| Arcadianul a întrebat:

Copiii sunt,,educati" in scoli la orele de religie,
inoculându-se credința prin FRICĂ,deoarece
biblia indică,CLAR că cei care neagă,,sfantul duh"crestin,
vor fi blestemati pe veci, si chinuiti in focurile iadului.
Nu esta asta o formă de manipulare prin frică?
Luca 12:10,, Şi oricui va vorbi împotriva Fiului omului
i se va ierta; dar oricui va huli împotriva Duhului Sfânt
nu i se va ierta."
Marcu 3:29 dar oricine va huli împotriva Duhului Sfânt
nu va căpăta iertare în veac: ci este vinovat de un păcat
veşnic."

19 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cine baga frica intr-un copil, nu respecta din start, punctul de vedere a lui Dumnezeu, care isi doreste ca oamenii sa il slujeasca din iubire, nu de frica

| mODIN a răspuns:

Iar intrebarea ta este:

| anonimg a răspuns:

"Dumnezeu nu forţează niciodată voinţa sau conştiinţa; dar calea continuă a Satanei - pentru a câştiga stăpânire asupra acelora pe care nu-i poate amăgi altfel - este constrângerea şi cruzimea. Prin teamă sau frică el încearcă să conducă conştiinţa şi să-şi asigure închinarea. Pentru împlinirea acestui ţel, el lucrează prin autorităţile religioase şi pământeşti, mobilizându-le la impunerea legilor omeneşti şi dispreţuind Legea lui Dumnezeu."
http://sdarm.md/prophecies/marealupta/marealupta36

| Arcadianul explică (pentru anonimg):

Secta adventista cu sediul in America,ascunde si mai multe decat religiile autohtone! Ellen White,a preluat,,invataturile'' de la Miller care a mintit mii de oameni că vine sfarsitul lumii, si le-a sugerat sa-si cumpere fiecare cate o roba alba de la el ( bineinteles) facandu-se milionar peste noapte, din prostia si nimicnicia turmei. Ceea ce ai dat tu prin acel link, este o manipulare si o indobitocire a turmei care dau zeciuiala ca li se spune că,, dă pentru Domnu'.Si berbecii si oitele se conformeaza, facand la randul lor milionari pe cei ce conduc turma din America! restul e....dogmă! Ellen White declarata de sectanti ca fiind profet,a fost bolnava psihic, semianalfabeta si toata cartile i le scriau apropriatii de foarte multe ori plagiate.

| anonimg a răspuns (pentru Arcadianul):

Ce sa mai zic; sunt si multi analfabeti care au luat permisul de conducere si care nu stiu nici macar sa se semneze...
Nici aici nu stiu ce sa mai zic: ca indobitocire exista si in crestinism dar si in ateism.
Si iarasi: cei rai ii urasc pe cei "buni" si cei "buni" pe cei rai; saracii pe bogati, iar bogatii pe saraci.
Dupa cum este si scris:
"O, desertaciune a desertaciunilor, zice Eclesiastul, o, desertaciune a desertaciunilor! Totul este desertaciune." (Eclesiast.1:2)
Traieste frumos inaintea oamenilor; iar daca vezi pe un om ca vrea sa se apropie de Dumnezeu, nu-l impiedica ca sa nu-ti iei osanda.

| Arcadianul explică (pentru anonimg):

Revin : totul depinde de fiecare ce intelege că este cu adevarat Dumnezeu!
Daca noi inca ne ghidam dupa scornelile unor oameni llimitati de acum mii de ani in urma, ar trebui sa ne mai gandim...un pic!

| anonimg a răspuns (pentru Arcadianul):

Daca Biblia a rezistat de la Moise si pana acum, inseamna ca trebuie sa fie o carte buna. Ea nu este o carte care sa se invecheasca(adica sa se uzeze) cu trecerea anilor; ba inca cu cat trece mai mult timp cu atat ne putem increde in ea. "Cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece." (Matei.24:35; Marcu.13:31; Luca.21:33)
Ba inca iti spun ca daca Dumnezeu nu ar fi ridicat oameni credinciosi ca reformatorii din vechime(Martin Luther, Calvin si multi altii), astazi tot sub robia papalitatii ne-am fi aflat. Acesti oameni de mai sus au luptat pentru libertatea religioasa; si noi astazi o avem pentru ca ne-a fost oferita cu pretul vietii celor mai multor martiri. Si acesti martiri tot pe Biblie si-au format convingerile -pe ea s-au sprijinit. Iata ca doar Biblia ofera libertatea de constiinta. Asa s-a format America; de aceea tara aceasta(America) este dezvoltata cu o suta de ani inaintea noastra. Cine vrea sa scape de Biblie nu se va mai putea bucura de libertate.

| sublime89 a răspuns:

Daca nu era manipularea prin frica, ar mai fi existat oare crestinismul azi? Nu.

| Moisie a răspuns:

Vrei sa spui ca copiilor li se inoculeaza FRICA, sub forma fricii de Dumnezeu ca astfel sa poata fi "educati"(citeste distrusi) prin santaj, adica santajul cu maimutoiul supranatural si atotputernic (care l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea sa, si iata omul a iesit asemanator cu o maimuta in procent de 98, 7%.)
Se pare ca politica asta de prostire a copiilor dusa de stat prin prostofesorii care prostindu-va cu religia, va distrug voua viitorul, pentru ca statul roman are nevoie de prosti pe care sa-i poata fura in liniste, fara ca prostofesorii sa realizeze in prostia lor imensa, ca atat salariul lor cat si viitorul lor dar si al vostru, depinde de faptul cat de bine pregatiti sunteti voi pentru viatasi si provocarile ei.
Cat despre versetul din Marcu, ala referitor la Duhul Sfant, trebuie sa retii ca Marcu la fel ca si Isus si ca absolut toti apostolii lui Isus NU au fost crestini, ci au avut cu totii religia mozaica, deci si Duhul Sfant al acestei religii, si nu acel Duh Sfant pe care il are religia crestina care a furat Biblia religiei mozaice si o interpreteaza in mod mincinos, ceea ce nu este de mirare pentru crestinii care i se inchina unui Christos ( adica unui UNS) care NU a fost uns ca sa devina el Christosul. dar isi spune singur ca el este Lucifer! (vezi Apoc.22.16)

| Deaad a răspuns:

Pe mine ma enerveaza ca se face religie in scoli. Daca tot se face, macar sa se faca intr-un scop mai educativ, sa se vorbeasca despre istoria religiilor, se se vorbeasca despre religiile mai importante, dar nuuuu...Trebuie sa se faca strict religia crestina.
Si se induce frica, normal.Altfel,cum ar mai atrage oameni de partea lor?

| gingergirl1 a răspuns:

Eu ma uit la mine la scoala (eu nu fac religia pentru ca nu sunt ortodoxa) dar fiind luni prima ora stau in clasa(bine, doamna mi-a zis ca daca vreau pot sa vin de la 9 dar nu stica daca poate mai invat ceva nou pe la orele de religie in afara de biserica si scoala duminicalawinking
Si ma uit la colegii mei nu stiu cam nimic despre ce priveste religia.Dar nu E VINA INSTITUTULUI DE INVATAMANT SAU PROFESORULUI,ma uit la doamna mea de religie,cat de frumos ne explica, vorbeste calm, zambitoare etc si copiii nici nu sunt atenti la ea, se injura intre ei in banci(bineinteles in soaptalaughing si etc straight face Nu e vorba de educatia din scoli, e vorba despre educatia in familie si cat de.credincioasa e aceea familie
Eu una nu pot sa zic ca sunt credincioasa doar pentru ca mi-e frica de ceea ce se va intampla dupa aceea, fiecare primeste ce merita, nu?

| Adryan_Dan_1991 a răspuns:

Ba ce sti u ce scrie in biblie daca tu nu crezi in dumnezeu daca as fii in locul vostru mai bine mias vedea de treaba mea decat sa vorbesc cea ce nu stu

| SteinZer0 a răspuns (pentru Adryan_Dan_1991):

Si eu, sincer, daca as fi in locul tau mi-as vedea de treaba. Adica sa invat niste gramatica.

| mODIN a răspuns (pentru Adryan_Dan_1991):

In caz ca nu ti-ai dat seama, majoritatea ateilor citesc Biblia mai mult decat crestinii, si spre deosebire de ei, nu ignora pasajele care nu le plac cum ar fi cel dat in intrebare.
PS:Gramatica ta ingreuneaza foarte mult intelegerea raspunsului.

| Adryan_Dan_1991 a răspuns (pentru SteinZer0):

Ok poate oi fii eu analfabet cum vrei sa insinuiezi daafaza e ca am prinz vreme in care profesorii de limba romana nu mai predau asa bine materia deoarece au un salariu asa de mare incat nici nu le pasa daca tu adica,, eu'' am retinut cv din materi dar ok te las ca vad ca asta te preocupa pe tine tu ma vezi pe mine da paia care te conduc siti da bani doar cat vor iei si iti baga pe gat numai prostii nu-i vezi, vedeti si tu 666metal stiti dar sa judecati dor pe aceeia pe care va permiteti nu si pe ia care va conduc bv ma bucur pentru voi pana la urma stiti ce va meritati soarta sa fiti sarati

| SteinZer0 a răspuns (pentru Adryan_Dan_1991):

Imi cer scuze, n-am avut intentia sa te ofensez, doar am simtit nevoia sa-ti raspund cu "aceeasi moneda". Incapabilii care din pacate ne conduc nu au nici un fel de implicare aici. Sunt in spatele unui monitor, nu stii nimic despre "soarta" mea.

| Adryan_Dan_1991 a răspuns (pentru SteinZer0):

Desi nu esti un om rau, imi cer scuze nu ma vrut sa sune chiar asa

| SteinZer0 a răspuns (pentru Adryan_Dan_1991):

E ok totul.

| Hombre a răspuns (pentru Adryan_Dan_1991):

Si de aceea nu stii tu sa scrii ca nu predau profesorii din cauza salariilor prea mari!? ha ha ha. Nu taticu, tu la scoala ai fost bâtă rau de tot, chiar si un copil de clasa a-IV-a scrie si se exprima mai bine ca tine.