| Inferno a întrebat:

Lucifer este un sarpe iar diavolii sunt serpi?
Daca este un sarpe,atunci de ce este reprezentat intr-un mod ce nu are nici o legatura cu un sarpe.
Daca nu, atunci de ce au fost pedepsiti serpii?

6 răspunsuri:
| Inferno explică:

"Dumnezeu doar i-a ingaduit! "
Si cu toate acestea Lucifer a fost mai puternic decat Dumnezeu din moment ce a reusit sa nu respecte o porunca. Deci se duce la gunoi si atotputernicia lui Dumnezeu?
Nu inteleg, faceti afirmatii care va contrazic tot pe voi.

Afirmatia 1: Dumnezeu este atotputernic.
Afirmatia2 : Dumnezeu nu este atotputernic.

NOname
| NOname a răspuns:

Ceri logică acolo unde nu-i...

| Dorugar a răspuns:

Sarpele din Biblie nu este Diavolul crestinilor pentru ca Legenda lui Adam se petrecea cu cca 3000 de ani inaintea de aparitia crestinismului si anume intr-o religie in care nu exista nici Diavol si nici vreo alta personificare a raului!

Sarpele a fost pedepsit pentru acelasi motiv pentru care a fost pedepsit Prometeu.
Probabil ca serpi din biblia crestina erau vazuti la modul simbolic ca niste balaurii (in latina Draco) si au fost pedepsiti prin faptul ca li s-au luat aripile (la modul simbolic)!

| DyNo a răspuns:

In Vechiul Testament, Lucifer, este un inger de la curtea zeului Iahve, treaba lui era sa testeze credinta oamenilor.

| Dorugar a răspuns (pentru DyNo):

L-ai confundat pe Lucifer cu Satana!
Satana este un inger sau procurator al lui Dumnezeu pus sa testeze credinta oamenilor, vezi cazul lui Iov, iar Lucifer este chiar Razvratitul care a dorit sa-l detroneze pe Yahwe de pe tronul sau, asta si in mitologie adica in ceruri cat si pe pamant unde Lucifer=Christos a vrut sa se impuna ca Dumnezeu si sa -l detroneze pe Yahwe din temple, ceea ce a si reusit, dovada este chiar crestinismul!

| DyNo a răspuns:

Nu este deloc adevarat.