vor servi oamenilor binele vremelnic.

| Bragi explică (pentru doctorandus):

Nu ai intyeles?
Popimea este la putere atat câ pot sa-si incaseze bânetul de la proști!
Restul nu-i mai intereseaza.De aceea au nevoie de cârdășia cu politica! Asa a fost dintotdeauna! Manipularea turmei prin politica si religie!
Oricum,, timpul''acestor ipocriti de apropie de sfarsit, nu mai pot prostii masele cum faceau candva, si cu forța pe deasupra!

| doctorandus a răspuns (pentru Bragi):

Popimea face avere pentru ca e capitalism si democratie. Legionarii au reprezentat crestinismul ortodox ridicat la rang de ideologie politica.

| Exilee a răspuns (pentru Bragi):

Te rog documenteaza-te din alte surse ( nu de pe itnernet, si asa majoritatea informatiilor sunt gresite.).
NU este bine sa amestecam religia cu politica ( daca am privi putin atent in perioada comunismului). Religia ne ajuta pentru dezvoltarea armonioasa a OMULUI ( astfel ca se asigura comuniunea omului cu Dumnezeu), iar politica asigura buna desfasurare a acestei vieti. Ce este asa de greu de priceput?

| Bragi explică (pentru doctorandus):

Da si la acel,, rang'', au facut crime in numele lui Dumnezeu. Au avut de fapt exemple istorice cu duiumul!

| Bragi explică (pentru Exilee):

Ai zis bine!,,Nu trebuie sa amestecăm religia cu politica ''
TOTUȘI EI O FAC! si chiar cu consimtamântul tău!
Religia nu ajuta la nici o dezvoltare,deoarece acele traditii,ritualuri,pomeni,moaște,inchinaciuni la popi,etc. NU AU ABSOLUT nici o legatura cu Dumnezeu!
Dumnezeu adevarat este deasupra tuturor religiilor lumii,acestea sunt inventii omenesti a unor oameni limitati care habar nu aveau ce forma are pamantul,DAR see băteau cu pumnii in piept ca-l cunosc pe Dumnezeu! TOTAL FALS! nu sunt decât dogme si teorii, snoave cu magari vorbitori, tufe ce vorbesc, si zei ce incita la viol si crime de copii! Biblia dovedeste asta destul de clar, nici nu trebuie sa-ti mai spuna cineva!

| Kabuto79 a răspuns (pentru Exilee):

Tulaii domneee te ti-ar vedea yahweh comentariul s-ar impusca.
(Religia crestina pledeaza pentru dezvoltarea armonioasa a omului, dar SI PENTRU INDREPTAREA LUI)

| NOname a răspuns (pentru Mădă0611):

"Domnii politicieni se pare că doresc cu tot dinadinsul să-şi asigure în alegeri sprijinul şi votul românilor reduşi mintal, n-am reuşit să aud pe nimeni vorbind şi pentru românii înzestraţi cu raţiune. Probabil sunt consideraţi prea puţini pentru ca voturile lor să conteze." - Cristian Tudor Popescu.
Bine zis!

| Bragi explică (pentru NOname):

Din nefericire turma de idioti ne depăsesc numeric, si e greu să le deschizi mintea cu chestii logice! Ei doresc numai snoave si pomisiuni pamantesti si ceresti, cu asta isi hrănesc intelectul!

| Bragi explică (pentru NOname):

Foarte adevarat!
Din nefericire cei cu ratiune sunt putini!

| NOname a răspuns (pentru Bragi):

Posibil să ai dreptate, dar eu una, nu m-aş grăbi să mă exclud din "turma de idioţi". Pot şti cu siguranţă că nu fac parte din ea?

Însă vorba aia, ştiu că sunt prost, dar când mă uit în jur, prind curaj.

| Bragi explică (pentru NOname):

Da e posibil.Deoarece acceptând tacit aceste aberatii din jurul nostru,putem zice ca facem parte si noi din turmă! DAR,unii,,evadeaza'', si DA, curajul este o,, arma''bună ce se poate folosii in aceasta,, evadare''

| sublime89 a răspuns:

Asta cu "statul neutru" e doar asa de fatada. Cum sa fie neutru cand chiar in parlament este o cruce mare pe perete?

| Bragi explică (pentru sublime89):

Din nefericire acesti ipocriti ți farseori, merg in continuare cu manipularea fiindcă,, le merge'', turma e mare si bună de plată!

| Exilee a răspuns (pentru Bragi):

Te rog, nu ma provoca sa-ti adresez insulte big grin

Ce, daca tu ai nerusinarea sa spui asemenea minciuni, ar trebui sa-mi fie si mi-e rusine( cu toate ca este patetic in mediul virtual) sa-ti adresez insulte?

| CinevaNou a răspuns:

Ar trebui sa se construiasca cate 3 pe an, sa avem una in fiecare judet. Cum sa fie doar in Bucuresti?

| Bragi explică (pentru CinevaNou):

Ce zici? omul si biserica, nu ar fi mai bine?

| CinevaNou a răspuns (pentru Bragi):

Asa macar nu-ti mai trebuie casa. smug

| Bragi explică (pentru CinevaNou):

Da,da'ce faci cu popa, că-ti trebuie si popă la,, casa''aia?
Il cumperi?

| CinevaNou a răspuns (pentru Bragi):

Il pun sa mature si sa faca curat, doar e facuta pentru mine biserica.

| Bragi explică (pentru CinevaNou):

Vezi ca mai sunt care le plac,, pe la spate''! ce te faci dacă nimeresti unul de ăsta?

| CinevaNou a răspuns (pentru Bragi):

Ii pun centura de castitate, ca in evul mediu smug

| Bragi explică (pentru CinevaNou):

Si la gură?

| CinevaNou a răspuns (pentru Bragi):

Deja devine subiect demn de bsdm straight face