| viperscooby a întrebat:

Locul si rolul poporului evreu in procesul mantuirii?

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Erau poporul ales al lui Dumnezeu, din ei a venit Isus, dar Dumnezeu i-a renegat pentru ca preoti evrei l-au rastagnit pe Isus.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru danay72):

Iisus a fost rastignit de romani.
Probabil a fost conducatorul vreunei razmerite impotriva lor.
Alaturi de el au mai fost crucificati alti doi zeloti.
Ciudata mi se pare reactia poporului care a cerut eliberarea lui Yoshua Bar Abba( Fiul Tatalui) daca cu cateva zile inainte aclamau chipurile alt Yoshua calare pe un magarus,

| oprescudorin11 a răspuns:

Poporul evreu a populat Orientul Mijlociu(fiind esentialmente negustori si vamesi), care este poarta intre orient si occident. A reusit sa cunoasca diverse religii orientale si occidentale, a facut o sinteza, cred si eu fericita, gasind si fiind pregatit sa primeasca Mantuitorul. Desi cea mai mare parte nu L-a recunoscut, au acest merit, independent de capacitatile sau vointa lui (poporul evreu) de a-L gasi! Ei doar au creat cadrul propice.
Aveau dezvoltata si latura soteriologica (din gr sotêria, "mântuire", și logos, "cuvânt" ), au imprumutat de la indieni si chinezi si latura maniheista (bine-rau)(elemente componente tuturor religiilor), reusind, desigur, fara intentie, pur si simplu logic sa culmineze prin a crea cadrul aparitiei Mantuitorului!
Care : atentie! a precizat ca a venit pentru toate neamurile!
Pe de alta parte, nu exista vreo religie pe pamant care sa nu fi cautat in primul rand 'Mantuirea'.
Poporul evreu s-a aflat insa la locul si conjunctura potrivita.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Evreii au construit o religie falsa cu mituri adunate de pe unde au umblat.
Crestinii au luat de bun ce au scris evreii si au continuat povestea.
Rolul evreilor a fost sa ne bage in ceata si au reusit.

Ai aici material de citit:
http://www.tpu.ro/......te-scopul/