| StOcea a întrebat:

Logică creştină:
Omul şi Satan vin de la Dumnzeu, binele vine de la Dumnezeu.
Când se întâmplă ceva rău, acel rău NU vine de la Dumnezeu, vine de la Satan sau de la om. Dacă un om greşeşte, e doar din vina lui nu a lui Dumnezeu, Dumnezeu e perfect.
Dacă un om face ceva bun, acel ceva bun vine de la Dumnezeu, omul a realizat acel lucru bun doar cu ajutorul lui Dumnezeu, fără el nu ar fi reuşit niciodată.

Ştiţi care e morala în toată această "logică"?

Răspuns Câştigător
| BrD a răspuns:

Ca Dumnezeu nu exista. Mereu spun asta.

14 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

,,Iau azi cerul si pamintul martori împotriva voastra că ti-am pus înainte viata si moartea, binecuvintarea si blestemul.Alege viata ca să trăiesti tu si sămînta ta''(Deut-30, 19).Ai putea fi tu si familia ta.Sau familia din vecini. Oricine ar fi,viata lui sau a ei este o cronică a dezamăgirilor,a frustărilor si chiar a tragediilor.În schimb sunt familii pe care necazul pare să nu le atingă.În ambele cazuri,forte invizibile sunt la lucru si determină destinul fiecărei persoane, fie in bine, fie in rău.Biblia identifică acestea ca fiind binecuvântări, respectiv blesteme.Ba mai mult,ne arată cum să ne raportăm la aceste forte astfel încât să ne putem bucura de efectele benefice ale unora si să ne protejăm de efectele dăunătoare ale celorlalte.O întelegere biblică atât a binecuvântărilor, cât si a blestemelor, precum si modul în care ele lucrează îti va oferi o perspectivă cu totul nouă asupra vietii tale si îti va da un răspuns la problemele care până în prezent te-aă nedumerit si te-au frustat.

| wales a răspuns:

Termenul universal de comparație valabil pentru toți oamenii a binelui este Dumnezeu, chiar dacă conștientizăm acest lucru sau nu. Legea lui Dumnezeu este întipărita în ADN-ul nostru, este o informație bine stabilită:

" zice Domnul: Voi pune Legea Mea înăuntrul lor, o voi scrie în inima lor;" Ieremia 31:33.

" vreau să fac voia Ta, Dumnezeule!" Şi Legea Ta este în adâncul inimii mele." Ps 40:8.

Oamenii au un termen universal pentru bine și pentru legea Lui Dumnezeu, dacă nu ar fi fost așa, de mult binele nu ar mai fi existat. Dpdv omenesc, binele ar fi diferit de la persoană la persoană. Foarte mulți consideră că este bine să ucidă, în cazul acesta cine ar avea dreptate? Binele nu este relativ cum cred unii, ci binele este unul și absolut.
Concluzia: Dacă Dumnezeu reprezintă binele, găsesc cu cale, că nu mai are rost să spun de unde vine răul.

| DrunkenRat a răspuns:

Studiaza crestinismul inainte de a scoate asa ceva. Nu sustin ca este o chestiune intocmai rationala, dar nu este asa ridicola precum o faci tu sa para. Da, se presupune ca Dumnezeu a creat toate, iar bunatatea este echivalentul lui. Se presupune totodata ca raul este absenta lui Dumnezeu, asa cum intunericul este absenta luminii.

| Vladuthz a răspuns (pentru DrunkenRat):

Vai ce-mi place cum se bat cap in cap unele dogme crestinesti, eu stiam ca raul provine de la satan, ca el ne indeamna sa fim rai, iar acum tu zici ca raul e de fapt absenta iubirii lui dumnezeu? Pai hotaraste-te, ori e absenta a ceva, ori e indemnu a ceva, ca nu e tot una.

| DrunkenRat a răspuns (pentru Vladuthz):

Si nu poate sa fie absenta cuiva si implicit prezenta altcuiva? laughing
Oricum, ce ar fi sa nu ma introduci intr-o generalizare de prost gust? Am o credinta dar nu sunt 'crestin autentic', nu vad de ce ai folosi un termen de comparatie.

| DomineRex a răspuns:

Bine nu reprezinta adevarul teologic, asta sustin unii prosti fie ei crestini sau atei.Aici poti deduce ca noi suntem niste marionete, cand facem ceva bun de fapt Dumnezeu a fost, iar cand facem ceva rau de fapt Satan a fost. Dumnezeu te indeamna la bine, nu te obliga sa il faci, iar satan te indeamna la rau, nu te obliga sa il faci.
Sau mai poti spune ca omul este incapabil sa fie bun fara Dumnezeu, desi este fals.Bill Gates de exemplu este ateu si el este cel mai mare filantrop al lumii.

| Inferno a răspuns:

Nu.Lumineazama si pe mine.

| BrD a răspuns:

Fa'te martor al lui Iehova. Aia au o logica desavarsita. Erau sa ma faca sa cred in Dumnezeu laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.ai inceput sa gandesti.dar mai ai inca mult de filozofat si studiat pana sa ai o directie.deocamdata esti bulversat si haotic.alege un drum din cele doua si porneste.al vietii si al mortii.si fizic si spiritual.ne intalnim poate intr-un punct si mai vorbim.se zice ca lumea e mica.si ternetul a facut-o si mai mica.vesnicia e vesnica.nu stiu daca avem ternet si in vesnicie.da... poate ne-om intalni sa mai schimbam cate o vorba, o parere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca logica crestina e varza. un crestin nu trebuie sa inteleaga, trebuie sa creada.

| gocops a răspuns:

DIn cate stiu eu Dumnezeu a facut ingeri, iar acolo era ingerul acele Lucifer si el a gandit ca e mai presus de Dumnezeu si atunci a fost trimis in iad, deci ca de obicei Biblia este tradusa gresit de aceea au apurat asa de multe secte din cauza Biblie tradusa in alte feluri, deci DUmnezeu a creat un inger bun pe Lucifer care era cel mai bun dintre toti si s-a gandit sa fie mai presus de Dumnezeu si a fost trimis in iad si a devenit Diavolul, asa e si cu oameni Dumnezeu ii naste buni dar ei aleg sa continuie asa sau sa fie rai, nu Dumnezeu la facut El pe Diavol, si nu intotdeauna cand faci ceva bun zici ca l-ai facut cu ajutorul lui DUmnezeu, sa fim seriosi cand imparti la scoala putin din cornul tau cu ciocolata ai facut un gest bun nu cu ajutorul lui Dumnezeu ci cu vointa ta proprie, si acest gest cum se mai zice popular, gest omenesc, Dumnezeu nu influenteaza oameni le da libertate de a alege, totusi acest subiect este dezbatut mult mai pe larg nu de un copil ca mine, dar cred ca aporpe oricine crede ca exista ceva ce este mai presus decat noi

Răspuns utilizator avertizat
| gocops a răspuns (pentru StOcea):

Dar daca ceasului ii lipseste o piese,... nu e vine ceasornicarului, totusi poate ca religia crestina nu e perfecta dar orice lucru are un strop de adevar poate aceasta religie este mai adevarata decat celelalte

Răspuns utilizator avertizat