| LucyiFer a întrebat:

Lucifer a căzut din vina lui sau din vina mândriei lui? Nu se spune în Biblia voastră că omul trebuie să ure păcatul nu și păcătosul? Cum de a decis Lordul Luminii să-L nimicească și pe Tata?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In biblie este vorba despre un imparat care a aratat necredinta fata de iahve, iisus in apocalipsa spune despre el ca este lucifer steaua dimineti

| LucyiFer explică (pentru RAY):

Man, mă lași cu Biblia voastră pământeană. N-ai tu idee ce Biblie cunoaște Tata. Nici nu ai vrea. Adevărata Biblie. Aia în care nimeni nu ascunde nimic. Nici chiar adevărata origine a Tatei. N-aveți voi idee, oițele Lordului Luminii.winking
Tata știe tot, de fapt ambii mei tați, tata de pe pământ și bossul Tatei, Tatăl nostru suprem. Ei știu tot despre trecutul Tatei, Tata nu are cum să uite cum a fost izgonit din ceva frumos, dar ce lui nu i se permitea doar pentru că era "altceva", nici izgonirea care nu a fost îndreptățită niciodată. N-aveți voi idee, n-aveți voi putere, n-aveți voi nimic, oițe de turmă.winking
Silentium, quaeso!

| RAY a răspuns (pentru LucyiFer):

Omule eu sunt ateu iar lucifer, tatal tau e un personaj imaginar

| LucyiFer explică (pentru RAY):

Sunteți... las-o baltă. Oilor nu o să pricepeți în veci. Nici dacă ați participa voi la ritualurile noastre nu o să pricepeți și înțelegeți.winking

| RAY a răspuns (pentru LucyiFer):

)))))) OMULE nu exista nici satana nici dumnezeu e păcat sa trăiești in ignoranta, trezește starea omului este de natură atee, nu te ai născut sa crezi in basme

| anonimg a răspuns:

Pentru că nu a putut să facă rău în mod direct lui Dumnezeu, Lucifer a ajuns să facă rău creației lui Dumnezeu: atât a naturii, cât și oamenilor.
Cine a adus suferința și moartea în lume? Lucifer, desigur.
Sfatul meu este să nu iei partea celui rău nici măcar în glumă; pentru că te va distruge. Asta este scopul lui; în asta găsește el plăcere.
Dacă te aventurezi pe terenul lui chiar și în glumă, Satana îți va distruge viața. Tu ești om și nu înger. Când lucrurile din casă vor începe să se miște, când patul în care dormi se va zgâlțâi fără să fie vreun cutremur, când vei fi într-un somn adânc și te vei simți că nu poți să te miști, ce vei face atunci? Vrei să ai parte de astfel de momente și ca Dumnezeu să te lase pe mâinile îngerilor răi ca să îți dovedească că Satana este vrajmasul tău?
Nu glumi cu astfel de lucruri. Pentru că dacă te duci astfel pe tărâmul celui rău, cine te va mai scăpa?
Vrei oare ca atunci când se apropie noaptea să îți dorești lumina? Și în timpul zilei să te sperii chiar și de o frunză?
Vrei oare ca viața astfel viața ta să devină un chin și să nu mai ai clipe de liniște și pace ani de-a rândul și să îmbătrânești astfel prematur și cu boli de inimă și chiar cu pierderea lucidității?
Vino-ți în fire; fii realist și lasă sentimentalismul și astfel de glume copilărești până când nu va fi prea târziu.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Ce ai scris acolo sunt simptome de schizofrenie

Schizofrenia paranoida este forma intalnita cel mai frecvent in randul pacientilor. Ea se distinge prin prezenta constanta a halucinatiilor auditive si a delirului, acestea avand, de cele mai multe ori, subiecte comune. Pacientul se simte deseori persecutat si, in cazuri izolate, poate deveni ostil sau violent;
Schizofrenia dezorganizata (schizofrenia hebefrenica) se manifesta prin ganduri, discursuri si, uneori, halucinatii cu caracter incoerent, dezorganizat. Debutul schizofreniei hebefrenice este unul brusc si are loc in perioada pubertatii sau a adolescentei;
Schizofrenia catatonica este o forma rara de schizofrenie, in care pacientul prezinta probleme motorii, precum imobilitate (ori dimpotriva, mobilitate excesiva), imitarea miscarilor sau a frazelor altor persoane ori rezistenta fizica si verbala;
Schizofrenia reziduala are ca simptome izolarea, saracirea limbajului, precum si aplatizarea afectiva;
Schizofrenia nediferentiata prezinta caracteristici specifice mai multor tipuri de schizofrenie, insa nu poate fi incadrata concret.

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Când oamenii de știință nu văd lumea nevăzută a îngerilor, pot oferi multe denumiri ale manifestărilor în lucrurile văzute ale lumii nevăzute.
Știu doar că diavolul găsește plăcere în a distruge ființa umană: minte, trup și spirit; și că trebuie să ne ferim de orice ne-ar lega de el.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Deci aia cu schizofrenie sunt posedați de diavol

| Torahh a răspuns (pentru RAY):

Ray dragule. pentru ce iti irosesti timpul pentru a scrie unui individ care ne numeste oite ale Lordului luminii"? Pune un raport acestui om care nu are de fapt o intrebare de pus, ci a venit aici sa isi impuna religia tatalui sau. batjocorind si ironizand oamenii cu religii proprii. in concluzie nu are nevoie de nici un ajutor si e o pierdere de vreme.

| RAY a răspuns (pentru Torahh):

Eu sper ca face mișto și nu e pe bune, ar trebui sa citească o carte gen istoria religiilor

| CostinAlamariu a răspuns:

Din vina lui si a pacatului lui ca doar pacatul nu poate exista fara pacatos. La ce te referi cu ultima întrebare? Cine e lordul luminii si cum adica sa-L nimiceasca pe Tatal? Despre ce vorbesti?

| iulia0514 a răspuns:

Normal ca a fost vina lui ca doar mândria aia tot a lui o fost!

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

"Lucifer a căzut din vina lui sau din vina mândriei lui?"
Cred că sunt prea prost eu să înțeleg întrebarea asta. Mă duc să-l sun pe Einstein, poate mă lămurește.
Serios, cum naiba ai putut pune întrebarea asta? E ca și cum ai spune: "Am picat testul din cauza mea sau din cauza neștiinței mele?".
Dar ca să dau totuși un răspuns, Lucifer a căzut din rai din vina mândriei lui, pe care tot el a ales s-o aibă. El a ales să fie mândru, deci din vina lui a căzut, din proprie alegere. Așa cum și eu am picat testul din cauza necunoașterii mele, pe care eu am ales s-o am.
"Cum de a decis Lordul Luminii să-L nimicească și pe Tata?"
Care "tata"? Adică Lucifer? Lucifer însuși a ales să se nimicească singur, el și îngerii lui, nu Dumnezeu.
Aici putem intra într-o discuție mai amplă și mai interesantă privind natura raiului și a iadului dacă crezi că ești pregătit, deși nu cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În primul rand, unde scrie în Biblie ca trebuie sa urâm păcatul nu și păcătosul?
Și gândește și tu logic. Dacă un om e mândru, nu din vina lui e mândru, ptc el alege sa fie asa? Atunci, dacă Dumnezeu l a dat afara din rai pe satana din cauza mândriei lui, nu înseamnă că tot din vina lui a fost dat afara?